Jump to content

Sa nu trimiteti niciodata avans pentru o masina!


GolfMk1Vr6
 Share

Postare recomandată

Mi-am exprimat putin problema si in alt topic, si-am decis, cu acordul unui moderator, sa expun prin ce-am trecut zilele acestea cu un vanzator din Pitesti. Am rugamintea ca, comentariile de genul ,, Este vina ta" sau ,,Prost e ala care da nu ala care cere" sa nu existe. Aceste comentarii nici nu ma ajuta, ci dimpotriva.

 

Aceasta este masina cu pricina care va aparea in povestea de mai jos : http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C36749861.html

 

     Am inceput sa iau primul contact cu acest vanzator la inceputul lunii aprilie. Am gasit un anunt de-al lui pe un site de vanzari, cu un Golf 6 Variant DSG negru. L-am sunat si l-am intrebat daca poate aduce si pe comanda, tot un Golf 6 dar cu alte dotari. Dansul mi-a spus ca da, si in caz ca va gasi ceva prin Germania ma va suna.

     Intre timp gasesc intr-o dimineata un Golf 6 pe mobile.de cu dotarile pe care mi le doream, si-l sun si-l intreb cu cat mi-ar putea vinde masina dac-ar aduce-o in tara. Din pacate masina aceea a cumparat-o tot cineva din Pitesti inaintea noastra, dar mi-a spus ca, atunci cand va ajunge masina in tara va vorbi cu cel care a cumparat-o si ma va ajuta sa obtin un pret mai bun.  (+1 la incredere)

     Trec zilele si dansul ma suna cu interes spunandu-mi c-a mai gasit cate ceva, dar nimic concret. Iarasi gasesc eu ceva pe mobile.de si iau legatura cu el, si mi-a spus ca pentru a aduce acea masina ar trebui sa-i trimit un avans de 200 euro. A sunat chipurile la dealerul din Germania sa intrebe cate ceva despre masina si pret, dar cumva dealerul cerea avans 1000 euro pentru pastrarea masinii trimisi prin Western Union. Ma suna inapoi si-mi spune ca anuntul ala e teapa si ca ar fi bine sa nu ne bagam. (+1 la incredere)

      Acum 1 saptamana si ceva cred, primesc un mesaj de la el : ,,am gasit o masina, a adus-o un prieten, o am la Pitesti". Este vorba despre Golful 6-le alb din linkul de mai sus. Mi-a spus ca a adus-o un prieten de-al lui cu care mai facea drumuri prin Germania dar cu care nu se cunostea asa de bine. L-am rugat sa-mi faca niste poze mai detaliate, si mi le-a trimis pe Facebook. (+1 la incredere) - are profil real, cu poze personale etc.

      Printre dotarile masinii se numarau trapa panoramica, volan cu comenzi si ATENTIE!!! motor de 2.0 TDI (motorul pe care eu il cautam), asa cum mi-a spus el de vreo 3 ori la telefon.

      Trec cateva zile si incepe sa puna presiune pe mine. Ma suna si-mi zice : ,,Prietenul asta a meu a gasit acum in Germania un F10 si pleaca sambata sau duminica." Mi-a zis ca are nevoie de bani, ca Golful il tine blocat si ca daca as veni, as putea obtine un pret bun pentru ca asa-zisul prieten mai avea nevoie de vreo 8000 euro pentru a pleca. Iau seria VIN si ultima revizie o avea in 12/2014 la 148.000 km. El a spus ca masina are in bord 156.000 si ca masina statea in autohaus de 3 luni. Am mirosit ca ceva e in neregula cu kilometrii dar am zis ca mai mult de 170.000 nu poate sa aiba, a fost un lucru la care am trecut cu vederea.

      Mai trec niste zile si-mi spune ca prietenul lui pleaca in ziua urmatoare, si ca daca vreau ii poate cere cheile ca sa ramana el cu masina, punand iarasi presiune pe mine prin faptul ca ar mai fi fost cineva interesat de Golf din Bucuresti, si ca vrea sa vina ala sa vada masina inaintea mea.

