Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

 In sfarsit a venit si a mea dupa lungi asteptari. Conract semnat pe 14/06/2017  , initial au zis 16 saptamini , dar a venit  pana la urma   :P.

Astea sunt pozele trimise de dealer, eu momentan nu sunt in Romania.

Highline 2.0 TDI 140KW 190 HP, automata, 4x4, offroad .....etc ;)

Cand am sa pun mana pe ea o sa mai scriu.

IMG-20170929-WA0000.jpg

IMG-20170929-WA0001.jpg

IMG-20170929-WA0003.jpg

Modificat de nicodimlaur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti dezvolta putin ideea cu dealerul care a zis de amanare pana in 2018?:251::argue::banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minutes ago, benealin said:

Poti dezvolta putin ideea cu dealerul care a zis de amanare pana in 2018?:251::argue::banghead:

Nu vreau sa te alarmez deageaba, poate e ceva specific dealerului de unde am luat eu sau doar marketing avand in vedere ca la mine deja s-a depasit termenul de livrare. Mi-a aratat lista de Tiguan care au fost comandate din mai pana acum si toate erau cu status delay 2018

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au crescut preturile la Tiguan sau mi se pare ? Am reconfigurat masina si pretul rezultat e considerabil mai mare fata de ce imi amintesc ca era acum un an cand am cumparat eu masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au crescut acum in weekend, inclusiv la optionale. La un model configurat de mine este o diferenta de 270 eur.

 

Referitor la termenul de livrare, cel putin pe variant 1.4 TSI, sunt ceva intarzieri. Eu am trecut in contract 35 de saptamani. Comanda data la finalul lui August, cu termen de livrare estimat saptamana 7 2018.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se pare, chiar au crescut.
Pe mine m-a avertizat dealer-ul sa ne grabim cu actele pentru ca de la 1 Octombrie se scumpeste cu 1%.

Am facut si eu ieri o simulare sa vad cat "am castigat" iar diferenta este de 1500 euro intre pretul de baza avut de mine si pretul de baza actual.

Avand in vedere calculele scumpirea nu este de doar 1% ci de mai mult pentru ca s-au scumpit si toate optionalele inafara de cresterea pentru pretul de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula adevarata crestere o dau optionalele care se scumpesc toate. Cu cat mai multe optionale cu atat masina se scumpeste.

In configuratia de baza masina nu se scumpeste cu mult, dar daca vorbim de una cu multe optionale la final se constata o crestere semnificativa. Asa practica VW pe toata gama.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au mai bagat si noutati cum ar fi servodirectia progresiva:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil este vorba de ajustarea periodica (de toamna) a preturilor.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi amintesc ca anul trecut pe vremea asta a mai fost o usoara crestere de preturi pentru optionale. Ce am observat  la un coleg putin mai sus, discounturile oferite sunt in schimb mai mari. Probabil ca intentia este ca in final pretul mediu al masinii sa fie constant luand in considerare cresterea preturi + discounturile mai mari la vanzare. Just marketing...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sunt nou pe forum si... proaspat posesor de Tiguan II, 2.0TDI 150cp, DSG7, 4MOT. Cum nu eram dispus sa astept 5 luni pt comanda, l-am luat de pe stoc de la un dealer din Bacau (in Timisoara nu aveau decat variante slab dotate, sau fara camera si ParkAssist). Din momentul cand am vazut masina pe site-ul VW Romania, pana cand am intrat in posesia ei a durat fix o saptamana (livrare gratuita).

Masina este varianta Highline + ceva optionale: faruri LED top, Active Info Display, navigatie Discover Media, Park Assist si camera marsarier, pachet iarna, keyless access, Traffic Jam Assist, Rear Traffic Alert, Side Assist Plus si jantele negre "Nizza" (not my favorite, dar asa a venit). Nu am tinut neaparat sa am 4MOT, pentru ca dauneaza consumului, insa varianta Highline nu e disponibila cu DSG+2WD. Plus ca merg iarna la munte si garda la sol ridicata ma va incuraja sa abordez trasee mai dificile si nu vreau sa raman impomolit.

Pretul initial a fost 37400 si dealerul nu a fost dispus sa lase prea mult pentru ca e o masina foarte cautata datorita intarzierilor la livrari. Si mi-o doream pt iarna ce se apropie... In final, am obtinut un discount de 8% (pers juridica). Stiu, nu e cel mai bun, dar nu am avut nervi si rabdare de negocieri mai la sange, plus ca masina avea doar 5 km cand am primit-o (nu apucasera s-o bage la test drive).

