Jump to content

(P) Michelin Cross climate - inovatie sau nu ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Zic sa asteptam sa vina zapada totusi inainte sa sarim in sus. Ideea e ca sunt mediocre in comparatie cu ce?  Cu ts850 si wrd4? Pai asta inseamna ca sunt la nivelul Debica Frigo2. Sava Eskimo si altele asemenea iar eu personal nu vad o problema aici. 

 

Majoritatea drumurilor din sezonul rece le facem pe asfalt ud sau uscat, nu pe asfalt acoperit cu zapada. Pentru zapada de 2 m exista 4x4 cu tinte si cu diferentiale blocabile. 

 

Asa cum am mai spus in familie mai exista o masina echipata cu Michelin mixte si care intradevar mi s-au parut mediocre pe zapada dar bune pe ud. Daca sunt mai bune sau mai proaste decat alea voi afla iarna asta si voi face observatiile de rigoare. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tintele sunt ptr gheata, cat priveste comparatia cu gumele de top... Ei asta au spus ca au facut. Comparatia iarna era facuta cu o guma de top...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se intampla sa simt vreo urma de nesiguranta pe strada a masinii echipata cu anvelopele CrossClimate le voi da foc! Si voi pune si poze. Sau le fac glastre de flori. Strict in conditii de zapada moderata si condus pe drumuri publice, ca daca sunt nameti de 1 metru afara nu are rost discutia.

 

Nu o sa imi pun viata in pericol pentru nimic in lume.  :icon_thumleft:

 

Ideea " nu folosesc masina cat e zapada" nu exista in mintea mea.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Ideea e ca sunt mediocre in comparatie cu ce?  Cu ts850 si wrd4?

in comparatie cu celelalte cauciucuri din test... atentie, e vorba de cauciucuri allseason, nu de iarna... (goodyear, pirelli,vredestein,hankook,nokian,uniroyal,sava,nexen,nankang)

rezultate la probele de test pe zapada:

- tractiune, locul 8 din 10

- franare, locul 10 din 10

- manevrabilitate, locul 9 din 10

- slalom, locul 6 din 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in test, s-au testat pe zapada, pe uscat, pe carosabil ud si costuri (durabilitate etc).

in clasamentul final au iesit pe locul 2, datorita comportamentului excelent pe uscat (aici e printre primele locuri la toate probele).... dar la comportamentul pe zapada sunt foarte slabe.... ma rog, asa spune autobild, care poate nu e cea mai credibila si obiectiva sursa...

Modificat de jericho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comportamentul pe zapada nu e numai la tractiune(zapezi de un metru). Am iesit cu Kormoran Snow pro acolo de unde Michelin A4 nu a iesit. In schimb miselin A4 statea lipit pe drumul batatorit de zapada, fara nici o emotoe in mers, cu Kormoranele simteai masina nesigura.

Un crossclimate e bun pentru cei care circula mult in oras, sau intre orasele apropiate, iesitul la munte, distante mari(care se pot lasa cu blocaje, viscol, etc), gen DN1 iarna, partie ski, etc, necesita cauciucuri de iarna dedicate, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data spun, comportamentul anvelopei pe asfalt uscat sau ud a fost deja confirmat si clasificat ca fiind "foarte bun" de cativa dintre userii acestului forum care au aceste anvelope.Dar urmeaza sa vedem cum se comporta in realitate, in viata de zi cu zi la temperaturi scazute si prin zapezile sezoniere. 

 

Pana atunci stay tuned!

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meh, autobild ca si adac uneori dau impresia ca trag foarte mult cu ai lor. Cum anul asta in celebrul test ADAC Michelin Alpin 5 a iesit pe la mijlocul clasamentului si sub Uniroyal.

 

On topic, adevaratul "test" pentru viata reala este felul in care se controleaza pe mazga. O buna parte din iarna asa se si desfasoara. Ud pe jos + temperaturi scazute, eventual combinate si cu ceva material antiderapant, zapada topita. Cat de mult feedback ofera, cat de buna este aderenta.

