Jump to content

Astra Asigurari


raekwon1
 Share

Postare recomandată

Datoriile celor de la Astra catre reteaua Porsche din toata tara este mult prea fabuloasa pentru toti dintre noi. Si nu vorbesc din auzite. Personal nu am avut probleme dar imi pare rau ca a trebuit sa am asigurare la Astra si sa repar masina la PBN. Ei au de recuperat cei mai multi bani fata de restul dealerilor din reteaua Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    22

  • Muale

    18

  • alexanderdj

    16

  • VMLG

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fa o reclamatie pe site la CSA si o sa se rezolve mai repede decat sa-i suni mereu si sa te abureasca. Intr-adevar e vorba de niste bani, nu e vreo avere pentru nivelul la care sunt ei.

M-as mira totusi sa mai ai si tu bani de primit pe langa cei de la Porsche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Am si eu Casco la Astra si cand i-am intrebat daca au decontare directa cu vreo reprez. mi-au aratat lista si acolo nu aparea nici un dealer VW.

Am deschis eu dosar de dauna la Astra, pentru parbriz fisurat de o piatra. Am fost la reprezentanta Craiova, Serpico, si au spus ca e ok colaborarea cu Astra, si se va monta piesa originala. Din cate mi-au comunicat inspectorul de daune si consultantul de la service, probleme ar fi aparut daca efectuam reparatia la alt service decat cel oficial. In cazul asta s-ar fi decontat pretul unui parbriz neoriginal.Parbrizul a fost comandat, luni sunt programat sa-l schimbe. Pana acum totul a decurs bine, si la asigurator si service, sper sa fie totul in regula pana la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o reclamatie pe site la CSA si o sa se rezolve mai repede decat sa-i suni mereu si sa te abureasca. Intr-adevar e vorba de niste bani, nu e vreo avere pentru nivelul la care sunt ei.

M-as mira totusi sa mai ai si tu bani de primit pe langa cei de la Porsche...

Da mai am, a fost o situatie fericita pt mine. Accidentul a fost la sfarsitul anului 3 de leasing dintr-un total de 4. O sa incerc si la ei pe site, dar tot aia e dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie,dupa 4 ani de leasing din 5,doar epava mi-a lasat o si aia cu chiu cu vai,motivul....eu sant doar utilizator,au spus ca de banii platiti pana la acea data m am folosit de masina si nu am avut ce sa fac in nici un fel,odata banii intrati in visteria proprietarului( leasing ) nu mai ies.Trebuie sa faci niste calcule sa vezi cat cheltui si cat incasezi pt a recupera ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai calculul estimativ mi l-a facut firma de leasing deja si nu cred ca finalul va fi foarte diferit de cel estimativ. Si nu au cum sa opreasca acei bani, sunt contracte oficiale, calculatia nu se face dupa ureche. Iar daca nu, aia va fi alta problema, masina actuala tot devla aceeasi firma e luata(Porsche) si asta chiar face vreo doi banuti.

My phone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sa fie,sa-ti iei cat mai multi bani ca mi se pare firesc odata ce ai platit atat timp,dar eu nu mai cred dupa ce am patit o,nu as mai face leasing nici la o bicicleta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca asa e cum zici tu, VMLG.

Nu te indoi de autoritatea celor de la CSA. Eu cand am avut bani de luat de la ei, dupa ce am facut reclamatie la CSA m-au sunat sa tratam si sa incepem demersurile necesare finalizarii dosarului. Pana atunci...cantau greierii. Iti recomand sa faci la fiecare 10 zile cate-o reclamatie, sa fii sigur ca nu se sare peste vreuna, desi mi se pare ca n-au voie sa faca asa ceva.

In 30 de zile trebuie sa primesti raspuns de la CSA in legatura cu ceea ce i-a transmis societatea de asigurari unde ai fost pagubit. Pare intr-un fel sa faci tu reclamatie, eu as spune ca mai bine vorbesti la dealer sa faceti in asa fel incat sa faca si ei reclamatie ca in fond, el e proprietarul de drept al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de recomandari celor care mi le-au dat. Voi face imediat reclamatie la CSA. Dar problema, cum as putea sa-i ''parlesc'' cat mai urat posibil pe cei de la Astra? Sau sa-mi vad de treaba ca dureaza mult prea mult si nu merita? Atasez si calculul estimativ din cazul prezentat de mine pt colegii suspiciosi, ca mai am putin si iau si eu suspiciunea de la voi. Deci care ar fi motivele sa nu-mi dea banii cuveniti daca isi vor incasa si cei de la Porsche banii de la ASTRA.

