Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Mergi, fa o plimbare cu masina si apoi revino cu impresii.

Postarea ta nu are vreo legatura cu topicul in cauza iar personal mi se pare o autoargumentare a deciziei ( inteligente sau nu) de a cumpara un Tiguan modelul vechi fix inainte de lansarea modelului nou...

Citind comparatia ta dintre f30 2.0xd si Mazda....zic doar sa ne mentinem la subiect. 

Tinand cont ca am mers in ultimul timp cu Passat b8 2.0 tdi 150cp, Leon 2.0 tdi 150p, Leon Xperience 2.0tdi 184cp, Tiguan 2.0tdi 150 cred ca pot sa spun in cunostinta de cauza ca Tiguanul chiar e lent, extrem de lent pt 150cp si dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati pentru lipsa de inteligenta in alegerea modelului vechi, data viitoare o sa astept 8 luni pentru noul model, dar ce zic eu, 2 ani mai bine poate apare un model mai fain :))
Iar despre comparatie, era doar pentru a evidentia diferenta dintre o masina 4X4 si 4X2. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa scandalul in care au fost implicati , era de asteptat ca toate masinile lansate acum sa fie mai lenese decat cele dinainte la aceeasi motorizare si masa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din contra, in date sunt mai rapide, Tiguanul pe care il am eu are 9.8s 0-100Km iar cel nou are 9.3s. Asta daca nu cumva mint cu nerusinare in datele tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul Tiguan care ma atrage dar din nou...pacat de acel 2.0 de 150...

2016-07-07 11.13.15.jpg

2016-07-07 11.12.58.jpg

2016-07-07 11.12.39.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce toata lumea se cramponeaza in motorul de 150 tdi. Cu 1000euro in plus exista motorul de 190cai. Si cu inca 2400 euro exista cel de 240 de cai, care vine cu DCC standard.  Stiu ca sunt sume mari, dar in raport cu costul total nu sunt asa mari. De ce sa iei Rline de 150 de cai cand poti sa iei cel fara plastice in plus si cu putere mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin de la test drive, de data asta cu tdi 190cp.

Impresiile anterioare raman valabile cu urmatoarele mentiuni:

- motor mai elastic, se simt aia 40 de cai in plus si 50nm dar la viteza e penalizat de cutia lunga. Reprizele la viteza sunt slabe pentru ca dsg-ul insista sa tina de trepte pana aproapre de 5000 rpm.

- dsg7 umed, cu mici socuri in treptele mici ( 1-3).

- oricand as recomanda 2.0 tsi sau 2.0 tdi 190/240

- pret...44k, highline cu trapa, rline interior+ext, led high, dynaudio, jante pe 20.

Edit: consum pe cei 30-ish km de test, 8.6%. (Autostrada + oras, 60-40 %)

2016-07-07 11.53.13.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu prea sunt multumit de motoarele de pe Tiguan

  • Diesel nu vreau. Am avut pe o alta marca. La cei maxim 15.000 km/an cat fac eu nu se justifica. Motorul e galagios, iarna inghet in masina, iar acum trebuie sa-i mai pui si AdBlue. Inca o chestie de care trebuie sa ai grija, inca un lucru care se poate strica.
  • 1.4 TSI mi se pare cam mic, iar 2.0 TSI cam gurmand. La 2.0 noxele sunt 177grame. Daca schimba astia iar legile si impozitarile s-ar putea sa usture. Mi-ar fi placut vechiul 1.8 TSI care inca exista pe Golf Alltrack.

Referitor la caracteristicile dinamice, am testat si alte branduri si cam toate sunt lente si greoaie. Daca vreti sportivitate nu va luati SUV. Incercati Golf-ul Alltrack 1.8 TSI DSG.

Tiguan nu am condus dar din cifre sta destul de bine. Altele trec de 10 secunde (Kuga, CRV, RAV etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos :Driver:, dar 44k pentru Tiguan ...  :nono: pare SF.

Am configurat 2.0TSI HL pana in 35k sau 1.4TSI CL + optionale pana in 30k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distrugatorul

Asteptam cu interes Seat Ateca :-) cu Tiguan m-am lamurit...sper ca Ateca sa vina cu plastice mai calitative la interior decat Leon-ul (colegul de mai sus avea dreptate...leonu-ul e tare plasticos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Chiar azi l-am vizionat :)

Imi place concluzia de la final remarca cu Ateca: dupa 43:min, doar "Ateca is a better price/performance deal" :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Mi-am configurat noul tTiguan.

Adica il cumpar.

Ma doare o leaca capul cand vad comparatii idioate intre mere si portocale.

