Jump to content

Astra Asigurari


raekwon1
 Share

Postare recomandată

nimeni nu te poate obliga sa te duci la un service anume, mai ales daca reparatia se face pe RCA.

.

Prostiile astea sa le spuna cui vor ei, insa lucrurile sunt simple: service-ul unde te duci tu (fara decontare directa..cum zic ei), intocmeste un deviz estimativ, ei dau acceptul, lucrarea se executa, apoi se trimite accept de plata, iar ulterior service-ul trimite factura catre societatea de asigurari sa o plateasca;

Restul...bed time story!

da, uneori e mai bine sa faci reparatia la un service care nu are conventie semnata,in acest caz, se pot pune piese care sa se incadreze in valoarea data de devizul Audatex, doar ca , de cele mai multe ori, service-ul nu-ti da masina pana nu are accept de plata (asta daca nu ii cunosti pe cei de la service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    22

  • Muale

    18

  • alexanderdj

    16

  • Kostas

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Updates: Analizand posibilul impact al articolului din ziar, de comun acord cu redactorul sef al ziarului local, am stabilit ca sa facem articolul marti dupa Sfintele Sarbatori Pascale;

Motivul este strict legat de potentialul impact redus al articolului: daca il dam maine apare miercuri in ziar, si cam toata lumea este pe alergatura cu cumparaturi & stuf in aceasta saptamana;

Asa toata lumea va citi miercurea viitoare, in liniste, cu lux de amanunte, pe plan local magariile de la astra!

Mai ales ca eu nu am vazut vreun astfel de articol in ultimii 2 ani in presa locala..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zii sa puna articolul linga "silicoanele de la pagina 5" sigur atrage atentia :)

Asta daca nu il arunca pe pagina 1...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare! :lol:

Nu au fata de pagina 5! Insa good point! :icon_thumright:

L.E. Eu acum ma gandesc la cei care au asigurare de casa/locuinta la prostii astia?!?

Ce se intampla cu astia?? ASTRA ia materialele de pe bursa de materiale??

In loc de fier Fi5 merge si Fi3, in loc de ciment merge si ipsos...etc! :lol:

Fratee...feriti-va de astfel de idioti!

Cred ca daca veneau la sediu firmei acum cum au venit cand a inceput cu asigurarea de locuinte, ii luam la injuraturi si suturi de cred ca nici lor nu le venea sa creada;

Ce asigurare de locuinta mah?!? Ia` d`aci...ZANG! :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Updates!

Azi, sunand a 15-a oara la PLR, am discutat cu o doamna, ANA MARIA, parca, care mi-a transmis urmatoarele:

1. S-a trimis la ASTRA Slatina o cerere de explicatii la inspectorul care a facut dosarul de dauna;

2. M-a asigurat ca am dreptate iar raspunsul va fi oricum favorabil;

Astept acum pe cei de la PLR sa ma contacteze; de asemeni o sa cer denuntarea contractului de asigurare, sper sa pot schimba jegul asta numit ASTRA SA;

Oricum, eu pe data de 3.05.2011 ii astept la conciliere; iar ziarul...asteapta.... :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update2:

Azi am primit o hartie de la Astra prin care ma atentioneaza ca sunt obligat sa imi repar masina in service-urile autorizate de Porsche Leasing...(de parca Sepico nu este autorizat... :lol: )

Adica nu imi da accept deoarece, vezi doamne, trebuia sa ma duc sa repar masina in service-urile trimise impreuna cu imputernicirea;

Insa idiotii nu stiu ca acea lista de service-uri este doar cu caracter informativ, deoarece daca era atasata la vreun contract, aparea scrisa - Lista service-uri atasata la contractul de leasing;

Plus, eu imi aleg daca vreau un service autorizat PLR; daca nu imi aleg imi asum eu incalcarea contractului de leasing, nu ASTRA;

Astra este obligata sa despagubeasca conform contractului de asigurare incheiat, punct.