       Imi zice sa trimit un avans ca sa nu-l mai incurce pe asa-zisul client din Bucuresti, si-mi da un IBAN de la banca Transilvania cu un nume feminin spunand ca e contul sotiei prietenului. Trimit 500 lei si fac pregatirile sa plec in ziua urmatoare. Deja vorbisem cu inca o persoana care sa vina cu mine, fac niste cumparaturi si ajung acasa.

       Cu cateva zile inainte am trimis cuiva de aici, codul VIN pentru a-mi da o lista de dotari ale masinii, si fix in ziua de dinaintea plecarii, deschid mesajul privat si ma uit in lista de dotari : 1.6 Diesel 77 kW" sau ceva de genul. Ii trimit mesaje urgent, il sun si deja l-am simtit cum nu-si gaseste replicile si cum avea vocea schimbata. In acelasi timp, constat pe Facebook ca numele femeii pe care m-a pus sa trimit avansul si care se pretindea sotia prietenului lui, este chiar prietena/sotia lui. Deja incep sa ma topesc de nervi si-l sun insistent in continuare.

       Il iau pe un ton ridicat la telefon, si mai cu tupeu si-i spun ca vreau avansul inapoi prin transferul de bani de la OMV, pana in ora 19:00 din ziua respectiva. Mi-a spus ca se duce si ca-i pune la ora 19:00. Ma suna la 19:00 si-mi spune ca pentru serviciul de transfer bani, programul era pana la ora 18:00 (lucru fals fiindca am verificat pe net)

       I-am dat un IBAN si termen pana in ziua urmatoare la 10:00 sa-mi trimita banii, ori daca nu fac plangere la Politie. Imi trimite mesaj si-mi spune ca s-a interesat la avocat ca Politia nu are ce sa-i faca in acest caz, ca eu am trimis avans pentru masina si nu am venit s-o vad. Asadar nu mi-a trimis niciun ban, paguba 500 lei.

 

Acum am niste semne de intrebari pentru voi:

 

-credeti ca politia ar avea ce sa faca in acest caz? Detin bonul de la banca pe care l-am primit cand am trimis banii si conversatiile prin SMS. Sunt suficiente aceste dovezi?

 

-ce s-ar fi intamplat daca totusi m-as fi dus in Pitesti? Incerca sa ascunda faptul ca motorul este de 1.6, sau ma facea sa vin 400 km degeaba si sa nu mai raspunda?

 

-Avand in vedere faptul ca vorbesc cu el de o luna, ca a vorbit frumos la telefon si ca mi-a dat senzatia adevarata ca, chiar si-a dat interesul sa caute o masina pentru mine, voi nu ati fi capatat putina incredere in el? M-am gandit ca nu e asa nebun sa faca scamatorii din astea cu mine, si iarasi zicea ca ,,Sunt om cu frica lui Dumnezeu, daca voiam sa va dau teapa va dadeam atunci cu cei 200 euro pentru masina din Germania)

 

Morala:

 

1. Nu trimiteti niciodata avans absolut nimanui, oricat de mult vi s-ar parea ca e de incredere!

2. Cautati masina/ cautati pe cineva care sa va ajute cu adusul unei masini, in orasul in care locuiti! Scutiti timp, bani in cazul in care vanzatorul ori e tepar ori masina are defecte ascunse.

3. In aceasta tara exista oameni care-si risca integritatea corporala si judiciara dand tepe de 500 lei.

    

Astept parerile voastre si sfaturi cu privire la ce pot sa fac in continuare. Multumesc!

 

 

Modificat de GolfMk1Vr6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in locul tau i-as spune sa iti dea inapoi 200-300lei, restul sa ii pastreze el pentru "deranj" si asta e. mai recuperezi ceva din bani si asta e;

 

cu politia va fi extrem de greu sa rezolvi ceva, e posibil numai declaratiile si timpul pierdut sa se apropie de suma aia, plus ca este foarte mare probabilitatea ca prejudiciul fiind mic, dosarul de urmarire penala sa fie clasat. mai e si situatia destul de imbarligata, samsarul poate sa spuna ca a fost o neintelegere ca nu avea nicio intentie sa te insele doar scrie negru pe alb pe acte ca motorul este de 1.6..

