Jump to content

Lumina de interior de la W8


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

dupa cum spune si titlul topicului ,as fi curios sa aflu daca cineva si-a montat asa ceva si cit de greu a fost(in cazul in care a montat,normal).

Multumesc.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum spune si titlul topicului ,as fi curios sa aflu daca cineva si-a montat asa ceva si cit de greu a fost(in cazul in care a montat,normal).

Multumesc.

Merge, un prieten si-a pus pe Passatul lui din 2000. Trebuie doar adaptata mufa, ca e altfel. El a facut o combinatie cu mufa de la vechea plafoniera, i-a luat vreo trei sferturi de ora. O solutie mai eleganta o gasesti pe siteul pomenit de barabas_leiba in topicul "Site mura-in-gura DIY pentru Passat" (site care "e o opera de arta"), anume: www.passatplus.de. Evident, trebuie achizitionate mufele de la dealer, in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum spune si titlul topicului ,as fi curios sa aflu daca cineva si-a montat asa ceva si cit de greu a fost(in cazul in care a montat,normal).

Multumesc.

OK! Cu montatul nu ar fi o problema asa mare, dar unde gasesti tu acea plafoniera de W8?

Daca afli cum se poate sau de unde se poate comanda da-mi o veste si mie.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am montat !!!

gata....

am cumparat cu tot cu mufa....

poze in curind.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spui W8 banuiesc ca te referi la passat W8..nu?

Azi am vazut un passat W8 in Ungaria si astfel am facut legatura cu topicul tau...nu am stiut pana acum ca exista motor W8.

Scuze pentru off topic si am sa pun si 2 poze cu passat W8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha si cat te-a costat? pozele cand vin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat plafoniera si cu cat?Mai multe detalii pls...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din germania.eu aduc asa ceva......gasesti in forum poze si pret.

UIte aici.....tuning light(numele topicului)

Multumesc.

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gata, am montat W8 light-ul :scratch:

sunt FOARTE incantat de rezultat, merita toti banutii (190 RON)

Pentru cine monteaza singur cateva sfaturi:

- nu va luati dupa culori la schimbul firelor din mufe!!! Ale mele aveau alte culori si mi-am ars 2 sigurante mici! Corect este:

mufa veche - mufa noua

pin 1 - pin 3

pin 2 - pin 5

pin 3 - pin 4

fir nou - pin 1

- firul nou - am scos capacul de la sigurante, am bagat mana si am scos mufa de la "reglaj faruri/luminozitate bord" culoarea firului fiind un violet/gri/mov(nu stau bine cu nuantele de culori :D consultati poza din link-ul de mai jos);

am tras ghederul(sau cum ii spune) si am apasat firul in tapiterie cu grija airbag-ului, in plafon am bagat o sarma de aluminiu cu firul legat de sarma, totul efectuat cu grija fara sa demontez nimic

- incape perfect ca si dimensiune, DAR nu-l puteti monta fara sa taiati/decupati buretele cam 2 cm cu un cutter, buretele este intre capitonaj si caroseria plafonului, e foarte usor de taiat - nu incape mufa si firele noi fara acest decupaj

- daca comandati mufa noua atentie ca pinii scosi din mufa vechea nu intra in mufa noua!!!

P.S. consultati inainte link-ul CU POZE :D

link-ul CU MUFA CORECTA

Modificat de silencer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a facut comanda fratele meu de la un magazin din Tg. Mures... totul e muuult mai ieftin acolo... doar ca nu prea gasesti pe stoc si astepti dupa comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sa vedeti voi cum arata o plafoniera de Passat normal modificata in plafoniera tip W8. Saptamana viitoare o sa incerc sa pun si poze, sa va dati cu parerea. N-o fi ea exact ca aia, dar eu zic ca e o lucrare cat de cat profesionala si nu costa 2 milioane cat a costa una de W8, ci doar pretul LED-urilor + cateva ore de munca. Toate bune.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce nu e bun la plafoniera normala ? Sau ce are in plus cea de W8 ? mie mi se pare OK cea pe care o am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 2 leduri ce iti lumineaza interiorul si lumina e chiar placuta, nu deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si pozele despre cum mi-am modificat plafoniera. Cost aproximativ 50-100.000, adica pretul LED-urilor. Ce ziceti? Lumina e reglabila pentru LED-urile rosii si cele albastre separat. Eu am ales un nivel care sa fie cam la fel cu restul luminii din bord. Oricum lumina acestora se regleaza si odata cu lumina din bord.

post-8441-1204281275_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a iesit bine cosmin_acn doar ca nu trebuia sa le mai pui si pe cele 2 mici. Unde le-ai legat ca sa le poti regla impreuna cu cele din bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alea mici sunt de fapt 3 si se vad slab, nu ca in poza. Scopul lor este de a gasi mai usor butoanele de langa ele. Si plafoniera de W8 are asa ceva, dar e direct pe butoane. La mine deocamdata asta e prima tentativa, nu uita. Le-am legat la regulatorul de lumini. Asa e indicat. Am gasit toate explicatiile pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal...am inceput si eu sa montez cateva leduri :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te deranjeaza lumina aia puternica? Trebuie sa pui niste rezistente mai mari la Led-urile albastre, in jur de 8-10 Kohmi. Cele 2 Led-uri rosii trebuie sa fie undeva pe la mijlocul plafonierei, dupa modelul de la W8. Nu vreau sa-ti critic munca, departe de mine gandul. Atentie ca Led-urile albastre trebuie orientate in sus, ca sa se reflecte in tot spatiul alocat lui (e o chestie optica). Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile sunt puse fiecare pe cate o rezisteta.

Pur si simplu au rol decorativ ....tu ai facut poze ziua iar eu noaptea, si aparatul este unul inferior, a reflectat lumina prost.

..in rest ce modificari ai mai facut?! am mai adaugat un led care lumineaza in 7 culori( pe rand) in locul celui de la inchidere din portiera stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, super. Ideea asta nu mi-a trasnit prin cap. Eu am mai pus Led-uri albe in pozitia fata, 4 Led-uri albe in loc de becurile de la numere. Se vad super noaptea. Zici ca ai xenon la numere. O sa fac poze cand pun mana pe un aparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce culoare are firul de la blocul de lumini cel care este dimer, adik daca rotesc de dimer sa scada si sa creasca intensitatea luminoasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai tin minte exact, dar poate te ajuta asta (e la Golf4). Oricum, daca poti si ai o lampa de control o sa il afli rapid regland intensitatea din potentiometrul ala.

post-8441-1175659739_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!