Ca si prime impresii (am apucat sa circul doar 60km, majoritatea prin oras):

1. Motorul se aude cam "metalic" la relanti (imi aminteste de Dusterul diesel), dar peste 1500rmp e mult mai tacut. Mentionez ca il compar cu zgomotul produs de un 2.0tdi 170cp de pe cealalta masina (Audi A4 b8). Se mai putea lucra la insonorizare, dar nu ma deranjeaza (altfel as fi luat TSI). 

2. Afara masina nu este mare, insa la interior spatiul e generos. Sunt insa putin dezamgit de marketingul VW legat de portbagaj: ei spun ca are 615L, dar asta se intampla cu podeaua portbagajului coborata si cu scaunele spate glisate maxim in fata. Totusi, 520L, cat are in configuratia minima, mi se par decenti, mai ales comparand cu ~430, cat ofera Quashqai, sau alti concurenti.

3. Ma asteptam sa fiu usor dezamagit de motorul de 150cp. Masina are totusi 1670kg si credeam ca se va simti grea si lenesa. Accelereaza insa decent pana la 100km/h (peste nu am incercat). Prin oras, in aglomeratie, mers in modul Normal, am obtinut un consum de 10l/100km. Cam acelasi consum il obtin si cu Audi (1550kg), la cutie manuala. 

4. Nu gasesc optiunea de a afisa navigatia pe AID si pe ecranul multimedia simultan (sper sa fie posibil). Pe ecranul median este un "buton" care muta harta de pe sistemul multimedia pe AID. In plus, pe AID-ul de la noul Polo am vazut ceva mai multe optiuni de customizare... sper ca vor face un update si pentru generatia de pe Tiguan/Golf/Passat. 

5. O mare dezamagire a venit insa cand am incercat sa conectez telefonul prin App-Connect. Desi sistemul multimedia are buton de "APP", cand incerc sa ma conectez imi spune ca am nevoie de ceva cod si sa contactez dealerul. Am sunat la reprezentanta si mi s-a spus ca masina e pregatita pt App-Connect (conf. serie sasiu), dar trebuie platit un "abonament" de 200 euro pt activare. Am incercat sa ii explic ca face confuzie cu "Car-NET", pt care stiu ca se plateste abonament dupa primul an, dar a ramas sa ne intalnim si sa faca o diagnoza.

La Golf 7 facelift de ex, cu acelasi sistem multimedia, daca nu ai App-Connect, nu apare butonul pe interfata. A mai patit cineva treaba asta? Nu as vrea sa merg in reprezentanta si sa ma fraiereasca "bajetii" de 200 euro. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zvonul cu amanatul pana in 2018 este fals

am comandat masina in iunie 2, in saptamana 22 si mi-au dat estimativ 26-30 saptamani adica ar insemna sapt 48-52

intre timp a aparut la status saptamana 45 estimat

astazi m-au sunat sa-mi spuna ca statusul este sapt. 44 confirmat:)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se comanda versiunea HL, care vine echipata in standard cu jante pe 18", oare in talon sau in CIV e trecuta optional si dimensiunea 255/45 R19 ?

As vrea sa iau ulterior un set de jante Sebring care nu se pot bifa ca optiune simpla (vin doar cu pachet R).

Daca la cele de 18" nu exista optional 255/45 R19 atunci poate trebuie sa comand pe 19" 235/50 (Auckland sau Victoria) pentru a primi "dreptul" si la 255/45 R19 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate retrofit de Webasto :  incalzire /racire stationara pe un Tiguan ? Pierd ceva din garantia masinii daca instalez asa ceva pe ea? 

Fiind la primul diesel nu am stiut cu ce se .....maninca      :banghead:   :251:. Pe la ce pret gasesc asa ceva cu tot cu manopera ? 

Este chiar asa util ???  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.volkswagen.de/app/konfigurator/vw-de/de/der-tiguan/31105/38500/comfortline/AD13NR/2018/2/F14 7H7H/F56 BG/+?page=engine

poate ca e news, poate nu, insa abia acum am observat introducerea filtrului de particule in oferta pe 1.4 TSI pe Tiguan (configuratorul german)

"1.4 TSI ACT Ottopartikelfilter" - 132 g/km 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Asteptarea a luat sfarsit:cool:. A venit cu 2 saptamani mai devreme decat confirmat:wub:.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AXC : nu am sistemul asta multimedia. Se pare ca la modelul meu e cel de pe Golf facelift, cu butoane touch pe margine si doar 2 rotunde fizice. Am vazut intr-un review la noul Polo acelasi sistem multimedia + AID si jurnalistul se plangea de acelasi lucru: nu poti viziona pe ambele ecrane simultan harta.

