Jump to content

Eliminare (inlocuire) suport telefon


7Andrei7
 Share

Postare recomandată

Salutare!

 

Ma gandesc ca nu sunt singurul care de-a lungul timpului nu a folosit niciodata suportul de telefon montat pe bordul masinii. Si cum mie imi place ordinea si eficienta in habitaclu m-am gandit ca poate gasim o solutie impreuna.

Ma refer la suportul din fotografia atasata.

 

Eu am deja bluetooth pe RNS asa ca acel suport este absolut inutil. Am auzit ca daca se demonteaza raman niste gauri destul de urate. A facut cineva asta? Poate pune o poza? Bucata din bord din partea dreapta se gaseste separat sau cum vine?

 

Sau, o alta solutie ar fi inlocuirea cu un suport util in care sa se potrivreasca orice telefon, fara adaptoare suplimentare. A facut/vazut cineva asta?

Eu am tot cautat pe forumuri dar fara o solutie concreta.

 

Sunt foarte curios voi cum traiti cu suporturile voastre.

Spor!

post-93218-0-37487300-1437221635_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte simplu,lasi suportul acolo daca nu vrei sa schmbi planseul sau sa ai o gaura acoperita cu nu stiu ce fel de abtipild

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o gaura in bord ! Cum crezi ca o poti carpi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7Andrei7, nu e cazul sa fii ironic! Poti foarte bine sa primesti un sfat sau daca nu poti sa il primesti sa fii recunoscator ca cineva s-a obosit sa se uite si la topicul deschis de tine. Cred totusi ca ti-ar fi placut mai mult sa nu fi bagat in seama... 

 

1. Poti sa il lasi acolo, dar vad ca asta nu te incanta deloc

2. Poti sa il dai jos, sa vezi ce gauri au ramas si pozitia lor si apoi sa vezi ce solutii gasesti.

3. Ca solutii poate fi: un mastic...perfect la aceeasi culoare in acele gauri (dar NU cred ca ai sanse sa il faci ca nou).  Poti ca acolo in cele 2 gauri sa pui altceva: o sigla cu bluemotion de exemplu. (E doar un exemplu). 

4. Daca nimic nu iti convine, atunci, ramane sa schimbi acea bucata din planseu care e deasupra torpedoului. Cauti unul in dezmembrari si gata. Alta sansa nu cred ca ai. Cum a zis si Eexcalade: sunt niste gauri in bord...crezi ca le vei mai reface si sa fie ca nou? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua doape la culoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am raspuns cu ironie la ironie.

 

Ma refeream la alte solutii decat cele evidente. De exemplu, am citit pe anumite forumuri despre montarea unor suporti universali, ajustabili, in care se poate pune orice telefon/gps. In felul asta suportul ala devine util. Dar nu am vazut nimic pentru B6.

 

Sau eram curios ce bucata de bord trebuie inlocuita ca nu imi dau seama doar uitandu-ma.

In principal eram curios daca cineva a facut ceva sa scoata ala din bord.

 

Solutia cu dopuri sau sigle sau stickere nu mi se pare viabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ramane doar sa inlocuiesti partea de deasupra torpedoului. Dai torpedoul jos, si partea de sus o inlocuiesti. Cum? Nu stiu, nu am desfacut. Ramane sa faci tu asta.

Ps: din suportul acela poti sa iti faci tu un suport universal, asa cum ai zis si tu:

Suportul de pe masina il ai. Acela prinde un tip de telefon, pe care il iei si il faci "link" pentru un suport universal pt tableta/telefon.

Dar...ai RNS-ul... Nu prea mai ai nevoie de tableta asa ca ...tot la schimbat planseul ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era in alt topic cineva care l-a scos si a pus peste respectivele orificii o sigla-sau cel putin vroia sa puna. Parca in topicul de conectivitate BT. Oricum, ironia ta nu era justificata la adresa colegului. Daca aveai o sugestie de mascare-acele suporturi de care vorbeai sau reformulai intrebarea -ce trebuie inlocuit daca scot suportul poate receptionai alt mesaj. Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Oricum din cate am vazut nu se poate inlocuit decat plasna de bord cu totu', nu doar partea de la toorpedou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaura care ramane este aproape cat toata partea care este prinsa de bord, deci foarte mare. Si cum a zis colegul mai sus se schimba tot bordul, nu doar bucata aia. Sunt cei care repara borduri cu airbag'uri sarite dar nu stiu cum o sa iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In germania exista in cadrul reprezentantelor departamente speciale care se ocupa de astfel de reparatii.

