Jump to content

Sa ridice mana cei cu GPL


emil
 Share

Postare recomandată

As vrea si eu sa pun gpl pe golful meu (1992 ,1.6 70 cp) insa am o nedumerire ...este carburatie sau monopunct?

post-100827-0-11673200-1428345736_thumb.

Modificat de gabi trabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • knox

    9

  • B0BBY

    9

  • ksi_id

    7

  • zafycom

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fa-i si tu o poza mai clara daca poti.

Oricum,  instalatia e la fel . Iti va trebui un mixer special pt corp carburator , daca vrei sa ai randament bun.

Se gasesc cam greu mixer-ele , dar merita fiecare banut. Iti trebuie modelul cu 2  "sectiuni"

 

http://pmxpl.strefa.pl/apix/Mix_Pierburg2E.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ridic mana si eu. Am pus o instalatie tomasetto stag 200 plus si merge perfect. Am o singura problema: la un rezervor de 47l (toroidal) nu intra decat 32 l de gaz. Sper sa o rezolv cand o sa merg saptamana viitoare la montator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/6/2015 at 21:41, gabi trabi a scris:

As vrea si eu sa pun gpl pe golful meu (1992 ,1.6 70 cp) insa am o nedumerire ...este carburatie sau monopunct?

20150405_171346.jpg

 

Este carburator pierburg 2EE; carburator asistat electronic. Identic cu ce am eu.

 

P.S. - ups. Am vazut abia dupa ce am dat replay ca a fost scris acum un an. Scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Maine montez si eu instalatie GPL Tomassetto pe Vw Polo de 1,4L - 4 cilindri, tot cu rezervor toroidal de 47 l . Inginerul  mi-a zis ca imi intra cam 80%. Va tin la curent. O intrebare am : a auzit cineva de ideea ca instalatiile de GPL afecteaza fiabilitatea motorului, in sensul ca in cazul GPL-ului avem o ardere cu uscare si in timp se uzeaza prematur segmentii? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Am pus astăzi și eu instalația de gaz Tomassetto!  Rezervor de 47 l mi a intrat 39 l! Sunt foarte mulțumit!  dispozitiv-alimentare-gpl-cu-filtru-cera folosește cineva filtru ceramic ca în atașament?  merita investiția ținând cont de preț un pic cam piperat 196 lei? Mulțumesc sa auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,la inceput si mie mi-a intrat tot atat,37....,5L, apoi,nu a mai intrat mai mult de 33lsi ceva(am tot rezervor de 47l)mi s-a spus ca nu se goleste de tot nicicum prin consum iarna, si vara se poate sa am surpriza sa intre chiar 37l deoarece fiind cald ,se mareste presiunea in rezervor si se consuma aproape tot,oricum intr-un rezervor de 47l intra normal si corect cum spun ei din motive de securitate :47L-20%=37.6L,deci ce intra peste deja este risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut all,

intampin o problema pe masina unui prieten, Vw golf 5, 2.0 parca, a aparut eroarea de amestec bogat, am intrat si am sters-o din nou cu torque si dupa am facut cateva exporturi din torque din care am facut grafice .... instaltia GPL este Fratelli , instalta in mai putin de 350 de km.

Va rog frumos cum pot regla curba de injectie a GPL avand in vedere pozele urmatoare:

pe poze se observa RPM, LTFT, STFT.

Nu luati in considerare titurile graficelor doar continutul , unde anume trebuie sa umblu pe curba ?

 

1000-2000 rich.png

0-1000 rpm.png

2000-3000 rpm.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!