Jump to content

Golf 7 vs Astra K vs Megane 4 vs Honda Civic


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Azi o sa dau o tura cu Megane GT. Sunt tare curios cum se misca.

Momentan m-am suit doar in el si mi se pare foarte bine facut. 

Dupa Audi ma gandeam ca or sa-mi puta alte masini din clasa insa la prima vedere Megane-ul ar fi foarte OK, cel putin in echiparea GT.

Daca se si misca cu talent, poate fi o varianta foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vezi cat de surprinzator de bine trage dCi-ul de 130 CP :)

In Romania nu exista varianta Bose Edition, insa un Intense destul de bine echipat il scoti pe la 20K Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apucat sa ma plimb putin cu ea. Din pacate la ora 16 in Bucuresti, pe ploaie, cu semafoare nefunctionale nu sunt conditii de test.

Scaunele sunt foarte profilate iar combinatia cu alcantara, pe lateralala sezutului nu este de viitor. De asemenene mi s-au parut forte tari. La drum lung te alegi cu cel putin o durere de fund.

Motorul este destul se silentios pana pe la 3000rpm dupa care incepe sa urle destul de tare. Nu este deranjant insa nici ni mi s-a parut un sunet placut.

Trage binisor insa de la 3000 in sus.

Poate ca sunt si subiectiv insa nu mi s-a parut ca trage mai bine decat motorul masinii mele. Este destul de liniar fata de al meu care este mai violent.

Din pacate in putinul loc liber pe care l-am prins, pe Kiselev, am preferat sa-i dau o talpa si nu am ajuns sa iau si ceva viraje, sa simt cum merge 4control-ul.

Colegii mei care au mai mers mi-au spus ca senzatia e ca fuge spatele. Banuiesc ca te poti obisnui cu senzatia insa.

Vizibilitatea in spate mi s-a parut destul de slaba. Luneta este ingusta si acoperita de tetiere.

Cutia schimba lin si in sus si in jos. Am incercat si pe manual si am cacut niste schimbari bruste de trepte, asa cum fac cu a mea si se incurca. Cea de la Megane a schimbat foarte bine.

Am mai remarcat si faptul ca, pe setarea neutra, in drive, dupa o talpa scurta, cutia ramane cumva agatata. Adica continua sa tina motorul turat in loc sa schimbe in sus. DSG-ul meu nu face asta. In modul Sport mi se pare normal sa tina turatia, nu si pe normal.

Nu am ajuns sa umblu pe la butoane sau prin meniuri, sa vad ce mai are p-acolo.

Poate mai ptind maine putin timp si strada mai libera, sa merg mai mult, sa vad si cum ia curbele, cum e suspensia etc.

Am facut si ceva poze insa nu le pot posta acum, de pe telefon.

Revin cu acestea mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut azi o plimbare cu GT-ul.

Scaunul este foarte tare. Fapul ca este si foarte profilat, pe caldura asta, transpiri rau de tot.

Cotiera are o pozitie foarte dubioasa. Trasa la maxim in fata (nu se si ridica) tot stau cu mana sucita in spate.

Plasticele, foarte bune, moi, fara zgomote. Doar pe unele zone ale usilor este din acela tare.

Am fost nevoit sa ies cu spatele dintr-o parcare tip spic si nu vezi nimic. Pe langa luneta mica mai sunt si stalpii C foarte grosi.

Mi-a placut ca si la turatii mici se misca usurel,

Saptamana viitoare poate reusesc sa o iau si acasa, sa vad in aglomeratie cum se comporta.

Porbagajul este o idee mai mic decat la A3-ul meu si are o buza destul de mare care sigur va ajunge franjuri in timp, de la bagaje.

Evacuarea din dreapta este doar de forma.

Iaca si poze:

 

20160629_161557.jpg 20160629_161607.jpg 20160629_161615.jpg 20160629_161641.jpg

20160629_161649.jpg 20160629_161705.jpg 20160629_161712.jpg 20160629_161722.jpg

20160629_161741.jpg 20160629_161817.jpg 20160629_161827.jpg 20160629_161846.jpg

20160629_161853.jpg 20160629_162017.jpg 20160630_174953.jpg 20160630_175002.jpg


adult image 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar crezi ca acest megan GT este peste audi a3 pe care il detii la toate capitolele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Spune-mi, te rog, suspensiile cum ti se par? Era echipata cu roata de rezerva? Ai idee daca, in lipsa rotii de rezerva, portbagajul este mai adanc/mare? Mersi 

P.s. am vazut are roata de dimensiuni reduse cu sw bose...

