Jump to content

Astra Asigurari


raekwon1
 Share

Postare recomandată

Pe scurt, lucururile stau cam asa:

Sunt utilizator de leasing care plateste rata lunara de casco, casco care este la ASTRA SA;

Am avut pe 15.03.2011 o minidauna cu un parbriz care, dupa ce am deschis dosarul de dauna, am mers la SEPRICO Craiova sa mi-l schimb;

Acum, mi s-a pus parbriz original, asa cum am cerut (multumesc pe aceasta cale lui Vali@bamse..baiat de nota 20..), insa domnii de la ASTRA nu imi dau accept de plata deoarece, PIESA NU A FOST ACHIZITIONATA IN SISTEMUL BURSEI DE PIESEI; adica -> aftermaket;

Ce este bursa de piese? de fapt este piata pieselor aftermaket, adica turcesti..low quality..etc, va da-ti si voi seama;

Ce se intampla de fapt, exista o conventie intre service-uri si ASTRA care ii obliga pe acestia (fara voia clientului) sa achizitioneaza astfel de piese...de fapt este o obligatie de genul -> daca vrei sa iti dau acceptul...fa asa!

Binenteles ca m-am adresat deja la CSA (ma indoiesc ca vor face ceva) si deja am demarat procedurile de judecata prin chemare la concilere..etc.

Ideea nu este aceasta minidauna de 1200 RON, ci problema in sine, care rezida in faptul ca noi le platim CASCO iar ei isi bat joc de noi;

Propietarul de drept, adica Porsche Leasing, a fost notificat despre problema, insa astia sunt vai mama lor....nici pana in prezent nu mi-au dat nici macar un semn...si este de 2 saptamani notificarea trimisa!

In ansamblu, este cam asa:

Noi te facem pe tine ca putem iar tu nu ai ce sa ne faci;

Cu Oficiul de Protectia Consumatorului, nu am cum sa ma duc deoarece aia sunt doar pentru persoane fizice; CSA -> o gluma proasta;

Astazi, in jurul orei 12.00, am urmarit un reportaj la Realitatea care prezinta cazuri similare tocmai cu aceasta companie..

Si ce este mai tare, este interventia telefonica a sefului de daune de la ASTRA SA, care spunea cu o nesimtire vadita cum ca ei au peste 100.000 de dosare de daune si isi permit sa ceara discounturi mari la piese;

Intrebarea este: Care piese? Aftermarket??

Si apoi, este ilogic, iti creezi stocuri de parbrize si alte piese, ca sa le pui pe masini?

Adica iti maximizezi profitul pe spinarea noastra..nuh!?! Minciuni nene...

Daca se poate permite o analogie, este ca si cum ne-ar cere sa punem piese ieftine pe masina ca sa aiba nenea ADAMESCU bani sa ii dea lui fisu` ca sa o arda pe bagabonteala prin cluburi si sa apara in cancan cu nush ce bricheta de 400 EUR si pitipoance cu silicoane...

Sunt decis sa nu las lucururile asa, macar din perspectiva altora, care poate nu au posibilitati sa se certe cu aceasta companie;

O sa iau legatura si cu ceva cotidiene locale sa prezint problema si...nu mai voi opri aici;

Rog moderatorii sa stearga posturile mele de aici..sau eventual sa le uneasca...cu topicul asta!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raekwon1

    22

  • Muale

    18

  • alexanderdj

    16

  • Kostas

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te felicit pt hotarire si vointa...

Problema nu e numai la Astra e aproape general valabila...

Se merge tot pe cunostinte/pile/relatii ...

Mai mult decit zici tu, unii te obliga sa repari numai in anumite service-uri...

Cel mai bine e sa cauti un service agreat si o "pila" acolo...sa foloseasca piese de calitate...

Sint perfect deacord cu tine, f multe piese AM sint de tot KKTUL...scuzati expresia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se creeaza niciun fel de stocuri , ca sa poata ei sa ceara discount-uri mari. Pur si simplu sunt cele mai ieftine piese pe care le gasesc diversii distribuitori din Bursa Astra.

Exemplu : capota originala 1000 ron. capota AM prin bursa - 170 ron(china). Far original 800 ron, far AM prin bursa - 150 ron(china).

Problema este ca multi asiguratori au facut la fel, si-au pus la punct propriile cai de achizitionare a pieselor pentru reparatii... Asirom, Omniasig, Allianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dat "la pace" intre ei, si impreuna cu depozitele de piese...

Si negociaza la valoare comandata lunar de exemplu...