Apoi, nu stiu cum vine asta, insa pe dosarul de dauna scrie clar: Serpico si Autec iar raspunsul lor pentru Serpico este ceva de genul, iti acceptam manopera, insa nu iti decontam piesa deoarece este luata pe original si nu dupa bursa de piese....

Adica, cu totul si cu totul altceva...

Ce sa mai domne`, ei au numai drepturi, iar noi avem numai obligatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile a fost pe TVR 1 sau 2 o emisiune cu asigurarile.

Din pacate nu am vazut decat sfarsitul. Era o tipa de la CSA, care a scos porumbelul,

dar exact la sfarsit: "Asiguratul are dreptul sa-si aleaga piesele cu care ii este reparata masina si service-ul la care o face"

Concluzia e una singura, firmele de asigurari isi bat joc de noi asa cum vor ei, pt.ca nu nu cunoastem drepturile.

Ne baga in fata tot felul de norme interne si reguli ale firmei respective, care nu au nici o valoare legala.

Pt. orice nemultumire, cat de mica, trebuie facuta sesizare scrisa, cu nr. de inregistrare la CSA si poate si la OPC.

Eu ca asigurat, nu am beneficiat de nici o reducere atunci cand am platit asigurarea pt.ca masina mea e mai veche sau e murdara, sau mai stiu eu ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba titlul topicului ? Eu am RCA si CASCO la Astra la 2 masini de 5 ani de zile si nu am avut nicio problema cu decontarile. Banuiesc ca doar unele filiale se pot incadra in titlu. Dar sa NU generalizam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile a fost pe TVR 1 sau 2 o emisiune cu asigurarile.

Din pacate nu am vazut decat sfarsitul. Era o tipa de la CSA, care a scos porumbelul,

dar exact la sfarsit: "Asiguratul are dreptul sa-si aleaga piesele cu care ii este reparata masina si service-ul la care o face"

...

da, emisiunea a fost pe TVR 2,marti, 19.04.2011, si replica a fost la ora 22.21 , cine stie cum sa caute si sa posteze emisiunea, este rugat (de catre mine, evident) sa o faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba titlul topicului ? Eu am RCA si CASCO la Astra la 2 masini de 5 ani de zile si nu am avut nicio problema cu decontarile. Banuiesc ca doar unele filiale se pot incadra in titlu. Dar sa NU generalizam.

Nu generalizeaza nimeni, asa este!

Incearca de curiozitate sa iti pui prabriz OEM pe masina (uita-te dupa tipul prabrizului sa fie aceasi marca) si apoi mai vorbim;

Daca ti-au decontat inseamna ca se inteleg cu cei de la daune de la reprezentanta, insa daca service-ul indrazneste sa nu cumpere de pe "bursa de piese", pateste cum am patit eu;

Uite ce se intampla la Timisoara -> read this

Redau ad literam din comunicatul lor:

"Spre exemplu, asiguratorul Nr. 1 din Romania – compania Astra Asigurari – care, urmarind o politica de “crestere a profitului”, bazata insa pe refuzuri nejustificate de plata a despagubirilor datorate conform politelor de asigurare, forteaza service-urile auto din Romania sa “utilizeze” piese auto de calitate proasta, neagreate de catre Producatorii Auto, criteriul de selectie al pieselor fiind “pretul cel mai scazut” pentru repararea autovehiculelor asiguratilor/pagubitilor indreptatiti."

Nu ma intelege gresit si eu m-am avut pe bune cu ei, pana s-a ivit problema asta...

De fapt nici nu stiam de aceste lucruri, deoarece prietenii mei de la AUTEC, au tacut!

Aaa..si stii ce i-a zis prietenului meu de la daune de la Serpico, nenea inspectoru`?

