Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata un filtru de polen schimbat la 60.000km, cum "recomanda" Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poata ca regulile se aplica in tarile mai putin poluate, cred ca la noi trebuie facute mult mai rapid schimbarile la filtre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit lista asta de la Brady in care se specifica ce se schimba la fiecare revizie si costurile aproximative, caci in 4 ani se mai schimba, sper sa va ajute

Sa inteleg ca discurile de pe spate nu se schimba in 4 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu, depinde de starea lor. Normal ca se vor uita la ele la revizii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil in mod normal nu ar trebuii, eu am schimbat discurile la ultima masina dupa 7 ani, pentru ca pus si simplu nu era cazul, se poate deci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Same here, 6 ani jumate si abia acum merg schimbate, le am deja dar inca mai este 'carne' pe placute si se recomanda si schimbarea acestora cand se schimba discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva revizia la Avia Militari? Cum sunt cei de acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sus sunt 4 postari legate de aviamotors + aviamotors militari. Ai citit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Merg eu miercuri la avia militari...iti spun eu cum sunt Amyd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.

La telefon toti au preturi cam piperate 800-850ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai conteaza? Vad ca multi o faceti la 2 ani sau 30k. 800 de lei la 2 ani mi se pare decent. Poate gresesc eu si nu vreau sa o iei ca un afront, departe de mine acest gand. Eu am o2fl si dau cam 700 o data pe an sau la 15k, de aia ziceam ca e decent:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amyd, 800-850 lei pentru ce?

Ma uit pe site la avia si vad ca revizia la O3 1.2TSI (ulei, filtru, manopera) costa 314 lei la 15.000km sau 426 lei la 30.000km. (la 30.000km posibil sa "fie inclus" si filtrul de aer)

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site scrie ceva si de fapt e altceva. Suna la ei si vezi ce pret iti dau..

Pret pt schimb ulei si toate filtrele.

Ps. Eu am facut un schimb de ulei si pe la 13k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de aceea te-am intrebat, "revizia" nu inseamna intotdeauna "ulei+toate filtrele".
"Pe site" scrie exact ce e: "Va rugam sa aveti in vedere ca aceasta estimare se refera doar la revizia standard  recomandata de Volkswagen, SEAT sau Škoda pentru modelul respectiv." Adica, asa cum arata the_andy16 in acest post, revizia standard la Skoda pana la 60.000km inseamna doar schimb de ulei. Pana la 800 lei... sa zicem ca un filtru de polen la ei costa 125 lei, filtrul de aer 100 lei, ar mai ramane 150 lei diferenta pana 800 lei ... o fi manopera pentru schimbat cele 2 filtre :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de aceea te-am intrebat, "revizia" nu inseamna intotdeauna "ulei+toate filtrele".

Sunt confuzii mari în continuare. Revedeți postul meu de aici http://vwforum.ro/topic/112203-info-conceptul-de-intretinere-la-interval-extins/?p=2377676 si Renunțați la termenul revizie. Pe bord vă arată termenele pentru oil change service si service inspection.

Nu de alta dar ajungeți sa fiți tarifați și pentru ce nu trebuie că sunt convins că nici o parte din consilieri nu știu bine sau nu vor să știe cum e ce astea două.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pt @BLiTZ, la leonul din semnatura in 6k km trebuie sa fac schimb de ulei cf. CB. Pana acum am asa: la cateva luni si 8k km am facut un schimb de ulei, apoi la 23xxx km am facut schimb ulei+inspectie+filtre. Din ce stiu eu ar trebui sa fac doar schimb ulei, dar sunt in dubii cu lichidul de frana.

Aproximez ca voi ajunge la revizie undeva prin dec-ian(masina va avea 2 ani si cateva luni) trebuie schimbat si lichidul sau se schimba la urmatoarea service-are cand va fi si inspectia?

La fel se intampla si cu bujiile(60kkm/4ani), exact acelasi dubiu... stiu ca se ia primul interval care pica km sau timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, intervalul EXTINS de service explicat de mine în postul indicat este valabil pentru TOATE mărcile concernului, este implementat și în Ro din 2013 cred (posibil începând cu model year 2014, nu știu exact).

Dacă ceasurile tale sunt setate pe acest interval (extins sau flexibil) și în carnetul service pe coperta cu coduri ai QG1 sau QI6 trecute, atunci poți să mergi pe ce-ți indică ceasurile sau multimedia.

Tu ai schimbat ulei la 8k că ai vrut tu apoi ai fost la 8+15k=23 deci cred că ai mers pe fix. Adică schimb ulei la fiecare 15k (mărog, ai început cu 8) sau 1 an, inspecție+sch.ulei+restul la ceilalti 15k si la ceilalți 1 an (adică din 30 in 30). Tu ai făcut insp+sch.ulei la 23, următorul va fi sch.ulei la MAX.15k sau 1 an plus ce mai e de schimbat funcție de timp/rulaj.

Vezi că lichidul de frână se schimbă prima oară la 3 ani apoi din 2 în 2, consultă manulul (așa e la Vw, Sk, Audi, nu văd de ce ar diferi la Seat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Asta stiam, cum e cu intervalele, eu merg pe fix.

Intrebarea ramane lichidul se schimba la urmatorul sch de ulei( 2 ani si putin) sau la celalalt care este cu insp(probabil 3 ani...3 ani si putin)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbul de ulei nu tine de perioada reviziilor. Cand ai facut primii 3 ani il schimbi si dupa il schimbi din 2 in 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

A schimat cineva placutele de frana fata si daca da , care a fost pretul ?

Daca masina e in garantie si schimb placutele in regie proprie (nu e mare lucru) imi afecteaza cumva garantia (in condiitille in care pun aceeasi marca de placute sau mai bune).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca daca te vei plange ulterior de ovalizarea discurilor de frana sau de faptul ca cilindrul etrier nu lucreaza cum trebuie vor baga textul ca ai pus placute proaste, contrafacute sau meserias prost In rest alt motiv ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!