Jump to content

Video pe Media System Plus si Navi


Rave
 Share

Postare recomandată

Ce inseamna titlul asta? Inseamna ca vrem sa facem asa ceva:
 


 
Cum putem sa facem asta?
E simplu! Pe masinile cu MediaIn se poate adauga un iPod, sau un iPhone, care se poate controla din aparat. Din pacate, cablul care vine din fabrica pe Leon nu poate transmite decat informatie audio, parca nici pozele din ID3 nu le preia.
Dar exista la Audi un cablu care poate transmite si video. Asa ca daca avem videoclipuri pe iPhone si folosim cablul de Audi le putem viziona pe ecranul player-ului. Peste tot scrie ca faza asta e compatibila doar cu Navi de la Leon, dar cum aveam acasa vechiul iPhone 4 de 32Gb am zis sa incerc.
 
Pentru asta avem nevoie de:

- un Media System Plus (sau Navi) - functia este deja in aparat, nu trebuie codat
 
17215977260_b9f2df6690_b.jpg     16783278433_4dae4dfbd1_b.jpg

- Media In - standard pe FR
 
17215763018_f6b005ec3f_b.jpg

- un iPod sau iPhone compatibil - lista completa mai jos
 
17215762528_3a699bb284_b.jpg

- un cablu - cel care vine din fabrica pe Leon nu este compatibil
 
17215787228_dd6335c521_b.jpg
 
Cablul necesar are codul 000 051 446 M si costa 273 de lei (PBN - 06 Mai 2015)
 
17217327669_f687ea1840_b.jpg     17196110247_f3d3cd6240_b.jpg

Pe langa cablu mai avem nevoie de un iPod sau iPhone compatibil. Astea sunt (info luat de aici):
  • iPod Nano 5G with FW 1.0.2 or higher
  • iPod Nano 6G with FW 1.0.0 or higher (no video support)
  • iPod Touch 1G with firmware 3.0.0 or later
  • iPod Touch 2G with firmware 3.0.0 or later
  • iPod Touch 3G with firmware 3.0.0 or higher
  • iPod Touch 4G with firmware 4.0.0 or higher
  •  
  • iPhone 1G with FW 3.0.0 or higher
  • iPhone 3G with firmware 3.0.0 or later
  • iPhone 3GS with firmware 3.0.0 or later
  • iPhone 4G with FW 4.0.0 or higher
  •  
  • iPad with FW 4.2.1 or higher

Nu merge cu iPhone-urile 5 / 5S / 6 / 6 Plus sau cu orice altceva foloseste conectorul Lightning. Si, evident, nu merge in mers.
 
17217337629_e0a2ff3476_b.jpg

 

Chestia asta merge si pe aparatele echivalente de la Volkswagen si Skoda - Composition Media, Discover Media, Discover Pro, Bolero, Amundsen si Columbus - in aceleasi conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, insa oarecum inutil, muzica ascultam oricum prin bluetooth, SD, auxiliar sau USB.

Probabil ca daca merge asa ceva ar merge si camera rear-view.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muzica, da! Dar poti sa iei un concert si sa-l convertesti pentru iPhone, sau desene pentru copii ( asta daca "spargi" Video in Motion ), sau poti sa-l folosesti chiar si doar pentru muzica...

De ce sa cumperi un SD de 32gb, de 100 - 150 de lei, pe care poti sa pui doar muzica; cand ai putea sa iei un iPod de 32Gb, de 200 - 300 de lei, pe care poti sa pui si muzica si video. Sau un film!

Si da, camera merge, dar foloseste alta intrare, e altceva. As putea sa rezum informatiile legate de camera dar, cum eu nu vreau sa pun camere after market pe masina, nu o sa montez una prea curand.

Astept sa apara MY16 sa vad ce camera oem foloseste sa o pot lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave:

Daca cei de la kufatec folosesc acelasi dongle pentru VW Discover Pro si MMI , ar trebui sa citesti printre randuri!

Testeaza VIM cu VCDS OEM/generator cod acces/ Vmax255km.