 

la cum ai inceput povestea ma speriasem ca ai trimis vreun avans de mii de euro prin western union cine stie pe unde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate in cazurile acestea probabilitatea ca politia sa rezolve ceva este mica. Oare nu-i este frica ca pot veni in Pitesti candva, cumva sa bag niste plumb in el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 500 lei faci puscarie, cu plumbul...

Se stie ca la pitesti sunt bombe de masini-> bombe de vanzatori.

Acum, fiecare cum isi asterne asa doarme: trimiti bani la necunoscuti, (intr-o tara unde nu toti sunt integrii...), la ce te astepti. Fii usor sceptic cand e vb de bunurile personale. Sper ca ti-ai invatat lectia. Eu am patit-o cu suma mai mare, asa ca nu fabulez.

Modificat de andreigeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nush ce sa zic...atatea telefoane si convorbiri sa te tapeasca pt 500 lei?Nu stiu sigur care e chestia asta,dar eu iti spun ca intentia omului sigur nu a fost sa te tapeasca de la inceput,nu pot sa concep atata stres si vorbe prin telefon pentru 500 lei!E clar ca a mintit pe alocuri,dar de ce nu te-ai dus la Pitesti? Faceai pe "prostu" ca nu stii nimic de masina,luai 2-3 oameni cu tine ca sa-l aranjezi bine in caz de ceva si rezolvai problema pe loc,iti recuperai si avansul.Mai dadea 100-200 lei maxim ca sa recuperezi cei 500.Nu stiu ce a vrut de fapt omul respectiv,sa te faca sa vii sa vezi masina si poate lasi de la tine ca este motorul 1.6,habar n-am...a crezut ca esti habarnist si iei masina crezand ca este 2.0,nici asta nu prea pot sa cred,oricum este un tepar prost!...lasa ca asa o sa-i ajute si lui Dumnezeu,pentru 500 lei...eu zic sa privesti si partea buna si anume ca la cata incredere spui tu ca ai capatat nu i-ai trimis 500 euro ,mai mult nu cred ca trimite nimeni pe vorbe "dulci.Decat sa te complici cu statul,mai bine laso balta...Te omoara statul sa te duci la politie-tribunal-asigurari...cand ai intrat in probleme din astea,te mananca pe dinauntru,stiu despre ce vorbesc..din pacate!

 

Daca ai timp,ai putea sa faci altceva,doar sa te simti bine,te duci cu 2 prieteni daca stii o adresa sau sa stii clar,chiar dupa nume poti sa-l gasesti si te duci dupa el,cum il gasesti i spui cine esti asa cu zambetu pe buze si sa-ti de-a 700 lei ,nu 500!Doar ca sa-i vezi fata,daca nu vrea sa-ti de-a,am incredere ca poti sa-l convingi,dar tot iti recomand sa stai linistit,nu saracesti pt 500 lei si trebuie sa fi multumit ca ti-ai invatat greseala pierzand atat de putin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbiti sau instigati la vatamare corporala, nu cred ca acesta e scopul. Ca majoritatea sarlatanilor ti-a castigat increderea ca apoi sa poata profita de ea. Nu a plecat el la drum cu intentii nobile. Numai povestile cu prietenul care are nevoie de bani, ca se interesa altcineva de masina, cont sotie prieten, vai nu stiu ce anunt era teapa fac parte din o mare invarteala. Mirosea groaznic a teapa de acolo. Ba mai mult te punea sa pui bani intr-un cont al unei persoane cu care nici nu ai discutat vreodata. Totul a fost gandit si a punctat la incredere totul ca parte din schema. VIN-ul masinii ti l-a dat inainte sa ii virezi banii sau dupa?