Calcul estimativ.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e problema ca nu prea ai cum sa-i parlesti ca nu esti proprietar si demersul pentru ca cei de la asigurari sa vireze banii mai repede trebuie sa-l faca leasingul,eu,sincer pe cei de la Porsche ii gasesc vinovati,tu efectiv lor ai virat banii de rate,casco,rca,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar totusi eu ma consider indreptatit sa fac scandal la ASTRA, pana la urma banii au ajuns la ei, indiferent ca prin Porsche sau direct si i-am platit eu. Iar referitor la partea Porsche versus ASTRA, dupa cum spunea colegul nostru mai sus, datoriile celor de la ASTRA fata de Porsche sunt uriase, nu stiu care e relatia lor, iar pe noi ne depaseste cred, cine stie cate reclamatii si procese sunt intre ei. Am impresia ca nici nu mai lucreaza impreuna, la noua masina am avut de ales intre Generali, Allianz si Porsche Broker, nici n-au pomenit de ASTRA. Eu oricum la sfatul colegilor(le multumesc frumos) am facut reclamatie la CSA, iar azi i-am si sunat, confirmandu-mi ca a plecat deja spre ASTRA. La reclamatie, le-am atasat si copii dupa contract CASCO si calcul estimativ pt a vedea clar, ca am si eu partea mea din suma incasata. Si voi incerca si la Porsche cu un telefon zilele astea, cu toate ca sunt sigur ca raspunsul lor va fi ca asteapta banii de la ASTRA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu legal m-am referit ca tu nu ai nici un contract intre tine si Astra si ei foarte simplu pot sa-ti inchida telefonul sau sa nu discute cu tine in nici un fel,eu am avut un contract prin 2005 cu Romstal Leasing(nu stiu daca mai sant pe piata si sincer nu ma intereseaza) si de aici am mare dusmanie pe societatile de leasing si pe ele le acuz si daia spun ca eu pe porsche i-as lua de gat pt ca tu cu ei ai contract si te considera un simplu utilizator ne tinind cont ca din leasingul tau maninca si isi fac concediile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate legal, dar atunci ce cauta numele, CNP-ul si adresa utilizatorului pe contractul CASCO? In fine, voi reveni cu detalii despre caz. Legat de Porsche sunt de acord cu nesimtirea lor, ma refer la angajatii din Romania, am niste patanii legate de ei de-a dreptul incredibile. Dar sa nu uitam de nesimtirea celor de la ASTRA. Intre timp am aflat ca dosarul de dauna e la sediul central din 16 ianuarie si pana azi 13 martie nu au facut nici o plata. Chiar si azi i-am sunat si au motivat, din nou, ca se intarzie plata ca suma este prea mare: 56200 ron! Dar cand incaseaza lunar zeci de milioane de roni nu mai discutam de sume mari. Nu mai stiu parca austrieci sunt, la fel ca aia care au luat BCR sau cei cu Petrom si parca mai sunt niste firme de asigurari austriece. Si uite asa se imbogatesc pe spatele nostru, Austria o tara plina de munti ce nu produce absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu,ce sa zic,banii de dat tot o sa i dea,niciodata nu e tarziu se spune,e bine ca ai de primit :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puneti pe ganduri cu Astra, am rca si casco auto + alte polite de asigurare la ei .

Sper sa nu patesc nimic, dar daca ??

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca rasfoiesti pe forum sa vezi ce se spune si de alte societati deja incepi sa te dai mare ca ai ales Astra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum era de asteptat, in curand o sa se ia de mana cu Carpatica.

PBN nu mai repara oricum masini care veneau la reparat cu plata de catre Astra Asig. Cel putin masini mai vechi de 3 ani nu primeau sigur. Se mai dadeau peste cap si reparau la masinile luate in leasing de la ei si asigurate Casco la Astra, dar cu conditia sa nu fie mai vechi de 3 ani pentru ca le trimiteau astia de la Astra piese A-M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfoaa...la marele fix!

eu tocmai am scos masina din service AUTEC Skoda, luni - 12.03, dauna pe casco ASTRA;

dupa tot "ursul" pe care l-am avut cu ei, nu au comentat nimic;

au dat accept la tot..reconstatari...etc;

...

