Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Eu il intrebam pe colegul vali75 la care ii stiu situatia si este putin frustranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform contractului care de regula se studiaza cu atentie, exista o perioada de livrare mentionata si o perioada extra de 8 saptamani in care sa fie livrat vevicolul. 

Dupa aceste perioade poti solicita restituirea banilor achitati, fara penalitati.

Art. 6.3.2 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Serban, am crezut ca ma intrebi pe mine avand livrare tot la sfarsitul lui Mai. Eu totusi cred ca merita asteptarea si e pacat sa renunti la o comanda mai ales dupa ce ai asteptat mai mult de jumatate din termen. In legatura cu contractul mie nici macar nu mi-au trimis contractul semnat si stampilat inapoi :)))))) O saptamana usoara va doresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio problema, tocmai ce i-am spus si colegului ca am vazut la dealer  ca motoarele de 190 si 240 TDI (comezi plasate in 2014) vin la sf lui Mai inceputul lui Iunie

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat un BiTDI in noiembrie si a venit pe 10 aprilie, cu 2 saptamani inainte de termenul de livrare estimat. Termenul de 5 luni de asteptare este mare, dar nu nemaiauzit pentru un model nou si foarte cautat. Am fost nevoit sa renunt la pachetul Ambient Plus (probleme in productie se pare) si sa-l inlocuiesc cu varianta monocroma, Ambient.

Presupun ca cei care au primit ca termen de livrare mai-iunie au ceva optionale care se produc cu intarziere.

Deocamdata masina pare ok, mai astept sa fac kilometri pana sa ma pronunt definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

     Sa te consolez si eu am fost nevoit sa renunt la pachetul ambient plus tot din acelas motiv :( . Eu inca astept dupa masina si am impresia ca mai am de asteptat ceva. Cum se comporta masina? Iti place? Ce dotari ai comandat la ea?

 

Felicitari pentru achizitie.

 

Cu respect,

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 BiTDI cu DCC si LED High, Tungsten Silver, Alcantara negru titan, Soho 17", Area View, Dynamic Light Assist, geamuri laminate (sunt toate 4, nu doar fata, cum apare in configurator) + fumurii spate, jaluzele luneta si laterale spate, Business Plus cu Discover Media, pachet Ambient, pachet iarna extins, pachet tehnic cu Park Assist, Easy Open, parbriz incalzit cu reflexie infrarosii, scaun sofer ErgoComfort cu reglaj electric pe 14 directii, memorie si masaj, volan incalzit cu padele.

Azi am ajuns la 2000 km si incep sa am o imagine mai clara asupra masinii.

Plusuri:

Motorul trage foarte bine (atingi 180-200 km/h lejer) si este elastic (trage bine de la 1400-1500 rpm), turbo lag aproape inexistent.

DSG-ul este bine etajat, schimba instant si din padele, la 180 km/h in treapta 7 ai circa 2900 rpm.

Farurile Led High cu DLA sunt din alta lume: intensitate luminoasa foarte ridicata, fascicul omogen, cornering light mult peste cel de vechiul bi-xenon, iar DLA-ul isi face foarte bine treaba, adica daca ai masina pe contrasens, focalizeaza faza lunga pe marginea dreapta a drumului, scazand riscul de a nu observa carute, pietoni, animale, etc.

DCC-ul merita, schimba vizibil comportamentul masinii: directie, amortizoare, acceleratie. Schimb setarile destul de des in functie de drumul parcurs.

Scaunele sunt confortabile, am condus 9 ore sambata si nu am avut deloc probleme cu spatele.

Discivery Media se misca f bine, convorbirile pe bluetooth se aud mai clar ca la Columbus-ul de pe Superb, playback-ul de muzica de pe telefon via BT este ireprosabil.

Area View e ok, dar cred ca in 90% din cazuri Rear View ar fi suficient.

Volanul incalzit este un moft care merita. Am avut 2 grade azi-dimineata si in maxim 1 minut era cald.

Consumul este promitator: 1500 km exterior, mers moderat cu 6.4 l/100 km. Trafic urban in Iasi: intre 7 si 10, variaza mult in functie de distanta parcursa, adica dupa ce se incalzeste motorul consuma mult mai putin.

