Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Mie inca mi se pare ca are delay cand apas pedala de acceleratie, subturata fiind

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie la inceput mi s-a parut deranjant delay-ul dar dupa aprox 3000 km delay-ul s-a redus considerabil , ceea ce ma face sa cred ca masina se adapteaza la stilul de condus din ultimii km. Astfel in acest moment DSG -ul respectiv acceleratia  raspund foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr adevar, acum mi se pare mult mai putin deranjant decat la inceput; sper sa se mai imbunatateasca timpul de raspuns in inca cativa mii de km parcursi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata!... Am dat vineri dimineata comanda in Polonia. Am platit 10% si acum astept masina. Mi-au dat termen de livrare luna iunie. 

Am plecat de la un Highline de 150 CP, la care am adaugat o serie de optionale. In aceasta perioada in Polonia este o promotie care se cheama Pachet Premium care include faruri LED-Top, navigatie Discover Media, App Conect, Keyless, Car-Net, scaune Top Confort, etc., etc. Pentru ca majoritatea optionalelor pe care mi le doream erau incluse in acest pachet premium am adaugat la configuratia masinii pachetul, iar suplimentar am mai pus camera spate, haion Easy Open si airbaguri pentru scaunele din spate (am familie numeroasa...:) ). Culoare Indium Grey.

Sper la o livrare mai rapida decat mi-a fost comunicata. Cine stie, poate da Domnul!... Mi s-a oferit livrare in Romania contra-cost evident, cu platforma, dar am optat pentru ridicarea personala de la reprezentanta desi asta presupune sa mai astept suplimentar cca 12 zile cat dureaza inmatricularea masinii. Oricum mai am treburi prin Polonia, plus ca drumul lung de intoarcere spre casa este perfect pentru rodaj.

Am uitat sa va spun... pretul final al masinii 29.325 euro.

Dupa ce intru in posesia masinii voi scrie impresii.

 

 

 

Modificat de Alin-SV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor!

 Am plecat sa-mi iau Touareg R Line pt mine si am luat pana la urma Tiguan R Line ca provizorat pt mine, urmand sa-i ramana sotiei.

 Am masina din februarie, f multumit de ea, motorul de 190 CP cu DSG, echipare HighLine la care are adaugat R Line, airbaguri laterale spate, App Connect, faruri Top Led, oglinzi rabatabile electric, pachet iarna extins cu clima spate si bancheta incalzita, Easy Open cu acces Keyless si portbagaj electric, navigatie Discover Media, Dynaudio, i-am pus si scuturi metalice, de la 41500 am scos-o in 39000 Euro. N-are sistemul de parcare laterala si vreau sa-i fac un retrofit de backup camera, in rest are chiar unele chestii care nu-mi sunt necesare gen lane assist, brake assist, ACC, mai bun era un volan incalzit dar asa a fost configurata, culoarea a facut toata schema pt sotie, restul e can can. Consumul e undeva la 9,7 de cand am cumparat-o, mers 80% in oras, eu vin de pe 2.0 TFSI 211CP asa ca ultima grija e consumul. Bordul mi-a placut f mult de la bun inceput, plasticele sunt decente, portiunea de textil a tapiteriei nu ma incanta, cineva deja mi-a agatat bancheta spate probabil cu niste tinte de pe blugi, modul de zapada a fost chiar util in februarie, momentan am pana in 1400km asa ca am mers f usor cu ea, fara plecari bruste,viteza maxima pana in 150Km/h, imi place cum se misca per total, farurile lumineaza demential noaptea, faza lunga automata efectiv imbraca drumul cu lumina.

