Jump to content

Service-uri Ramnicu Valcea


Aditu
 Share

Postare recomandată

Doresc sa multumesc pe aceasta cale colegilor forumisti care au postat pe aceasta tema "Nurvil Rm. Valcea". Cu ajutorul vostru am decis sa fac prima revizie la NURVIL si sunt foarte incantat de alegerea facuta.

De ce?

+amabilitate

+rapiditate

+profesionalism

+pret (663 RON revizia de 1 an... cu toate filtrele incluse, ulei, 1 l ulei rezerva, manopera, curatat compartiment motor)

Ar mai fi probabil si alte plus-uri, dar nu-mi trec acum prin minte...

Nu m-a nemultumit absolut nimic... poate drumul Bucuresti-Rm Valcea-Bucuresti : ) dar asta e alta poveste...

Doar o sugestie as avea pentru edi2009 (care am inteles ca lucreaza la Nurvil)... receptia masinii ar fi bine sa se faca in parcare si nu in showroom; astfel se pot bifa eventuale zgarieturi, lovituri, lipsuri cu care a intrat masina in service pentru a nu exista discutii la predarea masinii...

Bafta in continuare...

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • edi2009

    25

  • Aditu

    17

  • gaudi

    5

  • Flavyus

    3

Top Posters In This Topic

+ 1 si de la mine pentru Nurvil Valcea. Am schimbat distributia la ei. Mie la service imi place ca la doctor, sa se vorbeasca cu mine, sa mi se spuna ce se intampla, de ce, cum. Sa fiu lasat sa vad, sunt curios. La Nurvil se intampla asta si vine din partea lor, nu trebuie sa tragi tu de ei, ceea ce mi se pare foarte important. In rest super amabili, rapizi, pretul mi se pare ok, adica este cam la fel, daca nu mai mic ca la un service obisnuit din Bucuresti. Am dat 1350 de lei pe schimbat tot sistemul de distributie si schimbat antigel. E prima oara cand merg la o reprezentanta VW. In comparatie cu ce cosmaruri am citit pe aici cu serviceurile VW din Bucuresti, nu am avut nici o jena sa bat 350 km dus intors pana la Rm Valcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edi2009...Zici ca lucrezi la Nurvill? Pe ce ramura mai exact. Poate ca am si vorbit pe acolo... sau nu interactionezi cu clientii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Aditu," preietenul nostru Edi2009" dupa felul cum raspunde la interpelari si la modul cum ne informeaza despre diferite oferte mai ales, si mai putin despre o solutie tehnica la o problema, acesta lucreaza cert intr-o functie de conducere, si bineinteles este mina dreapta a patronatului ca sa modifice cit mai mult perceptia clientului asupra produselor vindute de nurvil.Din pacate acesta este depasit tehnic,el nu poate da un raspuns tehnic direct,ascunzindu-se de multe ori in spatele adevaratei echipe.Sper ca pe viitor isi va schimba aceasta optica si sa fie mai bine pregatit profesional,ca si in marketing pe care il promoveaza.Bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca intervin dar nu inteleg care e problema ta, gaudi. Ti-am citit posturile, dar degeaba. Ai fost dat afara de la Nurvil ? Tu esti inginerul-minune ? Ti-a furat gagica Edi2009 ? :angry: Daca nu ai sa ne spui nimic concret despre service si cum se lucreaza acolo, si ne dai doar speculatii aburitoare si reprosuri frustrate pe care nu le intelegi decat tu, nu crezi ca mai bine taci ? Sau mai bine ne zici care e problema direct. O sa razi dar al naibii Edi asta lucreaza in echipa cu altul care-i fra-su sau ta-su sau fi-su. Astalaltul e cu tehnicul, nu Edi. Conspiratie la nivel mondial, asa-i ? Mai intelegi ceva ? :(

Modificat de andreiluca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, frustrarile personale nu ar trebui sa-si aiba locul intr-o discutie legata de un service auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut edi,

Aduc in discutie un pasaj din post-ul tau nr.33 si anume: "Regula spune ca se accepta piesele aduse de clienti cu conditia prezentarii unui certificat de conformitate".

Cred ca nu sunt singurul care are o mica nelamurire aici. Ce inseamna la voi mai exact "un certificat de conformitate"?!

Stim cu toti ca orice piesa de la masina nu vine insotita (cum vin de ex. electrocasnicele) de un certificat de garantie. Garantia este data de producatorul acelei piese. Am intrebat la un magazin de piese (tin sa precizez ca vreau sa cumpar de acolo piese care echipeaza original vw-audi...deci nu vorbim de alte marci de piese)..si mi-au spus ca prin factura pe care mi-o emit pentru piesele cumparate...obtin si garantia.