Minusuri:

Chiar si cu geamuri laminate, se aude mai tare vantul decat speram. Sa nu intelegeti ca e ca in Skoda Octavia, masina este silentioasa, doar ca ma asteptam la un rafinament de... Audi A6. Stiu ca e din alta clasa, probabil ca am asteptari prea mari. In orice caz, la 120 km/h te auzi cu pasagerii din spate fara sa ridici deloc tonul.

Suspensia este un pic zgomotoasa pe denivelari, insa nimic de speriat.

Mai sunt evident aspecte pe care nu le-am acoperit, insa astea sunt in mare primele impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari!LA cati mai multi km fara probleme!Bucura-te de ea.

Eu am deja cu a mea 11700km parcursi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Succes la asteptari! Am renuntat si reziliat contractul dupa ce mi-au dat un nou termen: august.

BMW 520d xdrive toruing. Livrare maine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat costa passatul, ai facut o alegere inteleapta. Un passat nu este totusi decat un passat. Macar daca atunci banii pe unul nou mai pui putin si iei ceva premium. Si eu vreau sa fac la fel pe viitor. Un Passat nu va ramane decat un Passat si, din pacate, modelele scoase recent nu mai au aplombul pe care B6 l-a avut in 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat la comanda.nu se poate sa astepti 7 luni ptr o masina.asta e.poate alta data

Modificat de sorin lar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cine vrea noul model de passat b9,sa faca comanda de pe acuma! Cred ca nici pentru un bugatti nu astepti atata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

asteptarea a luat sfarsit pe 08.07 vine passatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost confirmata livrarea pe 1 August 2015 :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La mine livrarea s-a facut in patru luni jumate. Pus comanda la inceputul lui Aprilie 2015 si a venit la sfarsitul lui August. Partea mai ciudata e ca e model 2016, desi cand am comandat-o am vazut si facut test drive la modelul 2015 si are diverse schimbari fata de modelul 2015. Cea mai notabila schimbare este Active Display-ul care nu mai e "culcat" ca si afisajul standard (cel cu cadrane si ace) ci e practic la 90 de grade fata de podea. Am avut un șoc cand l-am vazut dar m-am obisnuit destul de repede cu el. Acum mi se pare normal.

Modificat de Andy PRO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Oameni buni, cine stie care este termenul actual de livrare? Dealerul mi-a spus 2 luni. Sa inteleg ca s-a imbunatatit acum?

Sunt curios daca imi vine pana plec in vacanta in Sept. La sfarsitul lui Aprilie as vrea sa dau comanada.

Multam' fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu crezi ca vreunul din colegii de pe forum iti poate spune mai bine decat dealerul la care comanzi masina cand vine aceasta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inceput nici sa nu-i mai cred pe dealeri, sincer sa fiu... :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am comandat Passat B8 acum doua zile.

Mi s-a zis ca ajunge in două luni in țară, sper ca dilărul să aibă dreptate. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am comandat Passat Variant B8 in leasing, plata avans confirmata si data lansarii comenzii a fost 5 Iulie 2016. Am primit update cu data estimata de livrare fiind sapt. 39 (19-23 Septembrie). Teoretic, termenul de livrare este cum spunea colegul "Grajan" mai sus, aprox 2 luni. La mine, termenul este mai lung din cauza fabricii care intra in vacanta (cand se face si intretinerea la utilaje/ roboti).

Detalii despre masina mai jos (focusul a fost mai mult pe siguranta & comfort):

Passat Variant - Comfortline - 1.4 TSI ACT - 4 MOTION, cutie manuala, si urmatoarele optionale(in ordinea din configurator):

