Jump to content

Procura Auto


Serban F
 Share

Postare recomandată

Conform legii rutiere noi, daca ai masina pusa pe numele tatalui sau altcuiva, tu ca persoana iti trebuie procura notariala ca sa circuli cu masina pe teritoriul Romaniei?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu ; daca vrei sa iesi din tara da, iti trebuie ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de procura decat daca intri intr-o tara non UE. In rest nu ai nevoie de procura sa circuli cu masina, oriunde ai vrea sa mergi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu iti trebuie nici o procura in UE...despre ce legii rutiere noi vorbesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da deja al doilea notar imi spune ca este obligatoriu sa am contrat de comodat daca esti la volanul unei masini care nu iti apartine in acte

Nu stiu ce sa mai cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate si notarii vor sa "mananca si gura lor ceva"

un popa iti va spune ca daca nu e sfintita, nu poti circula cu ea.

masina pe care o conduc nu e pe numele meu si am fost oprit de cateva ori de politia rutiera. verifica talon, rca si actele mele.

o singura data m-a intrebat cine e proprietarul, am explicat, am plecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si detineai acelasi nume de familie cu cea din talon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da deja al doilea notar imi spune ca este obligatoriu sa am contrat de comodat daca esti la volanul unei masini care nu iti apartine in acte

Nu stiu ce sa mai cred

Tu crezi ca-i prost sa recunoasca ca nu are rost sa iti ia banii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha…adica eu la mine la firma, daca am masina cumparata pe PF ( seful ) si ma plimb zilnic cu ea imi trebuie contract? Daca te opreste politia, ce? Dao actele, si in caz de probleme iti da amenda pe persoana sau in caz de defectiuni la masina iti ia talonul ; stai fara grija, si eu am masina pe numele tatalui de ani buni…si nu am nicio problema ; in caz de accident a mers cu mine la politie ( pt ca trebuie sa fie prezent proprietarul din acte ) si aia a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, intreb doar ca toate masinile le-am pus pe numele unei persoane peste 50 ani si vroiam doar sa stiu daca, in cazul in care exista aceasta lege, sa le trec iar pe toate pe numele meu.

Multumesc inca odata pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si detineai acelasi nume de familie cu cea din talon?

nu

; in caz de accident a mers cu mine la politie ( pt ca trebuie sa fie prezent proprietarul din acte ) si aia a fost

de ce sa mearga la politie proprietarul? merge soferul.

proprietarul poate merge la asigurator in caz de despagubire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote:

 


proprietarul poate merge la asigurator in caz de despagubire.

 

- Aici, daca ai procura, nu mai trebuie sa vina cu tine. Te duci la asigurator, le lasi copie dupa procura in care scrie ca poti sa il reprezinti pe proprietar in caz de accident si aia e -> Se rezolva. Eu doar pentru asta o sa imi fac procura/imputernicire la notar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de accident usor sau cu vatamari corporale:

- Permisul de conducere,

- Certificatul de inmatriculare al vehiculului,
- Buletinul de identitate,
- Documentele de transport, conform legilor in vigoare,
- Tichet de asigurare pentru raspundere civila auto, pe anul in curs, si copie polita CASCO.

 

Deci fara proprietar, dar nu inteleg la ce se refera "doc de transport" ?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cazul in care transporti ceva anume, (pentru marfuri) iti trebuie acte de provenienta, aviz, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-ti tragi si tu o procura la imprimanta, din cate stiu nu e neaparat sa fie legalizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista procura care sa fie acceptata si sa fie facuta intre doua persoane fizice, sub semnatura privata!

Vorbim mult si degeaba!

Subiectul este destul de clar: NU ai nevoie de procura ca sa circuli cu masina in Romania sau UE!

Poti face procura daca vrei sa te ocupi tu in diferite situatii, atunci cand chiar este nevoie de proprietar (semnat cerere despagubire in caz de accident, ... etc.).

http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleFiles/1369256400_politia%20de%20forntiera%20-%20raspuns.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de procura. Am fost si eu sa intreb si mi-a zis doamna notar ca nu am nevoie, decat daca vreau sa circul in tari non-eu. Masina e pe bunica si am fost oprit in diferite tari si nu mi s-a cerut niciodata procura. Masina o folosesc in it si ii intereseaza doar asigurarea si talonu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in caz ca doamne fereste faci un accident usor fara vatamari corporale, cand mergi la politie sau la asigurator nu trebuie aceasta procura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. Nu poti semna in numele proprietarului fara a avea procura speciala/contract comodat.

 

Pana una alta se fac foarte multe confuzii.

 

Procura = proprietarul te imputerniceste sa faci ceva in numele lui (sa ii platesti taxele, sa ii vinzi masina, sa il reprezinti la firmele de asigurari in vederea solutionarii unui dosar de daune, etc.) Pentru asta se faca procura, nu pentru a conduce masina!

 

Contract de comodat = folosinta cu titlu gratuit a unui bun (mobil sau imobil) (o "inchiriere" fara chirie). Pentru a putea folosi o masina si a avea acoperire 100% ai nevoie de un contract de comodat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Daca mergi la politie, ti se face procesul verbal/autorizatia de reparatie si in lipsa proprietarului. Stiu doar ca atunci cand faci asta direct la asigurator, prin constatare amiabila este necesara o imputernicire/procura/contract de comodat, etc. Sau, gresesc eu? 

 

 

Ba da. Nu poti semna in numele proprietarului fara a avea procura speciala/contract comodat.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa ai toate facilitatile trebuie procura sau contract de comodat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai exista procura , ci doar contract de comodat.Il poti face pe cati ani vrei si costa ultima oara 185 de lei.Circul de 3 ani cu asa ceva deoarece Moldova e tara non-UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am observat ca este stipulat cam orice in acel contract de comodat pentru chiar si 20 ani, doar ca nu e trecut si posibilitatea de vanzare. Probabil cand ma duc la notar sa cer sa adauge si acest aspect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!