Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Am  avut treaba pe la pbn si cat asteptam consilierul de service am mai cascat gura la ce se livra. 

Vazui un T5 cu frigider, chiuveta si aragaz :) cica 55k wow si, on topic, un tiguan culoarea inedita cabanero orange ! Pare mai scund si mult mai vesel/viu/tineresc, nu stiu cum sa-i zic. Oricum, arata f bine.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Observasem acum vreo doua saptamani un usor zgomot in usa stanga fata(ca un rontait de rotita de plastic) doar la coborarea geamului, la urcare nimic. Nu i-am dat mare importanta pana in seara asta, cand fiind mai liniste in masina si coborand geamul am observat ca se aude mai tare. Dau jos si geamul dreapta fata si surpiza, rontaie si ala la intensitate mai mica (oarecum normal, a fost folosit mai putin).

Din ce am vorbit cu ADI_PKP se aude si la el exact acelasi rontait.

S-a mai confruntat vreunul din posesori cu problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Si eu ma / m-am confruntat cu aceeasi rontaiala de care spui .Frumos este ca , eu am detectat rontaiala exact la preluarea masinii din service(inlocuit tot mecanismul trapei ).Ce s-a rezolvat !!!!!?????? Nimic. Dupa ce am semnalat zgomotul , mecanicul care-mi lucrase la trapa , a venit cu un spray de la Wurth , a pompat masiv printre cheder si geam , dupa care ......a zis sa "frec" vreo cateva zile geamul si apoi daca zgomotul persista sa revin.A mai persistat ceva timp apoi a disparut dar a reaparut.Din cauza programului pe care il am nu m-am mai dus la ei.Nu stiu de la ce este.Surprinzator este ca , asa cum apare , la fel dispare.Zilele ce urmeaza vreau sa dau jos capitonajul de la usile din fata ca sa trag fire pentru spoturile din usi si atunci o sa ma uit si la macaraua geamului .

   Cu stima,

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost plecat in weekend prin vizite si aseara masina a stat peste noapte afara in ploaie (am tinut sa precizez asta deoarece atat acasa cat si la munca sta in parcare subterana) si am observat ca acum geamurile fata nu mai scot absolut niciun zgomot la coborare. Sa fi brevetat Volkswagen sistemul de macarale geamuri cu ungere pe apa? :). Nu mai inteleg nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi interesat de achizitia unui Tiguan Highline 2,0 TSI DSG 4MotBenzina / 2.0l / 132kW/ 180CP si as avea 2 intrebari pentru care nu am prea gasit informatii destule: 

1. sunt probleme cunoscute cu 2.0 TSI ? am inteles ca sunt probleme cu distributia la 1.4 tfsi

2. merita 1.848,07 € pentru Pachet R-Line Exterior ? nu am gasit nici o poza sau comparatie intre highline r-line si fara r-line ,in schimb e un singur topic cu Tiguan la Masina mea unde toata lumea lauda aceasta optiune.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii daca merita analizand singur din punctul tau de vedere. Ca si look eu zic ca da, merita, Tiguan R-Line (exterior) arata super bine, il vei remarca pe strada imediat.

Diferentele le puteai vedea si tu in mare, chiar din configurator :) - prima poza H-Line, a doua R-Line si tot asa:

 

H-Line-1.JPG

R-Line-1.JPG

H-Line-2.JPG

R-Line-2.JPG

H-Line-3.JPG

R-Line-3.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , nu stiu cum nu am observat diferentele in configurator desi am facut atatea configuratii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rline arata super bine...dar eu unul nu as da banii pentru ca nu ii am. Insa, pentru cine ii are, eu zic ca merita sa faca schimbarea de aspect. Am vazut live cum arata un Tiguan cu pachet R-line exterior si intr-adevar este deosebit..nu se compara cu ce e prin poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spuneam intr-un mesaj anterior ca am comandat un Tiguan in Polonia. Am intrebat dealer-ul la care am facut comanda daca poate sa-mi dea masina cu manual de folosire in limba romana si mi-a spus ca nu se poate. Masina va fi livrata cu manual in limba polona.