Nu sunt de acord cu mentalitatea asta ca te poti lipsi de acei bani. Aici e vorba de principiu de a fi inselat, de faptul ca acel om cel mai probabil este recidivist. Tocmai ca daca ar da teapa de 1000e ar inversuna mai rau pagubitul sa mearga pe caile anevoioase legale sau a face pe justitiarul, dar ilegalitatea comisa de el este aceeasi. Nu m-ar surprinde pentru acea masina sa mai fie un pagubit de 500lei, iar omul s-a facut cu 1000lei per total.

Morala e alta, nu dai niciun avans fara ca efectiv sa vezi masina aia, sa te asiguri ca e ce scrie acolo. Plus niciodata unui samsar indiferent cat de convingator este. Ganditi-va ca ei deja practica cea mai ordinara inselatorie, datul inapoi de km.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era suficient sa ma rogi sa ma duc sa vad masina...sau pe oricare altcineva din zona.

Nu e prima data cand fac asta..si nici ultima. Eu am mai scris pe alte topic-uri despre baietii astia de aici Pitesti-Mioveni. Cu cativa dintre ei am crescut si stau la masa cand ma duc sa beau un suc..le stiu toate povestile si...tepele.

Imi pare rau pt tine dar din punctul meu de vedere considera asa...ti au trebuit doar 500 ron ca sa inveti o lectie importanta....eu as vedea partea plina a paharului in cazul tau.

Succes in continuare la cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa constientizezi ca sunt multe anunturi si multi vanzatori care ar face orice sa vanda, eu am mers de la Baia Mare la Bucuresti cu autocarul de pe o zi pe alta sa vad o masina care s-a dovedit a avea km reali 32.000km insa era dauna totala reparata ieftin si prost, si am facut 600 km si nu mi s-a intamplat nimic, am pierdut doar niste bani, e ceva normal.

 

Intelege ca trebuie sa fi dispus sa te deplasezi sa testezi chiar daca sunt tepe, daca doar bati internetul si ceri masina x nu o sa rezolvi nimic, asta am facut si eu cu un prieten de familie si dupa 2 luni in care respectivul nu mi-a gasit nimic am renuntat.

 

 

Sau iti mai dau un exemplu, masina postata pe internet, cu poze la km/interior/exterior, am mers si am vazut masina si pe bord aceasi masina avea cu 50 000km mai mult decat in pozele de pe internet, imi venea sa-l snopesc in bataie pe respectivul.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum zice ego, mirosea a teapa de la inceput ; ce incredere crezi ca avea el in tine de prima oara ca tu vi sa ridici masina? Apoi, ce incredere ai tu ca el iti aduce masina dorita si fara probleme? Apoi ce rost isi avea avansul o data ce masina era in tara? Cateodata si voi ganditi cu dosu…da, ok, du-te, cheltuie bani pe drum, da-i doua palme, el se duce la politie, si tot tu ai probleme ; sau ii faci paguba la masini pana iti da banii ; eu asta as face ; dar mint…nu as face ceva de genul pt ca nu vad cum sa ajungi in situatia asta…ce vrajeala si cardeala ieftina…pt 500 lei ?! Si daca te duci, masina poate chiar exista, poate a fost o incurcatura cu motorul, poate…si iar poate ; necunoscute sunt multe…nu te poate ajuta nimeni din pacate. Ai dat un avans pt o masina pe care nici macar nu ai vazut-o…sunt sigur ca daca stai acum si analizezi de la inceput la rece tot ce ai scris o sa zici si tu " ba ce prost am fost " si realizezi instant niste chestii…politia nu te poate ajuta ; spor !

Mai bine cinstesti un baiat de pe forum din localitatea respectiva care se pricepe cat de cat in cazuri dinastea…gen cum s-a oferit cristi sa te ajute ! Respect pt astfel de colegi de forum ! Si eu eram dispus sa vad o masina in timpul liber pt cineva, am mai ajutat la randul meu cu astfel de decizii, si normal, masinile se dovedeau a fi cazane…oamenii se inchinau cu stanga ca nu au pierdut atata drum, si eu ii ***** in gura pe vanzatori ca pun oamenii pe drumuri…ei mizeaza pe faptul ca daca ai batut atata drum, poate treci peste defecte si o cumperi.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face fara probleme o plangere penala, s-au vazut cazuri pe alte forumuri cand au fost pronuntate condamnari (cu suspendare, e adevarat) pentru sume mult mai mici. Nu te costa nimic (in afara de timp - cercetarea penala se pune in miscare la sesizare) si pana la urma risti sa pierzi doar daca nu vei putea produce suficiente dovezi pentru inceperea urmaririi penale.