Nici macar nu l-a intrebat de ce a acceptat sa vin la el sau altceva, ci doar i-a zis ca de ce mi-a pus parbriz OEM, ca acum este complicat, ca trebuie nu stiu ce sa fac eu, o cerere, insa nu am cum, ca propietar e Porsche...etc, aberatii!

Sub nici o forma nu a contat ca eu mi-am reparat-o in alt service care nu e pe lista de service-uri recomandata de catre PORSCHE!

DECI: nu am chef sa particip la maximalizarea profitului ASTRA sub nici o forma!

L.E. uitasem, astazi m-a suna niste clienti din zona Ardealului, care, ghiciti, vroiau sa isi faca Casco la ASTRA, deoarece le expira politele de asigurare la EURO INS!!! :lol:

Dupa ce le-am povestit problema mea, au zis PA!

Se leaga domne` lucrurile... :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai de filialele din zona Ardealului spun ca nu se incadreaza in titlu. Daca tot vrei sa generalizezi atunci poti sa spui aceleasi lucruri despre TOATE firmele de asigurare. Si da, am decontat la ei orice piesa oem am avut nevoie. Chiar am schimat si unele elemente de caroserie cu produse tuning de la milotec.Toate pe casco :)

P.S. da-mi un exemplu de firma la care nu exista probleme de acest fel ... Si te asigur ca vei participa la maximizarea profitului la acea firma ... :))

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot decat sa te felicit daca ai reusit sa te intelegi cu ei insa nu pot sa nu-mi ascund mirarea vis-a-vis de ce declari tu;

Cunosti pe cineva la ei?? Nu stiu, mi se pare suspect ca la noi efectiv ni se da JET iar acolo este totul OK;

Posibil sa fie bunul simt al oamenilor din acea zona!

La noi este altfel, iar descrierea mea nu cred ca lasa loc de interpretari;

In legatura cu maximalizarea profitului, am sa iti declar ca sunt de acord cu acest concept de capitalism, adica orice firma/societate comerciala trebuie sa faca profit;

De fapt asta este una din conditiile legii 31 a societatilor comericale - soc.com au ca scop profitul...etc!

Insa, nu sunt de acord cu a face profit in dauna noastra;

Frate iti platesc si fransiza, daca tu consideri ca am daune prea mari, insa accepta-mi piese OEM pe masina nu low quality products!

LE: apropo de maximalizarea profitului...read this!

Deci, am ochii plini de lacrimi si mandrie ca am putut sa ajut acesti oameni sa cumpere Hotelul..Doamne...ma duc sa imi mai cumpar ceva polite RCA de la ei, chiar daca mai am... :icon_thumright:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca astfel de probleme apar la contractele de casco asociate leasingului.

S-au ma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca era sa uit sa va povestesc ce-am patit azi. O sa fie probabil un post lung, asa ca trageti sticlele cu suc sau apa aproape si incepem calatoria:

Seara trecuta am dormit la camin. De dimineata pe la ora 6:30 cobor la masina cu gandul sa vin acasa ca aveam treaba aici. Ajung la masina...

@#$@%@$@% mi-a zgariat masina?!? fumez o tigara, analizez bine paguba si ma gandesc ca macar am noroc ca nu s-a intamplat mai tarziu si inca mai am polita Casco valabila. Polita incheiata la Astra Asigurari.

Zic bine, hai ca oricum trebuia sa plec la tara, asa ca ma duc si iau polita casco, iau si cartea masinii ca poate imi trebuie si vin la constatare.

Trebuia sa gestionez problema cu calm si mintea limpede...

Intru repede pe net pe telefon, caut sa vad unde se fac constatari azi si gasesc 2 zone pe care le stiam: un service in spatele liceului Sincai si centru de constatare daune de pe Armeneasca ( asta e al celor de la Astra, e ceva mai special!).

