Jump to content

Golf 7 vs Astra K vs Megane 4 vs Honda Civic


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Mulțumesc și eu pt ca tocmai m ai făcut sa iau o decizie,  ușoară. Spor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si testul testelor la americani: Civic 1.5 turbo vs Mazda 3 2.5l NA vs Golf 1.8 TSI vs Cruze 1.4 turbo: 2017-honda-civic-hatchback-vs-chevy-cruze-mazda-3-vw-golf-comparison-test

Il pun aici pentru ca e cel mai european test pe care il poti vedea la americani: toate masinile din test au cutii manuale.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un test irelevant, aplicabil doar in US. Personal, consider Civic o masina hidoasa. Pacat, pentru ca masina are calitati incontestabile, dar nu as putea trai cu designul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu noul Civic abia in perioada asta incep sa apara testele prin Europa. 

Un review din UK cu Golf, Civic si Megane: http://www.autoexpress.co.uk/honda/civic/99016/honda-civic-vs-volkswagen-golf-vs-renault-megane

1. Golf, 2. Megane si 3. Civic

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mazda a ramas printre singurele masini care a ramas sa umple segmentul celor care vor motoare de cilindree mare, sau celor care nu au incredere in motoarele de generatie noua turbo, ma refer strict la benzina.

 

Citind doar titlul in care compari motoare intre 1.4 si 2.5  deja te gandesti ca ceva nu e ok.

Noul civic 2017 are totusi liniile mai subtile, e mai fluent in design, insa tot nu este pe placul multor oameni. Personal nu imi place nici exterior si nici interior, mai vad pe strada cate o honda civic 2009-2010 rosie si imi dau seama cat de mult imi displace de la faruri, linii, stopuri.

 

Din moment ce primul criteriu dupa care iti cumperi o masina e sa-ti placa cum arata si abia apoi cum se conduce, cred ca Honda are mult de pierdut la capitolul acesta, cel putin pe piata din Europa. Pe alte continente nu o fi asa, insa aici pur si simplu nu este agreeata.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

civic ul are un design care iti place sau nu, insa hidoasa nu mi se pare...poate la un pret mai mic ar avea vanzari si pe la noi. Oricum pe langa i30 sau 308, civic este nava spatiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce s-a lansat si Civicul 5D la dealerii din Bucuresti. Preturile, destul de sus, dar sunt ceva dotari la pachet. Am inteles ca pentru sedanul nou se asteapta pana in august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman Eu cand imi aleg masina, trebuie sa imi placa interiorul, pentru ca acolo petrec timpul, si apoi design-ul exterior. Dar vorbind cat se poate de obiectiv, daca s-ar alege masinile strict pentru design, VW ar fi undeva spre partea de jos a clasamentului, surclasata mult de Seat de exemplu.

Vorbind general, pentru romani, tot sigla din bot conteaza, ca daca ar scoate Audi/BMW o masina in forma de mamaliga, tot s-ar vinde in draci in Romanika :) 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Iulian- s-a intors lumea invers daca Megane este peste Civic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , citind acest topic de la cap la coada  am decis sa cer si eu pareri ( am scris si intr-un topic la leon 5f si a fost oke pana am zis de alta masina :mellow: )

Intr-un buget de 17.000 ( remat + discount dealer) sa aleg o masina pe benzina , motor cat de cat fasnet dar sa nu fie extrem de gurmand in bucuresti , venind de pe leon 1m aspirat care lua vreo 10-12 %  mi-as dorii un 7,5-8,5 % :wub:

In acest versus golful nu intra din cauza pretului mare , intra Seat Leon 1.4 tsi , la care vs ar fi Opel Astra K , Renault Megane , Mazda 3.

Am facut drive test la Seat , Mazda , incerc sa prind la Opel si Renault.

La seat va fi un FR de baza la care am zis sa adaug cateva optionale ( mai ieftine sau mai scumpe..depinde de motorizarea finala)

La toate modele m-as incadra la motorizari mai bune gen 1.4 tsi 150 sau la opel 1.4 t 150 daca renunt la farurile cu LED. 

La seat si cu led si cu tsi 125 tot as fi la limita bugetului sau l-as depasii cu 500-700e cel putin.

La opel daca aleg versiunea cu 150 , pot sa schimb contra cost niste elemente la puntea spate ( am auzit ca e zgomotoasa pe drumurile patriei)

La mazda e ceva simplu , aspirat 120 cp si nivel de echipa cu de toate , fara nimic extravagant.

Ce ma sfatuiti sa aleg ? Nu sunt fan boy pentru nicio marca sau model , am in casa opel seat si mazda dar toate sunt de cel putin 10 ani vechime si nu se pupa cu e in 2017.

Unde gasesc raport calitate-pret bun si daca din experienta membrilor , cum merge discountul la VAG ( citisem ca ar fi cam zgarciti).