Rugamintea mea este, poate cineva sa-mi dea un link de unde pot descarca pentru Tiguan II un manual de utilizare in limba romana?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super oferte la Tiguan Highline, cu preturi pe alese in configurator :D.

Revenind la lucruri serioase, desi putin probabil, si-a pus cineva pe masina optiunea "Security & Service" pentru Car Net? Am vazut ca se pot controla de la distanta destul de multe lucruri (luminile masinii, verificare daca sunt usi deschise, lumini lasate aprinse, nivelul de carburant, se poate localiza prin GPS masina si multe altele)

Capture.PNG

WhatsApp Image 2017-04-25 at 14.28.32.jpeg

WhatsApp Image 2017-04-25 at 14.28.33.jpeg

WhatsApp Image 2017-04-25 at 14.28.34.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In sfarsit a venit si a mea. :cheers:

A durat "doar" 9 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai optat pt. sistem de navigatie? Daca da, ce varianta ti-a venit? In poza de mai sus postata de "GTD" apare varianta noua de Discoveri Media. Mentionez ca si in pozele din configurator apare noul model de navigatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Discover Pro. Nu e asta noua de pe Golf. E aia cu butoane.

Si cum la reprezentanta nu s-a putut dezactiva sistemul start/stop si piuitul centurilor si alte cateva chestii...mi-am comandat si un OBDEleven.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica nu s-a putut? Nu au vrut sau? Ptr s&s recomand varianta hardware-decuplare mufa baterie. Cea din soft implica alterarea unor parametrii pe can-temp/ voltaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat R Line sau de ce a durat 9 luni livrarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet N-au vrut. Nu vreau sa il decuplez hardware pentru ca poate vreodata imi trebuie :). Vreau sa fie doar OFF "by default".

@p0cait Da...am luat R-ul si inca 3, 4 optiuni extra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicodimlaur

Salutare ,

Plănuiesc sa cumpar un Tiguan 2.0 TDI de 190CP 140KW -Highline. Am totusi niste chestii pe care nu pot sa le clarific de pe situl VW. daca nu gresesc , peste tot pe Youtube , dotarea Highline vine echipat cu piele. La noi sa inteleg ca nu este asa ?  Si ma mai interesa daca cineva a reusit sa puna Wazeul de pe telefon pe displayul de pe masina ?Daca da, atunci navigatia lor este useless ! :-) Astea sunt dotarile standard pentru HIGHLINE : 