Am fost placut surprins cat de bine incapem in masina, eu am 1,91 iar sotia 1,80, in urma cu 2 ani am vrut sa iau un Q5 si efectiv simteam ca ne inghesuim in el. Astept noul Touareg, dau golful 6 dsg si-mi fac un binemeritat upgrade la V6. :salut:

image1.JPG

image2.JPG

image3.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RoC,arata grozav masina si retrofit-urilei se potrivesc foarte bine. In exterior masina arata ca a mea si coincidenta face ca si eu vreau sa achizitionez  barele wingbar edge + Thule Motion dar am o mare problema cu intrarea in garaj si anume inaltimea totala a masinii impreuna cu dotarile mentionate anterior. Am cautat diverse variante de bare transversale si cutii ca sa reduc cat mai mult inaltimea dar in acelasi timp sa pot pune in cutie diverse chestii (ex: caruciorul de copil ). Am o rugaminte, m-ar ajuta mult daca poti sa-mi spui care este dimensiunea masurand  de la barele longitudinale pana la cel mai inalt punct al cutiei , adica mai precis care e dimensiunea adaugata peste punctul cel mai inalt al masinii luand in considerarea configuratia pe care ai facut-o tu bare + cutie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de un sfat. 2.0TDI sau 2.0TSI ? fac in jur de 15.000 km pe an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar benzina, mai ales daca are si turbosuflanta.

diesel merita doar la cel putin 30.000 km/an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica daca are ? :huh: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4 March 2017 at 6:54 PM, Alin-SV said:

Gata!... Am dat vineri dimineata comanda in Polonia. Am platit 10% si acum astept masina. Mi-au dat termen de livrare luna iunie. 

Am plecat de la un Highline de 150 CP, la care am adaugat o serie de optionale. In aceasta perioada in Polonia este o promotie care se cheama Pachet Premium care include faruri LED-Top, navigatie Discover Media, App Conect, Keyless, Car-Net, scaune Top Confort, etc., etc. Pentru ca majoritatea optionalelor pe care mi le doream erau incluse in acest pachet premium am adaugat la configuratia masinii pachetul, iar suplimentar am mai pus camera spate, haion Easy Open si airbaguri pentru scaunele din spate (am familie numeroasa...:) ). Culoare Indium Grey.

Sper la o livrare mai rapida decat mi-a fost comunicata. Cine stie, poate da Domnul!... Mi s-a oferit livrare in Romania contra-cost evident, cu platforma, dar am optat pentru ridicarea personala de la reprezentanta desi asta presupune sa mai astept suplimentar cca 12 zile cat dureaza inmatricularea masinii. Oricum mai am treburi prin Polonia, plus ca drumul lung de intoarcere spre casa este perfect pentru rodaj.

Am uitat sa va spun... pretul final al masinii 29.325 euro.

Dupa ce intru in posesia masinii voi scrie impresii.

 

 

 

Salutare,

 

Felicitari pentru achizitie! Pretul este net sau brut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e net, dar cand ajunge in romania trebuie platit 50% din TVA, fiind un vehicul care nu e folosit in scopul indeplinirii obiectului de activitate al companiei. Daca era un camion sau microbuz, atunci nu trebuie achitat acest 50% Din TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costinliviu. Multumesc da, este net.

în urmă cu 16 ore, catanus a scris:

Eu cred ca e net, dar cand ajunge in romania trebuie platit 50% din TVA, fiind un vehicul care nu e folosit in scopul indeplinirii obiectului de activitate al companiei. Daca era un camion sau microbuz, atunci nu trebuie achitat acest 50% Din TVA

Da, este pretul net. Si da aveti dreptate ca trebuie achitat 50% din TVA.

 

Modificat de Alin-SV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vad ca s-a discutat pe scurt si despre 2.0 TFSi pe Tiguan dar mult prea putin  :P

Ma gandesc sa comand un Tiguan si vreau sa renunt la diesel iar singura varinata "decenta" cu cutie automata este acest motor de 2.0 benzina.

Asadar, ii incurajez, chiar ii rog, pe posesori sa ne povesteasca si noua experienta lor cu acest motor (comportament/revizii/consum/etc)

Raman dator :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, AMW said:

Salut!

Vad ca s-a discutat pe scurt si despre 2.0 TFSi pe Tiguan dar mult prea putin  :P

Ma gandesc sa comand un Tiguan si vreau sa renunt la diesel iar singura varinata "decenta" cu cutie automata este acest motor de 2.0 benzina.

