Jump to content

Ce tip de cutie de viteze este?


Johnny Bravo
 Share

Postare recomandată

In incercarea de a gasi o alt amasina m-am proptit intr-un A4 B8, 2.0 TFSI Quattro, cu cutie automata.

Masina este fabricata in noiembrie 2011 (MY2012).

Conform VIN-ului, cutia de viteze este in 7 trepte si are codul NGU.

Nu reusesc sa ma lamuresc daca aceasta cutie este Tiptronic sau S-tronic.

Stiu ca S-tronic s-a pus pe A4 din 2010 insa nu stiu daca pe toate motorizarile.

 

Ma poate lamuri cineva ce tip de cutie este?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te speria...ai S-tronic. :icon_thumleft:

 

Pe A4 B8, din cate stiu, s-au pus doar cutii automate Multitronic si S-tronic.

 

Pe motorizarile FWD s-a pus Multitronic, iar pe quattro a fost S-tronic. Inclusiv pe S4 si RS4.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i quattro automat, deci nu poate fo decat tiptronic sau stronic.

Avand in vedere ca este model 2012 speram sa fie stronic.

M-am bucurat cand am vazut ca e in 7 trepte. Credeam ca tiptronic are doar 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutiile care au convertizor de cuplu (asa zisele Tiptronic) in 6 trepte erau pe modelele mai vechi.

 

Pe modelele mai noi a fost introdusa cutia TT8, produsa de ZF si folosita de multi alti producatori. A fost folosita pe modelele mai grele si cu cuplu mare. Cateva exemple: 3.0 TDI biturbo (SQ5, A6, A7), pe Q7, A8, RS6, RS7 si altele. La un moment dat a fost pusa si pe Q5 2.0 TFSI, cand au trecut de la 211 la 224 CP. Acum nu mai sunt in bransa si nu mai sunt la zi cu toate combinatiile de motorizari si cutii, insa cam asa erau repartizate.

 

Tu ai S-tronic in 7 trepte...se si simte la mers ca este cutie cu dublu ambreiaj...cele cu convertizor de cuplu (tiptronic) nu schimba asa.

 

LE: Oamenii confunda usor cutiile automate, mai ales la Audi unde sunt destul de compilcate combinatiile motor-cutie. Ca sa nu mai vorbim de folosirea incorecta a termenului Tiptronic.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu care e diferenta intre tiptronic si s-tronic.

Acum am DSG, adica tot s-tronic, si imi place cum merge. Am condus si cu cutii automate cu convertizor, chiar din grup, si mi s-au parut foarte lente.

Stiam ca de prin a doua jumatate a lui 2010 s-au pus pe A4 numai s-tronic DQ500. Am vazut ca si asta are 7 trepte si eram sigur ca este s-tronic, pana am vazut ce zice decodare VIN-ului.

 

In fine, ramane sa mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe a4 b8 quattro, cutiile auto sunt asa:

- tiptronic (6 rapoarte) pe 3.0 tdi, 3.2 fsi

- s-tronic (7 rapoarte) pe diverse motorizari

- tiptronic (8 rapoarte) pe 2.0 tfsi model american

 

prin urmare, tu ai s-tronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu aceiasi dilema, vreau sa achizitionez un A4 B8 fabricatie 10/2012, este modelul facelift, nu e quattro, motor 2.0 tdi 143 cp, vanzatorul zice ca are emisie 127 gr. Schimbatorul este acela cu capul putin mai gros, exact ca in poza atasata (inclusiv volanul e cel nou in 3 spite). Is curios daca e Multitronic sau S-tronic. Daca e multitronic mi-e teama de probleme si nu as lua-o. Interiorul arata ca in poza din linkul urmator (mai putin faptul ca nu e quattro). Audi A4 facelift 2012 interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare colegi!

Deci daca pe acte scrie Tiptronic si masina este A4 Allroad Quattro ,este S-Tronic ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama ei de cutie !:)Cogdao , multumesc pentru raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai pentru ce! Multitronic s-a pus doar pe FWD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de Multi... este vorba de confuzia asta intre Tiptronic si S-Ttronic!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si pe mine m-ar interesa daca pe audi Q5 cu începere sept 2013 se gasesc cutii S-tronic la.motorul de 211.hp sau e posibil si tiptronic? 

Ingeleg de la voi ca s-tronic european e singurul cu 7 rapoarte? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu ca pe internet nu am gasit informatia: 

Pe modelul A4 B8 FWD s-a pus S-tronic de la generatia noua de CR (cele de 150-190 CP) ? Sau e tot multitronic? 

 

Merci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

dap, si toate 2.0 tfsi quatto b8 2008–2013 sunt cu s-tronic. In 2010 a fost introdusa DQ500 (la vw, pana la 600 Nm), dar nu stiu daca aceasta sau DQ380 e pe pusa pe modelul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
BogdanPopescu

Salutare,

Doresc sa cumpar un A4 11.2012,facelift si as vrea sa aflu modelul cutiei de viteze.

seria: WAUZZZ8K6DA164518

Oare ma poate ajuta cineva?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa iti decodeze cineva VIN-ul, scrie in topicul dedicat. Altfel, poti scrie ce motorizare este si poate te putem ajuta aici. Sau poti citi posturile de mai sus. In mod concret, s-tronic se pune la quattro, multitronic la tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am citit si eu un sectiunea A4 B8 sa ma lamuresc pentru un prieten, ca si-a luat un A4 2014, diesel 177 cp, quattro, automata 7 vit.

Din manual imi rezulta ca exista 2 tipuri de cutii CA DENUMIRE pe acest model: Multitronic (adica CVT) si Stronic (sub aceasta denumire sigur se pune DSG dar nu stiu daca s-a pus si convertor de cuplu).

Tot din manual imi rezulta o chestie clara si anume: TIPTRONIC = modul de functionare/ selectare MANUAL la oricare din automate, fie ea Multitronic sau Stronic. Deci Tiptronic NU este o denumire corecta pentru vreun tip de automata Audi.

Ca final, cu ajutiorul altui link de pe sectiune, am gasit ca singura cutie automata cu 7 vit. pusa in 2014 e cu dublu ambreiaj, deci DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe un site Audi un user care zice fix asta:

Tiptronic is the licensed trademark for Porsche's original system that adds a sequential manual mode to automatic transmissions, controlled either by the shift lever or, if fitted, paddles as well. In that context, Tiptronic isn't the name of any Audi autobox, it's an operational mode available on all of them.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu strica sa cititi topicul inainte sa postati, pe quattro s-a pus doar s-tronic, multitronic este pe tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!