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot compara suspensia cu Bilstein-urile mele.

Sunt ferme insa nu atat de dure ca ale mele. Poti trece peste limitatoarele de viteza cu 30-35 km/h fara sa dai cu capul de tavan. Cu a mea daca am mai mult de 20, regreti.

De asemenea, rotile sunt de 17"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca masina testata de tine nu are optiunea aceea cu senzori fata + camera ?

Cum se aude muzica cu sistemul bose ?

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Are sistemul ala care franeaza automat daca te apropii de masina din fata si daca parasesti banda.

Muzica se aude foarte bine. Am si eu pe a mea sistem BOSE si pot compara. Se aude foarte bine.

Imi dau seama acum ca parca nu am vazut sa aiba CD player. Are insa port USB si cititor de carduri SD.

In mare mi-am facut o parere despre masina. Mai ramane sa o iau saptamana viitoare la o plimbare mai lunga si pun si concluzia mea finala.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are CD changer in torpedou.
Eu cand am facut drive test-ul chiar am oprit muzica, ma interesa mai mult cum se aude motorul si cum se comporta masina per ansamblu. BOSE poti pune orice alta masina ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ma uit la bordul ala si nu-mi place neam tableta aia chinezeasca pusa "portrait"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e viitorul. Ca Renault a ales o varianta low cost pentru a face integrarea e alta discutie. 

Personal am vazut de aproape bordul, atat la GT cat si la Talisman si zic ca te obisnuiesti repede. 

@B_o_g_d_a_n si pe mine ma intereseaza cum se aude muzica intr-o masina, mai ales daca motorizarea aleasa functioneaza pe delfini macerati si sub 3l. Daca imi zdrangane fetele de usi pentru ca midbassii sunt prinsi direct pe ele pai atunci sanatate. Si in plus, nu poti pune Bose pe orice masina iar de multe ori sistemele "in house" alde VW sound, Seat sound sunt cam ...sa fie la numar. Aici vorbesc de masini de pana in 30k euro 

 

s90.jpg

models_interior-medium.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Nu am fost pe faza si nu am apucat sa dau decat o tura foarte scurta cu Talisman.

Era o echipare de top, cu scaune ajustabile electric, ventilate, cu piele perforata, 2.0 dci EDC, cu o groaza de zorzoane.

Mi-a placut mult mai mult decat Megane-ul.

Are insa aceeasi tableta urata, cu rama aia de plastic urat pe care raman imediat pete de la degete.

Daca suferi de OCD e moarte curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am urcat in Megane 4 GT si tableta aia e horror. Poate o sa faca un FL peste vreo 2 ani si o sa schimbe ceva la ea. 

Ca si aspect masina mi-a placut foarte mult si la 22.500E e best buy. (in alte tari din EU e de la 29.000E). 

Talisman 160CP are tot motor de 1.6 diesel. 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Aha. Acum am vazut ca este 1.6 Twin Turbo, 160 CP si 380 NM. Foarte tare!

Acum chiar imi pare rau ca nu l-am prins mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Eu am condus prima data gt ul, apoi talisman ul de care pomenesti. Pe mine m a impresionat megane ul, talismanul parea lent si cu suspensii mai dure, desi imi imaginam ca este foarte confortabil. Oricum comparatia cu masina ta este putin fortata deoarece cuplul la 2.0 tdi este superior.

Intr adevar masina nu ar tb luata in calcul pt o eventuala achizitiei din cauza tabletei...motor, cutie, suspensii, frane, lumini sunt ok, dar ce ne facem cu tableta? cred ca se poate trai cu ea fara problem, tine de gusturi, pacat ca un punct de vedere il preiau mai multi useri.

P.S. Fara legatura cu acest topic, dupa ce mi am achizitionat Octavia 3 (nemultumit fiind de suspensii) am fost la arian pt un test drive cu noua mazda 3 sedan 1.5 care, conform celor de pe forum ul dedicate era o supermasina. Era o echipare de mijloc, care in afara de design ul placut, comparativ cu skoda, nu avea altceva interesant (si suspensiile erau superioare). In interior avea un plastic kitchos care imita textura carbonului, butoanele de la geamurile electrice nu erau luminate, motorul se tura si nu se intampla mai nimic. Consumul la final, intr o sambata dimineata, cu traffic moderat, desi nu am alergat o (o singura data am accelerat cu a doua la 5000 rpm) a fost de 8.7. Din acel moment apreciez la mazda doar design ul exterior, atat.

