Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Daca stiaaaaam... :D

Ca tot veni vorba de motoarele de 190/240 cp am si eu o nelamurire pe care nu a putut sa mi-o satisfaca nimeni. Care este diferenta constructiva intre motorul de 150 si cel de 190cp? Ce are ala de 190...altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu turbina mai mare, injectoare mai potente si..soft aferent. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am adaugat si eu pe lista de asteptare pentru un Tiguan 2.0 TDI 190 4M DSG R-line...mai greu cu numaratul săptămânilor acum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce alte dotari ai mai bifat in afara de R-Line?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca optiuni am pus - Pachet R-line Int/Ext, Faruri LED High, Navigatie Discover Media, Trapa Panoramica, Pachet Iarna, Oglinzi rabatabile, App Connect, Culoare Indium Grey.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve. Si eu m-a pregătesc sa dau comanda, va ajunge in Decembrie.

dar am o dilema: HL 2.0 TDI DSG 7 150 cp sau CF 190 cp cu opțiuni apropiate de HL (minus ceva lumini ambientale, vopsea metalizata, adaptive cruise control, faruri cu led, alta tapițerie)? Prețul este aproape similar.

deci merita cei 40 cp in schimbul vopselei si a unor lumini ambientale, a unei tapițerii si a unor faruri cu led ?

multumesc de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am luat motorul de 190, am 3.000 km cu masina, si  iti spun ca e mare diferenta fata de 150( cu care am facut test). E mult mai iute pe demaraje 190-ul, cred ca la consum nu e mare diferenta, iar diferenta de bani intre ele parca e vreo mie euro, eu te sfatuiesc sa il iei pe cel de 190. Daca preferi un condus mai linistit si niste plecari de la semafor mai molcome cred ca si cel de 150 isi face treaba ok.

Si te mai sfatuiesc sa pui R Line paket, efectiv schimba masina, parca nu seamana cu una normala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu are tiguan 2012, 140 cp si mi se pare ok, nu stau geana la semafor sa plec primul :))

cred ca raman la 150 cp. Ma uit si dupa pachetul RLine, însă mi am propus un buget peste care nu vreau sa trec :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un test cu 150, asa cum spuneau si alti colegi pe aici, pare cam moale, combinatia 150 cu Dsg mie mi s-a parut lenta, in rest masina e f reusita din toate punctele de vedere. La ce culoare te-ai gandit??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul Confortline lasa un pic de dorit pentru banii ceruti. (Tapiteria nu e foarte reusita, lipseste Active Info Display, etc). Parerea mea e ca poti merge linistit pe un Highline 150 CP si sa te bucuri de optiunile suplimentare ca standard. Daca te poti intinde putin, macar pentru R-line la exterior, cred ca o sa te feliciti cand vine masina, pentru ca o schimba total, e practic ca un model de sine statator. 

Dar cel mai sigur, cum recomanda si ADI_PKP, mergi la un Test Drive cu 150 CP DSG si vezi daca e conform asteptarilor si nevoilor tale. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catanus: ca o parere strict personala, eu nu as renunta la motorul de 190 CP de dragul DSG-ului si a unor accesorii. Pana la urma tu conduci motorul, nu accesoriile.

Am facut aceasta greseala cand mi-am cumparat Octavia: am avut de ales intre 1,4 TSI 122 CP , si 1.2 TSI 105 CP puternic accesorizata. Rezultatul? Mi-am luat 1.2 TSI si, la semafor, ma intrece si un Logan 1.4 mpi pe gaz. Pe viitor ma voi uita in primul rand la motor, apoi vad eu ce accesorii imi pun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea e gri (Indium grey metalic).

peste HL am mai pus APP-connect si pachet iarna (duze instalație parbriz încălzite & scaune fata încălzite).

la tapiserie inca nu sunt hotărât: intre variantele intr o culoare (negru) sau 2 culori (storm gray-negru).

pachetul RLine e scump, chiar si doar cel exterior ... 1.836 eur

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa culoarea asta!! A fost una  la fel vreo 2 luni in showroom la PBN, avea si R line, i se potriveste bine griul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut drivetest cu noul Tiguan 2.0TDI 150CP 4M DSG7 si motorul mi se pare decent (0-100km/h 9.3s). Comparand cu Superb-ul meu de 170CP (0-100km/h 8.8s), diferenta de 0.5 secunde nu prea se simte. Interiorul este ok (nu cred ca merita Active Info Display fara sa comanzi si navigatie, si impreuna costa multicel), tapiteria de pe CL este cam "rugoasa", probabil facuta asa sa reziste mai mult in timp. Am vazut in showroom expusa o varianta CL cu scaune ErgoActive care vin cu tapiterie ArtVelours si se simte mult mai bine.

@ catanus, care este bugetul (pret de lista, fara reduceri)?

Diferenta intre CL si HL este de ~2000 euro, gandeste-te daca merita tot ce ai pe HL, poate pleci de la un CL + Pachet-Function + ErgoActive + R-line (sau faruri Full-LED) ajungi pe la ~ 34500 (pret de lista, vezi configuratii atasate):

O alta varianta pe HL, daca nu faci multi km, la acelasi pret cu 2.0TDI 150CP M4 DSG7 este 2.0TSI 180CP M4 DSG7 (0-100km/h in 7.7sec).