Deci, pentru voi, ca reprezentanta, este de ajuns o factura primita de la acel magazin, sau aveti nevoie si de alte hartii?!

Intreb, pentru ca si eu vreau sa vin la voi, pentru un schimb de distributie, si vreau sa stiu inca de la inceput, care sunt conditiile voastre.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare adimar,

Orice produs este insotit si de un certificat care atesta ca este conform cu prescriptiile producatorului.

Magazinele de piese auto sunt controlate de RAR care chiar acest lucru verifica,printre altele.Deci sunt obligate de lege sa inmaneze clientului un certificat de conformitate.

Factura este un document fiscal si nu poate fi solicitat decat de un organ fiscal,teoretic.

Magazinul de piese trebuie sa isi asume intr-un fel acordarea garantiei,in conditiile in care montajul este efectuat intr-un service autorizat RAR pentru marca si tipul respectiv de masina.

Stim cu totii ca cele aratate mai sus sunt in multe cazuri doar teorie goala,din pacate,in Romania.

Concret,noi trebuie sa asiguram garantia lucrarilor executate si,ca reprezentant al fabricii,trebuie sa fac dovada ca lucrez conform conditiilor acesteia.

Totusi,ne-am intalnit in practica cu mai multe situatii in care clientul nu a putut prezenta un certificat de conformitate:

- clientul se prezinta cu piese in ambalaj original,cu cod original de piesa care corespunde cu factura prezentata - se verifica compatibilitatea cu lucrarea solicitata ,se mentioneaza pe contract piesele aduse de client si se efectueaza lucrarea

- clientul se prezinta cu piese in ambalaj original,cu cod original de piesa,fara factura - se verifica compatibilitatea cu lucrarea solicitata ,se mentioneaza pe contract piesele aduse de client,se inscrie pe contract lipsa facturii-asumat de client si se efectueaza lucrarea

- clientul se prezinta cu piese after market (de producator) - lucrarea se efectueaza numai dupa ce clientul renunta in scris in mod expres la orice pretentie de garantie la lucrare.

Mai este o situatie intalnita destul de des in ultima perioada,aceea a clientilor care au considerat din start ca preturile la piesele originale sunt atat de mari la reprezentanta incat nu s-au gandit sa obtina o oferta in acest sens de la un dealer.

Au avut apoi surpriza sa constate ca pretul cu care au cumparat piesele de la magazin este sensibil apropiat de cel de reprezentanta.

In concluzie,te rog sa imi trimiti un mesaj cu seria de caroserie pentru a putea face o oferta pentru distributie in cele doua variante (kit distributie sau distributie completa).

Pot sa iti mai spun ca daca masina e cea din semnatura,beneficiaza de reducere de 20% atat la piese cat si la manopera.

In speranta ca nu te-a plictisit lungimea mesajului,iti urez toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edi2009

ti-am trimis pm cu datele masinii mele

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa lamurim citeva lucruri: in primul rind sint un simplu client,iar in al doilea am venit la service pentru rezolvarea unei probleme cu masina (vw golf 4).Pana acum toate bune si frumoase,amabilitate,receptivitate tot ce trebuie pt atragerea mea ca si client in service,dar incep sa apara probleme.Deci trebuie sa inlocuiesc clapeta de acceleratie (bineinteles la recomdarea consilierilor).Se inlocuieste face proba,dar dupa 10 km aceeasi problema.Solutia inlocuirea si a calcatorului de motor.Se schimba si aceasta,dar surpriza defectul persista si bimeinteles incepi sa-ti pui intrebari.Raspunsurile vin ca de obicei cu amabilitate,dar ceva nu se leaga.Mi se pune in vedere ca trebuie sa platesc clapeta de accelaratie ca de sa depuns calamina in 10 km.Totusi totul a fost schimbat la recomdarea service-ului.Deci se fac experimente pe masina mea ca o fi una,ca o fi alta si toate pe banii mei.Cred ca acest ultim aspect este suficient si ca ridica inevitabil multe semne de intrebare.Neplacut este faptul ca m-am dus cu speranta se se pot rezolva problemele si am plecat dezamagit.Am ajuns la service aflind ca exista cel putin o persoana capabila se ocupe de masina mea.Pacat.Va doresc numai bina domnilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost prima data sa fac revizia in garantie la Nurvil VW. Totul a fost in regula, oamenii corecti, punctuali, devizul a fost decent, discount 10% la manopera pt plata cash, curat. Nu stiu cum se descurca la probleme tehnice dificile ca nu a fost cazul, sper nici sa nu aflu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

La acest tip de motor simptomele descrise pot avea mai multe cauze,nu doar o functionare necorespunzatoare a sondei lambda.

De aceea recomandarea noastra este sa va prezentati pentru diagnoza in atelierul nostru.

