Jump to content

Haion electric - o ia razna


Bruno
 Share

Postare recomandată

Salut !

 

Discutam de un B7 Variant cu kessy si portbagaj electric ..

 

Fenomenul se prezinta asa .... Masina dupa ce o deschid ( kessy ) portbagajul ( haionul) se deschide si el automat  .. Aleatoriu si nu mereu ..

Daca il inchid tzacane ... si nu se inchide.. Fortat se inchide/ deschide ... Daca il deschid exista sanse se se inchida peste mine ..

 

Ceva idei - de unde sa incep diagnosticarea ?

 

Pana acum am incercat asa : am setat in MFI sa nu imi deblocheze toate usile doar individual cate una .. parca e un pic mai bine dar tot nu e ok  - ma mai trezesc cu portbagajul deschis

Din telecomanda si din butonul de pe usa se deschide .. dar la inchidere din cand in cand se reia procesul de tzacanitura ( fara sa se inchida total haionul )..

 

Dupa ce incui masina - ramane inchis haionul ..

 

Nu are nimic nici o logica, si nu stiu unde sa incep .. Ma gandeam poate cineva a mai intalnit problema asta pe forum .

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la scanare ce erori iti apar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat !

Tasta ( butonul de deshidere ) de pe haion a fost defect ..

Oricum, tare urat s-a comportat .... ziic ca era posedat haionul ala electric ..

Zi faina !!!

B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa nu deschid alt topic, postez si eu aici: Passat B7 Combi, de azi a inceput sa-mi faca figuri portbagajul. Se deschide/inchide fara probleme, dar la bord tot imi apare ca se deschide/inchide usa. Am senzatia ca e un scurt undeva, asa se manifesta. In momentul in care imi apare pe bord ca s-a deschis usa, nu imi merge nici stergatorul luneta. Are cineva o idee ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca doar atunci cand e incuiata masina face figuri. Pare a fi butonul de inchidere, sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau switch/yala - desfa capacul hayonului si vezi sa nu ai umezeala prin mufa yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut detin un B7 Variant, problema e ca nu functioneaza deschiderea porbagajului din cheie si nici din butonul aflat pe usa(nu se aude niciun zgomot la actionarea celor doua butone).

Pote fi siguranta ceva?

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Mariannik said:

Salut detin un B7 Variant, problema e ca nu functioneaza deschiderea porbagajului din cheie si nici din butonul aflat pe usa(nu se aude niciun zgomot la actionarea celor doua butone).

Pote fi siguranta ceva?

Multumesc!

 

salut.

butonul de pe chei actioneaza doar la apasarea mai lunga (2 sau 3 sec parca) si doar descuie portbagajul (usile raman incuiate) incuindu-se automat la inchidere. Din cate am observat la mine, rolul butonului de pe usa este similar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/25/2016 at 9:39 PM, Mariannik said:

Salut detin un B7 Variant, problema e ca nu functioneaza deschiderea porbagajului din cheie si nici din butonul aflat pe usa(nu se aude niciun zgomot la actionarea celor doua butone).

Pote fi siguranta ceva?

Multumesc!

 

masina are portbagaj cu actionare electrica - adica care se ridica si se coboara din buton ? ai buton de actionare a acestuia ?

daca nu,,, nu au ce functii sa iti mearga cand apesi buton telecomanda sau de pe usa - doar autorizeaza deschiderea ... manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/16/2016 at 4:16 PM, adi81 said:

Ca sa nu deschid alt topic, postez si eu aici: Passat B7 Combi, de azi a inceput sa-mi faca figuri portbagajul. Se deschide/inchide fara probleme, dar la bord tot imi apare ca se deschide/inchide usa. Am senzatia ca e un scurt undeva, asa se manifesta. In momentul in care imi apare pe bord ca s-a deschis usa, nu imi merge nici stergatorul luneta. Are cineva o idee ce poate fi?

s-a spart furtunul si a curs lichid intr-o mufa in spatele prizei din portbagaj, motiv pentru care stopul dreapta de pe haion sta aprins desi ai scos cheia din contact. Eu am pus 3 m retur de motorina cu insertie in locul furtunului de lichid de parbriz. Nu va rezista daca incerci sa carpesti furtunul de plastic. La 30 cm de mufa albastra care iti creaza scurtul gasesti un stiuzt , iar pe stergator alt stiutz. In 3-4 ore rezolvi daca ai chef de lucru. Nu are treaba cu actionarea haionului.