Eu nu am testat masina ta/ echiparea ta, dar am mers pe presupuneri si a functionat la altele echivalente!

Astept cu interes!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge pe navigatii sigur merge si pe asta, sistemele sunt foarte similare ca design( software si hardware, nu optic ) si mod de lucru, exceptand, evident, diferentele hardware.

O sa incerc cu prima ocazie cu care dau peste un VCDS original si o sa postez rezultatul. Vezi ca ai un mail de la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si pe rns 510 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai testat cu adaptorul lightning sau cu un cablu cu mufa lightning ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merge si pe RCD / RNS 510, dar nu prea cred. Daca mergea auzeam / citeam undeva de chestia asta, cred.

Pe Lightning nu merge, doar pe modelele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul exista, dar nu transmite video. Si pe conectorul vechi, 30 pin, sunt mai multe variante de cablu, singura care transmite si video e cea cu codul de mai sus.

Masina mea a venit din fabrica cu un cablu 30 pin si unul USB. Cel 30 pin nu transmitea video. Asta pe care l-am cumparat acum transmite si asa pot sa vad si video.

 

Pe Lightning ori nu a aparut inca, ori cine are asa ceva nu a facut informatia publica. Dar daca exista sigur cineva dadea sfoara-n tara (lume)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua

Oare se poate instala pe un IPhone vre-un program de navigatie pentru ca apoi sa fie vizualizat pe ecranul navigatiei?Decat sa cheltui peste 1.000 de lei pe un SD card nou cu ultimele harti(valabil pentru cei care nu au MapCare),harti care oricum nu sunt detaliate pentru Europa de Est,mai bine cumpar un IPhone + cablu= cca.500 lei!

Deci este posibil?

Mersi pentru un eventual raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai un sistem multimedia mai nou, poti activa Full Link, sa folosesti Apple Maps si in curand Google Maps si Waze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Full Link merge si cu telefoane Android, nu ai nevoie sa cumperi un iPhone.

Daca ai unul din sistemele vechi, ca mine, atunci... nu, nu se poate :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Eu am FR 2.0 184 CP, 12.2015 si nu am "Media IN"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sa inteleg ca nu merge pe toate, nu?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b23840 Daca nu ai MediaIn si masina e MY16 inseamna ca ai USB-ul sub Climatronic si ar trebui sa poti activa CarPlay sau Android Auto

@deenman ar trebui sa mearga pe toate unitatile cu intrare video, adica de la Media System Plus in sus, nu cred ca merge pe Touch si Color, sau cum se numeau alea mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e 2013, in torpedou are intrarea pentru mufa aia de iphone, tot in torpedou am si intrarile de sdcard/si magazia de cd-uri cred. Nu am folosit-o niciodata.  Din ce gasesc se pare ca am media system plus. Pot sa activez mirror link la reprezentanta? sau ce pot sa fac.

 

Pe mine nu ma intereseaza sa pun video-uri pe ecran ci sa il fac sa mearga cu mirror link cu waze, sau maps. Altceva nu ma intereseaza.

 

Asta e poza cu unitatea din masina.

td3dcarquvk08tfjm1kev7di92_1490606996_DSC_1835.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate pe MIB1, trebuie generatia urmatoare, MIB2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar ce se vede in video-ul de mai sus, nu e mirror link, e alt soft pus pe navigatia OEM. Nici asa ceva nu exista? un alt soft AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge nici Android Auto nici CarPlay pe variantele pana in 2015, din pacate. 

In clipul ala nu e soft, e un box cu Android instalat care se leaga la unitatea din torpedo si iese in display-ul masinii.

Vorbeste cu @Akaiu07 daca vrei ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Rave said:

@b23840 Daca nu ai MediaIn si masina e MY16 inseamna ca ai USB-ul sub Climatronic si ar trebui sa poti activa CarPlay sau Android Auto

Rave, asa este. Am un USB sub climatronic. Pot activa CP sau AA dar numai dupa activare Full link la reprezentanta, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!