Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

Multumesc, cred ca in acest moment e singurare cale, dar parca as cheltui suma respectiva mai bine pe motorina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rând dacă mașina este in garanție Riști sa o pierzi pt conectări la comp de bord și modificări "in parcare"; ref la restul întrebărilor, eu nu am nici app connect nici car-net nici Voce, sunt codate prin cod cheie online prin serverele vw. 

Mult succes in continuare și încearcă cu alt telefon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma gandeam sa activez la reprezentanta App Connect pe MIB2 Composition media (MY 2016) ca sa descopar ca la mine de fapt nu se poate.

Daca buntonul stanga jos e cu Mute si nu cu Voice atunci nu se poate activa App Connect.

De fapt nu butonul in sine e problema ci daca codul radioului se termina cu 19A sau B sau 20 A/B atunci nu merge retrofitul.

Si uite asa am economisit 1300 de lei :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu e mare pierdere....

Eu am app-connect dar e foarte "mofturos" la aplicatii si telefoane

Am ajuns la concluzia ca mai bine merg cu navi de pe telefon + sunet  prin bluetooth .

 

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In seara asta am pierdut mai bine de 1 ora incercand sa fac sa mearga MirrorLink sau Android Auto pe un Samsung A5 2016. 

Mi-am readus aminte de ce in urma cu 3.5 ani am decis sa cheltuiesc o suma importanta de bani pe un iPhone !

Nu am reusit sub nici un chip sa le fac sa mearga pe niciuna: MirrorLink nu vrea sa se conecteze nici de-al dracu, incearca, dau "allow" pe telefon la conexiunea masii MTP si la sfarsit imi zice sa verific daca e telefonul combatibil (si am verificat, cica este!). Am instalat chiar si Sygic, sa am o aplicatie acolo, zic poate nu merge fara minim o aplicatie...scoate cablul, baga cablul, incearca iar...degeaba ! 

Pentru Android Auto am urmat pasii lui @Chris07, am downloadat aplicatia, am instalat-o , cand o lansez "something went wrong. google play services doesn't seam to be working right now". Clar something went wrong --> using idiot Android OS ! :251:

Mi-am readus aminte deci cum te zbati in chinuri sa faci ceva pe Android care pe iPhone e plug and play si merge mereu din prima!

Cedez nervos...am ramas fara optiuni. Sunt deschis la optiuni.. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg totusi ca nu merge decat Apple Maps de pe iOS pe Apple Carplay? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat Android Auto cat si Mirrorlink merg flawless.  Singurul incovenient este cablu de conectare , care cateodata "cade" si se reinitializeaza singur. In Mirrorlink ai cateva aplicatii Google by default , chiar si Maps dar nu le poti folosi in mers :) . 

Eu am ales varianta Composition Media - App Connect decat sa platesc in plus pentru Discovery Media si sa astept cateva luni masina... Google Maps este mult mai bun decat navigatia stock dintr-un singur motiv: Live traffic :) 

@CristiALF Android Auto nu este oficial suportat in Romania , de aceea primesti eroarea respectiva. Vezi ca poti folosi un apk downloader online si poti instala Android Auto pe telefon. Dupa ce ai instalat nu incerca sa accesezi aplicatia , ci mergi si conecteaza la masina prin Android Auto si iti va cere cateva permisiuni pe care trebuie sa le accepti. Dupa nu vei mai aveam probleme. Ah .. decat daca aplicatia primeste update , unde va trebui sa o dezinstalezi si sa urmezi aceasi pasi cu apk downloader.

în urmă cu 8 ore, The_Ego a scris:

Inteleg totusi ca nu merge decat Apple Maps de pe iOS pe Apple Carplay? 

Da. Nu poti folosi Google Maps ,  iar Apple Maps sucks big time :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu exista Google pe iPhone...

Merci Cristi de sfaturi, diseara ma pun iar la incercari sa vedem daca ii dau de cap cu Android Auto. Mirror Link insa habar nu am de ce nu merge, e tampit. Iar cablul e cel original din cutia telefonului, daca nici ala nu merge ... Nu stiu daca mai am altul prin casa, trebuie sa verific..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF

Ai dat enable pe telefon la protocolul MirrorLink ?

(Setari->Mai multe setari de conexiune -> MirrorLink)

Tot acolo ar trebui sa iti apara si aplicatiile instalate care suporta MirrorLink. In general sunt cateva aplicatii de la VW care stiu mirrorlink (SoundJourney sau Trainer).

Atentie la Sygic , trebuie varianta "in car navigation" !

Incearca si cu alt cablu USB.

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci @mihai_tmn, nu vazusem setarea de MirrorLink din telefon - aia era cauza. De Sygic stiam, am luat versiunea care trebuie de prima data. Am testat-o fix 2 minute, se misca foarte bine aplicatia. 