Iar capota de 170 poate ajunge si 80-100RON :))

De la 800-1000 la 80 calea e lunga si profitul maxim...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Astra sunt cateva variante pentru Casco. Era un produs...Casco Econom parca se numeste, si care presupune ca piesele care sunt puse pe masina sa fie AM, astfel ca acea polita este mai ieftina. Presupun ca nu e cazul aici. Si eu am optat pt produsul care-mi ofera piese originale in caz de dauna si am primit proiector de ceata marca "TYE" ( nu stiu daca e o firma buna, insa presupun ca nu!). pe proiectoarele si farurile mele scrie " Valeo", iar ei mi-au trimis porcaria aia. in cazul asta am tacut din gura, insa la urmatoarea dauna o sa fac si eu gat!

Service-urile agreate sunt obligate sa lucreze cu ce le trimite Astra. Practic, comunicarea intre service si Astra e cam asa: service-ul trimite mail cu seria de sasiu, numar dosar, bla bla bla si spune ca are nevoie de cutare-piesa. Si Astra trimite ce-i convine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal daca se lucreaza la reprezentanta o vor face cu piese originale si vor trimite devizul catre Astra care lucreaza cu programul Audatex. Se introduc datele masinii in respectivul program, apoi se introduc si reperele din deviz si daca sunt gasite in Audatex pe masina respectiva atunci ar trebui ca Astra sa dea acceptul de plata. Daca in deviz sunt trecute repere care nu sunt pe masina din fabrica atunci piesele nu vor fi platite de Astra.

Cam asa ar trebui sa functioneze treaba.

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am optat pt produsul care-mi ofera piese originale in caz de dauna ...

Eu nu am vazut contract de asigurare in care sa se specifice asa ceva. Daca ar fi specificata chestia asta atunci lucrurile ar fi foarte simple insa din pacate legislatia este foarte neclara in privinta acestui aspect de aici si certurile si tiganiile care au loc intre proprietari si companiile de asigurari. Dar sa nu uitam ca exista cazuri cand si service-urile au partea lor de vina adica practica adaosuri foarte mari cand reparatiile se fac pe CASCO si uite-asa se inchide cercul vicios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se regaseste pe site-ul lor ceea ce-am zis eu. Probabil ca daca nu cunosteam persoana care mi-a incheiat polita Casco la momentul respectiv as fi putut sa-mi iau teapa, insa acesta mi-a prezentat toate produsele si mi-a aratat in contract ce inseamna fiecare optiune in plus pusa de mine si toate cele. Chiar va rog sa va uitati pe site la Astra pentru ca sigur trebuie sa-si prezinte produsele acolo. Si astfel, in functie de tipul politei trimit ei piesele. Polita mea este convenabila in felul ei: franciza zero pe toate evenimentele, reintregire automata a sumei asigurate, vandalism, etc. dar pacat ca cei care o ofera nu sunt atat binevoitori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori si service-urile mai sar calu`, insa problema nu este la ele...

Pe mine, stric putin ma intereseaza, atata timp cat eu iti platesc Casco la valoarea la care mi-ai asigurat masina;

Nu stiu ce este in contractul de asigurare, deoarece nu sunt eu propietar, insa cel putin in contractul de leasing scrie clar, cum ca utilizatorul (adica eu), trebuie sa ma asigur ca toate piesele care sunt folosite pentru reparatia masinii trebuie sa fie pe origine..adica originale;

Macar aici sunt acoperit..ca sa zic asa..insa sunt acoperit ca au trecut PLR in contract din exces de zel asa ceva;

Ok! In instanta lucrurile sunt simple..castig! Mai ales ca my father este avocat...

Insa problema este pentru cei care nu isi permit sa plateasca un avocat, sa stea prin recursuri & etc...ce fac ei??

Adica ne ia de fraieri?? Pai nu am de gand sa fiu fraier pe banii mei...

Apropo de Porsche Leasing, ma gandesc ca ei neraspunzadu-mi la adresa, mai mult ca sigur sunt si ei in cardasie cu Asiguratorii;

Ma rog, pe ei nu ii intereseaza decat sa le platesti ratele de leasing si casco la timp...restul, Doamne Ajuta!

In loc sa fie de partea utilizatorului, care da banu`...

Cred ca am vorbit de 8 ori cu fetele ale de la Relatii cu Clientii...degeaba...raspunsul era:

O sa revenim cu o rezolutie...Reveniti..la pastele cailor!

Ma gandesc serios sa ii chem in solidar...poate s-or trezi cumva...sa vedem!

Deja am luat legatura cu George Buhnici de la Protv, stia de aceste cazuri si deja pregateste un material pe aceasta tema;

O sa ii dau toate detaliile necesare;

Plus ca o sa pregatesc si ceva materiale pentru 2 ziare locale...