Faptul ca nu se descurca pe munte urcand in zapada de 15-20cm e irelevant, la fel si comportamentul pe gheata. Aici nici nu au de ce sa emita pretentii, asa ca nici nu poti pretinde. Nu exista anvelopa ideala.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru al meu Leon 1p am renuntat la seturi dedicate si am cumparat crossclimate 205/55/16 in urma cu 2-3 saptamani. Nu am apucat sa fac mai mult de 1500 km dar pana acum pot spune ca zgomotul de rulare este < decat a celor de vara(dunlop blueresponse). Ca si manevrabilitate, stabilitate si franare pot spune ca sunt superioare celor de vara. Si nu este vorba ca cele de vara erau vechi, din contra, au fost folosite doar 5-6000 km. M-am simtit mai in siguranta mai ales pe carosabil umed fata de cele de vara.

Referitor la problema tuturor referitor la iarna nu imi fac griji. Pentru ca si cele de iarna m-au lasat balta de multe ori intrucat masina e joasa si se suspenda imediat in zapada afanata mare. Pentru zapada normala consider ca isi vor face treaba decent. Si cum spunea cineva mai sus nu anvelopele ucid. Ci felul in care sunt folosite. Poti sa ai orice anvelopa. Daca te joci cu gravitatia si inertia nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai  anvelope de vara aproape noi si ai optat pentru o anvelopa  all season pentru iarna cum poti sa crezi ca vor fi mai bune iarna decat o anvelopa dedicata pt iarna din gama premium avand in vedere pretul la cross climate :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai  anvelope de vara aproape noi si ai optat pentru o anvelopa  all season pentru iarna cum poti sa crezi ca vor fi mai bune iarna decat o anvelopa dedicata pt iarna din gama premium avand in vedere pretul la cross climate :question:

Tu ai citit ce a spus colegul Sop ? de la prima litera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da cu parerea din auzite, se fac aprecieri negative (mai ales de cei care nici macar nu le-au vazut live) cum apare cineva cu ele si le face o caracterizare pertinenta, din ce am vazut toti cei care au montat asa ceva sunt super incantati de achizitie. 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca în testul celor de la tyrereviews.co.uk Crossclimate e f aproape de Goodyear și Continental în zăpadă și e superior ambelor pe asfalt ud. Pe teren uscat e mult prea departe. Ei zic ca reiau fiecare proba de 6 ori.

F mare diferenta de comportament pe ud și zăpadă pt Crossclimate intre cele 2 teste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De care test este vorba?

Aici citeaza testul autobild http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2015-AutoBild-All-Season-Tyre-Test.htm

 

Michelin-CrossClimate-TUV-Test-Results.j

Din ce se vede in poza asta folosita de Michelin, CrossClimate bate Alpin 5 la manevrabilitate (mobility?) si e la egalitate la franare in conditii de iarna. Imi e greu sa cred ca si-au subminat propria anvelopa de iarna. Miroase a marketing tras de par cu ajutorul TUV SUD sau e intradevar prost Alpin 5.

Apoi daca la franarea pe uscat se descurca mult mai bine Energi Saver+, oare cum se descurca Pilot Sport 3?

Eu unul as vrea sa iau Alpin 5 pentru ca am vazut 4 ani de zile cat de bine s-a descurcat o anvelopa dedicata de iarna fie ea si mediocra (Semperit SpeedGrip2) plus ca nu folosesc aceeasi dimensiune vara-iarna.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai aveam un pic si aruncam la gunoi TS850 pentru crossclimate :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nici chiar asa dar sunt de luat in seama (eu unul chiar am facut dupa cum am scris mai sus). Momentan comparand cu Energy Saver ce le avea sportsvan de 5000km pot spune ca nu exista plangeri. Dimineata se merge la 13-15 grade (duc pe cea mica la scoala) dar ziua sotia merge la 20+ grade ca asa e vremea acum. Sa vedem prin noiembrie-decembrie cum se descurca in Bucuresti la cei aprox 1000-1500km/luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

