Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

In aceeasi combinatie am testat si eu dcc.

Modul confort transforma masina in salupa, in sensul placut al cuvântului. Modul sport, e prea dura suspensia pentru gustul meu sau...pentru soselele noastre?

Eu as bifa optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TD cu DCC pe sosea ca-n palma, drum comunal virajat si cu diferente de nivel dese (mici delusoare/ urcare coborare in 50m cu diferenta de nivel probabil 15-30cm), condus alert dar max 90-100, eu si vanzatorul usor crispat in masina:

- Comfort: barca curat, mi s-a facut rau la stomac instant, mai aveam un pic si dadeam la rate. Dar cred ca f util cu bebe in spate ce doarme si mergi linistit sau pe drum prost.

- Normal: ...Skoda, barcuta

- Sport: poate cam comod dar clar masina era mult mai lipita de drum si mi-a placut cel mai mult. (pt cand esti singur, fara limitator in dreapta sau bebe in spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci intrebarea buna ar fi cum o circula masina fara dcc, la dt avea dcc si stiu ca prelua bine gropile. Oare fara dcc cum se comporta masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E naspa fara dcc, nu stiu cum inca mai fac astia masini cu suspensie normala, eu n-as mai putea, nu ia gropile bine, bate, troncane dupa vreo 240.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru colegi, se poate activa cu vagcomul traffic sign recognition ? daca ai lane assist si traffic assist?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci intrebarea buna ar fi cum o circula masina fara dcc, la dt avea dcc si stiu ca prelua bine gropile. Oare fara dcc cum se comporta masina?

Am mers si cu masina cu DCC si cu masina fara DCC. Fara DCC e setata in modul "normal", mi s-a parut moale pentru gusturile mele.

 

Cat timp mai ai ca sa definitivezi comanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat avansul...sunt la retusuri, saptamana asta mai pot modifica. Nu stiu cum e setata fara dcc e diferența mare la gropi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca masina pe care ai luat-o tu costa in jur de 33k. In cazul asta o optiune de 800 de euro ( care dpmdv face toti banii) inseamna 2.4% din valoarea masinii. Eu as lua-o fara sa clipesc, mai ales in combinatie cu roti de 18 sau 19".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi: vad ca oscilezi la DCC. 

Ai alte optiuni spre care optezi, in bugetul ala de 800Eur ? Adica, ai de ales intre DCC si "altceva" de 800eur ? 

 

La motorizare cum ai ramas ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman pe diesel dsg pana la urma. 150 cp. Nu stiu ce sa fac cu dcc-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce trebuie tinut cont la DCC pe langa costul optiunii este si costul inlocuirii amortizoarelor care ar trebui sa te tina in jur de 200.000km (in functie de drumurile pe care mergi). Pretul amortizoarelor reglabile este aprox 1000 de euro.

Pasagerii cu dureri la coloana o sa-ti multumeasca pentru optiunea DCC confort pe drumurile proaste. Soferul o sa-ti multumeasca pentru optiunea sport pe un drum virajat cu asfalt bun. Daca iti permiti costurile de achizitie + intretinere optiunea merita. Ce dimensiune roti optezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe Seat fix acelasi motor, de 150 cp. Masina are 1370 de kg. Cu 4 persoane in masina greutatea se invarte pe la 1700 de kg si am simtit ca e nevoie de ceva efort din partea motorului pentru acceleratii. Sincer, daca iti permiti, iti recomand sa mergi pe varianta de 190cp. O sa iti para bine mai tarziu. 

 

Uite aici, la postul #45. Masina ta, daca optezi pentru dsg, dcc si alte dotari va fi mai grea. Asa ca la aproape 2 tone ( 4 pers +bagaje) cred ca suna mai bine 190 cp vs 150 cp. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi: adi ne-a spus ca merge 80% cu masina in Bucuresti si 20,000km pe an in total.

Nu merita sa ia TDI 190 ca sa il sufoce in Bucuresti. Cu 2 sau 4 persoane in masina, TDI150 va merge la fel in Bucuresti ca si TDI190.

 

 

@adi: Ca si parere personala, din nou, tinand cont ce vrei sa faci cu masina, arunci banii pe DCC.

Te gandesti ca in functie de bulevard sa schimbi taria amortizoarelor ? 

Cu sau fara Sport, pe Iuliu Maniu sau Stefan cel Mare, la fel te vei chinui in trafic.

DCC-ul e util cand bati tara in lung si-n lat, pe tot felul de drumuri

 

Nu vad sensul unei masinii cu dieselul varf de gama si burdusita de optiuni bune la drum lung, atat timp e folosita preponderent in oras.