 

As dori sa achizitionez un set de roti pentru iarna, pe 17", insa nu stiu celelalte specificatii. In online am gasit asa: 5x112/57 17x6.5 ET38. E corect? Merg si alte variante? Si ce jante recomandati: tabla sau aliaj (as vrea sa fie cat mai usoare, dar sa nu coste mai mult de 500ron/janta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa cumpar un set Proline Vx100 (https://www.emag.ro/janta-7-0x17-proline-vx100-5-112-et38-ch66-6-silver-v17705112e38si66vx100/pd/DHYKFDBBM/), insa, dupa ce le-am comandat pe emag, furnizorul mi-a zis ca nu le mai are pe stoc (ca sa vezi cum merge retailul romanesc).

Am mai gasit unele modele ce s-ar potrivi (5x112, 6.5J-7Jx17, ET38-40), dar ori sunt variante in 5 spite simple, ori depasesc 600ron/buc. Deci inca mai caut. Sugestii?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

acum 2 zile (la aproape 2 luni de la intrare in posesie, pe 13 se implineste a doua luna)  mi-a aparut in bord   averitzare  "eroare senzor fata ..." si cu semnul de la parcare, a aparut de 3 ori, la interval de vreo cateva minute, eram in trafic, era trafic aglomerat, nu era plouat, sau senzorii murdari ... de atunci nu a mai aparut. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Am scris dealerului, sa vedem ce raspuns imi da.

spor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am reusit sa intru in posesia masinii dupa 2 luni de la plasarea comenzii: 2.0 TSI 180CP Highline. Dealerul mi-a spus ca nu a mai vazut masina pe benzina livrata atat de repede, asa ca se pare ca am avut noroc.

Jante si cauciucuri se pot alege destul de simplu din configuratoarele producatorilor. Eu m-am oprit la jante de la Dezent si cauciucuri de la Conti. 850p suv, ambele pe 17. Cauciucurile au dimensiuni atipice (215/65 r17) si nu sunt prea multi producatori cunoscuti care sa le fabrice.

? Din cate am vazut pe configuratie, dar si pe net, exista un parteneriat intre vw si vdf care apare sub numele de drive net si toti cei care comanda masina cu app-connect sau car-net primesc gratuit internet 4g pentru un an. Mie nu mi-a spus nimic dealerul despre asta. Mai este valabila oferta asta? A primit careva acest serviciu in ultimul timp?

 

Numai bine,

D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma anuntat dealerul astazi ca a venit modemul pentru drive net ,dar nu mi-a dat mai multe detalii. Asta s-a intamplat la 2 saptamani dupa ce a venit masina ,poate o sa fii si tu contactat ulterior.

Oricum nu sunt lamurit care e diferenta dintre car net si drive net 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre acel stick huawei?

Mie mi-a venit masina acum 2 saptamani si dealerul mi-a zis ceva ca va veni in 2-3 saptamani. Pot spune insa ca nu am primit nici cartea de identitate, nici mochetele inca!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Car net sunt serviciile online contra cost VAG care sunt aproximativ la fel pe toate masinile noi.

Drive net e un parteneriat Vw Vdf (pe plan local cel mai probabil) pentru a oferi 1 an de net 4g gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/7/2017 at 12:46 AM, DragosC23 said:

Salutare,

Am reusit sa intru in posesia masinii dupa 2 luni de la plasarea comenzii: 2.0 TSI 180CP Highline. Dealerul mi-a spus ca nu a mai vazut masina pe benzina livrata atat de repede, asa ca se pare ca am avut noroc.

Jante si cauciucuri se pot alege destul de simplu din configuratoarele producatorilor. Eu m-am oprit la jante de la Dezent si cauciucuri de la Conti. 850p suv, ambele pe 17. Cauciucurile au dimensiuni atipice (215/65 r17) si nu sunt prea multi producatori cunoscuti care sa le fabrice.

? Din cate am vazut pe configuratie, dar si pe net, exista un parteneriat intre vw si vdf care apare sub numele de drive net si toti cei care comanda masina cu app-connect sau car-net primesc gratuit internet 4g pentru un an. Mie nu mi-a spus nimic dealerul despre asta. Mai este valabila oferta asta? A primit careva acest serviciu in ultimul timp?

 

Numai bine,

D

Felicitari si sa o stapanesti sanatos!

Ce termen de livrare ai avut la plasarea comenzii?

Si eu tot 2.0 TSI Highline astept :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!