Jump to content

Audi A4 B6 sau Ford Focus MK2 Facelift


GT-RS
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult pentru sfaturi! Da, bugetul e in jur de 4.800-5.000Euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, uita de A4. Sau de vrei tot masina tanculet, barem cauta un Passat B5.

 

Dar tot sustin ideea ca ar trebui sa te orientezi catre ceva de buget, pt Bucuresti, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si achizitie 4800-5000 este un buget ok pt un b6 decent. decent la prima vedere, decent pt varsta lui. mai departe totul va tine de noroc, este greu sa realizezi oricat ai testa-o ce urmeaza sa pice, cum a fost intretinuta, cum s-a mers cu ea etc.

 

asadar bugetul pt achizitie e ok. ramane bugetul pt intretinere. b6 e genul de masina care daca maine iti cere sa bagi 10 mil in ea , ai banii astia? reprezinta un efort financiar mare? aici e toata nebunia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92...Da, preturile nu mi se par chiar catastrofale...acum depinde de firma care produce piesele respective...

Modificat de GT-RS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce aveti fratilor ? In B5.5 e 3000-3500, un audi e 3800-4500…chiar zilele trecute vorbeam cu cineva ca isi vinde b5.5-ul cu 3000 euro, prim proprietar, cumparata de noua, fara nicio problema cu 160.000 km, si am mers cu masina mergea ceas…1.9 tdi 131 cp , dar nu avea taxa platita ; deci 3700 € pt o masina luata de noua si intretinuta…mai terminati-va cu preturile astea astronomice la masini…daca's ieftine sunt proaste daca sunt scumpe nu merita banii…imi e scarba de astfel de sfaturi de la persoane care se situeaza chiar si ei insusi in una dintre categoriile astea…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei_Tdi...am un prieten care a avut un passat b6, 2.0tdi, break, aproape full option, 170.500km, 2006 cu un pret de 6000euro negociabil....drept stiu ca era chinuita masina...si un a4 , 1.9tdi , 2003, e mai mult de 5000??? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"dar nu avea taxa platita". A calculat cat e taxa pentru 1.9TDI Euro 3? Peste 2000 euro pentru o masina de 9-10 ani vechime, iar pe la 1600 pentru una de 10-11 ani.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92- "Eu as cauta un golf5/ leon 1p 1.4 tsi 125 cp ; urban ai doar avantaje, consumul este irelevant avand in vedere km putini in comparatie cu cei ai dieselului si problemelor lor ; poate iti place si un honda civic / mazda 6 sau alte masini…"

Crezi ca as gasi un golf5 pana in 5000euro??? am gasit pe net f multe sub 5000, bine dotate...sper sa nu aiba probleme majore...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceeasi parere...Daca ala e bugetul tau, 4800-5000 de euro, uita de audi. Nu fac reclama, dar pe un forum mono-marca audi, sa vezi colegii care au luat masini in aprox acelasi buget cu al tau..si au numai surprize neplacute.

Stii cat am dat anul trecut pe un A4 B6 1.9 tdi quattro ...? 8500 euro + TVA (19%) = 10 115 euro. Negociata de la 8700 de euro + TVA. Nu mai luam in calcul bilet avion, mancare, cazare, motorina, numere, asiguarare..etc.

 

A, si inca ceva important. Tipul de la care am luat-o, e la fel ca si noi, forumist care a avut grija de masina si a stiut sa o evalueze raportat la valoarea ei adevarata.

 

Recunosc, poate nu sunt un exemplu bun, fac parte dintr-o extrema, pt ca mi s-a pus mie pata pe modulul ala, dar daca vrei un B6 in stare buna, cauta la un buget de 6000-7000 euro.

 

Nu cunosc proprietarul, deci nu fac reclama:

 

http://www.bestauto.ro/audi/a4/berlina/auto/3079065.htm?pgsource=publi24.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

beleaua la masinile scumpe este ca din pct meu de vedere un pret mai ridicat nu inseamna automat, o garantie, ca masina va necesita bani mai putini pt intretinere si iti va face probleme putine.

asadar si daca dai mult riscurile nu sunt cu mult diminuate. pana la urma e vorba de vechime, uzura. la o masina de varsta asta poate pica orice oricum. oricat de bine ar fi fost intretinuta!