Cel putin sa ii fac de cacao putin!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Apropo de Porsche Leasing, ma gandesc ca ei neraspunzadu-mi la adresa, mai mult ca sigur sunt si ei in cardasie cu Asiguratorii;"

Teoretic daca masina e a lor si asigurarea e pe numele lor, si tu ai masina "inchiriata" de la ei , nu ei ar trebi sa faca git?

Ma gindesc la urmatorul scenariu: cumperi o masina scumpa in leasing, dai la pace cu un asigurator si un service, bagi masina in reparatii , schimbi piesele originale BUNE cu altele AM varianta "pe pluta in China" si le valorifici...

Dai masina inapoi dar 90% e chinezeasca :)

"Cel putin sa ii fac de cacao putin!"

Ii doare'n .... cred ca nici acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ii doara!

Insa o sa ii doara si mai tare cand o sa le iau ceva bani in plus....aia care or fi.

Apoi, pe plan local nu a marait nimeni vis-a-vis de smecherii ieftine de genul asta;

Repet, scopul meu nu este minidauna mea, ci sa stie oamenii cu cine au de-a face;

Daca din toti care o sa citeasca materialul 1 dintre ei se duce si le face urs la sediu, consider ca acest scop a fost atins;

Personal nu imi fac probelem de genul asta, ba din contra, imi doresc sa faca recurs si sa ma duc si cu un executor judecatoresc pe capul lor..

Will see... :slap:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, scopul meu nu este minidauna mea, ci sa stie oamenii cu cine au de-a face;

Daca maine esti anuntat ca s-a facut plata, mai continui demersurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt convins ca DA. O intrebare care nu-si avea rostul Guadalcanal, avand in vedere ceea ce ai citat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e admirabil ce incearca, colegul sa faca! dovada ca nu face asta pentru un parbriz sta faptul ca dansul cauta sa mediatizeze procesul si implicit deznodamantul! daca mai ai nevoie de povesti horror cu astra personaj principal, da-mi un semn sa-ti povestesc! :)) mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja azi am discutat cu redactorii unui ziar local, luni sau marti, in functie de timp, am sa le prezint cu lux de amanunte exact toata povestea;(vor fi acte atasate la dosar)

De fapt as putea cu 2 ziare locale, insa unul este putin cam necitit...

Si da..am sa fac aceste demersuri indiferent ca o sa plateasca maine;

Oricum, nu o sa plateasca deoarece deja s-au pronuntat asupra acceptului de plata, in sensul ca accepta manopera insa piesa nu;

Sa nu credeti ca nu am si alte mijloace de constrangere/interventie, insa nu vreau sa apelez la ele, vreau sa apelez la calea pur legala si justa;

Atata timp cat platesc vreau sa beneficez de serviciile aferente.

@Dj SoSo - mersi de ajutor; pentru asta vom vedea daca are nevoie George Buhnici cand se va hotarari sa scrie ceva, aici pe plan local sunt suficient eu;

Oricum, este bine de stiut!

MS! :icon_thumright:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce motiv au invocat de nu vor sa plateasca ? Ca e service obligat sa puna piese after-market ? Pai cine a mai auzit ca in reprezentanta sa lucreze cu AM ? Atunci de ce mai au decontare directa cu reprezentanta ?

E un paradox asta... te lasam sa o faci la reprezentanta... avem decontare directa cu dealerul... dar nu te lasam cu piese originale. Pai cum vine aia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sa zic dar am prieteni si colegi care, ca si mine, au casco la generali si nu au fost probleme de niciun fel si ma refer nu numai la treaba cu piese AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici discutam de Astra. Eu am dus A5 din dotare la PBN pentru o geometrie din care sa reiasa ca trebuia schimbata fuzeta dreapta si rulmentul din cauza unei gropi din Bucuresti. Se lucreaza cu piese originale. Doar originale au voie sa foloseasca in reteaua Porsche. Indiferent ca este Serpico, Nurvil, Midocar sau oricare alt dealer VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kostas - raspunsul lor pentru Serpico Craiova a fost ca nu s-au respecatat prevederile contractuale si PIESA NU A FOST ACHIZITIONATA IN SISTEMUL BURSEI DE PIESEI!

Iar ala de la Astra o ardea cu mine ca vezi doamne eu nu am nici o vina, ca service-ul e de vina...

Adica sunt de vina ca au fost corecti cu mine...

De fapt eu sunt principalul vinovat ca am acceptat la Astra casco cand am facut leasing-ul...

Cum vine aia?? Uite asa! Ca sa aiba bani Adamenscu sa se plimbe cu Maybach-ul...

Ai sa ramai surprins cum am ramas si eu, atunci cand am aflat ca toate reviziile de la Autec Skoda au fost facute cu piese cumparate, zic ei, din Germania si nu din reteaua Porsche...

