Jump to content

Sunet neindentificat/zdranganit in partea din fata


oozz
 Share

Postare recomandată

Salut colegi de forum,

 

De ceva timp masina a dezvoltat un sunet de "zdranganeala" pe partea din fata care nu poate fi identificat de mecanicii la care am fost. Se aude doar cand trec peste niste denivelari bruste, chiar si cu frana calcata, nu este influentat de acceleratie sau franare, oricat de tare as accelera. 

Sunetul se aude doar in primele 10-15 min dupa ce plec cu masina cand este rece, apoi oricat as incerca sa-l reproduc, nu se mai aude. Se aude ca si cum ceva ar fi desfacut si joaca in locas, insa nu gasim ce.

Au fost demontate scuturile de plastic si puse suruburi noi, colier nou la esapament, verificat suspensia fata, verificati suportii de esapament, inlocuit un suport de cauciuc de care era prins un furtun de la servo de cadrul metalic de sub cutie si parea sa loveasca in caroserie, insa niciun rezultat.

Am upload-at o inregistrare a sunetului, poate reuseste cineva sa-si dea seama ce poate fi. Nu se aude chiar atat de tare ca-n filmulet, insa destul incat sa fie deranjant.

 

https://clyp.it/1x4jzo4f

 

Orice parere este binevenita, ajung la disperare in curand. 

 

Stima!

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea este un zgomot care vine de undeva din bord sau dintre bord si motor. Si cand se incalzeste motorul atunci nu mai suna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezonanta pare sa vina de undeva mai jos de bord, insa de afara. Sunetul nu se aude cu geamul deschis, sau este acoperit de sunetul motorului. 

A inceput sa se auda mai tare si mai des de cand a venit anotimpul rece.

Maine voi merge din nou la service, insa nici cei de acolo nu stiu la ce sa se mai uite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul e ca si cum s-ar atinge 2 metale. Dar foarte putin. Si cand se incalzeste e normal sa nu se mai auda asa tare sau chiar deloc.

 

Parerea mea este in continuare ca vine de undeva din zona bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!