 

asa cum nici o masina ieftina nu este un cazan in mod automat, multa lume se aliniaza la pretul pietei cand vrea sa vanda o masina. decat sa ceri nejustificat si sa stai 18 luni cu ea la vanzare mai bine lasi la pret dar macar o dai repede. multa lume gandeste asa. iar unul care NU gandeste asa e f posibil sa fie un chitros care nici nu s-a omorat f tare cu intretinerea masinii, ci e doar unul care a  cumparat-o scump, nu accepta devalorizarea si se zgarceste la orice euro.

 

fiecare masina e un caz aparte, nu poti sa faci generalizari toate alea scumpe sunt super masini si toate alea ieftine sunt cazane.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine iei una decenta cu 4000, cu "mici" probleme perfect normale ( zgarieturi, probleme la suspensie, interior uzat, etc ) si bagi 1000-2000 in ea si o faci boboc...decat sa dai 6000 pe alta care nu ai nicio garantie ca nu va pica nimic la ea ; macar asa o repari tu cu piese noi si iti pui ce vrei pe ea ;)

Golf 5 / leon 1p nu vei gasi 1.4 TSI sub 6-7000 euro..pt ca prin Germania nu sunt la cautare decat diesele, pt ca fac foarte multi km si pt ei renteaza, chiar daca diferenta de pret dintre un TSI si un DIESEL nou este de + 2000-3000 EURO pt diesel....la noi in tara din pacate sunt venite invers, dieselel la preturi foarte mici si tsi-urile la preturi mari :)))))))) oare de ce ? intelegi paradoxul si de ce este bine sa te feresti de masinile de import...sunt 99% manarite.

 

Eu atat iti zic, nu te mai lua dupa unii si altii...citeste tu in linsitea ta si pe forumurile de afara ( ca acolo oamenii sunt mult mai obiectivi ) ;)

 

p.s : ca idee, vezi masina mea...am luat-o cu 3500 pt ca avea probleme la caroserie ( necesita tinichigerie si vopsit integral ) , insa am luat-o cu distributie + ulei + Filtre schimbate + anvelope vara + iarna separat ca noi, fara NICIO problema ! nu am bagat 1 leu in ea...probabil multi s-ar fi ferit de ea...pt ca deh necesita  vopsire, si romanului nu-i place daca nu e tipla !! am luat-o cu 3500e cu 40.000 km ( TDI 1.4 ), am bagat 500euro ( fix 2200 lei ) sa o vopsesc toata ,acum arata ca noua, si merge ca noua ; gaseste-mi si mie una cu km astia si tdi sub 4000 euro din 2007 si mai cumpar vreo 3...+ 500 euro am mai bagat eu in tot ce vezi, soft, muzica, roti FR, folii, grile, lip, subwoofer, etc etc...trage tu concluzia ; la majoritatea am facut asa, si am avut masini bune, iar bani la revanzare nu am pierdut ( asta dupa ce m-am folosit de ele ) ; deci daca vrei, se poate ! doar sa stii ce vrei...

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi GT, poate iti place asta ;) Screenshot_2015_07_23_15_58_29.pngScreenshot_2015_07_23_15_59_01.png

Cu ocazia asta ii raspund si colegului care sustinea ca taxa pt E3 1.9 tdi 131 cp e 2000 euro :))))

Btw, passaturile B7 2012-2013 sunt 9000-12000 euro si voi spuneti ca 5000 euro e putin pt un audi din 2002???? Sincer mai filtrati putin piata…aflati lucruri noi :) sa curga acum textele cu " pfff cumm o masina de 30000 e sa ajunga la 9000 dupa 3 ani ?!?! " uitati asa binisor…

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc exact pt ca am in familie Passat b5.5 1.9TDI AVF 4motion din 2004. Dintr-un calcul cu tot cu emisiile de CO2 au rezultat 1700euro. 

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2015.html

 

Masina aia are 13-14 ani, asa ca de asta taxa mai mica. Conteaza foarte mult anul. Asa ca ce am spus ramane valabil.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bgd_b92 - fara suparare, dar incearca sa fii si mai obiectiv, realist. Cand iei o masina faci o analiza completa de factori, termeni, conditii.. nu doar ca modelul x e foarte/a fost foarte reusit. Nu incerca sa convingi omul sa-si ia A4 B6 cand el poate se afla in situatia in care, de-i pica ceva nu are de unde si cu ce s-o repare. Oricat de aftermarket ar fi piesele, Audi tot premium ramane iar combinat cu vechimea masinii(sanse sa se duca naibii ceva cresc considerabil chiar si la o masina ok) poate da un rezultat usor catastrofal buzunarului unui roman de rand. 