Dotari exterior    
Bare de protectie in culoarea caroseriei cu partea inferioara neagra
Ornamente cromate la geamurile laterale
Dotari interior    
Buzunare pe spatarele scaunelor din fata
Cotiera centrala fata cu plasa pe partea pasagerului dreapta (incepand cu sapt.22/2016)
Covorase textile fata / spate
Decor "Dark Grid" pentru plansa de bord si usi
Iluminare ambientala: benzi luminoase inserate pe usile laterale fata
Iluminare spatiu picioare fata.
Insertii crom pe usi, butoane actionare geamuri, butoane reglare oglinzi exterioare
Maner schimbator de viteze imbracat in piele
Mese rabatabile pe spatarele scaunelor din fata
Pachet fumatori
Praguri fata iluminate
Scaune Top confort fata
Scaune fata cu reglaj manual pe inaltime
Sertare sub scaunele din fata
Spatar bancheta spate rabatabil si cotiera centrala
Spatar scaun pasager complet rabatabil
Suport lombar scaune fata
Tapiterie microfibra "ArtVelours"
Functionalitate    
4 Motion Active Control, inclusiv Selectarea modului de conducere: Permite configurarea de catre sofer a directiei, acceleratiei, sistemului de climatizare si, daca sunt alese, a sistemului Adaptive Cruise Control si a suspensiei cu reglare adaptiva.In plus, ofera si 4 configuatii prestabilite: Confort, Normal, Sport sau Eco.
Aer conditionat "Climatronic" cu reglaj al temperaturii pe 3 zone separat stanga/dreapta, cu filtru alergen si elemente control in spate.
Bare longitudinale cromate
Claxon bitonal
Iluminare portbagaj
Inchidere centralizata cu telecomanda, 2 chei briceag
Indicator nivel lichid spalare parbriz
Lumini pentru citit fata/spate
Oglinda retrovizoare interioara cu sistem automat antiorbire
Oglinzi exterioare reglabile electric si incalzite, asferica pe partea soferului.
Oglinzi make-up iluminate integrate in parasolare
Priza 12V in consola centrala fata/spate si portbagaj
Senzor de ploaie pentru activarea automata a stergatoarelor
Servodirectie electromecanica,reglabila in functie de viteza
Sistem start-stop si sistem de franare cu recuperarea energiei
Jante / Roti    
Anvelope 235/55 R18
Jante aliaj usor "Kingston" 7J x 18
Roata de rezerva de uz temporar 18"
Lumini si vizibilitate    
Activare automata faruri cu lumini de drum permanente,functie Leaving Home/ si manuala Coming Home.
Faruri cu LED, inclusiv lumini de drum permanente cu LED
Faruri de ceata cu functie cornering
Geamuri laterale si luneta in tenta fumurie,cu pana la 65% absorbtie a luminii
Lampi spate rosu inchis cu tehnologie LED
Placuta de inmatriculare spate iluminata cu tehnologie LED
Siguranta    
Adaptive Cruise Control - ACC asistent pentru mentinerea constanta si adaptarea vitezei de rulare in functie de ceilalti participanti la trafic
Airbag cortina fata/spate si airbag-uri laterale fata
Airbag sofer si pasager,cu posibilitatea dezactivarii airbag pasager Airbag genunchi pentru sofer
Capota activa
Centuri de siguranta in 3 puncte fata/spate cu reglaj pe verticala a celor din fata.
Detector oboseala
Frana de stationare electronica inclusiv functie Auto-Hold
Front Assist si City Emergency Brake
Hill descent control
Lane Assist asistent pentru mentinerea masinii pe banda de circulatie
Light Assist asistent pentru activarea automata a fazei lungi
Park Pilot avertizare acustica si vizuala pentru obstacole fata/spate
Pedestrian Assist
Prindere Isofix pentru 2 scaune copil pe locurile laterale din spate
Sistem de avertizare sonora si luminoasa pentru necuplare centuri de siguranta fata si status cuplare centuri spate
Sistem de franare automata "Multi Collision Brake"
Sistem electronic de control al stabilitatii masinii(ESC)cu recomandarea treptei de viteza, inclusiv ABS,ASR,EDL EDTC si sistem de stabilizare a remorcii.
Sistem monitorizare presiune pneuri
Sisteme multimedia    
Active Info Display- afisaj digital pentru instrumente bord
Radio CD Composition Media
4X20 Watt, 8 difuzoare (4 fata / 4 spate)
display TFT touch-screen capacitiv, color, cu diagonala de 20,3 cm si senzor de proximitate
tuner FM cu antena Diversity pentru receptie imbunatatita
functie redare MP3, cu afisare a titlului si a copertei albumului de pe cardul SD
interfata Bluetooth pentru telefonie mobila (HFP, AD2P, AVRCP)
cititor carduri SD
conector USB
conector multimedia AUX-IN (compatibil conector 3,5 mm)
Volane    
Volan multifunctional si padele Volan multifunctional si padele pentru cutia de transmisie DSG pentru cutia de transmisie DSG

Dotarile mele optionale

Airbaguri locuri laterale spate  317,73 €

Alarma antifurt "Plus"  317,73 €

App-Connect  185,64 €

Camera spate Rear view si Park Assist   291,55 €

Cod intern-tapiterie standard    0,- €

Drive Net    0,- €

Fara inscriptionare model si cilindree    0,- €

Faruri LED TOP    741,37 €

Oglinzi exterioare rabatabile electric,    174,93 €

Pachet Offroad    149,94 €

Pachet"Easy Open/Close" cu functie   709,24 €

Scaune fata ergoActive   472,43 €

Trapa din sticla panoramica    1.338,75 €

Total     39.635,33 €

Pentru dotarea HIGHLINE mai trebuie sa pun Faruri LED TOP ? .....ea vine deja cu Faruri cu LED, inclusiv lumini de drum permanente cu LED ? 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri 

Modificat de nicodimlaur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu iti iei masina de pe forum sau de la dealer? Mergi si vorbeste acolo direct, configuratiorul (in general) mai poate avea mici probleme.