Nu uita sa depui plangerea la Parchet si nu la Politie (important dar nu obligatoriu) si sa mentionezi in ea toate detaliile legate de descrierea faptei care face obiectul plangerii ("in fapt"). N-ar fi rau sa apelezi si la un avocat (ceva forumuri in domeniu vei gasi rapid - deci vei scapa ieftin) care te poate ajuta cu incadrarea juridica ("in drept"). Nu te apuca sa economisesti la scris sau la prezentarea dovezilor materiale. ;)

http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-289

In final, vei pierde ceva timp si cu siguranta va dura pana iti vei recupera banii insa cel putin vei invata "the hard way" ca exista lucruri pe care oamenii ar trebui sa le faca ceva mai bine decat alte specii de animale (gandirea ar fi unul dintre ele, in teorie cel putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

In primul rand, Politia nu te poate ajuta cu nimic.

Apoi te hotarasti daca faci o plangere penala insa, din ce spui tu, omul va spune ca nu a incercat in niciun moment sa te insele (acele +1 incredere, de exemplu). Plus ca tocmai tu, nu te-ai dus sa vezi masina.

Apoi poti incerca pe civil unde ala o sa spuna ca banii respectivi nu-i mai are pentru i-a dat cuiva, ca avans, si poate sa-ti ceara tie bani pentru telefoane, efort, drumuri, etc.

Ai mare grija ca durata de timp si enormitatile la care poti ajunge, daca-ti este admisa o astfel de actiune, sunt nebanuite. Te judeci pana la Pastele cailor, termene dupa termene, bani cheltuiti cu nemiluita si te poti trezi tu dator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in loc sa bage religia in scoli, ar trebui niste cursuri de conduita sociala,un fel de educatie cetateneasca etc. sunt uimit ca tu inca semnalezi tipul asta de teapa care exista de foarte multi ani si de care s-a tot citit pe net.

de aia cu metoda ""accidentul"" ai auzit?

insa recunoaste ca te-ai infipt pentru ca era o masina ""plina de dotari"" la un pret fantastic, pe scurt covrigi in coada unor caini.

Desi instictul tau ti-a tras un semnal de alarma si spui ca ti-a mirosit a teapa,totusi nu te-ai putut abtine.

Teparul era prudent sau poate era mai la ""inceput de drum"" in cariera si te-a tapat prudent,probabil ca intre timpii aia primea sfaturi si lectii de la altul mai versat.

Ai scapat ieftin, 500 ron nu e mult, insa Politia nu are ce face, asta e litigiu civil. Oricum ar fi ala ramane cu banii in final si o sa mai dea teapa o vreme pina i se infunda intr-un fel si lui, intotdeauna li se infunda cu puscarie sau coaste rupte,insa cita vreme exista vanatori de chilipir or sa existe si teparii de gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAlut!
 

Dupa ce am citit acest topic,consider ca ar fi foarte util sa avem un topic unde colegii din alte judete sa poata cere ajutor pentru vizualizarea unei masini il alt oras/judet. Astfel, cand gasesti o masina in celalalt colt al tarii sa rogi un coleg, sa verifice anumite detalii.

 

Imi pare rau ca sunt astfel de persoane care spulbera increderea in oameni si in cuvant!

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ce zice puricele.

 

Ala e clar tapar..dar e unul prost. Nu s-a gandit si el putin ca poti sa mergi sa ii rupi picioarele pentru 500 Ron sau sa il lasi cu parbrizul spart !? 