  • culoare Tungsten Silver Metallic
  • jante aliaj "Aragon" 215/60/R16
  • Active Info Display
  • ACC + Front Assist
  • Aer conditionat climatronic cu reglare pe 3 zone
  • Airbag genunchi sofer + airbag-uri laterale pt. locurile spate
  • Alarma antifurt
  • App-connect
  • Camera spate "rear view"
  • Faruri LED High
  • Faruri de ceata cu iluminare statica la livrare
  • Geamuri laterala fata laminate + geamuri laterale spate si luneta fumurii
  • Oglinzi exterioare rabatabile electric
  • Scaune fata incalzite si duze parbriz incalzite automat
  • Park Assist
  • Sistem navigatie Discover Media
  • Sistem pregatire telefon Comfort
  • Soundsystem Dynaudio
  • Suporti transversali cromati cu sistem antifurt
  • Suspensie cu reglare adaptiva DCC

din optionalele de mai sus, multe sunt cuprinse in pachetele:

  • Pachet Business Comfortline
  • Pachet Business Plus Comfortline
  • Pachet Function
  • Pachet Iarna
  • Pachet Tehnic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Felicitari Paul!

4Motion - ce te-a determinat sa-l alegi? Te intreb ca eu nu stiu daca o sa dau bani pe asa ceva si poate nici tu nu ai nevoie (sportiv nu merg ca sa ma ajute in viraje, nu stau in zona Montana si nici nu preconizez ca o sa vada "off-road" vreodata, iar zapada - cel putin in Bucuresti - este de maxim de 2 ori pe an, doar cateva zile, iar lanturile sunt ieftine si-si fac treaba). poate reusesti sa mai economisesti un banut daca nu e musai acest optional, tu stii mai bine oricum.

ACC - te ajuta mare lucru daca ai cutie manuala? Acest optional isi arata valoarea cu o automata cred. Oricum e ieftin, no stress aici

Park Assist - eu am incercat de curiozitate si mi s-a luat repede. O parchez mai repede visual si pe baza senzorilor + camera spate daca e intr-adevar nevoie. O s-o folosesti de curiozitate la inceput apoi o sa uiti ca ai asa ceva pe masina.

Gandeste-te bine la optionale daca mai schimbi ceva. Daca nu cu atat mai bine si sa o stapanesti sanatos. In rest configuratia e Superba :) 1.4 TSI va fi si alegerea mea cand voi da comanda (S3, Passat... vom vedea)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu un update, masina inca nu a sosit, va acumula cel putin o saptamana de intarziere (datorita disputei VW cu furnizorii care a dus la inchiderea fabricii pt o saptamana). Dealer-ul mi-a spus ca masina este gata si curand va pleca din Germania spre Romania (prima orprire va fi la Curtici).

 

Voi raspunde mai jos la intrebarile colegului Liviu_sbn

On 5 August 2016 at 7:47 PM, Liviu_sbn said:

 

On 5 August 2016 at 7:47 PM, Liviu_sbn said:

4Motion - ce te-a determinat sa-l alegi? Te intreb ca eu nu stiu daca o sa dau bani pe asa ceva si poate nici tu nu ai nevoie (sportiv nu merg ca sa ma ajute in viraje, nu stau in zona Montana si nici nu preconizez ca o sa vada "off-road" vreodata, iar zapada - cel putin in Bucuresti - este de maxim de 2 ori pe an, doar cateva zile, iar lanturile sunt ieftine si-si fac treaba). poate reusesti sa mai economisesti un banut daca nu e musai acest optional, tu stii mai bine oricum.

Sistemul 4Motion il percep ca un plus de siguranta la drum si un plus de incredere, de exemplu atunci cand subestimezi un viraj si te trezesti ca ai o viteza mai mare decat ti-ai fi dorit(am patit de cateva ori treaba asta -si nu are legatura cu mers sportiv), sau atunci cand soseaua este umeda (asta se intampla pe timp de iarna cel mai mult), apoi vin acele momente cand este zapada pe sosea, sau zapada apoasa (noi mergem in weekend-uri la munte si de multe ori am avut emotii la urcari). cat despre off-road, nu cred se poate merge cu acest passat off-road (cu DCC-ul garda la sol e coborata cu 1 cm, nu pare mult insa datorita distantei mari intre roti, acest 1 cm poate face diferenta in unele momente) - eu personal, ma voi feri de a ma aventura pe off-road cu aceasta masina.  