In cazul de fata se aplica o rasina speciala in locasul gaurilor...apoi plansa de bord...partea unde au fost gaurile...este vopsita la culoare si diferenta devine insezizabila.

In cazul tau poti scoate suportul de telefon si poti aplica pe bord o sigla originala cu :passat,edition,etc..etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la Bury sau Proclip variante.

sau daca ai talent la bricolat poti pune o placa din spate si ceva in fata (faci un fel de sandwich cu bordul) si acoperi gaurile si pe placa din fata adaptezi un suport gsm - daca ti se pare comod sa tii acolo telefonul .

varianta cu un sticker pe gauri mi se pare o tiganie.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce material e acea plansa de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu inteleg ca se inlocuieste toata plansa de bord si sincer nu cred ca justifica investitia..

Speram sa fie o solutie mai simpla. Varianta de acoperire a gaurilor nu mi se pare prea eleganta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acum depinde cat de deranjeaza... adica sa il dai jos si acoperi - sa schimbi plansa de bord pt asta, nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu inteleg ca se inlocuieste toata plansa de bord si sincer nu cred ca justifica investitia..

Speram sa fie o solutie mai simpla. Varianta de acoperire a gaurilor nu mi se pare prea eleganta.

Se inlocuieste doar partea de jos a plansei de bord..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate sunt cam lipite... in mod normal nu o poti schimba numai pe cea de jos - cu ceva traforaj, poate....

post-30007-0-93735600-1438164548_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nu stiu de ce ma gandeam la partea din stanga bordului, nu cea din dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am înlocuit suportul acela cu unul pentru telefon magnetic, Scosche Magic Mount se numește, găsiți pe youtube, arata foarte bine, pus acolo sa acopere gaura ce rămâne, tine foarte bine un iPhone 4s perfect! Am sa pun niște poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu astept cu interes poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu adaptorul, pe YT gasiti si video cu telefoane in suport!

post-85953-0-48377000-1438630166_thumb.j

post-85953-0-08489200-1438630167_thumb.j

post-85953-0-67682800-1438630167_thumb.j

post-85953-0-19220700-1438630168_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune te rog si o poza cu tot bordul facuta de la o distanta mai mare. Sunt curios cum arata. 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
stefanutz30

eu am lipit acolo un suport samsung pentru telefon

acum sa vad cat o sa reziste .. ca a fost lipit cu banda 3m, inclusa in pachetul suportului precum si o talpa speciala

Suport_auto_samsung_EE_V200_a__02049_zoom.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Deoarece in mod cert nu era cazul utilizarii acelui suport am decis sa il scot. 

Pentru al scoate trebuie introdusa o surubelnita subtire in cantul lateral al suportului si desfacut fortat. Il veti strica mai mult sau mai putin, dar asta e. Dupa aceea veti observa 2 suruburi torx care dupa ce le veti desuruba se poate scoate suportul, dar sa nu il trageti tare deoarece au ramas firele prinse in conexiunile din spatele bordului. Pentru a le scoate trebuie sa dati jos torpedoul

Dupa ce dati torpedoul jos puteti demufa firele kitului de telefon

Eu pentru a masca acea gaura am achizionat de pe aliexpres capace de jante cu diametrul de 56mm carora , pentru a nu se zgaria, le-am dat 3 straturi de lac spray

4pcs 65mm Alloy Wheel Centre Hub Caps For VW Passat   new Passat Magotan Sagitar CC Tiguan Touran  Golf 6 Sunny Scirocco
http://s.aliexpress.com/q22mMnyM
(from AliExpress Android), care binenteles ca vin dupa circa 4-5-6 saptamani

Deoarece pt largirea gaurii din bord nu puteam folosi o carota de lemn am cumparat un spiral de 4mm pt lemn si am gaurit bordul in cerc din aproape in aproape, finisand cercul rezultat cu bormasina cu smirghel.

 

 

P_20160916_190128_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era mai frumos cu suportul, nu incomodeaza cu nimic, capacul de janta nu e o alegere potrivita, mie nu imi place deloc, nu e locul lui acolo, dar fiecare cu placerea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!