Jump to content

Formula 1 Scratch Out


bivu
 Share

Postare recomandată

Salutare!

E prima data cand pun un topic..as avea o nelamurire...mi-am cumparat din Metro o solutie pentru scos mici

zgarieturi... Scratch Out ii zice...in magazin avea o eticheta cu instructiuni in limba romana..scrie ce si cum..

ajuns acasa am scos eticheta si am citit instructiunile in engleza si scrie ca : "for best results not recommended for flat black paint" ...normal ca in romana nu scria nimic de genul asta... Mentinez ca am niste zgarieturi superficiale , golful este negru.

As avea nevoie de niste sfaturi...sa incerc sau nu cu solutia minune?Ar putea avea ceva efecte negative asupra vopselei..banuiesc ca nu degeaba au pus instructiunea aia in engleza...

AM citit topicurile postate si nu am gasit nimic clar..vreau sa stiu daca a incercat careva din voi sa scoata zgarieturile pentru vopsea neagra cu ceva solutie de genul asta si daca a dat rezultate?

Multumesc :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    6

  • matlyxx2

    5

  • bivu

    4

  • s_c

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este cumva o sticla plata, galbena, cu 2 poze SF pe eticheta (before & after)?

Daca da, cred ca o poti folosi, pt. ca oricum nu face nimic. Sau cel putin la mine s-a dovedit apa de ploaie.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...e galbena...cu pozele alea SF :P

deci nu e buna de nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a facut nimic - pentru doritori, cred ca o mai am printr-o cutie (cadou) :P

De mentionat ca am aplicat-o pe vopsea de culoarea visinei putrede (relativ apropiata de negru), matuita destul de tare.

Cred ca s-ar putea muta la "ingrijire auto"?

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam sunt de acord cu s_c, efectul e departe de pozele de pe ambalaj si ce denumire (pe el scrie liquid compound ceea ce ar insemna abrazivitate ridicata). Eu am reusit sa scor cateva zgarieturi, dar greu si cu aplicari repetate. Am incercat sa scot cerculete (swirls) si nu a avut absolut nici un efect. Il consider un abraziv destul de usor.

Cat despre folosirea pe flat black e cam dubios, dar nu cred totusi sa cauzeze probleme. Incerca totusi inainte pe o suprafata putin vizibila, interiorul usii cred ca ar fi bun (partea cu yala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci!

O sa incerc week-end-ul asta.Va tin la curent :offtopic:

A-ti putea sa-mi recomandati eventual un polish incercat de voi si care a dat rezultate, chiar daca nu pentru negru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax, Amway

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Scratch Out. Este intr-adevar foarte putin abraziv. Am frecat o groaza la niste zgarieturi superficiale si abia au iesit. Totusi zic ca e bun pentru zgarieturi foarte fine, la limita vizibilitatii tocmai pentru ca nu ia din lacul vopselei mai mult decat e nevoie si la redarea luciului unei vopsele matuite si pentru ce aveam eu, a fost f. buna.

Impresia finala a fost ca are mai mult un efect de ceara decat polish. Pe suprafata unde am aplicat nu mai adera absolut deloc apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar nu are nici un efect...aproape nici un efect...pe locul unde am aplicat nu a scos zgarietura

desi era foarte fina...parca a dat un luciu mai pronuntat decat ar fi fost inainte..o sa incerc sa il folosesc pe post de ceara si o sa caut un alt polish mai abraziv...merci de sfaturi

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am folosit Scratch out de la F1 si nu a facut nimic. Insa cu Scratch remover de la TurtleWax am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa scot cu el niste zgarieturi usoare din stratul de lac (masina fusese prafuita si am gasit pe ea desene :offtopic: ) dupa doua aplicari, desi zgarieturile erau foarte usoare, abia se vedeau si in plus vopseaua de Seat este destul de moale din ce am aflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am folosit si eu Scratch out de la Formula 1 (cumparat din Cora cu 14 roni) - dupa aplicare si dupa ce am frecat de am facut febra la ambele maini rezultatul este total nesatisfacator asupra zgarieturilor de pe masina,

poate, hai sa zic ca au mai disparut din cele ff fine si masina are un luciu mai bun decat inainte de aplicare, dar cum am spus, pentru cat am frecat la ea sunt dezamagit.

Asa ca pozele alea de pe cutie chiar ca sunt SF.

Poate cineva sa-mi recomande alta pasta pt. zgarieturi (doar daca e verificata!!!) - am auzit de Scratch remover de la TurtleWax, este mai "capabila"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca si cel de la turtle wax este excelent, dar eu am folosit cel de la 3M si pot sa confirm ca este foarte bun, chiar si pentru faruri plastice care ii readuce la transparenta dupa care cel mai bun lucru este sa-l suflii cu lac.masina mea(a nevestei, un mazda) a fost lovit un pic la aripa chiar dupa far si am scos tabla, l-am chituit, slefuit, suflat cu spray negru(culoarea masinii) si am slefuit suprafata cu un smirghel foarte fin 1500-2000, am fost un pic sceptic de pasta asta, dar dupa ce am frecat cu o cirpa pe suprafata slefuita si l-am sters, am ramas uimit. nu-mi venea sa cred ce imi vad ochilor. nu mai vedeam unde era lovita masina si cu lupa a trebuit sa caut conturul vopselii pe care l-am suflat cu sprayul si suprafata era ca si lustruit

http://www.partsamerica.com/ProductDetail....partnumber=3900

si meguilars are una asemanatoare: scratch x

atasez poza cu masina, locul cu pricina este chiar la coltul semnalizatorului apropiat(intre roata din fata si far)

si farurile au fost facute. nu vedeam becurile inainte!!