dupa ce am trecut ieri de la B dueler hp la cross climate 215/65R 16 XL ( am postat dar nu stiu de ce nu mai e - bdw ) la tiguan am facut un drum Brasov - Predeal - Brasov si exact cum am scris si ieri am remarcat si astazi se simt umpic mai moi decat B Dueler care aveau un comportament usor mai rigid, iar eu zic ca pe carosabil umed si uscat te poti baza si in serpentine pe viraje-ti dau o siguranta.

Astept sa vad cum sunt pe zapada dar si asa eu zic ca nu or sa fie probleme f mari ca sunt ajutat in buna parte si de tractinea 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit pe Crossclimate, 225/45/17, asa ca de acum am inceput oficial sezonul rece.

Ca un rezumat, prima impresie am avut-o in vara, cand am mers 1-2k km si le-am comparat cu nexen nfera su4 si am aflat ca se comporta aproape la fel de bine pe ud/uscat/caldura dar sunt ceva mai zgomotoase.

Acum, avand hankook evo2 pe seat si facand o comparatie, spun ca Michelinurile sunt mai silentioase si mai confortabile.

Vor urma impresiile pentru perioada cu temperaturi sub 7 grade. Sa speram ca totul va fi bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am anvelopele dar ma uit la ele ca nu a venit inca mașina. Vreau s-o încalț cu Crossclimate din reprezentanță. Revin într-o săptămână cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@georgeetik> un om foarte hotarat sa foloseasca Cross-Climate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti,

Mi-am cumparat si eu 4 anvelope Cross Climate si urmeaza ca luni sa le pun pe masina. Pentru mine decizia mi se pare cea mai potrivita daca nu-ti trebuie masina pentru dese excursii la munte. Majoritatea din noi circula 80% din timpul lor in oras sau intre localitati unde in general drumurile sunt dezapezite, si oricum daca este gheata pe jos sau zapada de 30 cm, anvelopa face diferenta atata timp cat soferul isi adapteaza viteza la carosabil. O sa va tin la curent cum se manifesta la temperaturi mai scazute.

 

O intrebare de incepator: de unde stiu ca anvelopele livrate sunt intradevar XL? Scrie pe ele? "Extra Load" asta inseamna?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus și eu CrossClimate (indici: C pentru consum, A pentru frânare pe suprafață umedă, 69dB), înlocuind Bridgestone-urile Ecopia (indici: B pentru consum, B pentru frânare pe suprafață umedă, 69dB) cu care a venit mașina, și am făcut vreo 200km prin București.

Nu știu dacă după ce am făcut schimbul am devenit mai atent la acest aspect (este posibil), însă par o idee mai zgomotoase. Consumul e tot pe-acolo, îmi voi da seama la prima ieșire din București.

 

Sincer, am încredere că se vor descurca decent pe zăpadă pentru niște ieșiri la munte, iar dacă uzura nu va fi ridicată vara și anvelopele rezistă la căldură și asfalt încins, este o afacere foarte bună!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt silentioase insa dupa 200 de km devin neechilibrate dar cei de la service mi-au spus sa vin la 1000 de km ca daca le echilibreaza acum mai vin odata asa au zi ca se aseaza pe janta cauciucul si au mai zis si altii dupa ce am analizat problema

la mine dupa 250 de km am simtit cum am iesit in afara orasului dupa ce am trecut de 110 km simteam batai in volan nu tare si masina nu travea stanga sau dreapta.

eram gata sa fac geometria dar am dat peste un profesionist la opel radacini ca la tess bv nu aveau locuri si mi a confirmat cele de mai sus.

Tot acolo mi a zis daca nu cumva aveam inel de ghidaj pe janta ( jante portland pe 16" ) aici mi am dat seama ca nu am stat langa iei sa vad cum au montat sau demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!