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut exita vre-un retrofit pentru montare de deschidere electrica pe haion?

e vorba de un B7 Variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie motorasele, balamalele, butonul si broasca de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Al Bundy said:

iti trebuie motorasele, balamalele, butonul si broasca de jos.

Deci se poate realiza fara prea multe modificari si codificari?

Unde pot gasi piesele? Exista cineva pe forum care face aceasta modificare si cam cat ar costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu Al Bundy/Florin, amandoi sunt in Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

am si eu o problema cu deschiderea hayon-ului la un B7 variant (e dotat cu easy open) la miscarea piciorului sub bara spate. Am reusit sa-l deschid doar de 2-3 ori in ultima luna, miscand piciorul sub bara. Din telecomanda sau din butonul de pe hayon merge perfect. La scanare nu am erori.

Aveti ceva recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara, 

am si eu problema , nu stiu daca s-a mai discutat...va rog nu dati cu pietre...

la un variant din 2011, nu mai functionaza in parametrii motorasul de deschidere a haionului....uneori ramane inchis si ma chinui cam 5 minute sa-l deschid(incui descui masina, apas manerul-butonul haionului si se aude doar un carait de circa 3 secunde, incerc sa deschid de pe butonul de pe usa soferului)...alta data ramane descuiat , idiferent ca am incuiat masina, il pot ridica usor ca si cum nu mai lucreaza siguranta aceea de inchidere...momentan l-am lasat incuiat, macar nu-mi fura nimeni nimic din masina...nu imi fac probleme ca voi scapa fara sa schimb vreo piesa , intrebarea este daca este costisitoare operatiunea, si cam cat timp dureaza...si daca se gaseste greu piesa defecta...multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa dam cu pietre pt ca nu folosesti functia search asa cum prevede regulamentul forumului.

:))

Incuietoarea de la hayon. Am schimbat-o de 2 ori in 2 ani.

Prima data in garaj si a doua oara la reprezentanta ca sa pot avea garantie.

Piesa e in jur de 260 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manuel - cam ciudat la tine, nu am intalnit cazuri cu yale oem/noi, care sa se strice asa repede (1 an)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima a fost "oem" dar luata dintr un magazin montata in 2014 decembrie apoi in 2016 in vara am mers direct la reprezentanta ca sa am garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu... :)

Asa e, are un melc de plastic inauntru care se "roade" si exista posibilitatea sa se blocheze pe deschis (sa nu se mai inchida) sau pe inchis (sa nu se mai deschida)

Eu le-am patit pe amandoua :) noroc ca am avut desfacut capitonajul si am tras de tija care-l tine inchis. Mi-am comandat alta yala, originala, dar nu i-am urmat sfatul lui Manuel, l-am montat la service-ul unui prieten. Deocamdata functioneaza.....:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mai si rup - nu melcul, ci alte componente de plastic - am gasit mai multe defecte - dar sa cada una originala dupa un an, nu am gasit. Eu la asta m-am referit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut.

La B6 variant deschiderea portbagajului electric se face doar pana la jumatate/

Care poate fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-l pana sus manual si memoreaza-i pozitia. Tine apasat mai mult, pe butonul de pe hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin

Am un prieten cu o problema similara ca a colegului @eagle doar ca este vorba despre un B7 variant, iar cursa de deschidere nu este completa. Se deschide cat sa dai cu capu-l in haion. Daca il inpingi cu mana dupa terminarea cursei se mai ridica inca 20-30 cm

Te rog, poti detalia care este procedura de memorare a pozitiei finale de deschidere?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il duci manual pana sus dupa care se tine apasat cateva secunde pe butonul de pe hayon. Masina va confirma vizual/sonor, memorarea pozitiei.

La alte marci se poate ajusta/schimba aceasta pozitie, direct din setarile masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!