 

Daca isi permitea nu mai statea la discutii aici si, mai ales, nu intr-o comparatie cu o masina dintr-o cu totul alta clasa!  Si ambele la limita bugetului oricum redus si total nepotrivit pentru ideea de a achizitiona o masina premium "buna" to begin with..

 

Inteleg.. pasionati, nepasionati.. alegem si gandim cu sufletul..dar sa nu uitam ca nici capul nu-l avem doar ca sa nu ne ploua-n gat. 


@Andrei_Tdi...am un prieten care a avut un passat b6, 2.0tdi, break, aproape full option, 170.500km, 2006 cu un pret de 6000euro negociabil....drept stiu ca era chinuita masina...si un a4 , 1.9tdi , 2003, e mai mult de 5000??? 

De regula, unul care are o masina ingijita, bibilita, rasfatata si pe care el o considera impecabila, "de vandut cu rupere de inima", stai tu linistit ca nu o va da nici in ruptul capului la pretul pietei, alaturi de toate cazaturile/tzepele. Decat daca nu e vreunul care nu sta in loc de banii luati pe masina aia..sau caruia pur si simplu nu-i pasa de pierdut cateva sute bune de euro. Dar cum un om de genul nu cred ca ar conduce astazi o masina veche de aproape 15 ani.. trage tu concluzia legat de probabilitati. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa crezi tu ; avand in vedere preturile de pe piata, nu te suna nici naiba, iti spune baiatu care a facut la modificari si am vandut masini "deosebite" dupa ce au fost la mine ; nu te suna NIMENI ! stii ce inseamna nimeni? Daca nu e dizal si nu e ieftin nu se cumpara ; poti sa spui tu ce vrei…dar daca si eu sunt obiectiv…tot o dai in difeeentele de preturi…in primul rand pt mine e foarte important ca o masina sa NU aiba defecte de fabricatie, cum este cazul Audi A4 ( exceptie plasticurile din interior care se decojesc ), si sa nu aiba probleme majore cu motorul / transmisia / electrica, pt ca alea te omoara la pret ; vrei sa-ti dau print screen-uri de pe telefon de pe autokarma sa vezi ca ambele au aceleasi preturi la piese ?! Si bmw E46 e premium, defapt AU FOST LA VREMEA LOR, dar uitete la masinile sub 2005 ce preturi au la piese si o sa ramai uimit ; cat despre ford, e ok, masina mai noua, mai frumoasa ( e pur subiectivism, eu nu o consider ), cu tehnologii mai noi, adica cu electrica mai multa si mai complicata, o masina facuta in epoca de CONSUM ! am prezentat avantajele si dezavantajele fiecareia in primul post, asa ca hai sa nu vorbim de subiectivism ca eu nu as lua nici una nici alta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5000 euro e ok pentru a4 b6 cu tot cu inscris,maxim 5500...si-a luat acum un prieten un a4 b6 s-line avant (s-line adevarat,nu cum zic toti coca la toate masinile audi)...piele,trapa,navi,lumini peste tot,pachet exterior praguri,bara fata-spate s-line ,foarte bine ingrijita cu vreo 250.000 km+ parca,dar masina merge perfect! 1.9 tdi 6 trepte 131cp..nu scoate gram de fum si nu are de ce sa-si faca griji atata timp cat a verificat turbo+injectoare de la inceput. SI-a luat-o cam de 8 luni si cred ca a schimbat placutele,cam atat..La bugetul de 5000 euro poti sa iei un golf 5 chiar destul de dotat 2005-2007, nu la fel de fiabil ca un a4 b6 1.9 ,dar poti sa-ti iei si un a4 b6 bine ingrijit!

 

Bafta,eu numai zic nimic,oricare o iei iti urez sa fie buna din punct de vedere tehnic-mecanic(asta conteaza pana la urma) si sa o conduci sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor!

:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate sa fie pus 1.6tdci pe volvo, mazda, ford, etc. Tot un motor problematic este. De ce credeti ca sunt mult mai ieftine ca un G5 ? Cunosc pe cineva care a luat unul si numai probleme a avut: egr, dpf, injectoare, turbo. In general am vazut aceste probleme la posesorii de 1.6tdci, pe cand la a4 b6 1.9tdi n-am vazut.

E normal sa schimbi volant, brate, dar apoi nu mai ai treaba. Am mers si cu focus si nu imi place interiorul, calitatea, etc.

Are suspensie independenta, insa e si mai costisitoare decat una de e Golf 4 de exemplu.

Apoi ar mai fi ca 1.6tdci e un motor de baza la categoria diesel si la volvo si la mazda. Daca vrei volvo adevarat iei motorul 2.4d, la mazda ai 2.2d.

Si mercedes are un motor de baza 1.5dci, dar asta nu inseamna neaparat ca e cel mai bun, daca a fost pus pe renault, dacia, nissan si mercedes.

E normal ca daca o cumperi noua sa nu ai probleme cel putin 100.000km la aceste motare dupa atatia ani de productei si probleme rezolvate, insa mai departe nu-i intereseaza pe producatori cum o duce motorul dupa un anumit nr. de km.

Bugetul e cam mic, insa poti sa gasesti si 1.9tdi bke de 116cp si este euro 4. Sau daca vrei o masina identica, putin mai buna insa cu DPF poti sa iei A4 B7 1.9tdi, insa e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca te poti bate cu pumnii in piept in ceea ce priveste afirmatiile facute despre 1.6tdci/hdi/d. Altfel, te-as sfatui sa te abtii. Generalizezi, cand 1.6-le respectiv vine in 2 variante. Unul mai slab(~90cai) si unul mai potent de ~110.

 

Intre ele sunt diferente notabile. Turbo cu geometrie fixa vs variabila, volant cu masa simpla vs masa dubla, si lista poate continua. Probleme au fost la cele de 110, exact la acele piese diferite. Cum de altfel, sunt si la restul masinilor Vag(si nu numai) post 2005 cu tdi cu geometrie variabila, masa dubla si alte cele. 

 

Chiar si asa, comparand cu toate failurile date de VAG cu orice motor al lor de volum(de la 1.2 la 2.0) sunt ca si inexistente.

 

Sunt mai ieftine decat golf 5 pentru ca nu's la fel de cautate. Pt ca mentalitate. Pt ca Romania. Si apoi pentru ca imagine.. care e cauzata de cele anterioare. 

 

Acum 2 luni am luat pt un prieten un G5 2007, 1.9 tdi BXF(90cai), 135.000km cu 5500E. 

Ieri, am luat pt iubita un C4 2012, 1.6 e-hdi de 92 cai, 92.000km reali, 5900E. 

Deci, 5-6 ani intre ele, cel putin o generatie tehnologica, dotari cacalau si doar 400E. Trebuia sa fiu imbecil sa dau 8500 pe un golf cat mai cinstit, echivalent, de 90 de cai. Mai ales la cat de laudat e si 1.6-le asta tdi CR. 

 

Din orice pdv, pt o utilizare preponderent urbana si de catre un sofer potolit, C4 se sterge la fund cu G5 de la materiale, design, dotari la care golful nici nu viseaza la nivel de echipare similar, confort mai bun decat la Passatul meu, motor f silentios si consum nesimtit de mic. 

 

 Si o spun eu, posesor si fan vag de 8, respectiv mai bine de 10 ani.  Si nu mi-e deloc usor s-o spun, s-o recunosc.

 

imi dau seama cat de mult ne falfaie astia de la VAG sigla in fata ochilor si cat de tare isi bat joc de noi de fapt..

 

Am avut ocazia sa ma dau si cu-n C5 2011. Dureros... Ce passat b6 sau b7 frate..? :icon_confused:  :tuktuk:   Si nici macar nu avea suspensia aia.."covor fermecat". 

 

E drept, VW-urile, fie ca vbim de Passat sau GOlf, sunt mai plantate pe sosea. Dar pt un sofer ca mine(sau majoritatea), pt care conteaza confortul si prea putin acei 5% din timp cand te dai pe curbe, zgomotul suspensiei, si rigiditatea cu care nu absoarbe denivelarile de orice fel... reprezinta factri care le fac sa piarda. 