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Nu mi se pare deloc fortata comparatia cu masina mea, dpmdv.

Nu suntem analisti auto, putem sa fim subiectivi. 

Cred ca este chiar indicat sa fim subiectivi in cazul de fata.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, eu am condus Mazda 3, 150 CP diesel in echipare Nakama si mi s-a parut mult mai buna decat Octavia asta noua, inclusiv la felul in care e finisat interiorul, insa asa cum zicea si JB, suntem diferiti si avem asteptari diferite de la o masina :) mie de exemplu, nu-mi plac berlinele (desi, paradoxal, conduc una ;) - bine, C5-ul nu e o berlina clasica in adevaratul sens al cuvantului).

Oricum, cine zice ca n-ar lua un GT de 22K Euro din cauza tabletei, desi 4control, desi 205 CP, desi DSG, desi arata genial, aluia ii lipsesc cateva cesti din dulap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Buuunnn...

Am luat aseara masina cu mine si am ajuns sa o conduc ceva mai mult, in conditii de trafic de ora 19 si 8 din Bucuresti, plus ceva plimbat prin oras pe la ora 22. Nu am ajuns sa ies din oras, sa o alerg mai bine insa am apucat sa-i dau cateva talpi si am ajuns sa-mi fac cat de cat o parere despre ea.

Cadrul analizei mele: detin un A3 2.0 TDI cu DSG, cu ceva modificari. Turbina (=> ~216 CP si +450 NM), EGR delete, suspensie Bilstein B16 - dintre cele mai importante. De asemenea, masina este destul de dotata, chiar si pentru vremurile acestea. Aer conditionat automat pe doua zone, piele Vienna, Xenon (OE, montat ulterior), radio CD Concert 3 cu MP3, BOSE, senzori ploaie si lumini.

Am mentionat aceasta selectie de dotari pentru ca la ele ma voi raporta in comparatia cu Megane-ul.

Sunt FOARTE muiltumit de masina mea. Doar faptul ca are 11 ani ma face sa doresc sa o schimb, de aici si testul pe care am dorit sa-l fac cu Megane-ul, versiunea GT fiind cea mai apropiata ca dotari/performate de ce am eu.

Cum spuneam si intr-un mesaj anterior, am remarcat si bune si rele la Megane, comparat cu A3-ul meu.

Motor:

Pros: foarte silentios, elastic, evacuare zgomotoasa la turatii mari, impozit mic ;) RCA mic

Cons: consuma foarte mult (media fiind de aproape 14 l/100, conform BC - are insa abia 2000 KM - in conditii de mers normal, cu 2-3 forje foarte scurte), este puternic insa cuplul mai mic il penalizeaza (A3-ul meu accelereaza mai violent si cred ca este cel putin la fel de rapid pe 0-100)

Cutie de viteze:

Pros: schimba foarte lin, fara intreruperi si in sus si in jos, fara sa se poticneasca

Cons: softul nu este foarte destept, in modul Neutru, daca accelerezi mai tare, ramane agatata la peste 3000 RPM si nu schimba in sus cand nu mai accelerezi. Am fost nevoit de vreo doua ori sa schimb eu manual ca sa nu mai behaie. Acest comportament mi se pare OK pe modul Sport, sa tina turatia ridicata, sa poti accelera repede. DSG-ul este mai destept. O alta chestie remarcata este ca uneori face un clank la trecerea din 2-1, similar celui de la DSG-uri 3-2. La o cutie asa noua...

Scaune fata:

Pros: sustinere laterala foarte buna, foarte bine profilate, cel putin pe mine.

Cons: alcantara de pe sustinerile laterale de la sezut se va strica destul de repede, in ciuda dublurii din zona; sezut foarte tare, incompatibil cu drumurile lungi; alcantara + scaun profilat - scaun ventilat = transpiri ca un porc

Climatizare:

Nu face fata pe calduri cum au fost zilele trecute. Are un mod de functionare dubios. Desi ardea soarele si am lasat-o pe Auto, cu temperatura setata pe Lo, sufla foarte incet, numai pe mijloc. 

In A3-ul meu face frigider la aceste setari.

O alta chestie care influenteaza eficienta AC-ului este si faptul ca tapiteria este Alcantara, fata de Vienna (lucioasa) cum am eu. Mi se pare ca alcantara absoarbe recele ala si mentine atmosfera calda. Asta este un lucru bun iarna insa vara...