Va multumesc . 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Realist vorbind, cred ca va fi greu sa obtii 8.5% consum cu orice 1.4 prin Bucurestiul de zi cu zi... Eu am 8-8.5% real pe un 1.6 HDi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg la ore de varf , plec la 7 dimineata mereu si seara plec pe la 8 . plus ca nu fortez masina aiurea pentru 300m . stiu ca la balamuc ia 10-11 . 

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e ok, ar trebui sa te incadrezi.

In bugetul tau si dorind macar un 1.4, eu m-as uita la Leon, Megane si Focus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusul il detest , e oribil la interior , nu a evoluat ca ceilalti . Leon e favorit dar trebuie sa fac sacrificii pentru el .

Modificat de Ioana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane parca nu are 1.4. Daca nu ma insel, are 1.2 TCE si 1.6 aspirat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 1.2 tce de 130 , puterea e similara , ar putea fi un pic submotorizat dpv al cilindreei , aici e nesiguranta mea.

Modificat de Ioana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai bine faci un TD cu el. Tre sa il gasesti pe la diferiti dealeri, ca e destul de comun. Dar daca e pus si pe Kadjar, nu cred sa aiba probleme pe Megane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca aspiratul de pe Megane nu intra in programul Rabla pt ca nu respecta grila de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 minutes ago, duro_vtn said:

Focusul il detest , e oribil la interior , nu a evoluat ca ceilalti . Leon e favorit dar trebuie sa fac sacrificii pentru el .

Nu mai este oribil la interior. Nu inseamna ca este minunat :) , dar nu mai e ce a fost totusi. 

L-am pus ca recomndare vazand ca vrei ceva un pic sportiv, iar la acest capitol Focusul te va surprinde placut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut review-uri care il dau sub golf dar peste astra la nivel dinamic si tren de rulare. 

personal nu imi place interiorul si spatele , fata e nice.  

Modificat de Ioana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in situatia ta numai ca bugetul meu este 15500 din care sa scad rabla. Am ales focus trend 1.5 150 cai cu pachet de iarna(volan incalzit, parbriz incalzit si scaune incalzite), clima, geamuri electrice fata spate, oglinzi incalzite si pliabile electric, senzori parcare, sync 3(display 8 inch), culoare metalizata de 650 euro, geamuri fumurii spate. Aceasta configuratie am negociat-o la 15400.  

L.E: In perioada asta am testat Megane 4(1.2 tce) care mi s-a parut slab la tinuta de drum + plansa de bord anosta + ca nu poti pune mare lucru pe un ZEN, la care ma incadram eu. Plusuri la Megane ar fi designul, si parca un pic mai bun la materiale.  La Toyota Corolla motorul de 1.6 nu se incadreaza la rabla si cel de 1.33 e slabut asa ca a iesit din discutie. Am fost si la Peugeot, Hyundai, Skoda, VW. Am eliminat orice motorizare in trei pistoane sau aspirata (singura care as fi agreat-o ar fi fost Mazda dar nu am in Buzau dealer), slaba configurare(la hyundai, renault si toyota). Ma mai uitam si la o Jetta dar m-au convins colegii ca motorul de 1.2 tsi are in continuare probleme cu consumul de ulei si platforma este invechita. La golf si octavia am exclus din cauza motorizarilor si a pretului mai ridicat.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai exclus octavia si golf  "din cauza motorizarilor" in ce sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut motorizare in 3 cilindri. Si mai ales ca vag a avut probleme cu motorizarile mici pe benzina in ultima vreme. Am citit asta pe forum vag, nu in alta parte. Motorul de 1.0 fiind relativ nou nu am dorit sa fiu cobai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca te referi la 1.4 tsi act

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, edi10000 said:

Vezi ca aspiratul de pe Megane nu intra in programul Rabla pt ca nu respecta grila de poluare.

2l 120CP de la Mazda se incadreaza in limita de 130g/km. Cel de 165CP nu se incadreaza. Diferenta intre cel de 120CP si 165CP e soft + rapoartele din cutia de viteze.

5 hours ago, CristiALF said:

Atunci e ok, ar trebui sa te incadrezi.

In bugetul tau si dorind macar un 1.4, eu m-as uita la Leon, Megane si Focus

+1 pentru Focus. Pretul de lista e mai mare dar discounturile sunt undeva in jurul la 20%. Ia-l acum pe cel de 1.5l EcoBoost ca din 2018 va fi in 3 cilindri.

Focus si Mazda au un mare avantaj (daca apreciezi treaba asta) fata de Megane, Leon 1.4 TSI, Astra si Corolla: suspensie independenta spate. 

Din ce vad pe forumul Mazda, termenul de asteptare pentru o Mazda 3 e undeva la 7 luni de zile. Problema majora cu Mazda in general e vopseaua proasta.

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!