Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

acum o oră, acidone77 a scris:

Bridgestone nu as pune nici daca le as primi gratis

Eu am vrut sa iau in toamna Bridgestone turanza all season 6 dar inca nu primisera pe stoc pe nicaieri prin tara. Ajunsesem in finala cu crossclimate2 si turanza as6, voiam bridgestone pt ca stau o idee mai bine pe ud in teste, dar daca nu le-am gasit nicaieri am mers pe crossclimate 2 (care si atunci le-am gasit greu cu dot 2023 pe 205/55/R16 94V).

Nu regret alegerea de a trece la allseason. In weekend am tras un pic de ele pe Dealul Negru cu masina din semnatura si nu pot sa ma plang. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei
acum o oră, zidanne a scris:

AS6 sau PS5. 

Caut de buget anvelope,sunt scumpe alea 😊 Vreau sa cumpar 4 bucati, nu 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei

205/55/16 buget 200 maaxim 250 ron bucata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishu achihaitei la 200 de lei... risti viata ta si a celor din jur. La 250 de lei... esti tot pe acolo. 

Daca un Nexen (groaznic, l-am avut echipare OE) costa aproape 300 de lei... ori ridici bugetul... ori risti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, mishu achihaitei a scris:

205/55/16 buget 200 maaxim 250 ron bucata :(

Te zgarcesti exact unde nu trebuie, tinand cont ca le vei folosi toate anotimpurile . Dpmdv cauta anvelope cu minim " B " pe umed si maxim 71dB iar coeficientul cu economia de carburant e ultima ta grija cand alegi anvelopa.

în urmă cu 2 ore, zidanne a scris:

 

Daca un Nexen (groaznic, l-am avut echipare OE) costa aproape 300 de lei... ori ridici bugetul... ori risti. 

Despre Nexen ( NBlue 4 season ) eu pot spune ca am avut o experienta f buna pe un crossover 4x2 ( 1,5 ani si vreo 40k km nici o problema ) si am tras de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, Baxxon said:

Despre Nexen ( NBlue 4 season ) eu pot spune ca am avut o experienta f buna pe un crossover 4x2 ( 1,5 ani si vreo 40k km nici o problema ) si am tras de masina.

Octavia mea a venit cu Nexen Blue HD+.

2.0 TSI 190CP DSG7.

Intre Ramnicu-Valcea si Horezu am facut stanga-dreapta-stranga-dreap... m-am intors 180 de grade.

Groaznice: zgomot la rulare, aderenta minima pe uscat, negativa pe ud... am facut swap de roti cu vechea masina (conti cs5) si... alta viata... ca pe sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei

Baxxon,ok mai astept pana cand voi avea bani. Nu voi cumpara acum anvelope. Mersi

 

dar altii de aici de pe forum isi ia second handuri cu 50 lei bucata, nu e corect.

Modificat de mishu achihaitei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  zidanne   Am inteles ca ale tale erau de vara , aici nu pot sa ma pronunt ca nu am avut asa ceva , dar cele allseason sunt foarte ok atata timp cat nu te crezi pe pista la raliu. Am mers prin aproape toata Europa ( iarna /vara ) cu aceste anvelope si nu am avut nici o problema cu ele. 

 

mishu - pe tine te intereseaza masina ta si ce faci tu , ce fac ceilalti e irelevant.

Modificat de Baxxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishu achihaitei ba e corect; te poti zgarci unde vrei tu mai putin: directie, frane si anvelope.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishu achihaitei
acum o oră, Baxxon a scris:

 mishu - pe tine te intereseaza masina ta si ce faci tu , ce fac ceilalti e irelevant.

da,clar.

Voi mai astepta cu achizitia pana dispun de bani suficienti.

Franele,amortizoarele,basculele,bucsele si directia le am puse noi in 2021, am cumparat in timp piesele necesare incet incet si mi le-am montat singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, zidanne said:

Octavia mea a venit cu Nexen Blue HD+.

2.0 TSI 190CP DSG7.

Intre Ramnicu-Valcea si Horezu am facut stanga-dreapta-stranga-dreap... m-am intors 180 de grade.

Groaznice: zgomot la rulare, aderenta minima pe uscat, negativa pe ud... am facut swap de roti cu vechea masina (conti cs5) si... alta viata... ca pe sine.

Stii bine ca si eu am avut experiente extrem de bune cu nexen, de la vara la iarna. Atat de bune incat am luat vreo 4 seturi si in plus am si recomandat unora sau altora care sunt multumiti spre foarte multumiti de ele. 

 

la tine cred ca s-au pus anvelope facute in "schimbul 3" :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 daca in echipare OE vin asa, mi-e frica de zona de AM. Sau poate pe AM fac treaba mai buna.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/23/2024 at 5:42 PM, mishu achihaitei said:

e foarte bun la anvelope dedicate vara/iarna. Intra pe site-urile de teste, unele dimensiuni au clasa A pe ud foarte bune Falken.

Nu ai inteles ce am zis.

Practic, esti de aceeasi parere cu mine.

Doar all season nu as lua Falken, pentru simplul motiv ca nu sunt fan anvelope de genul asta, astept sa dispara zapada total din zona mea.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad GoodYear...?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77vezi comentariile ;))

Probabil peste 2 saptamani urmeaza inca un video 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite asa adio mitul ala cu 69dB zgomot cum erau marcate CC1

Azi se considera 71dB zgomot foarte mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fac un update , m-am sucit si am comandat Kleber Quadraxer 3 marime 205 55 R16 . Vedem cum se comporta real atunci cand ajunge tigaia.

Se pare ca viitorul duce spre Allseason, ma uitam pe strazile din De, At si majoritatea incep sa aiba Allseason pe masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios ce impresie iti lasa dupa ce mergi cu ele

Unii se plang ca simt vibratii si zgomot

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!