Jump to content

Golf 7 vs Astra K vs Megane 4 vs Honda Civic


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Impresii, mai ales comparat cu fosta? 

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparativ cu fostele este super (suspensia mai putin zgomotoasa,  schimba insesizabil vitezele, scaunele desi nu par sunt foarte confortabile, muzica se aude bine -are bose, 4 control este interesant in curbe parca pleaca de spate in exterior dar sta foarte bine pe sosea). Revin dupa 1000 km cu impresii sa vad ce poate pe sport si cu rs mode activat. Pana acum am condus (forjat) masinile de test drive si se simt foarte bine, trag neasteptat de bine..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept un review mai complex. Scaunele iti vei da seama de ele dupa un drum mai lung daca sunt sau nu confortabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat o de la un dealer din Ramnicu Valcea...mi s au parut comfortabile pe distanta asta (pana in București). Revin dupa 1000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-au parut confortabile scaunele? Pentru mine GT-ul este masina de distante scurte, eu m-am lamurit de mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu scaunele e o chestie foarte subiectiva. Unele pot parea comfortabile la inceput, apoi sunt chin. La altele e invers. Nu toti au aceeasi inaltime, spatele la fel de drept, etc., zic sa depasim momentul scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Bebeee, eu am facut o afirmatie, care cel putin la mine se aplica...mie mi se par mai ok decat cele care le aveam la o2 fl sau o3...sunt putin mai tari decat cele pe care le am avut la o2 rs (aste mie mi au placut).

Ca o paranteza, atunci cand am ridicat masina, am aflat ca agentul de vanzari avea un megane 3 rs. Ne am plimbat putin prin Rm. Valcea cu ea, masina zbura...insa suspensiile erau dure, scutura bine de tot (jante pe 19)...comparativ cu rs ull suspensiile gt ului par de citroen c5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca sunt probleme cu EDC7 la Megane GT. Din ce am citit pe forumul de marca, solutia a fost un update de soft, care, dupa teste de dyno, reduce puterea la 180 cp si cuplul la 230Nm. Au dat si astia rasol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca este un utilizator care are probleme cu edc,;un altul a resoftat cutia si un al treilea a schimbat o (evident pe garantie). Iar legat de putere, clio 4 rs la dyno scoate in jur de 180 cp...desi declara 200 cp. Gt ul acelui user scoate 186 sau ceva de genul.....nu stiu daca il putem lua ca reper pt ca o foloseste fiul lui....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e relevant cine foloseste masina, pentru ca are 6 luni. Intr-adevar sunt 3 cazuri la noi, dar au fost si putini vandute. In schimb, vezi ca forumul de Germania are mai multe cazuri.

puterea ca puterea dupa resoftare, dar sa scazi cuplul cu 50 Nm adica undeva spre 20% este inacceptabil dpmdv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba cred ca e relevant....in mid cert are impresia ca are un supercar si o rupe in doua. In Germania au unde sa le alerge, cine stie cum trag de ele. Deocamdata nu avem de unde sa stim cate gt uri s au vandut....tind sa cred ca nu sunt doar alea 3 vandute in Ro. Oricum aceste pb daca exista se vor rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu asta e rolul GT-ului? Sa o alergi, sa tragi de ea?? Ca de asta iti cumperi o compacta cu 205 cai, altfel cumparai 1.5 de 110cp si stateai linistit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca suint si oameni care isi cumpara masini de 200 de cai si nu le fugaresc zilnic, din semafor in semafor, sau pe drumurile patriei. Strict pe GT, iei iei GT pt ca are alte dotari fata de Megane'ul normal, ca are alte spoilere si briz brizuri fata de Megane'ul normal, ca are culoarea aceea Albastru nuj cum care nu e pe Megane'ul normal si asa mai departe :) Sa nu uitam de 4control, care nici ala nu e pe Megane'ul normal.