Bun, da-i jar la masina pana acasa, iau hartiile, bag la stomac cate ceva, ma inarmez cu tigari si o sticla de suc si plec spre service-ul din spatele liceului Sincai. Pe drum ma gandesc sa sun la call-center ca sa vad mai exact ce e de facut. Sun, raspunde o domnisoara, ii zic ca s-a intamplat si-a patit in felul in care s-a petrecut, i-am zis ca ma indrept spre service-ul ala si ce ma taie mintea?: hai s-o intreb daca mai trebuie mers la politie in caz de asa ceva. raspuns: " S-ar putea sa da, s-ar putea sa nu...nu stiu sa va spun exact pentru ca nu e de competenta mea!" -"atunci faceti-mi si mie legatura cu cineva competent sa-mi dea acest raspuns!"

-" la noi la call center nu stie nimeni, cel mai bine poate sa va spuna agentul constatator de-acolo"

Am zis WTF, oricum eram deja pe la Piata Progresul, nu muream sa merg pana la service acolo sa vorbesc cu agentul constatator. Ajung, da-i si cauta loc de parcare ca service-ul se servea cu portile inchise, parchez, intru si il intreb pe om: " Nu va suparati...pentru vandalism mai trebuie ceva acte de la politie?"

-" da, cum sa nu! mergeti la sectia de politie pe raza careia s-a petrecut incidentul"

Bine, hai! Ma urc in masina, mai bag o tigara si il sun pe unchi-miu, ii zic ce si cum si imi zice ca sectia 2 din spatele pietei 1Mai ar trebui sa se ocupe de problema mea.

Ii dau jar si pana acolo, ajung in zona, caut loc de parcare si ma prezint in interiorul sectiei si vad ceva care semana a un fel de birou de receptie. Ii zic omului ca stau in Agronomie, ca am gasit masina zgariata si acesta ma indruma la colegul de langa el. Ii povestesc si colegului ce si cum...la sfarsit acesta intrebandu-ma: "Ce masina ai?"

-"Un Seat Leon". -" Bine, o sa coboare colegul meu imediat sa va ia declaratie si sa faceti poze, etc."

Coboara colegul dansului, ii povestesc si acestuia ca am avut masina parcata peste noapte in fata caminului unde o parcam de obicei si ca dimineata am gasit-o zgariata. Bine, hai sa vedem masina, sa facem poze si pe urma dati declaratie. Vine un coleg al dansului, cu ceva ce semana a cutie de bormasina, unde avea lupe, solutii fel de fel, niste prafuri, ce sa mai...Si-ar fi dorit si Sherlock Holmes asa ceva la vremea lui. Se uita omul la avarii, ne punem de acord ce si cum a fost zgariat peste noapte si ce-a fost dinainte si incepe sa faca poze...cu o mana tinea aparatul foto si cu o mana tinea ruleta langa zgarietura. Mergem sus, dau 2 foi A4 de declaratii, scrie si domnul agent tot 2 foi, insa tipizate ale dumnealui, mi se spune ca dovada o sa se elibereze in termen de 30 de zile. Eu credeam ca se elibereaza pe loc.

"Nu se poate pe loc, pentru ca hartiile trebuie sa ajunga la seful si seful elibereaza dovada." "Domne, pai mie imi expira polita casco pe 21 mai, e mult termenul de 30 de zile". -"E posibil sa se rezolve si mai repede, incercati si vineri dimineata cu un telefon inainte si intrebati de dovada".

