Jump to content

Intrebarile mele pentru o viitoare achizitie


kasius
 Share

Postare recomandată

Poti arunca un ochi si catre Subaru Legacy. Poate reusesti sa gasesti una buna in bugetul tau. Motoarele aspirate de la Subaru sunt foarte fiabile, sa nu te uiti la diesel decat dupa 2011.

Modificat de ucosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa integ ca exista motoare 1.8 TSI si 1.8TFSI? 

 

Da, sunt ceva diferente.

 

Pe A4 s-a pus intr-un timp un 1.8 TFSI de 170CP si 320Nm cuplu.

Pe O2 a fost 1.8 TSI BZB Euro4, pe O2 FL 1.8 TSI CDAA (ambele de 160CP si 250Nm cuplu).

Pe O3/Leon/A3 este un 1.8 TSI de 180CP si 250Nm cuplu (270Nm la varianta cu 4x4) Euro6

 

1.8 TFSI pe A4 il gasesti cuplat la o cutie multitronic (nu stiu daca e mai fiabila sau nu fata de DSG7).

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Audi foloseste titulatura de TFSI pt TSI-uri pe toate modele benzinare scrie TFSI. Nu exista diferente din acest punct de vedere. Totusi A4 are motorul longitudinal, nu transversal, aici e marea diferenta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

De asta ce spuneti? http://www.sixtsh.ro/detalii/skoda-octavia-if-06-hvi 

Trecind peste numarul mic de km si pretul cam de dumping, totusi are cutie automata (dar nu stiu ce se monteaza pe asta, tot DSG7? ) si ar avea si garantie doi ani. Full. 

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not Found

The requested URL /detalii/skoda-octavia-if-06-hvi  was not found on this server. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa inteleg forumul asta :) baga singur un caracter la finalul linkului. 

 

Incearca acum. 

Si daca e sa fie, costurile la DSG7 ar fi 

1. 3500 lei ambreiaje plus ceva manopera = 1000 euro

2. Mecatronic aparent ar fi 1000 euro totul. 

 

Scumpa cutia asta.

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Primul lucru observat. E masina R-line de fabrica. Ma rog, kit exterior. Asa au venit multe la final de "viata". 

 

Bara fata e standard. Deci a fost schimbata. 

 

Pretul, e ok daca masina este onesta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare, dat fiind ca passatul ala e B6, DSG-ul e DSG6 ? 

 

Ar mai fi si asta: http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-ID5chmy.html#0e68973e4b 

Doar ca are cutie manuala si sincer, dupa n-spe mii de cautari si citit despre cutii automate, aparent exista o sansa sa merg pe cutie manuala :( 

Si asta nu are nici kilometrii afisati. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, DSG6.

 

Arata bine asta. Dupa interior, uzura lui si faptul ca e o masina din Ro, as estima pe la 150.000km. Plus/minus 25.000. poti suna sa intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca a venit timpul sa-mi vand fabia. As putea da in jur de 5000 euro, dar nu ma hotarasc intre Fabia 2(facelift), Fiesta si Polo (2010-----). As vrea benzina deoarece fac cam 15000 km/an, 4 usi, cam 150000 si dotari de bun simt. Dupa mine as prefera polo/2010-2011, dar e putin mai scump. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai treci de la Fabia pe benzina la Fabia/Polo tot benzina? Chiar crezi ca are rost? 

Numa intreb. Poate la una mai noua sa ai dotari mai bune si consum mai decent. 

Personal nu as sti ce sa aleg intre fabia si polo. Ambele arata foarte bine. Fiesta nu-mi place interiorul ala deloc. Dar deloc. Dar asta e o opinie pur subiectiva. Desi pe afara arata foarte misto. 

Si ca sa fiu oarecum on topic :) ca e topicul meu :)

Decizia sta intre niste masini care ar fi asa: 

Subaru Forester

Honda CR-V

Nissan X-Trail. 

Benzina si cutie automata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revenind ca soarta are un obicei misto de a face misto de mine cind m-am hotarit asupra unor lucruri. 

Am ocazia sa iau o skoda octavia 1.6 tdi, 145k km, 2011, din Belgia. pretul foarte bun gen 6500 euro. 

Ocazia e ocazie pentru ca e masina de firma a unei rude de-a mele de acolo si o are de noua si condusa doar de el. Nu a avut nici o problema pina acum cu ea. Si nici evenimente. Adica sa spunem ca istoricul masinii e chiar cunoscut pe bune. Si a vazut 80% autostrada. 

Acum, despre masina asta am auzit lucruri gen injectoare, dpf, pompa de motorina, pompa de apa cu probleme si chiar dese chiar. Mai ales cu injectoarele. 

Pareri? Sau sa o iau doar sa o vind mai departe? :) 

 

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vrei altceva, si sa fie si fiabil lasa-l incolo de vag. Octavia aia deja e "antica". Motorul ala nu e cel mai reusit. Daca o iei s-o dai, nu stiu cat poti sa ceri in plus ca sa merite bataia de cap. 

Honda CR-V all the way. Apoi Nissan. Si apoi Forester. Cu-n forester am mers recent. Era diesel ce-i drept. Nu mi-a placut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foresteru daca e sa fie cel mai probabil benzina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Honda Accord sau.....Peugeot 508 hibrid cu motor de 1.6 și electric. Ambele au interioare într.un mare fel ca si confort !

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si ca sa inchidem topicul, alegerea a fost Honda CRV 2.0, benzina, AT, AWD. E deja in posesia mea de citeva zile. Am prins o oferta decenta si am profitat. 

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Mi-a luat ceva sa ma hotarasc, dar acum e gata :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!