Jump to content

Vreau sa montez AC pe Lupo


AndreiJUJU
 Share

Postare recomandată

Va salut !

 

 

Exact cum spune si titlul topicului, as vrea sa montez instalatie de aer conditionat pe un Lupozaur, care nu are din fabrica...

Planuiesc sa achizitionez instalatia de pe o masina avariata.

 

Insa, am o gramada de intrebari : 

 

 

a mai facut cineva operatiunea asta pe Lupo ?

exista suficient spatiu in compartimentul motor sau trebuie dat jos motorul ?

instalatia electrica vine pregatita din fabrica pentru AC, sau trebuie trase fire/relee, etc ?

 

 

Va multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am participat eu la o astfel de operatiune la un golf 4, iar necesarul de piese e acelasi, asadar ai nevoie de urmatoarele:

 

panou comanda climatizare

instalatie electrica de la cutia climatizoare

cutia climatizoare ( completa, de la a ta mai poti folosi radiatorul de caldura)

conducte a/c de la cele de intra in cutia climatizoare pana la compresor si radiator

supapa laminare ( cea de se mufeaza conductele de la compresor in cutia climatizoare)

compresor

suport anexe pe care se ataseaza compresorul

curea anexe

radiator a/c aici mai difera de la o masina la alta prinderea pe cel de apa, pe trager

senzor altitunide ( la golf e langa ansamlu de stergatoare, posibil acelasi loc si la lupo)

senzor temp exterioara ( in cazul in care nu are deja masina)

fire trase de la calculatorul motor la compresor, senzori

 

acestea sunt in proportie de 90 % din piese

mai departe e decizia ta daca merita, tot ce am mentionat mai sus este pentru a-ti face o idee!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai citit, ar merge o instalatie de Polo 9N, dar fara cutia ventilatorului, asta trebuie luata de la al tau. Necesarul de piese e cel mentionat mai sus. De munca e destul dupa, iti urez succes. Eu as vrea sa pun climatronic in loc de AC-ul existent, la mine e mai usor putin. Dar tot trebuie schimbata toata tubulatura de sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult ! 

 

O sa fac o socoteala, sa vad daca ar merita... pe langa componentele necesare ar mai fi nevoie si de un mecanic care sa se priceapa cat de cat.... 

 

Greu tare cu caldura pe vremea asta...  :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat jos de pe lupo tot ce are legatura cu A/Cul de  sub capota. discutam pe PM mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si dupa atata efort fizic, psihic si financiar vezi ca de fapt nu merge in parametri normali sau deloc...Mai bine dai masina si iei alta cu a/c din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!