Autoturismul dumneavoastra se incadreaza in oferta pe care o promovam pana la sfarsitul anului si anume diagnosticare electronica (interogare memorie defecte) si verificare sistem rulare - GRATUIT.

Datele de contact se gasesc pe site-ul nostru www.nurvil.ro.

Toate cele bune !

Salut,

Am schimbat sonda lambda aici in SB ca nu puteam ajunge cu masina la VL din cauza serviciului.

A mers super 500 de KM, cu becul din bord stins, acum s-a aprins iar.

As vrea sa vin cu masina la Nurvil intr-una din zilele: 12.dec sau 19.dec. In care zi lucrati? Trebuie sa sun inainte sa imi fac programare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti raspund eu ca daca vrei sa ajungi in zilele alea suna din timp si vezi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am schimbat sonda lambda aici in SB ca nu puteam ajunge cu masina la VL din cauza serviciului.

A mers super 500 de KM, cu becul din bord stins, acum s-a aprins iar.

As vrea sa vin cu masina la Nurvil intr-una din zilele: 12.dec sau 19.dec. In care zi lucrati? Trebuie sa sun inainte sa imi fac programare?

Salutare,

Lucram sambata din doua in doua saptamani.Urmatoarea sambata lucratoare este chiar urmatoarea,pe 12.12.2009,intre orele 9-14.

Fiind "zi scurta",in general planificam lucrari clare,uzuale,urgente,acoperite de un minim de personal.

In cazul tau este vorba de o diagnosticare complexa care necesita,poate,mai multe investigatii si exista riscul sa nu ne putem incadra in program.

Asa ca recomandarea ar fi sa iti rezervi timp intr-una din zilele lucratoare.

Daca totusi nu exista aceasta posibilitate,te rog sa iei legatura cu consilierul care lucreaza pe 12 (Marius) la nr.tel.0752/131932.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nurvil este o firma serioasa, unde acolo, chair te simti " sefu " deaorece, poti sta langa ei atunci cand iti schimba ceva la masina; basca, mai sunt si oameni intelegatori, care iti explica ce si cum la masina;

service-ul lot este foarte promt si sigur, dar in reprezentante in general te omoara PRETURILE.

eu, dupa ce masina mi-a iesit din garantie, m-am dus la un alt service bun din valacea si anume " pt cei din Valcea ( cel din intersectia cu strada Spalatoriilor, situat pe colt ) " unde baietii de acolo lucreaza la fel de bine si apoi, iti completeaza in cartea service tot ceea ce s-a schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost de doua ori la Nurvil si cred ca mai merg. Am schimbat in vara discuri, placute fata-spate si lichid de frana iar acum am facut distributia. Mi-a placut ca am putut baga capul in hala sa vad si eu ce se intampla cu masina, mi-a placut modul in care am fost tratat, faptul ca pot aduce piesele mele si preturile destul de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revizie la 60k. Curat, oamenii amabili, am fost invitat sa stau langa masina daca doresc, discount 5% la piese si materiale daca esti in primul an post garantie (10% din anul 2).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vand ca totata lumea ii lauda, dar sunt multe lucruri pe care alti nu le stiu, in afara de magari ca schimba piese dupa masina (senzori, debimetre, etc), sa nu v-a mire ca dupa 2-3 luni v-a pica ceva la masina, eu niciodata nu am suportat la un service sa nu poti sta langa masina in care am investit o gramada de bani. Mereu cei de la nurvil au ceva de ascuns. Cum se face ca dupa 2 zile mi-a picat debimetru? Si nu mai zic la bucsele dupa fata la passat m-au pus sa dau 800 ron pe ele si nu erau devina cele inferioare care costau amandoua 100ron. Lipsa de profesionalism.

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare si-au cumparat cheie pentru schimbat uleiul de la cuitia de viteze?Intr-o vreme nu aveau ca cica uleiul de la CV nu se schimba :)).

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avantajul este ca faci reviziile la ei dar dezavantajul este ca u preturile destul de mari, mai ales la manopera. nu te omoara pisele cat te indoaie manopera.

ei fac o mare prostie si anume, ca percep o anumita suma de bani, ca ti-au bagat masina in service.

in rest, personalul este de treaba, seriosi.

de ar face niste promotii, oferte promotionale, ar fi si mai bine; atunci oamenii ar veni cu mic cu mare.

de ex. schimb ulei castrol edge si filtre man inclus manopera 550 lei la un alt servie, pe cand la nurvil nu cred ca scapi fara 800.

este diferenta destul de mare, nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vand ca totata lumea ii lauda, dar sunt multe lucruri pe care alti nu le stiu, in afara de magari ca schimba piese dupa masina (senzori, debimetre, etc), sa nu v-a mire ca dupa 2-3 luni v-a pica ceva la masina, eu niciodata nu am suportat la un service sa nu poti sta langa masina in care am investit o gramada de bani. Mereu cei de la nurvil au ceva de ascuns. Cum se face ca dupa 2 zile mi-a picat debimetru? Si nu mai zic la bucsele dupa fata la passat m-au pus sa dau 800 ron pe ele si nu erau devina cele inferioare care costau amandoua 100ron. Lipsa de profesionalism.

