Jump to content

Alegere jante Golf MK7


johnny_100
 Share

Postare recomandată

Salut

 

Acum am jante aliaj "Lyon" 6,5 J x 15, cu anvelope 195/65/R15. Vreau sa cumpar un set de jante de tabla pt iarna dimensiuni 6 x 15. Este ok latimea 6 pt Golf 7 sau am nevoie fix de 6,5?

 

Multmesc.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca standard golful vine cu 6.5J eu zic sa mergi pe dimensiunea asta, 6J cred ca este pentru 185...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Propun un topic strict legat de Golf 7. Haideți să adunăm aici toate dimensiunile jantelor ce merg montate pe acest model.

Mașina mea a fost livrată cu jante modelul Madrid, dimensiuni 7J * 17' ET 49.

Sînt interesat să achiziționez al doilea set de roți, să am un rînd pentru vară și unul pentru iarnă. Problema mea este că aș dori să merg pe 18' și îmi este un pic neclar cum să aleg J-ul și ET-ul. Deși am citit definiția fiecăruia în parte, tot nu îmi este clar cum trebuie calculate împreună.

Dacă pentru noile roți aleg J8,5 * 18' ET 45... ET-ul îmi spune că noile jante vor fi cu 4 mm mai în exterior, dar diferența de 1,5 inch dintre J-ul vechii jante și cea nouă unde merge? Tot spre exterior, sau se împarte egal în ambele părți?

În catalogul de accesorii de la Golf apar jantele Rotary, cu J7,5 * 18' ET51 și se recomandă cauciucuri de 225/40 R18 pentru ele.

Pentru jantele pe care le-aș vrea eu, cele de J8,5 * 18' ET45 găsesc aceleași cauciucuri de 225/40. Greșesc eu undeva?

Ceva păreri despre dimensiunea asta pentru jante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti calcula aici diferenta de ET/J ca sa vezi exact ce poti pune fara sa-ti atinga. Iti vor sta cu 23mm mai in exterior decat jantele actuale

Modificat de Edy E
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

 

Am achizitionat Golf 7 1.6TDI Bluemotion, masina are din dotare jante de aliaj Lyon pe 15, 5 prezoane. Am cumparat anvelope de iarna Michelin Alpin 5, 195/65/R15.

Vreau sa cumpar un set de jante de otel noi pentru anvelopele de iarna. Am cercetat piata, am observat ca pretul pe original OEM este exagerat, adica 350-390 lei / buc, fata de 200-250 aftermarket.

In mediu online am gasit preturi bune la brandurile Magnetto Wheels si Alcar 77555 pe 15 ET43.

 

Rog sa imi spuneti ce parere aveti, e mai bine sa dau banii pe OEM? Care ar fi diferenta, masina e noua, 1000km.

A cumparat cineva brandurile... de mai sus? Cum se comporta?

 

Multumesc si o zi faina! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

 

Vad ca nimeni nu a raspuns.

Am ales varianta OEM, originale, le-am comandat, dar nu de la reprezentanta, la pretul 260 lei / buc. Astept sa vina, le montez si revin cu pareri.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor, cine imi poate spune si mie ce ET au jantele originale pe 15" de la Golf 7? As da o roata jos sa ma uit dar sunt izolat la domiciliu din cauza unei boli.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Nu stiu daca mai e de actualitate dar la Golf 7 standard sunt:

 

6Jx15 ET43

6.5Jx16 ET46

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

Et-ul pentru jantele de 15 este de 43?

Am luat unele de tabla pentru golful  7  al tatalui meu si vreau sa fiu sigur ca am luat ce trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ma intereseaza sa cumpar un set de jante de tabla pe 15'' pentru iarna la un Golf 7 si nu stiu ce sa aleg? Informatile de mai sus, adica 6Jx15 ET43 sunt corecte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 05.11.2015 at 20:56, djsebius a scris:

Salutare, 

 

 

Vad ca nimeni nu a raspuns.

Am ales varianta OEM, originale, le-am comandat, dar nu de la reprezentanta, la pretul 260 lei / buc. Astept sa vina, le montez si revin cu pareri.

 

 

Buna. De unde le-ai comandat? Ai luat R17? Ma intereseaza si pe mine un set si nu gasesc ceva pe original...sa fiu sigura ca e original de fapt... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!