On 5 August 2016 at 7:47 PM, Liviu_sbn said:

ACC - te ajuta mare lucru daca ai cutie manuala? Acest optional isi arata valoarea cu o automata cred. Oricum e ieftin, no stress aici

ACC-ul a venit parte a pachetului Business Comfortline, nu l-as fi ales ca optional daca aveam de ales, insa vad si partea pozitiva - adica siguranta, de ex. atunci cand esti pe autostrada si dintr-un moment de neatentie cand cineva din fata franeaza, masina va putea reactiona, urmand ca soferul sa preia mai departe (franare, schimbare viteza, etc) 

On 5 August 2016 at 7:47 PM, Liviu_sbn said:

Park Assist - eu am incercat de curiozitate si mi s-a luat repede. O parchez mai repede visual si pe baza senzorilor + camera spate daca e intr-adevar nevoie. O s-o folosesti de curiozitate la inceput apoi o sa uiti ca ai asa ceva pe masina.

Park Assist-ul, a venit tot parte dintr-un pachet, si anume Pachetul Tehnic. Nu stiu cum va fi cu parcarea folosind acest sistem.. voi vedea insa as putea spune la fel ca ACC-ul, daca nu era parte din pachet nu l-as fi ales. 

On 5 August 2016 at 7:47 PM, Liviu_sbn said:

Gandeste-te bine la optionale daca mai schimbi ceva. Daca nu cu atat mai bine si sa o stapanesti sanatos. In rest configuratia e Superba :) 1.4 TSI va fi si alegerea mea cand voi da comanda (S3, Passat... vom vedea)...

Ma gandeam sa scriu si o postare de unde sa justific alegerea facuta, care poate ajuta si pe alti colegi la achizitionarea unei masini noi. Mentionez ca am petrecut 6 luni citind pareri pe forum, vizualizat toate filmuletele de pe YouTube despre masina. As fi vrut sa fac si un test drive, dar la dealer nu erau modele variant si nici motor de 1.4 pe benzina, si nici 4 motion. Cu sigurant va fi un "step-up" fata de Golful Variant pe care il conduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos Paul pentru raspuns, ma ajuti foarte mult cu aceste raspunsuri si pareri atat pe mine dar si pe alti membri care intentioneaza sa achizitioneze o masina noua, oricare ar fi ea.

Cat despre cel care mi-a dat un minus la inimioara, imi pare rau de el. Acest forum este sa ne spunem parerile, bune sau rele, pentru ca noi sau altii sa putem lua o decizie. Dar m-am obisnuit cu rautatea de pe acest forum si chiar mi s-ar parea ceva anormal sa nu-mi dea careva cate un dis-like :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Liviu_sbn off: mai, da si tie iti place harjoneala ! :)) 

                    on: ai dreptate, foarte util postul lui Paul;

@Paul78 interesanta configuratia ta, un avantaj al marcilor care merg pe optionale si nu pe linii de echipare complete. Astfel, poti lua un motor entrylevel, jante 16 si sa pui pe ea ce vrei la interior.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu un update, am primit masina in 10 Octombrie - in total timpul de asteptare a fost 3 luni. Avand in vedere ca am prins vancata de vara + problema cu furnizorii cand s-a inchis fabrica, cred ca e ok. A fost lunga asteptarea, insa acum nu ma mai gandesc la asta, ci ma bucur de masina.

Am ajuns la 1.100 km si pot sa spun ca sunt foarte placut impresionat, este silentioasa si foarte "smooth" la condus. Pe autostrada, la 130km/h pot asculta muzica la volum mic (si sa aud si toate instrumtentele din melodie) si sa pot vorbi cu pasagerii fara sa fiu nevoit sa ridic tonul. 

Combinatia de DCC + 4Motion este un avantaj foarte mare > am fost weekend-ul trecut la un drum cu serpentine si tot ce pot sa spun ca am ramas impresionat ce putin se inclina in curbe si mai ales cat de stabila se simte masina. In concluzie, sunt foarte incantat de masina... este exact asa cum a fost descrisa prin review-uri, adica o masina in care te simti relaxat cand conduci.  

In perioada urmatoare am sa ma gandesc sa deschid un topic pe "masina mea" unde am sa descriu toata experienta avuta, incepand cu reserach-ul si apoi impresile despre masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!