Concluzionez ca cea mai buna tapiterie este de piele in combinatie cu scaune ventilate si incalzite.

 

Concluzii:

- daca esti in situatia mea, cu masina veche si doresti una noua cu ceva performante, la un pret decent - Go 4 it

- daca esti fan GTI hardcore, mergi pe GTI, nu iti va parea rau

- daca ai (avut) GTI si vrei sa treci la Megane GT, vei simti ca au facut un pas in spate. Nu mare dar este.

Masina este foarte bine inchegata, amortizeaza bine, vireaza bine, gadila si fanii gadgeturilor, foarte placuta la condus (daca treci peste durerea de fund de la sezutul tare), buna si in oras si cred ca si in afara si pe circuit.

Fara pretentii foarte mari insa. Nu vei seta recorduri pe circuit. Motorul, desi mic, consuma ca un benzinar, nu-ti face iluzii!

Strict in cazul meu, mi-as cumpara GT-ul daca as obtine un pret decent pe masina mea si conditii de finantare bune. Alt fel, A3-ul inca nu se face de rusine.

 

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Eu nu inteleg mai nimic din cele spuse de tine...dupa ce incerci sa ne spui cat de slaba este comparativ cu masina ta, concluzia e ca ti ai lua asa ceva. Intr adevar nu vei stabili recorduri pe circuit, doar ca gt ul produce forte G asemanatoare lui megane rs trophy. Din cate cunosc, din 2005 incoace, megane rs este o referinta in clasa ei, gti ul dpdv al performantelor se situeaza mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se refera strict de linia de cuplu generata de generatia de motorizari PD, cauta pe net o curba de motor PD tunat la 200 CP si o sa vezi ce curba abrupta are, pe cand toate motorizarile eco friendly vin cu o curba lina si fluenta. Puterea este generata pe o plaja mai mare de turatii, fara a injecta mult combustibil pt a nu afuma mediul, totul se reduce la costuri de productie si la protejarea mediului.

 

Condu macar odata o masina de generatie E3/E4 PD si ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc.

 

Nu suntputini cei care au trecut de la PD la CR si au fost usor nostalgici suspinand dupa zvacul oferit de generatiile vechi de motoare. Atentie: nu am zis ca tragemai bine PD-ul, am zis doar ca e mai brutal in acceleratia instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt in cautarea unei masini noi pe benzina. Bugetul este de maxim 15000 euro. Pana am facut TD cu Toyota Corolla terra 1.6 benzina(ma incadrez la 1.3), Opel Astra K 1.4 150 cai(ma incadrez la cel de 125), Skoda Octavia 1.0 110 cai. As dori sa fac TD cu un GOLF 7, Seat LEON, Renault Megane, Peugeot 308 si Citroen C4. Majoritatea celor enumerat vor avea dotarile de baza, nu sunt foarte pretentios in ceea ce priveste dotarile gen xenon, navi sau altele. Cea mai buna oferta pe care am primit-o pana acum a fost la un Golf 7 trendline, 1.2 benzina 110 hp cu ceva dotari, chiar foarte multe pentru ce vreau eu:dublu clima, proiectoare, senzori parcare f-s, volan piele. Si Opelul este destul de dotat dar m-a dat inapoi garantia de doar 2 ani si disponibilitatea redusa. Impresiile pentru cele trei masini pe care le-am condus sunt bune sa zic: Opelul mi s-a parut foarte fasnet, se vede ca au scazut drastic greutatea, in schimb puntea spate zgomotoasa cum au mentionat si colegii de mai sus, toyota am condus-o doar pe drum exterior fara gropi, nu mi-am dat seama de zgomotele produse de suspensii, motorul de 1.6 nu m-a dat pe spate, cred ca cel de 1.3 o sa fie slab de tot. La skoda mi-a placut motorasul de 1.0, trage bine si are 6 trepte, consum bun, dar zic pas ofertei deoarece are dotari mai putine ca golful si este mai scumpa.  Mentionez ca sunt la prima masina noua si nu am experienta cu dealerii. Astept sfaturi si propuneri. Masina va fi achizitionata in leasing sau cu credit auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci si Toledo. Arata  bine, are portbagajul Mai mare si in banii tai poti sa iti pui ce dotari vrei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 pentru seat toledo. In 15k iti iei ceva bun si destul de dotat, mai ales ca la dealarii seat (fata de skoda sau vw) ai sanse sa obtii reduceri destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!