Poti sa incerci varianta cu "vizionarea masinii" (daca ai si niste prieteni mai solizi cu tine) si sa incerci sa iti recuperezi din bani... Varianta sa ii dai mesaje / telefoane sa vorbesti ca imparti paguba (pentru deranj) nu cred e viabila , ca ala doar nu e idiot sa mai stea de vorba cu tine.

 

L.E.: Pune-i numele si profilul de Facebook sa stie lumea de cine sa se fereasca.

Aici sunt numele de telefon  0740941376 , 0747012037

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti sa dovedesti ca ti-a spus ca masina are motor de 2.0l si de fapt are 1.6l , ai putea sa incerci o plangere la Politie pt "inselaciune" sau "abuz de incredere".Ti s-a promis un motor de 2.0l (asa ai trimis tu avans pt motor de 2.0l) si ulterior primesti 1.6l (pt care nu trimite-ai avans ca nu te interesa),eu zic ca ai fost inselat,desi nu stiu daca merita pt 500 lei deranjul,eventual faci plangerea si il pui sa cheltuie cei 500 lei pe avocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAlut!

 

Dupa ce am citit acest topic,consider ca ar fi foarte util sa avem un topic unde colegii din alte judete sa poata cere ajutor pentru vizualizarea unei masini il alt oras/judet. Astfel, cand gasesti o masina in celalalt colt al tarii sa rogi un coleg, sa verifice anumite detalii.

 

Imi pare rau ca sunt astfel de persoane care spulbera increderea in oameni si in cuvant!

 

Multumesc!

 

Nu stiu daca este o idee buna ; asa o sa ne tot facem "colegi "noi care vor posta doar intr-un singur scop, acela de a ne pune pe noi pe drumuri ; omul poate sa nu fie hotarat..si sunt multi care zic "lasa ca se duce fraierul ala pt mine", nu ma agit..plus ca un potential cumparator trebuie sa stie foarte bine cum sa trateze discutia inca de la inceput cu vanzatorul pt a se concretiza achizitia..majoritatea ar trebui sa apelez mai intai la rude / cunoscuti / prieteni, apoi la oameni de pe forum pe care nu ii cunosc..plus ca si cei de pe forum nu stii cat de bine se pricep, si nu stii ce pretentii are potentialul cumparator..poate tie o zgarietura ti se pare normala pe cand ei vor masini rulate afara ca noi ;) nu cred ca este o idee buna..poate doar pe userii cu activitate sa ii putem ajuta, sau daca vrea careva sa isi piarda timpul inutil pt orice necunoscut e problema lor ! deja ne trezim cu topic-uri de genul "i-am trimis colegului X o suma de bani sa ma ajute si nu mi-a mai raspuns la telefon....."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toti cei aflati in situatii similare, un lucru ar fi bine sa retineti: doar Politia va poate ajuta acolo unde "omenia" s-a terminat. Povestile alea cu vandalism si integritate corporala pastrati-le pana va trec frustrarile (normale de altfel insa sunt datorate prostiei proprii asa ca nu exagerati). Altfel riscati sa va treziti de cealalta parte a "dosarului".

Stiu ca sunt foarte multe povesti in circulatie cu privire la ce se poate intampla si ce nu. Unele adevarate, altele "adevarate din auzite" iar altele total din nirvana. Ideea este ca va aflati intr-o situatie pe care trebuie s-o rezolvati singuri (doar singuri ati reusit performanta de a ajunge acolo ;)) asa ca in loc sa va plangeti pe forumuri ca "organele" nu va ajuta si sunt corupte (nimic nou sub soare) puneti mana si faceti plangerea aia penala. Catre Parchetul de pe langa Judecatoria de care apartineti cu domiciliul. Nu e greu, nu va costa nimic in afara de timp (asta daca plangerea este intemeiata pe dovezi si nu pe vise ;)) si nici nu se taraganeaza lucrurile foarte mult (insa nici nu veti avea rezultate sub 6-9 luni). Pentru ca sunt cereri care se admit ca fiind intemeiate (destul de multe, conteaza si probele administrate) si atunci mai scapam si noi de o parte din scursuri (se da "cu suspendare", e adevarat, insa pentru orice infractor aflat "in suspendare" viata este mult mai grea). Deci nu e chiar greu si nu va mananca decat niste timp (de avocat nu aveti nevoie, exista procurori). Si ne cam datorati macar asta, voi cei care ne "obligati" sa citim si sa va sfatuim atunci cand gandirea "va mai rateaza". :)

