Jump to content

Pacaneli in cutia de viteze Octavia 2 1.6TDI


playnil
 Share

Postare recomandată

Salutare la toti forumistii,

am si eu o problema,un coleg priceput in cutii de viteze poate imi da o pararere va rog,

venind de pe litoral,avand ceva viteza,am luat o denivelare,un damb la un pod care m-a aruncat bine in sus,dar nu am atins cu cutia sau baia asfaltul.

Dar de atunci ruland in treapta 1 si marsarier,am niste pacaneli de rulment spart,de pinion care caraie,am impresia ca virand putin spre dreapta se aude mai pronuntat,in restul vitezelor nu se aude nimic,chiar fortand stanga dreapta.

 

Are cineva idee ce s-ar fi putut intampla?la un service de cartier mi-a dat diagnostic pinionul viteza 1 posibil spart.

 

Multumesc pentru ajutor.

Adrian

 

PS:Daca am gresit deschizand un nou topic,rog un moderator sa-l mute cu scuzele de rigoare.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC (ca sigur imi iau ban pt asta!)

 

ESTI EROUL MEU! ai combinat activitatile mele preferate, condusul si pacanelele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa zic,m-ai lasat cu ''gura cascata''.

 

Iti confirm ca nu joc la pacanele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma despre ce masina  este vorba?!polo sau octi 2.In momentul cind ai luat acel ''dimb''  si s-a lasat masina nu a trosnit nimic??! Eu as desface busonul de la cutie sa vad cum se prezinta uleiul.Daca este plin de pilitura atunci poti sa duci cutia la reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai avand in vedere ca erai intr-o treapta superioara cand ai luat dambul ala , ce legatura are vit 1 sau marsalierul? nu cred , singurele piese care dau uruieli/pacanituri in cutii sunt rulmentii care avand in vedere ca lucreaza scufunati partial in ulei ar trebui sa tina multe sute de mii de km..........spui ca tu auzi numai in 1 si R...........asta e ciudat caci un rulment uzat se aude mai tare la turatie .........nu prea cred ca ai prb cu cutia , trebuie sa fie altceva............si oricum daca era pinionul 1 spart caraia rau si intra greu in viteza,

Modificat de etain
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rayn este vorba de o Octavia 2 FL 1.6tdi,si multumesc pt idee.

 

Multumesc si tie Etain,voi da planetara jos sa analizez mai profund problema,nu intra greu inviteza,nu caraie cand intra in viteza.

 

Uitasem sa spun,aseara cand am adaugat vaselina in capul de planetara roata,am gasit surubul la amortizor indoit,deci a fost un soc puternic,un

 

coleg mi-a sugerat ca s-a indoit amortizorul si forteaza planetara cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s.ar simti la viteze mari o astfel de descentrare

Nu imi dau seama de ce ai desfacut amortizorul pt a desface planetara ???

De care surub spui? cel care strange amortizorul in portfuzeta ?

mergi la service sa verifici geometria. pe urma inlocuiesti piese dupa nevoie.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Andrei,si multumesc de sfat.

fiind singur am preferat sa desfac amortizorul in partea de jos sa scot planetara.

Si da,acel surul care strange portfuzeta pe amortizor,era indoit.Merg diseara la garaj sa desfac inca o data sa nu fie amortizorul stramb.

 

stima

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

am desfacut amortizorul>>nu e stramb.

am desfacut planetara>>cu masina suspendata pe partea stanga ,am testat in gol in viteza 1a in turatie si relantiu,nu se aude nimic.Cand am pus inapoi planetara,aceleasi zgomote.

am mers azi in service sa schimb capul de planetara spre cutie si spre ghinionul meu,dupa schimbul de cap planetara aceleasi zgomote.Dezamagit total,clar ca ceva din cutie face zgomot.