Bine, zis si facut. Am fost la politie, am dat declaratie, ma gandeam s-o intind prin alte parti. Pe drum ma gandesc sa sun iar la call-center. Sun, raspunde iar o domnisoara, ii zic ca am fost la agentul constatator, m-a trimis la politie, am fost si la politie si mai departe ce fac. Pai mergeti cu dovada de la politie la agentul constatator! Nu s-a eliberat dovada, mi s-a spus ca in termen de 30 de zile. "Cum, nu v-au dat nicio hartie la mana?" "nu!" Bine, atunci mergeti la centrul de constatare daune pe Armeneasca nr.3 Bine, o sa merg acolo. Ajung acolo, coada ca la poarta iadului. Ma duc la biroul de relatii cu clientii, zic ca am gasit masina zgariata, am fost in spate la Sincai, am fost la politie, am sunat la call-center si mi-au zis sa vin acolo. "Puteti sa mai repetati odata? nu am inteles totul!" Bis! Da, completati aici si apoi veniti la mine sa va fac copii dupa actele necesare. Completez, face copii si ma intreaba de dovada! Pai n-am dovada ca se elibereaza in termen de 30 de zile! "Nu stiu daca o sa va deschida dosar de dauna in aceasta situatie, bla bla bla..." Si ce sa fac? Incercati sa mergeti din nou la politie si sa cereti sa va dea ceva la mana stampilat eventual cum ca ati depus plangere. Bine, hai inapoi la 1 Mai. Ajung acolo, vorbesc iar cu colegul de jos...si vine raspunsul: "cum adica sa va dam noi ceva la mana?" Asa mi-au zis de-acolo. Bine, asteptati sa termine colegul si vorbiti cu el. Stau vreo 30 de minute si colegul nu cobora. Pana la urma vine cineva care eu am inteles ca ar fi seful celui care mi-a luat declaratie. I-am zis ca m-a trimis de la asigurari ca vrea bilet, ce-o fi semnat si stampilat care sa ateste ca am facut asta. " Nu exista asa ceva, sunt obligati sa va deschida dosarul de dauna si fara dovada de la noi! Mergi si spune-le asta!" Hai inapoi pe Armeneasca. Acolo eu aveam numar de ordine 44, inauntru era numarul 33. Din fericire, erau 3-4 agenti constatatori, asa ca mergea oarecum acceptabil. Da-i si stai pe-afara, fumeaza, bea o gura de suc, mai intra inauntru, mai stai si fumeaza...pe la 11 am plecat prima oara de la sectia 2, la 12 am fost inapoi, la 1 eram la Armeneasca sa-mi astept randul si la 16 am plecat de-acolo. Am intrat inauntru, i-am povestit si agentului ce si cum a fost, parca i s-a facut mila ca am umblat atata si pur si simplu m-a pus sa mai dau o declaratie pentru dauna de vandalism cum ca am fost la politie sa depun plangere si de-acolo mi s-a spus ca se elibereaza dovada in termen de 30 de zile.

Facem poze, facem poze si pentru alta dauna ca batut vantul si mi-a inchis poarta si mi-a zgariat bara spate, mai completez un formular pentru bara si toata distractia a durat cam 30 de minute. De precizat ca a 2-a oara pe ziua de azi m-am usurat la 15.30, prima oara fiind la 06:15. Termin cu agentul ala, ma trimite la colega cu 2 dosare. Colega ma intreaba unde vreau sa-mi fac masina. Pai...la Metrotehnica. Se uita ea..."nu avem decontare directa". "Pai cum...ca eu cand mi-am facut casco am cerut si o lista cu service-urile cu decontare directa si apareau acolo destule reprezentante printre care si asta." "Nu mai e lista pe care-o stiti, s-a schimbat!". Bine, atunci la PBN. Nu mai avem contract de decontare directa cu PBN de pe 1 aprilie. "Atunci, ce reprezentanta a grupului VW apare acolo?:-w" Ca...niciuna! Bine atunci dati-mi sa vad lista! iau eu lista aia la puricat si printre altele vad si Citroen Prestige. Zic, gata! Aici vreau! E reprezentanta, trebuie sa fie ceva de capul lor si cel putin n-o sa am probleme cu garantia la lucrare! La vreun service de-astalalt nu m-as fi dus nici mort, ca sunt pline de mosuleti si de spagari!