Iar la astia le-am platit pret de reprezentanta;

Anyway, asta e alta poveste, nu mai conteaza acum deoarece nu mai calc pe la ei pentru revizii.

@Shellshock - stai linistit ca si Generalli...sunt vai mama lor; tata tocmai a castigat un proces impotriva lor ca nu vroiau sa plateasca nu stiu ce deviz tot pe la un VW Bora; rezultatul: deviz platit, cheltuieli de judecata platite, chelutieli cu executarea platite; astia sunt atat de prosti incat nu au respectat solutia data de instanta;

Pe langa Astra, mai sunt si urmatorii: Carpatica + Euro Ins! Ma mir de ce CSA le mai tine autoriz de functionare.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea merg la Porsche Bucuresti Nord cand am vreo dauna. Acolo sunt sigur ca folosesc piese originale. Doar ei le aduc. Din ce inteleg de la tine... sistemul bursei de piata... adica Astra nu foloseste Audatex ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zic ei;

In sistem de bursa, adica pretul cel mai ieftin al piesei;

Cazuri asemanatoare au fost prezentate si pe la Realitatea TV, sambata pe la 12.00;

Pe online nu au mai pus articolul probabil ca era prea putin important pentru ei;

Si reprezentantele sunt obligate printr-o nush ce conventie sa ia piese in acest sistem, care este de fapt achizitie de piese aftermaket;

De exemplu, Autec Craiova lucreaza cu Auto NET; deci ia piese si de acolo si este reprezentanta autorizata de Porsche Romania;

Deci in calitate de posesor nu stii ce se pune pe masina; si traiesti cu impresia ca ai fost la reprezentanta...funny huh!?!

Foarte misto! Noi e prosti pe banii nostri! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... urat din partea lor. Ce stiu sigur este ca PBN lucreaza doar cu piese originale. La fel si Midocar si Nurvil Valcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Casco la Astra si niciodata nu am putut sa imi repar masina la vreo reprezentanta VW pe motiv ca nu au contract de decontare directa cu ei si va trebui sa dau banii din buzunar ca sa imi ridic masina din service. Si am fost nevoit sa merg la un service agreat de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... adica Astra nu foloseste Audatex ?

Daca exisca conventie de colaborare intre parti (adica service si asigurator), asa numita "decontare directa", Audatex-ul este folosit doar pentru stabilirea timpilor de manopera, respectiv a materialelor consumabile (pentru vopsit, de ex. chit, smirghele, degresant etc). Pisele sunt achizitionate prin bursa amintita (se trimite e-mail la o adresa, se dau toate datele masinii si ale proprietarului, si service-ul asteapta piesele, care, la o masina noua (1-2 ani)sunt originale (ca, nah, nici chinezii nu sunt atat de rapizi), o masina de 3-4 ani primeste combinate (atat originale cat si AM), iar una mai veche... cum are norocul (AM sau deloc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Casco la Astra si niciodata nu am putut sa imi repar masina la vreo reprezentanta VW pe motiv ca nu au contract de decontare directa cu ei si va trebui sa dau banii din buzunar ca sa imi ridic masina din service. Si am fost nevoit sa merg la un service agreat de ei.

Adica, te-au fentat elegant! Nu inteleg ce atata filosofie cu decontare directa & etc!?! Asta o zic ei sa te duci unde vor ei ca sa poata face combinatia cu piese AM;

Prostiile astea sa le spuna cui vor ei, insa lucrurile sunt simple: service-ul unde te duci tu (fara decontare directa..cum zic ei), intocmeste un deviz estimativ, ei dau acceptul, lucrarea se executa, apoi se trimite accept de plata, iar ulterior service-ul trimite factura catre societatea de asigurari sa o plateasca;

Restul...bed time story!

Daca exisca conventie de colaborare intre parti (adica service si asigurator), asa numita "decontare directa", Audatex-ul este folosit doar pentru stabilirea timpilor de manopera, respectiv a materialelor consumabile (pentru vopsit, de ex. chit, smirghele, degresant etc). Pisele sunt achizitionate prin bursa amintita (se trimite e-mail la o adresa, se dau toate datele masinii si ale proprietarului, si service-ul asteapta piesele, care, la o masina noua (1-2 ani)sunt originale (ca, nah, nici chinezii nu sunt atat de rapizi), o masina de 3-4 ani primeste combinate (atat originale cat si AM), iar una mai veche... cum are norocul (AM sau deloc).

Pai normal! Te fac sa pleci de la sediul lor cu impresia: fratee...ce bine ca se rezolva...asta e...este bine ca ei e cu noi! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!