Jump to content

Sfaturi achizitie Skoda Octavia


Cyp78
 Share

Postare recomandată

Buna ziua dragi membri

 

Caut sa achizitionez o Skoda Octavia... bugetul ar fi undeva la 5500-6000 euro maxim... in principal m-ar interesa sa fie diesel, dupa 2005 si sa aibe pachetul de drumuri grele, orice alte optionale ar fi ok.

 

Ceva sfaturi referitoare la ce sa verific cu atentie marita si cam care sunt preturile normale?

 

Ce parere aveti despre masina asta?

http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-tour-2008-1-9-tdi-ID4aaWm.html#444a0a9404

 

"2008 / 122500 km / 1896 cm3

 

SKODA OCTAVIA TOUR FACELIFT 1.9 TDI, pachet drumuri grele, scut metalic, proprietar persoana fizica,stare exceptionala, 4 AIR BAG-URI, ABS+ASR,geamuri electrice,aer conditionat, computer de bord, oglinzi electrice si incalzite, scaune reglabile ,inchidere centralizata cu telecomanda, 2chei, alarma, volan din piele reglabil pe inaltime si adancime,cotiera fata, radio CD+MP3, servo,anvelope noi,,bancheta rabatabila fractional ,motor economic,consum 5,5%,un singur proprietar, accept test.TAXA PLATITA SI NERECUPERATA,DETIN DOCUMENTE DOVEDITOARE ANAF! "

 

Cat timp e valabila dovada ANAF ca taxa a fost platita?

 

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Fiind taxa de mediu si neexistand metoda de recuperare (momentan) nu are valabilitate - cel putin asa mi-au spus mie la politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu anuntul aceastei masini. De altfel sta de ceva timp pe OLX. Fotografiile nu dau suficiente informatii, iar din text nu rezulta ca ar avea documente care sa ateste nr real de Km. Deci, atentie, masina ar putea avea cel putin dublul Km din anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de numarul de km... aici e loterie (aproape) intotdeauna. Spre exemplu eu am sub 60000 km si am masina din 2009.

Reviziile post garantie le-am facut in regie proprie (am mecanic in familie) deci m-as lovi de aceleasi discutii daca ar fi sa vand masina unui strain.

 

Ca o verificare rapida ar fi discuri frana (daca nu le-a schimbat va trebui sa le schimbi tu), distributia, protectiile de plastic din jurul scutului metalic (depinde cum a schimbat uleiul, cat de des si cu cata grija a scos scutul), tapiteria de la scaun sofer, pe marginea de la usa, unde te freci cu soldul cand intri si iesi si vezi sa nu zdrangane macaralele de geam din usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi !O rugaminte am si eu, daca binevoiti sa ma ajutati :) Vreau sa achizitionez o Skoda Octavia 1 fabricatie 2004~1.6.Stiti care sunt cele mai reusite motoare (cod motor), fiind pe benzina?!si bn inteles sa nu aibe probleme?!Va multumesc 

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 nu ai decat un singur motor de ales, nu s-au pus mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pretul nu e rau, masina arata bine in poze, motorul este exceptional ca dinamica pe aceasta masina. In rest, motorul este PD si are cateva zone potentiale de probleme.

 

Vezi ca este Euro 4 si are o taxa maricica, se duce spre 800 euro... Vad ca a mentionat deja acolo , nu observasem.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Vin și eu cu câteva solicitări de informații și sfaturi. Momentan dețin o Fabia I combi, benzină, 1.4 16v 75cp din 2002 (am zis momentan pentru că vreau să o vând). Mașina o am din 2012, înmatriculată de mine cu tot ceea ce presupune asta (RAR, taxă, asigurare ș.a.m.d.). Vreau să achiziționez o Skoda Octavia I (sau tour) din 2004 - 2005 - 2006, tot benzină, 1.6i, varianta hatchback sau berlină cu haion sau cum i-o mai zice (dar nu combi). Prețul de achiziție se apropie de 4000 de euro, celelalte cheltuieli de înmatriculare fiind separate.  

Am văzut că există, în anunțurile de pe net două variante de motorizare : de 101 cp și de 102 cp. Există vreo diferență între aceste două motoare, în afară de acel 1 cp?

De unde ar fi cât de cât mai indicat să iau mașina (aici mă refer în Ro.) ca și parcuri sau târguri auto care sunt cel mai aproape de seriozitate, calitate și prețuri la mașini?  

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Cu o singura axa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, ce părere aveți despre motorul 1,4 pe Octavia 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E subdimensionat pt masina asta. Eu zic sa te orientezi catre un 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele unui prieten are o skoda 1,4, 100.000 km, 10.000 lei, fost colonel in armata, făcute revizii nu mai in service, nu pe șanț...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie sanatos! Si noi ce sa facem aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@UBY35Sa intelegem ca are de vanzare o Octavia 1   1.4  cu 10.000 lei? Probabil ca face (acum depinde si ce an de fabricatie este), daca vrei sa o folosesti preponderent la oras. Insa, daca vrei sa pleci cu ea incarcata in concediu, o sa vezi ce inseamna motorul mic pe masina grea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!