Si inca un lucru important: exista forumuri specializate care va pot asista in intregul demers (cu efort de timp din partea voastra in a parcurge pasii necesari si in a le gasi in primul rand), lasati forumurile auto doar pentru semnalarea unei probleme (de preferat sa folositi cat mai multe forumuri insa cu atentie la regulamentul specific fiecaruia).

Pentru Costel: nici sa nu te gandesti sa formulezi actiune in civil, vei pierde. Si ai grija ca plangerea penala sa fie formulata si impotriva persoanei catre care ai trimis banii (complicitate se numeste ;)).
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit cu privire la corectia fizica si la amenintari..daca te duci "peste el" la Pitesti, pe "teritoriul lui", crezi ca ai vreo sansa? Sigur are familie, rude, prieteni si plecati in paguba si mai mare, si tu si prietenii tai.

Parerea mea e ca tu ai scapat relativ ieftin, 500 ron..mai ales ca stiu ca de mult timp cauti masina. Ia gandeste-te cat ai fi cheltuit pana acum daca te duceai si "vizualizai" masinile care pe net ti-au placut..iti spun ca depaseai de mult timp cei 500 ron.

Referitor la recuperarea prejudiciului, a punctat foarte bine colegul Jetta20tdiHLDSG6, care am impresia ca are si o oarecare experienta in domeniu. S-ar putea sa te coste mult mai mult o eventuala incercare de recuperare, ceea ce inseamna ca nu e prea rentabil pentru tine, insa ar fi un exemplu pt societate, s-ar crea un precedent promitator in cazul in care ai castiga (e vorba de principiu, nu de suma in sine). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat cu sfaturi din filme, lovit masina de copac, etc. mai bine abtineti-va, fara suparare..

Kthor a dat cele mai pertinente sfaturi.

 

 

Legat de rugarea unor membrii din tara pentru vizionarea unor masini, mi se pare o idee buna. Sunt useri cu vechime care pot ajuta, cel putin pot face mult mai multe poze ca in anunt, in care sa evidentieze anumite zgarieturi, etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amice, te-ai conversat cu omul 5 zile, timp in care puteai sa te deplasezi la Pitesti sa vezi masina....

 

Asuma-ti faptul ca si TU ai gresit dandu-i bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau m-as duce la politie, stiu ca suma nu este mare, si intr-adevar ai invatat o lectie valoroasa, dar este vorba de principiu, ce a facut el se numeste inselaciune, a incercat sa iti vanda un produs fals, nu aveai de ce sa te duci sa vezi masina, tie ti-a spus ca masina e 2.0 si ea este de fapt 1.6.

 

Gainarii de genul asta se bazeaza pe faptul ca tu nu o sa te duci la politie fiind suma foarte mica, de fapt asta e si ideea, nu ti-a cerut mai mult ca sa nu te duci la politie considerand ca suma este prea mica ca sa merite deranjul, nu este o suma mare, dar gandeste-te ca probabil tu nu esti singurul care i-a trimis un avans, oamenii ca el traiesc din banii si naivitatea celor ca tine.

 

De curand un prieten foarte bun a patit ceva similar, suma fiind 100E, a facut plangere la politie si si-a recuperat banii, si respectivul ii spusese ca a vorbit el cu un avocat care i-a spus ca politia nu are ce face in privinta asta, sunt doar texte ca sa te convinga sa nu te duci la politie.