Tiguan20TDI150CP4MDSG7_CLRline.pdf

Tiguan20TDI150CP4MDSG7_CLFullLED.pdf

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea e gri (Indium grey metalic).

peste HL am mai pus APP-connect si pachet iarna (duze instalație parbriz încălzite & scaune fata încălzite).

la tapiserie inca nu sunt hotărât: intre variantele intr o culoare (negru) sau 2 culori (storm gray-negru).

pachetul RLine e scump, chiar si doar cel exterior ... 1.836 eur

 

Pana la urma m am hotărât la HL, DSG, 190 cp, cu app-connect, pachet iarna si vopsea metalizata Indium grey, pret de lista 35.058 EUR TVA inclus.

inca ma gândesc daca sa iau jantele acelea cu negru, sunt 168 de EUR in plus , Nizza

 

maine dau comanda si plătesc avansul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai la jantele din paketul R , sunt mai frumoase(zic eu)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea e gri (Indium grey metalic).

peste HL am mai pus APP-connect si pachet iarna (duze instalație parbriz încălzite & scaune fata încălzite).

la tapiserie inca nu sunt hotărât: intre variantele intr o culoare (negru) sau 2 culori (storm gray-negru).

pachetul RLine e scump, chiar si doar cel exterior ... 1.836 eur

 

Da, raman la cele standard din versiunea High Line

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F bine faci ca iti comanzi un motor mai puternic....mai bine lasi la accesorii si conduci un motor mai potent, decat invers. Ar fi rusinos ca la semafor, sa detii un Tiguan puternic accesorizat, si sa te intreaca un Logan diesel. Eu, spre exemplu, nu ma iau la intrecere cu ei, dar ei simt ca ai un motor mai slab, si au o mare placere in a se baga in fata mea, aratandu-mi ce masina buna e Loganul. 

PS: legat de culoare, mie personal  cel mai mult pe Tiguan imi place culoarea atlantic blue. Griul e deja o culoare banala, o au prea multi, nu iesi in evidenta (desi rezista bine la murdarie si praf). Repet, este  o parere pur personala.

https://www.google.ro/search?q=tiguan+atlantic+blue&espv=2&biw=1031&bih=575&tbm=isch&imgil=0VAyNcu39k3fnM%3A%3BPTqMWLqNV5hddM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.nettiauto.com%252Fen%252Fvolkswagen%252Ftiguan%252F8115701&source=iu&pf=m&fir=0VAyNcu39k3fnM%3A%2CPTqMWLqNV5hddM%2C_&usg=__ymJlJ892IuXHjUbs4ke4kSP2WVQ%3D&ved=0ahUKEwiIzu2RpuvOAhVlQZoKHbs9ApMQyjcIIw&ei=mJ3GV4iiK-WC6QS7-4iYCQ#imgrc=0VAyNcu39k3fnM%3A

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai Active Info Display, ar fi pacat sa nu pui si navigatia in bord (cea ieftina: Discover Media de 680Euro, cu ecran tot de 20.3 cm). Pe Indium Grey si mie imi plac mai mult jantele standard de HL (Kingston 18") decat cele optionale Nizza 18". De asemenea tapiteria in 2 culori (storm grey - negru) arata genial, si mai inveseleste atmosfera (culoare vopsea gri inchis + tapiteria neagra e destul de trist). Vezi ca are un coleg tapiteria asta pe noul Tiguan: http://vwforum.ro/topic/125100-vw-tiguan-20-tdi-dsg7/

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am lasat jantele din dotarea HL, am luat app-Connect si nu mai e nevoie de navigație, pt ca poti conecta telefonul la display si ai google maps de ex.

am luat si Tapiseria storm grâu care mai deschide atmosfera in habitaclu, pt ca si bordul va fi parțial gri.

problema e la termenul de livrare, la motorul de 190 e de 18-20 sapt fata de 14-16 la cel de 150.

am plătit avansul anyway, asa ca m am pus pe așteptat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu varianta de 190 de cai iti ajunge la anu' (ianuarie 2017) si varianta de 150 de cai iti ajunge pana la Craciun.

Nu ti-a facut cu ochiul si 2.0TSI 180CP 320Nm (mai rapida cu 0.2 secunde fata de 2.0TDI 190CP, fiind mai usoara)? Scapi de AdBlue si castigi silentiozitatea motorului pe benzina, asta in cazul nu faci foarte multi km pe an. Si de diferenta de 1000 de euro poti pune suspensie adaptiva (DCC). Sau mai plusezi 800 de euro si iei R-Line exterior (35.800euro).

Tiguan2.0TSI_180CP_4M_DSG7_HL_Rline.pdf

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te felicit pentru comanda si iti doresc ca masina sa vina cat mai repede. Ma bucur ca ai renuntat la motorizarea de 150 CP in favoarea celei de 190 CP. Motorul e cel mai important la o masina. :)

PS: intre timp am vazut si eu pe viu un Tiguan varianta R-line...intr-adevar este alta masina fara de trendline/comfortline. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar un Tiguan 2016, am facut o configuratie, dar nu stiu nimic despre dealerii din Bucuresti. Pe care mi.l recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am obtinut o reducere substantiala la Midocar Vitan (dar la un Polo 1,2 TSI), desi nu trecuse mult timp de la lansarea oficiala a masinii in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite si tu un email la mai multi dealeri VW (midocar vitan, midocar otopeni, porsche bucuresti nord, porsche bucuresti vest) si roaga-i sa-ti faca o oferta pe configuratia ta.

Eu am primit o oferta de la PBN dupa ce am facut un drive-test cu noul Tiguan, cu 3.5% discount pentru o masina de aproape 35.000 euro. Mult prea putin daca compar cu ce am primit la Skoda pentru o valoare mult mai mica.

La ce configuratie te-ai gandit?

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!