Asa ca,prima solutie Campia Turzii la Andrei sa o repar,sau a doua,merg pana se face praf si iau alta de la dezmembrari in jur de 2000 de ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut probleme cu cutia de viteze, pierdea ulei pe la diferential... am mers asa mult si bine pana cand. la drum lung intr-a 5a - sarea din viteza.

am demontat cutia, am trimis-o la Andrei dela Campia Turzii cu Fancurier. Mi-a schimbat tot ce era distrus - am inteles ca tot ce tine de viteza a 5a a schimbat cu piese noi si mai mult decat atat, a remediat (prin schimbareade niste rulmenti si pierderea de ulei initiala - de la care a plecat toata problema.

Piese + manopera la Andrei - 1000 lei

Demontat cutie + montat ambreiaj nou + montat cutie reconditionata inapoi pe masina  - 350 lei la un service in Bucuresti

Cost fancurier - cred ca undeva pe la 100 lei dus intors (am dat 0.5lei/kg +9 lei primul kg)

 

Masina merge perfect de mai bine de 1 luna, am iesit si in proble si am facut 2 drumuri dus-intors Bucuresti Constanta cu mers constant 140-150 km/h. Nu mai sare din viteza, nu mai pierde ulei.

 

Parerea mea, daca doresti sa tii cont de ea, este ca mai bine remediezi problema cutiei tale de viteze si prin urmare va fi aproape ca noua, decat sa iei una sh si sa nu stii cati km are sau ce comportament a vazut in trafic. Costurile pentru reconditionare sunt aproape aceleasi comparativ cu achizitionarea unei cutii sh. Riscurile tind spre zero la reconditionare, pe cand la SH - e loterie.

 

Am uitat sa mentionez. Am trimis miercuri cutia si vineri dimineata a fost livrata la service-ul din bucuresti unde am platit manopera pentru demontare / montare cutie viteze + schimb kit ambreiaj. Deci super rapid s-a miscat Andrei

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura explicatie care o gasesc este ca s-a spart rulmentul conic cu ace de la grup

uite aici o cutie desfacuta si reparata.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulumesc pentru replys guys.

Rayn,foarte tare reply-ul tau,mersi fain,m-ar bate un gand sa-mi bag nasul in cutie :).

Am mai gasit doua cutii cu 1500 ron,imi voi lua o cutie si pe cea de pe masina o repar,ca nu e grav zic eu.

 

DANIM, ai vreun pont pe undeva?

Stima

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ryan,dar se aude doar in treapta 1-a,daca era rulmentul spart la grupul conic nu trebuia sa se auda in toate vitezele? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca pina nu o desfaci vorbim vorbe,eu m-am dat cu presupusul. Ai scos uleiul sa vezi daca are pilitura?

L.E-Ai zis ca daca tragi dreapta de volan se aude mai tare?! Eu cred ca mai ieftin este sa o repari pe a ta decit sa cumperi alta care nu stii citi km are si cum s-a mers cu ea.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulumesc pentru replys guys.

Rayn,foarte tare reply-ul tau,mersi fain,m-ar bate un gand sa-mi bag nasul in cutie :).

Am mai gasit doua cutii cu 1500 ron,imi voi lua o cutie si pe cea de pe masina o repar,ca nu e grav zic eu.

 

DANIM, ai vreun pont pe undeva?

Stima

Adrian

Mda,acum am vazut ca ai 1.6 diesel nu 1.9.Dar cauta compatibila ,dupa cod.Seat,Golf.Cea mai ieftina pe care am gasit-o

http://www.pieseauto.ro/cutie-de-viteze/seat/ibiza/cutie-viteze-seat-ibiza-1-6-tdi-1915735034.html

probabil negociaza,sau

http://www.pieseauto.ro/cutie-de-viteze/vw/transporter/piese-cutie-viteze-vw-seat-skoda-486187312.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc guys,

am comandat alta cutie la 350Euo ,imi ajunge maine.Pe cea de pe masina o voi desface eu si va tin la curent ce s-a intamplat.

 

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati,

pana la urma am schimbat cutia ,totul ruleaza impecabil,inca nu am avut timp sa o desfac.Imi trebuie o presa de pinioane se pare,

 

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!