Ajung la Prestige, pe drum afland ca si service-ul unde lucreaza un prieten poate sa-mi faca masina si sa-si ia banii de la Astra. Ma uit eu pe rapoartele de avizare, undeva jos scria ca daca nu apar cu masina la service pana cand am programare, se presupune ca nu mai am pretentia ca Astra sa-mi repare masina. Prietenu' asta se intorcea luni la munca, asa ca am taiat-o pe metalurgiei la Prestige. Ajung acolo, vorbesc cu un baietas, ii zic ce si cum, se uita pe foi si ma intreaba daca vreau s-o fac la ei. "Poate, dar inainte vreau si eu sa vad ceva masini reparate si vopsite de voi" Imi arata prin curte un Jeep argintiu unde se cunostea diferenta de nuanta si se vedea picaturile grav la ce facusera ei, imi mai arata 2 masini la care cica se schimbase o aripa de pe spate. I-am zis ca daca vrea sa-i arat ca aripa aia e de la mama ei de la Citroen, sa deschida portbagajul si ne uitam dupa sudura. Ajungem si-n hala unde vopsea, erau niste bari puse la uscat care aratau cam bine. Nu se lipise praf, nu nimic, era destul de curata hala unde se lucra cu vopsitu'. I-am zis: " Fii atent, eu usa de pe spate dreapta nu o am zgariata si o am revopsita la o cunostinta. Ai vazut ca au incercat sa zgarie, dar nu s-a luat vopseaua asa usor ca pe restul ce nu le-am vopsit eu." -"da". "Daca iti zic sa-mi vopsesti cu nuanta aia de negru, te descurci? ( e un negru care la soare si privit de aproape pare ca are praf albastrui in el). "Incercam!" " Eu o sa platesc destul de mult pentru dauna asta la polita viitoare, asa ca am pretentia sa iasa bine. Orice defect apare in urma vopselei trase de voi, ma intorc aici sa remediati. Cu cat iese mai bine de prima oara, cu atat sunt sanse mai mici sa platiti din buzunar ca sa vopsiti si alta data acelasi element!"

A ramas sa ma sune cat vine acceptul de plata ca sa le duc masina. In toamna pentru un parbriz si-un proiector am asteptat 2 saptamani dupa accept, sa vedem cat stau acum, va tin la curent!

Cinste celor care au reusit sa citeasca tot ! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica eu...ca sunt treaz la ora asta! :lol:

Acum, tu trebuia sa te duci unde vrea pana ta sa repari masina, nu iti impun ei;

Apoi, nici nu trebuia sa te mai duci la politie pentru vandalism, e mai multa bataie de cap decat este dauna in ansamblu...zice-ai ca ai gasit-o zgariata in parcare..mai stai si dupa nenea politistii cu declaratiile lor;

Ti-am mai zis cu decontarea asta..e frectie la picior de baba; ce tot o ard ei cu decontare..pur si simplu se emite o factura de catre service pentru asigurator/platitor;

Ce decontare directa?? Aduc banii cu duba direct la ei la caserie??

Este pur si simplu o relatie comerciala intre 2 societati finalizata cu o plata!

Insa baga ei asa ca sa te duci unde ei vrea...sa moara franta :huh:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astra are decontare directa cu PBN.

A5 al meu este acolo pentru janta, rulment si fuzeta schimbate pe Casco. Masina a intrat in service azi la ora 12 si la ora 18 era gata. Ma duc maine sa o iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu si eu asta, Kostas. Mi-a zis si taica-miu ca lucreaza PBN cu Astra. Parca totusi PBN lucreaza cu Astra numai pentru masini cu vechimea maxima 3 ani sau 5 ani, parca zicea cineva ceva de asta. Ma rog, putin imi pasa ce si cum!