Nu poti compara Octavia cu Superb, nu poti compara un motor de 115 cai cu unul de 240 ca nu mere.

Recomand tuturor care se uita la Tiguan de 120cp sa isi cumpere Dacia Duster.

 Si nu fac misto, ma dau in campionatul national de off road si va pot spune ca Dusterul e acolo, si e si cam 8000 Euro mai jos.

Sfatul meu e sa va cumparati masina pe care v-o permiteti.E cea mai buna.

Revin la Tiguan, am buget de 34500 Euro plus taxe.

La banii astia primesc 240 CP si cam tot ce se poate pe masina, fara trapa.

Cu tot cu discountul de la vanzator.

Pana sa ajung la Tiguan, m-am cam interesat la toti, primesc Volvo xc60 cu ceva optionale cu motor de 190caluti.

 Lumini cu xenon, fata de full led pro.

 Deci, ca sa lamuresc lumea care din punctul meu de vedere nu a calcat pe la vreun dealer sa intrebe.

 Led normal, inseamna lumini de 800 lumeni pe faza scurta, led pro, 1200 lumeni si adaptiv.Adica, cand vine unul din fata, adapteaza lumina sa nu il orbeasca.

 Am mai fost si pe la Ford, pentru Mondeo Vignale, la fel.

 Pentru banii mei, primesc mult mai putina masina decat la VW.

So, aveti grija ce va doriti, daca e important sa vada vecinu de la 2 ca  de la octavia ai trecut la tiguan, imi este mila de tine.

Daca vrei ceva in care e important sa te simti tu bine atunci socoteste cu grija.

Si, luati in consideratie sh.O masina de 30000euro , dupa 1 an la 20000 km costa 20000 euro.Si asta e bine, pentru ca chiar de nu ai bani sa o intreti sau sa mergi la o carciuma , vecinu de la 2 o sa creada ca esti potent.

Numa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40k+ EURO pt un Tiguan mi se pare mult. Deja la banii astia te poti uita la altceva.

Grosul vanzarilor va fi in zona 30-35k EURO cu TVA inclus.

Am vorbit cu un dealer din provincie. Mi-a zis ca ei comanda cam 15 Tiguan-uri / luna dar ca un singur "nebun" a dat peste 40k pe noul Tiguan. Asta a fost exprimarea vanzatorului care mai are in portofoliu si Audi.

Modificat de vic09092000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa fiu unul din nebunii aia in curand. Mai exact 40470 la configurare. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e configurația? Intra R-line la 40k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI, DSG, 4 motion, 190cp.

Highline + Airbaguri laterale spate, camera spate si Park Assist, faruri led top, pachet iarna extins, pachet R-Line (interior, exterior), navigatie Discover Pro.

Altceva nu mi-a mai trebuit.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Ai si culoare metalizata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, vizitator said:

Sa o stapanesti sanatos! Ai si culoare metalizata?

Alb (pure white uni) 127 euro. Metalizata era 960 euro. Nu vad de ce as da banii astia ca sa o iau metalizata (se zgarie la fel oricum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i topic in sectiunea Masina mea si prezint-o cum trebuie, astfel oferindu-le colegilor sansa sa puna mai multe intrebari on the subject. 

Sa o stapanesti sanatos!:icon_thumright:

Ps: o sa vezi diferenta dupa primul an de utilizare. Vopseaua uni este mult mai sensibila la ciupituri (pietre, nisip, muste, blabla) decat cea metalizata. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, merci. Am sa-i fac cand o sa ajunga (decembrie...ianuarie) :banghead:

Momentan in afara de ce am pus pe ea nu prea am cu ce sa-i ajut. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar dieselurile de 190/240cp folosesc ADBlue tocmai pentru a reusi sa scoata norma E6...si asta in conditiile in care regimul de testare este lax :). Este o situatie pe care ti-o asumi atunci cand vrei una dintre cele doua motorizari.

LE: se pare ca Tiguan Xl va fi produs in Mexic si China. Totul se face cu gandul la profit si doar la profit.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate modelele au, nu doar cele de 190/240 iar la cel nou au pus si ei frumos gura de umplere langa cea de motorina, nu mai trebuie sa scoti din portbagaj totul.

Despre km mersi cu un rezervor plin de adblue, din ce am vazut si auzit depinde foarte mult pe unde mergi cu masina, daca mergi foarte mult urban o sa aiba un consum mai mare, probabil din cauza ca nu reuseste sa isi faca regenerarea atunci cand vrea ea. Eu, pana la prima reumplere am facut ~7000km si inca nu aparuse mesajul. 

Este o bataie de cap in plus, dar te obisnuiesti cu ea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!