 

Chiar va recomand sa incercati si voi. Treceti putin peste legenda de "masina frantuzeasca" si n-o sa fiti dezamagiti. Dimpotriva..

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doar romanii au aceasta mentalitate, si in Germania tot la fel sunt preturile.

Cel de 90cp pe focus si pe altele nu are DPF si este ok, dar cel de 110cp (109cp) cam are probleme.

Masina ce ai cumparat-o tu e aproape noua la 90k.

Si dacia berlina mergea 150.000km, deci si un 1.6tdci merge fara probleme, insa nu este un motor foarte bun cum il lauda toata lumea. Unde ai vazut un avf sau awx cu probleme ? Am mers si cu modele care aveau 500.000km si ziceai ca sunt noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar e nevoie sa facem teoria chibritului in cea ce priveste achizitia si exploatarea pt o perioada indelungata a unei masini sh? Mai ales daca acea masina are deja minim 12 ani? Am spus si sustin ca awx/avf sunt legendare, poate ultimele "motoare" tdi facute de VAG. Dar, cum si ele sunt facute din fier, plastic si cauciuc, toate degradandu-se in timp, oricat de "tanc" ar fi masina tot va cere bani. uzura e uzura. Un a4 B6 il luai cand avea 3-5 ani si da, puteai sa consideri linistit ca-l poti tine un deceniu. Dar sa-l iei cand are deja 1.5 decenii, lucrurile se schimba. Asta e realitatea. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 andrei ;

Peugeot-urile au un raport bun calitate / pret ; la fel si noile citroenuri ; cu toate ca citroenurile…au fost masini destul de slabute si nu prea rezistente in timp ; personal consider ca majoritatea motorizarilor CR ( care exista dinaintea PD-urulor ) sunt mai putin problematice ; aici includem hdi / cdti / dci ; si fordurile sunt masini destul de bune ; la C5 intr-adevar suspensia este altceva, dar trebuie sa iti asumi de la inceput faptul ca nu este facuta pt drumurile noastre si ca este costisitoare, apoi sa nu dai vina pe masina ca se strica :) acum, totul tine si de preferinte…decat sa imi iau o masina in care sa nu ma simt bine deloc, sa imi displaca aspectul si sa mai am si probleme cu ea…mai bine merg cu ratb ; spre exemplu, cand am cumparat ibiza si vroiam tdi, nu prea s-a comparat nici cu C3 / 206 / fiesta / grande punto etc etc… ce-i drept, am oscilat putin intre ibiza si 207 hdi, dar cea din urma avea un comportament ciudat pe sosea…nu-mi placea cutia, frana, tinuta de drum, plasticele, pur si simplu nu mi-a placut desi exterior era foarte atractiva ; corsa D am mai avut, si nu imi placea decat coupe-ul…insa si corsa are minusurile lui ( scartaie macaralele la geamuri, pragul dreapta tine apa si rugineste, nu are indicator temperatura in bord ceea ce pt un diesel mi se pare aberant, are volant cu masa dubla si ceva probleme specifice la 1.3 cdti ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mergeam pe premiza ca in timp din cate am vazut, audi comparativ cu citroen sau alte modele asemanatoare se mentine mult mai bine. Intra in interiorul unui a4 din 2002 si apoi in interiorul unui c5 din 2002 sa vezi diferenta.

Si mercedesurile alea vechi w123 sau w124 sunt din 80" si inca sunt multe care merg si azi, alea nu sunt tot fier si cauciuc ? Daca alea merg 2-3milioane de km fara probleme, de ce nu ar merge un a4 b6 milionul, cand eu am mers cu un model de 500.000 si mergea fara probleme ? Inlocuiesti partea de cauciuc (furtune, etc) il verifici sa fie in stare buna, ii schimbi amortizoarele, arcurile si palcutele + discurile si apoi poti sa o mai conduci inca 5-10 ani...

Si oricand in timp un a4 b6 se va mentine mult mai bine decat un focus mk 2. Chiar azi admiram un b6, arata foarte bine pentru varsta sa.

 

Totusi sa fim seriosi, am prieteni cu a4 b5 din 96, golf 3 din 95, vad pe drum si modele mai vechi, deci de ce n-ar fi mai bun un a4 mai nou cu 7-8 ani ? Chiar si un golf 2 am vazut ieri.

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!