Jump to content

Probleme Calculator confort, cheie sau Vcds?


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Stie cineva unde se gaseste modulul confort la A2?

Vreau sa montez un modul de inchidere cu chei briceag aftermarket si nu cunosc locatia modulului masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit. E sub mocheta de la picioarele soferului (cam ca la Passat B5/B5.5).

Cu o schema ma ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai treaba cu modulul.

te legi ca la G4, pe firele dintre broasca usii sofer si calc de usa.

Pentru incuiat gri/lila

pentru descuiat gri/verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salutare, va rog frumos dacă se poate sa ma ajutați și pe mine cu un sfat pentru a cumpara o cheie de pe AliExpress . Ce fel de ID Cip are? Am văzut ca pe cealaltă cheie are frecventa de 433,92MHz(întrebare: la chinezi este de 434 sau 433?).Am atașat o poza cu cheia mașini. Multumesc frumos. 

6538DB27-EF0B-4F94-B9CA-FD6DCDBFFC74.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Id 48. Dar nu are treaba cu telecomanda.  Daca e pt protocolul folosit de a2, merge 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru ajutor. Am găsit cheia asta: RON 36.53  20% Off | YIQIXIN 3 Button Remote Key 433Mhz Keyless Entry Fob ID48 Transponder Chip for Audi A2 A3 A4 A6 A8 TT Old Models 4D0 837 231 K
https://a.aliexpress.com/_mMPpdA5  Este buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

 Buna ziua! Am achizitionat de curand un A2 1.4 benzina 2001 motor Aua . Masina  nu are chei  cu telecomanda, doar cheile originale mecanice(cele de rezerva). A fost montata o telecomanda cu receptor Votex(emitator cobra 7777). Aceasta functioneaza, dar arata naspa. Am verificat calculatorul de confort care pare in regula la o scanare cu vcds. Am incercat sa adaptez o cheie de a6 originala 1998 insa fara succes. Varianta clasica de invatare a cheii nu functioneaza(sau nu stiu cum se face) iar cu vcds 12.12 pot intra in centr conv 46, adaptare 10, salvez ch 00 dar am eroare in toate campurile (ch 01-ch n). Ii intreb pe cei experimentati, daca se poate,  calculatorul de confort are o problema, cheia de a6(la a6 functioneaza), sau vcds? As invata doar cheia, fie ea si  made in china, dar pe CC-ul masinii. Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu o cheie dupa 2000....și poate gasesti chiar de A2. Cea din 1998 difera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gândit și eu la varianta de a încerca o cheia de A2 dar pe aici nu  prea găsesc(la dezmembrări, cel putin). Am încercat și varianta de cheie chinezeasca pe 433Mhz. Ciudat este ca pe vcds am erori în toate câmpurile (Ch01... Ch n pe 10-adapting ) iar pe A6 se  poate face adaptarea fără probleme (cu acelasi vcds) . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bună am un a2 și nu se mai încuie și descuie ușile spate dacă ma poate ajuta cv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce te putem ajuta? Diagnoza ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!