 

Dar ca sfat, pentru ca am cumparat mai multe masini pentru mine si pentru prieteni, niciodata sa nu te deplasezi mai multe de 50km in jurul localitatii in care stai, nu merita, majoritatea oamenilor care vand masini in romania ascund defectele masinii, daca ti se pare ceva suspect, orice, si vocea omului care vinde masina, nu pierde timpul, sunt suficiente masini pe net, intotdeauna verifica VIN-ul inainte sa te duci sa vezi o masina, istoric+dotari, e binecunoscut faptul ca toate masinile de pe net sunt full sau aproape full sau full full full, ca ma amuz de fiecare data cand citesc un anunt, nu exista nici un motiv plauzibil pentru care cineva care vinde o masina SH sa-ti ceara avans, si ca idee, de fiecare data cand platesti un avans il platesti in baza a ceva, o factura, un contract etc.

 

Acum ca idee, masina aia nu merita banii nici daca era 2.0, in primul rand nu are RNS, e RCD din ce vad eu, masina nu are nici un fel de piele, nici macar pe lateralele scaunelor, alcantara este un material sintetic, pozele sunt facute cu masina uda, s-ar putea sa nu arate asa bine si in realitate, bara fata pare sa fie revopsita, cel putin din poze si cine stie ce mai gasesti la o inspectie atenta la fata locului.

 

Ca sa sumarizez, MERGI LA POLITIE, asuma-ti timpul pierdut si nu-l lasa pe gainar sa rada de tine, si sa cheltuie banii pe care probabil i-ai muncit.

 

Multa bafta.. si atentie data viitoare!

Modificat de HoriaRAV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am sa merg la banca astazi sa incerc un chargeback (sa primesc inapoi banii trimisi pe acel cont) si la politie sa depun o plangere pe numele amandurora.

Modificat de GolfMk1Vr6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@GolfMk1Vr6

 

Nu stiu daca rezolvi ceva cu Politia. Politia ar fi fost buna 'ca sa afli exact datele aluia.

 

Fa o hartie catre Tribunal. Cu vorbele tale, nu complicatenii juridice. Nu face tu incadrarea legala 'ca nu te pricepi. O vor face ei automat, daca vei fi citet si explicit. Anexeaza tot ce ai: mail-uri, sms-uri, poze, anunturi. Trebuie sa le spui FOARTE CLAR ce vrei: banii inapoi, da? Aia 500. Si recuperarea cheltuielilor de judecata. Mai departe, dc vrei sa-si si condamnare, parerea mea e ca nu e cazul sa te bagi, se vor autosesiza ei, fiind pe penal. Ia nr. de inregistare de la Tribunal. Vei plati o taxa de timbru. Nu te speria, o vei recupera de la ala.

 

Tu fa hartia si lucrurile vor merge de la sine. Esti dator sa faci asta, vorba cuiva de pe aici. Cu luare de atitudine vom schimba ce nu ne place.

 

Uite un draft foarte simplu:

 

Catre,

Tribunalul Galati - Sectia Penala

 

Domnule Presedinte,

                                                                     

PLANGERE

 

Subsemnatul.............................si povestesti cu date exacte.........................................................................................................................................................................................

Urmare a celor relatate mai sus, solicit.................................................................................................

 

Anexe:

 

Data:                                                                                                                                     Semnatura,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa te ajute cu absolut nimic cei de la banca, nu au dreptul sa faca asta, mai ales dupa cateva zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chargeback se face doar la plati online cu cardul parca.

 

totusi mai lamureste-ne odata. cand ti-a prezentat masina alba ti-a spus ca este motor de 2.0? negru pe alb?!  sau cumva ati avut discutii acum cateva saptamani si atunci i-ai spus tu ca esti cautare exclusiv de 2.0 si tu asteptai sa mai tina el minte din discutia de atunci ca de fapt tu cauti doar si doar 2.0?????

 

cand ai dat avansul pentru ce l-ai dat? nu ai stabilit ce se intampla in cazul in care din diferite motive nu vei mai cumpara masina? poate era zgariata, poate gaseai alta, poate nu mai aveai banii. ce ai vorbit cand ai dat avansul? nu ai stabilit si tu ce se intampla in cazul in care nu mai cumperi masina?ti-a spus ca ti-l da inapoi, ca il pierzi sau ceva? era normal din partea ta sa stabilesti lucrurile astea inainte sa ii dai banii.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!