Ideea e ca m-au facut sa umblu ca dobitocu' o zi intreaga ba la armeneasca, ba la politie de am tocit asfaltul intre universitate si victoriei, si toate astea degeaba!!! Stiu ca nu se mai merge la politie pentru ca ai gasit masina zgariata sau atinsa in parcare, dar spunele alora cu decolteele cat piscina asa ceva! Sunt curios cat o sa dureze de data asta sa dea unda verde pentru reparatie. Ma gandeam ca fiind 3 sferturi din masina trecuta ca revopsit, ar fi trebuit sa-mi dea revopsire totala...da' de unde atata! O sa vorbesc cu cei de la service sa vad ce zic si ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la PBN acum legat de problema asta si uite raspunsul "Da au decontare directa dar cei de la Astra nu vor plati deoarece masina poate fi reparata cu piese aftermarket (pe producator) la orice alt service sa nu fie nevoiti sa plateasca piesele originale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum la mine e doar de curatat niste vopsea si de vopsit inapoi. Da, pare un raspuns care ii caracterizeaza. Probabil ca urmatoarea polita o s-o inchei pe la alta societate de asigurari, preferabil una care sa lucreze cu reprezentantele. Daca iti arat lista printata de la sediul lor de cand am incheiat polita casco, sa vezi acolo service-urile cu decontare directa si sa vezi cum colcaie de reprezentante VAG si acum dupa 11 luni, nu mai era niciuna pe-acolo. E posibil sa ma fi prostit in fata Fulga aia care ma intreba la ce service as prefera sa-mi duc masina, insa m-am mai uitat si eu pe lista aia si nu apareau...Sa fie de capul lor acolo. Atata timp cat o sa-mi iasa vopseaua bine pe masina, eu sunt multumit. Daca nu iese bine, o sa fie de capul alora de la Citroen celelalte revopsiri, pana iese asa cum ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porsche a a avut ceva probleme cu Astra pentru ca nu plateau la timp si relatiile dintre ei s-au racit ca sa zic asa. Cand vine vorba de asigurari toti suntem reticenti pentru ca nicaieri nu va fi asa cum dorim noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astra platea prost si inainte.

De cand au departament de piese platesc si mai prost;nu e doar o parere personala...din ce spun si service-urile

"clasament" : 1-carpatica,2-euroins,3-astra

Cand faceti asigurari la masina intrebati si prin service-uri...sa va faceti o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o oferta buna de RCA + Casco la Astra, am refuzat-o, citind acest topic si alte cateva pagini de pe internet.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu am probleme cu daunele la Astra. Am avut janta dreapta, rulment si fuzeta acum 2 saptamani si s-a rezolvat rapid.

Aseara am mai taiat un cauciuc si indoit o janta la A5 in intersectie la Razoare intr-o groapa (singura) langa linia de tramvai (pentru cine si este din Bucuresti - cand vrei sa mergi spre AFI sau Plazza, in fata la Golden Blitz).

Voi fi nevoit sa deschid inca un dosar acum pentru janta, anvelopa si verificat geometrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Update: Nu am scris nimic de ceva vreme deoarece inca astept pozitia oficiala a Porsche Romania vis-a-vis de problema mea;

Am detaliez toata problema numai dupa ce am un punct de vedere al lor ca si parte indirect implicata;

Nu am primit inca telefon de la ei, insa neoficial, sunt o groaza de probleme cu aceasta companie pe leasing-urile Porsche iar renuntarea la colaboararea cu ASTRA de catre PLR nu ar face altceva decat sa ma bucure..more or less..!

Oricum, problema s-a rezolvat in favoarea mea...insa numai dupa pozitia oficiala a propietarului (PLR) am sa detaliez cu lux de amanute!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal

Problema e ca polita CASCO se incheie o singura data la inceput cand se achizitioneaza o masina in leasing si este valabila pe toata perioada derularii contractului. Partea buna este faptul ca indiferent de nr. daunelor valoarea politei ramane aceeasi dar intervine si partea proasta datorita neseriozitatii unor firme de asigurari. Deci pe CASCO slabe sanse sa se mai schimbe asiguratorul(acolo deja s-au primit niste comisioane...) pentru contractele in derulare.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!