 

 

@rempha: eu zic ca esti optimist cu 200k in Ro cu un set de amortizoare, indiferent ca sunt ulei/gaz/controlate electronic.

Dupa 100k masina devine barca, da in nas pe frane, de la amortizoarele slabite.

In plus, nu sunt foarte convins de fiabilitatea pe termen lung (>100k km) a electronicii/senzorilor implicati. Vezi si topicul in care colegii se plang de zgomotele la rulare ale masinilor cu DCC.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta e greu sa spune noi ce ii trebuie omului. Daca e vorba de mers preponderent in oras (80% bucuresti) eu unul nici nu m-as uita la diesel. Ori 1.8 ori 2.0. Scurt direct si la obiect. 

 

Renunta la dcc ca intradevar nu ii vad utilitatea in oras si mai pune ceva pana la 2.0 si aia e masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Renunt la dcc. Nu cred ca la revanzare imi recuperez 700 de euro la ea pentru aceasta optiune.

 

 

@cristi: adi ne-a spus ca merge 80% cu masina in Bucuresti si 20,000km pe an in total.

Nu merita sa ia TDI 190 ca sa il sufoce in Bucuresti. Cu 2 sau 4 persoane in masina, TDI150 va merge la fel in Bucuresti ca si TDI190.

 

 

@adi: Ca si parere personala, din nou, tinand cont ce vrei sa faci cu masina, arunci banii pe DCC.

Te gandesti ca in functie de bulevard sa schimbi taria amortizoarelor ? 

Cu sau fara Sport, pe Iuliu Maniu sau Stefan cel Mare, la fel te vei chinui in trafic.

DCC-ul e util cand bati tara in lung si-n lat, pe tot felul de drumuri

 

Nu vad sensul unei masinii cu dieselul varf de gama si burdusita de optiuni bune la drum lung, atat timp e folosita preponderent in oras.

 

 

@rempha: eu zic ca esti optimist cu 200k in Ro cu un set de amortizoare, indiferent ca sunt ulei/gaz/controlate electronic.

Dupa 100k masina devine barca, da in nas pe frane, de la amortizoarele slabite.

In plus, nu sunt foarte convins de fiabilitatea pe termen lung (>100k km) a electronicii/senzorilor implicati. Vezi si topicul in care colegii se plang de zgomotele la rulare ale masinilor cu DCC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi: si eu tot pe 1.8 as fi mers, avand in vedere rulaj preponderent urban. 2.0 nu-si justifica banii.

 

@adi: daca gandesti strict pentru revanzare, 2.0TDI 150 e o idee mai vandabil decat 1.8TSI...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Fiecare cu pasarelele lui. Masina trebuie sa-mi satisfaca si placerea personala (egoista daca vreti). Daca judecam dupa nevoi, octavia e deja prea de ajuns. E mai usoara, consuma mai putin, pret de achizitie mai mic, pierdere la revanzare mai mica. Daca esti nefamilist (si chiar si familist), fabia sau rapid e deja mai mult decat ai nevoie. Punte spate, bucse mai putine...intelegeti ideea, nu insist. 8n afara de AC, geamuri electrice fata, dsg si swing, toate celelalte optionale sunt rar, foarte rar si ocazional folosite. Important e gradul de frustrare pe care ti-l provoaca lipsa lor. Daca traiesti lisistit fara...nu dai banii pe prostii. Daca le vrei si ti le permiti, te vei umple de placere in primele 6 luni si te dai mare la prieteni, apoi alte 6 luni in care le folosesti multumit, apoi mai uiti sa activezi "sport" cand esti pe serpentine si-ti aduci aminte dupa ce treci de dealu' negru... Niciodata optionalele nu-si scot banii la revanzare. Ele aduc doar placere posesorului si in cel mai bun caz ajuta la revanzare facand auto mai "apetisant". DCC este genul de optional care atrage.

Apropos...am cautat de-am inebunit topicul cu zgomotele la DCC... ma indruma cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..1.8 tsi dsg 6 este si pe octavia 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinuta de drum la Superb totusi e cu mult peste Octavia, la fel si confortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cum arata jantele Zeus si  Stratos pe masina, nu in schite? Un link catre o poza ?  Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zeus 

 

diski-zeus-70j-x-r17_03.jpg.650x600_q95.

 

stratos

0013612029.jpg

 

vrei sa ramai cu 17'' standard de la Style ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Consiliere achiziție Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!