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, are cineva idee unde gasim si noi 3M?

tibimakai, poate faci si o poza cu recipientul ca sa mergem la sigur,

tu de unde l-ai luat?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

los angeles, usa-unde traiesc :)

in link este poza

produsele astea se numesc"rubbing compound-fine cut"

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cumparat Scratch Out de la Formula 1 .. aveam niste zgarieturi pe usa, am frecat cum scria acolo .. am lasat sa se usuce, dupa care am sters cu o carpa f f moale .. a iesit f lucios, si nu se mai vedeau zgarieturile .. daca te uitai "in lumina" nush cum e expresia, se vedeau ca are zgarieturi in vopsea .. dar fara insistente parea ok, ziceti voi ca nu e asa de bun ?!

care ar fi bun .. pana la urma ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a spus nimeni ca nu e bun, ci decat este departe de ceea ce scrie pe el. Este un abraziv cu putere de taiere scazuta, acum depinde la vrei sa-l folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna,

Am incercat si eu Scratch Out pe o zona unde niste copii au zgariat masina cu nisip umed, asa l-am gasit dimineata :)

Am frecat destul de mult nu pot sa zic ca rezultatul e spectaculos dar totusi a facut ceva.

Postez si niste imagini, nu va uitati la reflexia mea ci la zgarieturi :D

BEFORE:

sobefore6ve.th.jpg

AFTER:

soafter9jj.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca este chiar foarte bine!

Incerca si Scrach Remover de la G27!Este mai abraziv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am inceput sa descopar zgaraieturi destul de des pe masina si o am de 6 saptamani doar :P. Deci un top al celor mai bune produse de scos zgaraieturile precum si locul unde se gasesc, poate face cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat un polish cu scule profesionale (o dracovenie de masina cu perie rotativa de lustruit) si Scratch Out. Rezultatul ~0.

Pozele de pe eticheta sunt Star Trek.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general orice magazin de vopsele mai rasarit, si ma refer aici la cele care iti combina vopseaua dupa codul dat de producator au in vanzare si produse pentru polishat de calitate mai buna.

Compound de genul 3,2,1 ( cu abrazivitate progresiva) am cumparat eu de la astfel de magazine si functioneaza de minune. Cu cca 5RON cumperi pana in 100grame de astfel de pasta si iti faci treaba.

Daca se foloseste si o masina de polishat orbitala (nu rotativa, caci este mult mai greu de folosit) este perfect. O masina foarte laudata este Porter Cable cunoscuta si sub forma de "PC" in acronimul detailerilor. Inspirat nume de cautat pe google, nu? :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat dealerul de unde am luat masina de un sfat ceva pentru zgaraieturi si cica imi fac ei o polishare, doar 4 milioane :P

Dat fiindca nu am timp sa stau sa caut m-am uitat prin metro/carrefour si nu mi-a placut ce am vazut. Am mai inteles de la cineva ca exista creioane care pot fi folosite pentru asa ceva , este cineva pe aici care sa fi folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am folosit eu ceva de la Turtle Wax. E un polish corector la culoare care vine si cu un chip stick la culoare pentru acoperirea zgarieturilor mai adanci (dar nu foarte). Din pacate nu mai retin numele exact, dar cand ma duc acasa am sa-l notez ca mai am sticla in portbagaj. Am dat cu stick-ul respectiv, am asteptat, am sters/lustruit, am dat apoi cu polishu', lustruit din nou si intr-adevar se cunostea o diferenta. Cel putin vecinii cand au vazut masina jurau ca am scos-o de la vopsitorie. Dar daca te uitai mai amanuntit mai puteai descoperi cateva zgarieturi care au fost mai adanci dar si alea erau estompate destul de bine. In schimb mi-a luat o zi de munca. Acum trebuie sa-i mai trag un polish ca de la Pasti si pana acum s-a cam dus efectul. Oricum, sunt multumit de prestanta polishului, plus ca nu am reusit sa consum nici macar un sfert de sticla (are cam 250 ml). Si mashina e Variant. Am mai luat acum si sampon tot Turtle cu ceara, ca sa protejeze mai bine. Mai am de vreo 4 polishari. Per ansamblu sunt foarte multumit. Din punctul meu de vedere, il recomand cu caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. AM primit de curand o "sticluta" cu ceva solutie. Se numeste Formula 1 Scratch out. Cica elimina zgarieturile. Pe sticulta exista un sticker cu limba romana unde scrie tot felul de indicatii. Mentionez ca stickerul este lipit ulterior iesirii din fabrica (se vede ca e pus de mana lu' ne' nicu'). Intrebarea mea este urmatoarea: sa folosesc aceasta substantza? A mai folosiut cineva? E buna de ceva? Ca nu am chef sa raman far' vopsea :)

dsc00008st7.jpg

MErci :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!