Normal ca nu vine cu piele, tu ce credeai ? :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navigatia lor nu e nicidecum useless, mai ales ca la echiparea Highline ai ceasuri de bord digitale și iti afișează acolo navigatia. Waze pe display-ul mașinii e destul de complicat momentan si merge doar prin Mirrorlink, instaland alte cateva aplicații si folosind doar anumite telefoane.. Din ce se aude se lucreaza la implementarea Waze prin Android Auto, dar nu există momentan informații legate de data lansarii. VW nu cred va are in standard piele pe niciun model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicodimlaur

Cristi ALF - cu siguranta masina o s-o cumpar de la un dealer :)  Am pus doar niste intrebari ca sa nu arat surprins cand ajung la dealer si imi spune ca masina in dotarea HIGHLINE vine fara piele :biggrin:

Catta83 - Nu am zis ca navigatia lor este useless , am zis ca daca merge Waze-ul pe masina , atunci navigatia lor este useless !

Am vazut pe youtube cum se leaga prin Mirror Link , Waze-ul dar cred ca am sa merg intr-un showroom sa vad daca chiar se poate conecta ! 

Tot pe youtube am vazut variante de Highline cu piele .....dar nu erau reviewuri romanesti . Cred ca nu trebuie sa ma mai uit pe youtube :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ref navigatia prin android auto - eu folosec google map pe ecran masinii.

 

e f ok, merg comenzi vocale - gen ok google

 

android auto merge doar cu catele telef ( eu folosec s7) si mai trebuie instalat un apk ( android auto nefiind disponibil pt ro yet).

 

dar overall nu reget ca nu am dat banii pe navigatia lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicodimlaur

Merci de clarificare zero4. Initial am vrut sa vad Waze pe ecran, dar inteleg ca sunt ceva probleme inca,dar si cu Google Map este super bine. Eu am un Sony Xperia Z5 si am descarcat si Android Auto.....dar mai imi trebuie masina :biggrin:....Deci pot sa comand numai App connect ( 185 euro) care vine cu Drive Net .....fara sa mai dau 700 de euro  pe navigatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicodimlaur Daca cumperi navigatia lor o sa o poti vedea pe AID ceea ce face toti banii. Astazi am incercat-o si eu prin Bucuresti si e buna tare intre "ceasuri" acolo. Daca nu o ai, o sa mearga Google Maps prin Android Auto dar doar pe display-ul de la infotainment si DOAR unde ai net. Navigatia masinii merge oriunde ca e prin GPS.

Waze-ul am reusit si eu sa il fac sa mearga...dar se vede cam prost si nu ma incanta (nu face mirror prea bine). Astept sa apara in Android Auto (oricum nu mai dureaza mult).

Highline-urile alea pe care le-ai vazut pe Youtube aveau piele pentru ca erau comandate cu piele. Pielea este optiune la orice nivel de echipare la Tiguan...la fel si farurile TOP led (care sunt senzationale si difera de Led simplu).

Ma uitam la optiunile tale:

Airbag-urile laterale spate le-am pus si eu, alarma mi se pare inutila (daca ti-o sparge/fura o va face cu tot cu alarma :)), AppConnect si Camera spate plus Park Assist le-am luat ca sunt foarte utile, farurile led top senzatie. In loc de pachetul off-road am preferat pachetul R-Line int/ext. 700euro ca sa mi se deschida portbagajul singur, nu dau niciodata (plus ca asta inseamna alti cativa senzori si motorase in plus care se pot strica)...am preferat pachetul de iarna extins ca e mai utila o canapea incalzita (plus alte cateva chestii). Trapa nu vreau pentru ca pierd din spatiul pentru cap si ar mai fi si alte probleme care pot aparea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals. Pe google maps se pot folosi hartile care s-au downloadat anterior. Verificat de mine,am folosit google maps pe offline prin android auto pe un drum bucuresti- praga. A mers perfect,a aratat redirectionari unde era cazul. Sigur ca nu arata informatii de trafic in timp real.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!