Asadar, ii incurajez, chiar ii rog, pe posesori sa ne povesteasca si noua experienta lor cu acest motor (comportament/revizii/consum/etc)

Raman dator :beerchug:

De ce 2.0 tsi, cand 1.4tsi e mult mai avantajos!

1. consum mai mic

2. e chiar mai rapid decat 2.0tsi, spun asta pt ca detin un 1.4 tsi si am facut drivetest pe 2.0 tsi!

 

16 hours ago, AMW said:

Salut!

Vad ca s-a discutat pe scurt si despre 2.0 TFSi pe Tiguan dar mult prea putin  :P

Ma gandesc sa comand un Tiguan si vreau sa renunt la diesel iar singura varinata "decenta" cu cutie automata este acest motor de 2.0 benzina.

Asadar, ii incurajez, chiar ii rog, pe posesori sa ne povesteasca si noua experienta lor cu acest motor (comportament/revizii/consum/etc)

Raman dator :beerchug:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa intreb si eu pe ce logica ai ajuns la concluzia ca 1.4 e mai rapid decat 2.0 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, Adam D. said:

De ce 2.0 tsi, cand 1.4tsi e mult mai avantajos!

1. consum mai mic

2. e chiar mai rapid decat 2.0tsi, spun asta pt ca detin un 1.4 tsi si am facut drivetest pe 2.0 tsi!

 

 

Cum sa fie 1.4 mai rapid decat 2.0 tsi :)???? Este 1,5 sec.diferenta la 0-100  km/h, in favoarea 2.0 tsi, care-i bineinteles mai rapida!!! ;)

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate de la 1500 la 2500rpm :)). In rest sub nicio forma nu poate sta langa 2.0TSI. Asta in conditiile in care am condus 2.0TFSI

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Luciosu said:

pot sa intreb si eu pe ce logica ai ajuns la concluzia ca 1.4 e mai rapid decat 2.0 ?

 

 

 

offtopic :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati sa-l vedeti pe asta micu 1.0 TSI, e mai rapid ca 3.0T de pe S5 !

Spun asta pentru ca....s-a constatat o extorsiune al unui degajament intr-o apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

O intrebare sau mai multe :la careva dintre voi , spoturile din portiere sunt active sau doar sunt false? Stie cineva daca este prechiparea facuta , adica sunt firele trase si trebuie doar spoturile adaugate? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/22/2017 at 10:09 AM, Adam D. said:

De ce 2.0 tsi, cand 1.4tsi e mult mai avantajos!

1. consum mai mic

2. e chiar mai rapid decat 2.0tsi, spun asta pt ca detin un 1.4 tsi si am facut drivetest pe 2.0 tsi!

 

 

Salut,

Logica este simpla - aparent nu este disponibil motorul impreuna cu 4Motion si cutie automata :)

LE: Wrong quote - am corectat

Modificat de AMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma intrebam, daca e cu titlu de gluma sau nu... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/21/2017 at 4:06 PM, AMW said:

Vad ca s-a discutat pe scurt si despre 2.0 TFSi pe Tiguan dar mult prea putin

Am avut 2.0TSI (200 de cai) pe Passat. Motorul este efectiv brutal; conduci si nu-ti poti sterge ranjetul de placere de pe fata. Probabil cel nou de pe Tiguan este inca mai reusit.

Consumul urban este insa o nenorocire. In Bucuresti, consuma 18-19 l/100km. Atentie.

Nu am condus nimic cu 1.4TSi, nu ma pronunt. Pe Tiguan am 2.0TDI (150 de cai), care este un fel de troleibuz pe langa 2.0TSI, dar si consumul este pe masura.

Deci, ori, ori.

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, 190 cp TDI 4M DSG, intre 20-25 km/h in oras ia 9-10, in afara nu prea scade sub 7, mers economic si lin si in oras si in afara.

am ajuns la 5.000 km parcursi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!