bogdancosm

ambreiaj

9 postări în acest subiect de discuţie

salut. posed de 3 luni un passat variant din 2011, 2.0 tdi. vroiam sa va intreb unde prinde ambreiajul? mi se pare in ultima vreme ca prinde tot mai sus, adica aproape de capatul superior al pedalei. e normal sau ar trebui sa programez schimbul de ambreiaj ? masina are 170k km. Multumesc

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil asta te asteapta dar dute si la un service sa vada si ei.Aeriseste ambreiajul iar daca tine tot asa sus asteapta sa patineze nu il schimba prematur....desi la rulajul tau este foarte posibil sa fie pe duca.

0

Link către postare

De regula cand incepe sa tina sus, este pe duca ! Trebuie schimbat !

0

Link către postare

Asteapta sa inceapa sa patineze si sa se intareasca pedala ! Al meu tine sus de vreo 3 ani si de 2 ani a inceput sa se intareasca si pedala dar alte simptome nu are .

0

Link către postare

Si daca pedala de ambreiaj e tare dar nu patineaza cum se poate remedia ? La o masina sub 100k km la care volant zici ca nici nu exista .. . (Ca zgomot) ? Se inlocuieste volant cu tot kitul ambreiaj sau doar placa +  disc si rulment ? 

Daca ne poate ajuta un coleg putin mecanic care are cateva ambreiaje la activ si stie cam ce gaseste acolo cand da cutia jos . Eu sincer am schimbat acum 17-18 ani la dacie dar nu imi mai aduc perfect aminte .... :rolleyes:

Modificat de skodita100
0

Link către postare

Va salut, îmi cer scuze ca postez aici, însă nu am găsit alt loc mai bun. 

Urmează să-mi schimb kit-ul de ambreiaj si volant însă nu sunt decis asupra producătorului. Am tot citit păreri de la diversi colegi dar nu m-au convins.

Ce producător mi-ati recomanda? Prețul nu este un impediment, ma interesează calitatea si durata de "viata" a pieselor. 

Mașina are 217000 km reali, 2.0 tdi cffb, manuală.

Va mulțumesc anticipat.

0

Link către postare

Salut ,doresc sa schimb kit-ul de ambreiaj , am cumparat un kit complet de la volante si ambreiaje.ro dar mi se pare fake ! ,comparand cu un kit mai vechi complet schimbat pe un B6 tot start/stop , daca cineva montat un ambreiaj de acesti furnizori va rog ,spuneti-mi parerea dvs .

Multumesc 

-1

Link către postare

si eu vreau sa schimb volant cu kitul de ambreiaj si am vazut pe net preturi dubios de ieftine.la toate magazinele de piese kitul volant +ambreiaj luk este peste 3300 iar pe net este 2150 si la sachs diferenta este la fel.A montat cineva de alea de pe net, sa spuna daca nu sunt de tabla :)).Eu la vechiul passat b6 am montat de asta de la volantesiambreiaje si nu am avut nicio problema,dar acum diferenta este prea mare si ma tem sa nu fie niste chinezarii.

0

Link către postare

Am schimbat kit-ul complet de la Volantesiambreiaje.ro ,pretul 2380, pe cutii scrie made in Slovakia si al altii am vazut acelasi provider , masina merge perfect ,acum sa vedem si cat ! ce am demontat de pe masina a fost Germany firesc ,dar de ex rulmentul era ca si cel nou ,Luk & Sachs si de fapt facut de Ina ! din punct de vedere estetic dupa inspectie adevarata nu am vazut diferente calitative ,ramane doar materialul ,din investigatiile mele Sachs nu produce in afara decat in Slovakia ,ambreiaje si amortizoare in Turcia ,oricum cei de la VW dau volant ca si consumabil !

2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.