Jump to content

Golf 6 - Probleme EGR


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

-Dupa seria  de pe cutie ai inlocuit  alt senzor (Articol 92 09 4005ptr. vehicule cu filtru de particule din fabrica, inainte de filtru particule funingine, Calitate OE, 2 pol, Dimensiune filet M14x1,5, Lungime cablu 595 mm, Atentie la informatii de service)

009326 - Exhaust Gas Temperature Sensor 4 Bank 1 P246E - 000 - Electrical Malfunction - Intermittent

-Si iti ramane EGR-ul
 001027 - EGR Valve (N18)  P0403 - 000 - Malfunction - Intermittent
           

5 - Exhaust gas temperature sender 4 -G648-Asta trebuia inlocuit

8 - Exhaust gas temperature sender 3 -G495-Asta a fost inlocuit (asta e dupa seria piesei de pe cutie)

 

N26-10397.png

Asa e cand iti repari masina la vulcanizare

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff..cei care mi-au scanat masina in service au zis ca ala este senzorul cu probleme..care este in poza

exista cumva o poza cu filtrul de particule si senzorii notati ca sa pot sa-i arat nemtzalaului ce senzor sa schimbe...sau ai vreun cod

de senzor pentru ce mi-ar trebui mie?

stiu ca cer multe dar deja m-ati ajutat prea mult si se pare ca unii din service habar nu au ce fac 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba service-ul sau conecteaza-i la vwforum.ro 

03L906088CE  cod nou 03L906088HM

 

Untitled.jpg

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alta vulcanizare nu am gasit...pot verifica senzorul schimbat daca este defect?

Daca l-am schimbat deja, ghinionul meu banuiesc :) nu pot sa le spun ca au schimbat piesa gresita si sa si-i ia inapoi.

Multumesc foarte mult pentru suport..merg la aceeasi vulcanizare ca e mai ieftin decat la vw dar macar stiu ce trebuie sa schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca eroarea e pen senzorul 4 si tu ai inlocuit senzorul 3 si eroarea ramane pe senzorul 4 ,nu e destul de logic ca ai inlocuit un senzor bun ?

Era suficient sa-i scoata mufa si sa verifice daca a aparut alta eroare sau a ramas tot pe senzorul 4 

Lucrul ieftin de obicei  costa dublu/triplu 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat vreo 150 euro pe senzor si montaj

sau sa il schimb singur? e greu de facut chestia? trebuie scule? sau mai bine garantie de service?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie elevator/canal ,vcds,cheie 17 de sonde....si nu uita EGR-ul ca iti afecteaza regenerarile DPF-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

001027 - EGR Valve (N18)  P0403 - 000 - Malfunction - Intermittent

1schimb senzorul care trebuie

2 posibil sa nu mai dea eroarea egr dupa sau trebuie sa fac ceva si la egr?

o sa comand un  VCDS 16.8 care am auzit ca ar face treaba(cel original nu imi permit) sau recomandati altceva?

cineva spunea ca doar in romania gasesc varianta buna de vcds ...eu as comanda de pe ebay dar nu stiu daca sunt ok sau nu...sun colegi care au luat din germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EGR si senzor sunt doua probleme diferite.EGR-ul trebuie verificat/curatat sau inlocuit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa schimb senzorul si o sa le zic sa curete egr...poate merge treaba asa

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI CBAC rezulta din scan are racitor separat poate fi incercata o curatare, daca revine eroarea e de schimbat

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu fie probleme comanda piesa dupa seria caroseriei

Address 01: Engine       Labels: 03L-906-022-CBA.clb
 

bob7 ,buna remarca ,eu am vazut doar cba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate fi doar egr infundat si senzorul sa fie ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU !!. Intelege ca ai 2 probleme diferite care nu au legatura una cu alta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am si eu o problema cu golful meu 6 motor 1.6 tdi 105hp.S-au aprins pe bord spirala+check engine si masina a intrat in limp mode.Am facut 2 testere si am gasit codul P046C00 Egr valva sau supapa/electrical malfunction.Ce am de facut in continuare si care este problema?

As dori un ajutor din partea voastra.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana viitoare am programare la un service si s-ar putea sa scap fara inlocuirea egr-ului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Harrald, am aceeasi masina cu acelasi motor. Am avut la fel spirala aprinsa cu martorul check engine. A mers sa sterg eroare dar a functiona doar o zi, dupa care nu am mai putut sa o sterg. Rezultat final - inlocuire EGR.

Modificat de black_fn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Harrald said:

Buna ziua,

Am si eu o problema cu golful meu 6 motor 1.6 tdi 105hp.S-au aprins pe bord spirala+check engine si masina a intrat in limp mode.Am facut 2 testere si am gasit codul P046C00 Egr valva sau supapa/electrical malfunction.Ce am de facut in continuare si care este problema?

As dori un ajutor din partea voastra.Multumesc

Trebuie dat jos și de văzut exact ce nu funcționează la el. Prea repede dau unii sfaturi de a schimba EGR si care nu e chiar ieftin. Poate fi o problema minora dar care da efecte asemănătoare cu alte cauze. Să scrii ce au găsit la service. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru passat 2009 CR cam cat costa un egr?

ma gandesc ca preturile ar trebui sa fie cam aceleasi si in germania

stiti cumva aprox si o manopera pentru verificat curatat egr...eventual inlocuire

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

P0403 si P0407 se rezolva doar cu inlocuire EGR .

Curatare ,inlocuire rulment.... pierdere de timp ,o zi .Rezolvarea a fost EGR nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 2/7/2017 at 10:04 AM, EEXCALADE said:

-Dupa seria  de pe cutie ai inlocuit  alt senzor (Articol 92 09 4005ptr. vehicule cu filtru de particule din fabrica, inainte de filtru particule funingine, Calitate OE, 2 pol, Dimensiune filet M14x1,5, Lungime cablu 595 mm, Atentie la informatii de service)

009326 - Exhaust Gas Temperature Sensor 4 Bank 1 P246E - 000 - Electrical Malfunction - Intermittent

-Si iti ramane EGR-ul
 001027 - EGR Valve (N18)  P0403 - 000 - Malfunction - Intermittent
           

5 - Exhaust gas temperature sender 4 -G648-Asta trebuia inlocuit

8 - Exhaust gas temperature sender 3 -G495-Asta a fost inlocuit (asta e dupa seria piesei de pe cutie)

 

N26-10397.png

Asa e cand iti repari masina la vulcanizare

 

 

Am fost la service(vulcanizare) si nu stie ce senzor sa comande.

Mi-a spus sa-i duc masina sa demonteze senzorul sa ia codul de pe el .. si dupa sa comande.

codul 009326 este cel care trebuie comandat?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!