Salutare,

Sunt absolut de acord ca ,la fel ca in orice activitate facuta de om,se pot intampla si greseli...

In schimb acuzatiile aduse (inlocuire piese client) sunt foarte grave si,ca lucrator la Nurvil,consider ca sunt absolut gratuite.

Daca doresti si soliciti aceasta ,consilierul te poate conduce la masina aflata in service unde poti urmari lucrarea.Trebuie doar sa semnezi un formular ca iti asumi raspunderea pentru respectarea unor reguli.

Din experienta am observat ca ,dupa o prima perioada de neincredere in modul in care este protejata masina in service si cum sunt rezolvate problemele tehnice,clientii nu mai doresc cu atata ardoare sa stea langa masina.

Increderea se capata in timp.

Daca ai nemultumiri legate de activitatea de service si vrei cu adevarat ca problema ta sa fie rezolvata ,poti completa un formular de reclamatie la care vei primi un raspuns argumentat.

Stiu ca mai avem multe de facut sa atingem nivelul justificat de calitate asteptat de clientii nostri,dar lucram la asta.

Si avem tot interesul...

Toate cele bune.

avantajul este ca faci reviziile la ei dar dezavantajul este ca u preturile destul de mari, mai ales la manopera. nu te omoara pisele cat te indoaie manopera.

ei fac o mare prostie si anume, ca percep o anumita suma de bani, ca ti-au bagat masina in service.

in rest, personalul este de treaba, seriosi.

de ar face niste promotii, oferte promotionale, ar fi si mai bine; atunci oamenii ar veni cu mic cu mare.

de ex. schimb ulei castrol edge si filtre man inclus manopera 550 lei la un alt servie, pe cand la nurvil nu cred ca scapi fara 800.

este diferenta destul de mare, nu!

Salutare,

Stim cu totii ca preturile de reprezentanta sunt mai mari decat la service-urile independente.

Sunt multe de spus aici ...

Un motiv important ar fi faptul ca reprezentantele sunt obligate de fabrica sa aiba dotarea de service maximala (in scule,dispozitive,oameni scolarizati etc) , pe cand service-urile independente sunt obligate de RAR la dotarea minimala.

De aici ar veni pretul la manopera mai mare .

In schimb la reprezentanta ar trebui sa conteze foarte mult raportul calitate / pret ,banii dati in plus sa merite prin calitatea lucrarilor,garantia oferita,respectarea stricta a tehnologiei de reparatie etc.

Noi am ales sa folosim numai piese originale la repararea masinilor,astfel incat clientul sa nu se intrebe daca a platit o piesa originala si pe masina a fost montata o piesa de producator...

Cu toate acestea am reusit sa scadem pretul unor prestatii uzuale,printre care si revizii,asa cum se poate vedea pe site-ul nostru www.nurvil.ro la sectiunea "oferte speciale service".

Astfel,chiar la masina ta (PASSAT 1,9 TDI fara DPF) o revizie completa costa 500 RON + TVA.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt edi2009 cat mai exact si ce ulei bagati? din cate stiu in nici un caz castrol edge. la schimbul de ulei e inclusa si manopera?

sau doar ulei-ul si filtrele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt edi2009 cat mai exact si ce ulei bagati? din cate stiu in nici un caz castrol edge. la schimbul de ulei e inclusa si manopera?

sau doar ulei-ul si filtrele!

Salutare,

Am definit asa numitele pachete de service (lucrari de service cu pret fix) pentru autoturisme VW 1,9 TDI fara filtru de particule ,cod motor BXE;BXF;BKC;BRU;BJB,la care pentru inspectia service (ulei CASTROL 505.01 5W30 tip B4 (la butoi de 208 l),filtru ulei,filtru aer,filtru polen,filtru motorina si manopera aferenta) clientul plateste 500 RON+TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si eu am cuvinte de lauda pentru cei de la Nurvil. Foarte amabili, corecti si mi-au facut o treaba buna la schimbarea distributiei pentru care fost chiar azi si am facut-o acolo. Dar mai ales, preturi cu 25% mai mici decat mi s-au cerut in Bucuresti pentru aceleasi lucruri. Schimbare distributie cu pompa de apa la 1.9tdi, schimbare termostat si antigel si completare ulei cutie de viteze: 1400ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru D Edy :

O revizie completa la voi pentru un Golf 4, 1.4 16v BCA din 2002 cat costa ?

Ce presupune aceasta revizie ?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!