Jump to content

martori bord 6N1 motor 1L


merlucius
 Share

Postare recomandată

Salutare, am 2 probleme:

Am demontat bordul cu totul in vederea repararii/intretinerii catorva chestii si mi se intampla urmatoarele:

 

1- nu are/nu este prevazut bec pt benzina pe rezerva (cand ajunge sau trece de sectorul rosu), ma refer ca nu am vazut nici macar vreun soclu neocupat, practic nu are unde sa fie pozitionat - nu este

2- nu se stinge martorul de airbag-uri; a trebuit sa le demontez pe ambele(volan si pasager-fata), sunt conectate corespunzator, am scos si bateria de inca vreo 2 ori si asteptat cam 15 minute - nimic, becul ramane aprins. Am mai intervenit similar la fosta Corsa C dar prin scoaterea bateriei pt cateva minute s-a rezolvat de la sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Daca din fabrica nu are nici macar soclu pt becul de "rezerva" benzina, nu ai ce-i face, asa l-a facut doamna ma-sa.

2) Fa-i o scanare sa vezi daca nu cumva ai data crash stored, adica daca nu a facut cunostinta in trecut cu vreun copac, cap de pod sau coleg de trafic.

Sau poate scapi cu vreun contact imperfect, cablu intrerupt. Dar acolo in scanare o sa vezi ce si cum, altfel umbli orbeste, iar faza cu scosul bateriei nu are nici o relevanta in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1- am pus problema pe acest forum pt ca as vrea sa stiu daca este ceva normal sa nu aiba acel bec, mai precis modelul meu

2- pana sa umblu la bord nu am avut airbag aprins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la fosta masina(vento) nu aveam bec cand ajungea acul pe rosu la fel ca la tine. Asa au fost prevazute unele ceasuri mai vechi de la vw.

Ai putea sa incerci niste ceasuri acelasi model dar prevazute cu bec(gasesti pe golf 3, polo, ibiza dupa 96) ca sa vezi daca se aprinde becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e un caz normal asa, fara bec. Vroiam doar sa ma asigur ca nu cumva nu stiu eu unde sa ma uit :D Nu cred ca ma deranjez sa mai umblu la ceasuri doar pt asta...

 

Pt airbaguri..sa inteleg ca nu pot sterge eroarea decat cu un terminal de diagnoza, corect?

Modificat de merlucius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, pt eroarea airbag iti trebuie vagcom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
marius chelemen

Buna

La un Polo 5N, am un martor de bord al  haionului, aprins chiar daca acesta e inchis, masina fiind in mers.

Trebuie schimbata incuietoarea cu totul?

Multumesc

Modificat de marius chelemen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!