Despre Android Auto nu pot spune acelasi lucru - tot n-am reusit sa il fac sa mearga @Cristi Duca, nici dupa ce ti-am urmat sfaturile. Dupa ce dau de n ori "allow", imi spune acum ca sa verific telefonul sa nu fie blocat.. :rolleyes:

Deci telul principal --> Google Maps - tot nu este (inca) atins..

Apropos, cum dezinstalez aplicatia de Android Auto? Poate sa incerc sa o dezinstalez/reinstalez, ca altceva nu mai stiu ce sa incerc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu aia cu '"Google play services doesn't seem to be working right now" dupa ce am luat ultima versiune de Android Auto.

Am rezolvat-o cu dezactivare de Google play services / stergere update-uri si re-activare + update la ultima versiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luata pe stock cu senzori de parcare,dar fara retrocamera si app.connect-functioneaza ireprosabil.Pe MIB2 via BT., cu iphone 6 si Blackberry passport imi afiseaza pozele asociate numerelor de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! După părerea mea, mirrorlink e o porcărie. În mișcare nu poți folosi nimic. Aplicația Sygic e bună, dar nu o poți folosi când mașina este în mișcare. Google Maps nu vede, cu toate că am un Samsung S7. Eu am RCD 330G, care are ca lucru bun Bluetooth incorporat.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am rezolvat eu cu eroarea legata de Google Play Services:

Telefonul folosit este un Samsung Galaxy S5 cu Android 6.0.1. Probabil pot aparea diferente prin meniu in functie de telefon/versiune soft.

Pas 1. Am mers in Settings > Security > Device Administrators  - si am dat Disable la Android Device Manager (pas necesar pentru a putea dezactiva Google Play Services)

Pas 2. Am mers in Settings > Application Manager > Google Play Services > Disable. Va aparea un pop-up cum ca aplicatia va fi resetata la Factory Settings > Ok.

Pas 3. Am instalat Android Auto din APK. Am intrat apoi in aplicatia Adroid Auto pe telefon si am confirmat permisiunile pentru utilizare Location, Phone, Maps etc.

Pas 4. Dupa ce m-am re-logat in contul Google (te delogheaza cand se revine la factory settings), am facut update prin Play Store la ultima versiune Google Play Services.

Pas 5. Am mers in Settings > Security > Device Administrators  - si am dat Enable din nou la Android Device Manager.

Ulterior, m-am putut conecta cu Android Auto la sistemul de infotainment fara a mai primi eroarea legata de Google Play Services.

@CristiALF incearca pasii de mai sus, sper sa mearga si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci @Catta83, cand o sa am ceva timp liber o sa incerc si procedura indicata de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa dai factory reset la telefon poate incerci pasii scrisi de mine acum ceva vreme.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu s-a inteles bine din postul meu, nu se da niciun factory reset la telefon. Se da restore factory settings strict pentru aplicatia Google Play Services. Ar trebui sa decurga destul de usor daca se urmeaza pasii, e treaba de maxim 10 minute.

2016-12-02 22.15.54.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut Jetta 2016, samsung S4, am luat android auto prin APK, l-am conectat la masina, merge perfect. Nu se inchide navigatia in mers, merge si vocal telefon si navigatie. Muzica nu aveam pe telefon ca sa testez.

Am incercat initial sa deschid ap[licatia android auto pe telefon, nu functiona, dadea o eroare, am conectat direct la masina si a functionat din prima.

 

Spor

Modificat de Vladthepesh
mai multe informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
On 12/2/2016 at 7:45 PM, CristiALF said:

Merci @Catta83, cand o sa am ceva timp liber o sa incerc si procedura indicata de tine.

Azi (in sfarsit!) mi-am facut putin timp si am incercat varianta indicata de @Catta83 si am iesit victorios ! :) , am reusit sa fac functional Android Auto. Nu au fost chiar pasii descrisi mai sus (pasul 4 a trebuit fi facut inainte pasului 3) si nici chiar fara ceva batai de cap, dar planul  a functonat in mare si rezultatul e cel bun. Merci Catalin de ajutor.

 

 

IMG_7701.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie mici diferente in functie de telefon/versiune android, dar ma bucur ca ti-a iesit pana la urma, Cristi. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
nicugoalkeper

Pacat ca nu exista inca o posibilitate de a activa mirrorlink pe telefoane incompatibile... sau o functie de cast screen ar fi superba.... si aici nu ma refer la solutii hardware (strict software).

Modificat de nicugoalkeper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna,

pentru a asculta muzica de pe stick, in golf vii facelift, ce optiune trebuie adaugata?

Aceasta?

Pachet conectare

153,51 €

interfata Bluetooth pentru telefonie mobila (HFP, AD2P, AVRCP)

interfata USB pentru iPhone/iPod (doar pentru radio standard)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Golf-ul, varianta trendline, are mufa USB pentru a asculta muzica de pe stick?

Multumesc

Modificat de ioask4it
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca ii adaugi optional Pachet conectare sau Radio CD Composition media.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!