Eu unul, nu imi luam GT, ca sa o alerg non stop. Dar ma felicit ca am ramas la VW, ca la cat de ghinionist sunt cu masinile, sigur nimeream vreuna din aia cu probleme :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

compaesano, intr-adevar, nu discutam de cum isi conduc unele persoane masinile dar totusi este o masina cu 6 luni vechime si in jur de 15k km, deci nu putem spune ca a forjat-o ani si ani. Si oricum, sa spunem ca asta a fost forjata, dar mai sunt 2 cazuri pe forumul dedicat, cu aceeasi problema. Si astia sunt cei care stau pe net, ca poate or mai fi, din ce am inteles si pe Talisman cu EDC7 a fost n caz.

Dar totusi nu vad legatura intre faptul ca a fost forjata masina si ca dupa update-ul de soft la cutie sau unde dreaq o fi fost, a scazut cuplul, conform dyno, cu 50 Nm, de la 280 la 230.

OT: mor cand aud "se vor rezolva", "se va face" etc. reflexivul asta, de parca se rezolva singure problemele sau apare cineva de pe Marte. Trebuie sa le rezolve cei de la "Reno".

Uita-te cum "s-au rezolvat" : 1.2 TSI cu lant, 1.4 TSI CAVD, DSG7, Dieselgate etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 12. 18. at 10:22 AM, cristiansen077 said:

Desi initial vroiam megane sedan sau talisman, am facut un compromis si mi am luat gt

20161217_124935.jpg

20161217_125023.jpg

20161217_125009.jpg

IMG-20161218-WA0010.jpg

Arata bine masinuta, dar totusi un pret? Sper ca nu a fost aproape de 30K euro... Oricum potenta, arata bine, chiar si materialele sunt chiar OK in ea, sa te poarte cu noroc! Oricum in aceasta categorie acum consider Best Buy Cupra 290, pana ce nu apare faceliftul care va fi considerabil mai scumpa... La Drive test insa mi-a placut si mie Megane GT, francezii se pare si-au facut temele mai bine de data asta( doar ca in afara de GT au niste motorizari adormite de zile mari, la preturi de G7 Highline..) 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei1980 e vreo 25k configurata cu tot ce vrei pe ea. La astia de la "Reno", pentru GT reducerea era standard, acum nu mai stiu, 1200 de euro. Plus Rabla. deci cam 22k ajunge un GT, daca prinzi si Rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, in acest caz este foarte OK pretul, doar sa nu apara problemele mai sus enuntate ca asa...  Multumesc colegule de raspunsul prompt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i bai. Am ajuns la munca mai devreme si n-am ce face oricum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina pleaca de la 19,5k in varianta GT (cu reducere) iar cu toate optionalele puse (Bose, Navi, trapa) ajunge la 23k (tot cu reduceri). Este best buy pentru o masina de 205 CP, eu am facut TD cu ea si mi-a placut, ce m-a dat inapoi este consumul (am avut si 17% forjata :rolleyes:), devalorizarea si anumite solutii de conectica.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane GT are consumul mediu declarat (dupa standardele europene in vigoare) de 6L/100 km . E cam la acelasi nivel cu ce e in curtea VAG. Deci nu e nici dezamagire si nici o revolutie tehnica din punctul asta de vedere. Asta e consumul de benzina in prezent pentru o asemenea putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane GT e o masina misto la un pret foarte bun. Concurenta ar veni zic eu de la Seat Leon FR 1.8 TSI care insa cu multe optionale probabil ca depaseste in pret GT-ul.

17% cosum in conditii de forja - e foarte bine :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu se compara, dar la amaratul meu de G6 benzinar de 105 CP am consumul mediu de 6.1-6.2%....nu cred ca m-as obisnui sa sar in medie la 9-10% :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cum mergi cu cel de 105 CP nu iti ia cu mai mult de 1-2 %.

 

consum.png

Modificat de V A L I
Consum de pe sprint monitor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!