BTW, cu privire la articol, eu stiu, ca fiecare filiala de firma de asigurare din Romania, isi face propria proiectie de buget, incasari/venituri;

of course..sub atenta privire a centralei..care de obicei se afla in Bucuresti;

So..cand se platesc daunele + cheltuieli administrative, se platesc din incasarile pe filiala din judetul respectiv;

Daca se depaseste ceea ce filiala a incasat, daunele sunt preluate de agentia centrala; (apoi se fac analize..de ce nu este profitabila filiala, de ce sunt daunele asa mari...etc)

Probabil ca aceasta datorie, este a filialei din Bucuresti, deoarece, ca si datorie, este foarte mica in raport cu ce incasari se fac;

Ca de exemplu: Uniqa, filiala din Olt;

Pentru 2009, stiu sigur, ca a avut incasari de 2.2 mld lei vechi si daune+cheltuieli administrative de 1.3~1.4;

Restul de bani se duc la centrala..

Acum, raportand la cat de mare este ASTRA, ma gandesc ca nu au probleme pe filiale, deoarece, le-ar inchide in secunda 2;

Au ei alte probleme de "comunicare";

Oricum, ASTRA nu isi permite sa piarda contul PORSCHE, deoarece, este un bun generator de lichiditate pe vremurile astea

Dar este, oarecum, neprofitabil sau putin profitabil prin procentele destul de mici negociate pe politele CASCO;

De exemplu, la UNIQA, polita de FULL CASCO, cum este la Porsche, pentru SKODA Octavia, este 6~6.2%

Pe cand la ASTRA/Porsche Broker - 4.7%

So..do the math!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca nu mai vor sa plateasca din cauza conditiilor ce le-au impus reprezentantele din cadrul Porsche Romania. Cu toate service-urile independente sau poate ca chiar si cu reprezentantele altor marci, le merge cu bursa de piese, insa reprezentantele astora de la Porsche nu-si strica clientela cu piese after-market. Stiu sigur ca asta e principala problema pe care Porsche o are cu Astra. Probabil ca daca cei de la Porsche vor ceda si vor accepta piesele lor(ceea ce nu vad sa se intample in veci!), atunci si Astra va cotiza banii. Daca astia nu vor da banii, tot clientii Porsche Romania vor simti acest circ in buzunare, de asta sunt 98% sigur. Trebuie sa-si scoata si ei parleala de undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASTRA oricum este profitabila, nu asta este problema;

Cine stie, s-o fi gandit nenea Adamescu sa faca altceva cu banii, vreo cateva luni;

Sau, avea fi-su nevoie de bani pentru Veyron! :)))

Porsche face faza asta cu neprimirea in service a masinilor asigurate la ASTRA si pentru a pune presiune pe ei prin utilizatorii de leasing;

Probabil o sa plateasca in final, altfel, Porsche o sa aiba o reala problema!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi sustin parerea ca clientii Porsche au o reala problema daca nu-si iau astia banii de la Astra. Dar oricum or sa se judece ei si trebuie sa castige Porsche-u' ca e firma mare si au tot dreptul sa-si primeasca banii pe serviciile prestate pentru clientii Astra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e reala si foarte grava, cred. Am sunat si saptamana asta la ASTRA, sesizarea s-a facut de saptamana trecuta, bineinteles ca banii nu au fost virati. Chiar acum am fost informat, vrajeala e aceeasi, e o suma mare, 56200 RON, asta asa ca sa abureasca lumea, ca doar n-or spune, domnule nu te mai agita ca banii nu o sa-i mai vezi, sau daca da cine stie cand. Stau si ma gandesc ce se intampla cu clientii care au de primit bani daca ASTRA intra in faliment.

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt reasigurate societatile de asigurari;

plus ca au provizioane platie...exista un fond de garantare...etc;

banii oricum ii vezi..mai devereme su mai tarziu, dar incurcatura care se va isca, nu o s-o "deconteze" nimeni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!