Jump to content

Octavia Blue Rage


Jukka

Postare recomandată

Imi place ca la noul model de trapa pt hatchback au extins sticla pana in margini, la exterior. Arata mult mai elegant asa. Puteau sa faca efortul asta si la combi...  :soothe[1]:

Link către comentariu

Am zis sa mai postez cateva poze cu ocazia pragului de 2000 km. :)post-149109-0-93254500-1425290614_thumb.post-149109-0-83819700-1425290647_thumb.post-149109-0-49526900-1425290667_thumb.post-149109-0-16918600-1425290680_thumb.post-149109-0-70080900-1425290696_thumb.post-149109-0-90862800-1425290706_thumb. In continuare sunt cucerit total de masina, avand foarte putine reprosuri cu care pot sa traiesc fara probleme ( de exemplu sistemul de ridicare al capotei corespunzator Daciei, sudurile interioare ale capotei, pozitia deosebit de incomoda de tinut o eventuala cafea si de a fuma, desi inca nu am afumat-o inca, plasticele de pe usi,lipsa launch control-ului, sistemul canton,care desi isi merita in totalitate banii,este cu putin sub ce mi-as fi dorit eu,lacul vopselei prea dat cu economie,lucru observat la altii cel putin deocamdata) Ca si consum media totala este 8.5 iar la ultimul plin 9.8 in regim mixt si sportiv moderat.Recomand cu caldura senzori macar spate si sistemul de navigatie Columbus pentru cine e dispus sa faca efortul necesar.

post-149109-0-93254500-1425290614_thumb.

post-149109-0-83819700-1425290647_thumb.

post-149109-0-49526900-1425290667_thumb.

post-149109-0-16918600-1425290680_thumb.

post-149109-0-70080900-1425290696_thumb.

post-149109-0-90862800-1425290706_thumb.

Link către comentariu

Salut.

In primul rand te felicit pentru masina dar poate nu am citit eu bine..pe tine te-a ajuns masina in configuratia actuala 28k ?

Multumesc

De abia acum am ajuns sa citesc foile cu costurile. Pretul masinii configurate este de fapt 24 870 (inclusiv TVA si discount-ul de 1000 de euro primit). Iar pretul total incluzand dobanda si Casco pe 3 ani este 30 890. Aici nu intra RCA-ul pe care nu il poti alege si care anul asta mi-a venit 1200 de lei, impozitul la primarie (170lei), costurile cu numerele (160 de lei cele rosii si inca nu stiu cat cele normale si taxa pentru preferentiale). Am detaliat pentru ca eu consider ca trebuie avute in vedere toate costurile.
Link către comentariu

Imi cer scuze,nu am vrut sa induc in eroare. Cred ca imi amintisem un pret cu inca ceva dotari pe care le doream la un moment dat. :))

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Ceva noutati cu privire la "Nebunia Albastra"? :)

 

Cum e cu trapa? Ai spalat-o presupun pana acum. Ceva tratament special pentru trapa?

 

PS: Azi am lansat si eu comanda! :)

Cheers,

Link către comentariu

Salutare! Desi mi-as fi dorit sa merg mai mult cu ea am parcurs numai 3000 km pana acum,insa sunt in continuare incantat. La trapa se strange mizerie care nu iese la spalatorie dar cu un servetel umed in 5 min la 2 saptamani o rezolvi fara probleme. Din ceea ce stiu referitor la alte marci de masini cu trapa i s-ar face revizie la service la 100 000 km sau 5 ani,ceva de genu unde o desfac si curata amanuntit. Si in ce configuratie ai comandat masinuta?

Link către comentariu

Salutare,

 

Masinuta mea este urmatoarea:

- Octavia RS 2.0 TSI 220 cp - culoare verde rallye - cutie manuala;

- Trapa;

- Sistem Canton;

- Senzori parcare spate;

- Oglinzi pliabile electric cu sistem antiorbire + Oglinda retrovizoare cu sistem automat antiorbire;

- Sunset;

- Pachet Challenge;

- Stergator luneta;

-Iluminare spatiu picioare fata/spate;

-Pregatire GSM confort cu Bluetooth;

-MDI;

 

De abia astept s-o primesc si s-o prezint aici! :)

 

Va fi o "broasca" tare furioasa! :)

Inca nu mi-a confirmat termenul, saptamana viitoare voi sti exact.

 

O sa fie senzatie, parerea mea... culoarea m-a cucerit... initial eram pe laser white, insa RS-ul are verdele in ADN :)

 

Toate cele bune,

Link către comentariu

Păcat că nu îți ajunge până la întâlnirea anuală. Jukka, tu vii?

Ar fi bine să fim mai mulți cu O3, anul trecut cred că am fost singurul. :)

Link către comentariu

Vin cu cea mai mare placere doar ca nu sunt documentat in privinta datei si locu lui. Vdta RS ul vine cu xenon standard? Ai facut bine cu senzorii spate :)

Link către comentariu

Da, RS-ul vine cu bi-xenon standard.

 

L-am luat la sfatul tau si al unui coleg care are Octavia si mi-a spus ca e comod cu senzorii.

 

Chiar, cand este intalnirea Tudor?

 

Toate bune,

Link către comentariu

Sper sa ajungem cat mai multi cu O3 la intalnire sau viitori posesori, mai impartasim una alta. Aveti detalii aici.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare,

Ceva vesti noi, Jukka? Ce mai faci, cum se comporta "furia"?

 

Mai ai ceva km la activ? :)

 

Vin si eu cu vesti noi: ETA 1 saptamana aproximativ! :)

 

Deci TudorM, este posibil sa ajung cu masina la intalnirea din 30 mai, sper sa fiu in Bucuresti!

 

Cheers,

Link către comentariu

Salutare, frumoasa masina ai

 

Trapa si motorizarea fac toti banii :D

 

O mica remarca, vad imi poti te rog comunica cand ti-a spus dealerul ca nu se poate volan sport + comenzi pe volan?

 

Din cate stiu avem si coleg cu comanda prin vara la care a ajuns volan sport cu comenzi, eu am facut pe la sfarsit noiembrie/inceput decembrie 2014 comanda si sincer, esti primul la care aud ca nu este posibil asa ceva....

 

Cat despre intalnire...pfff .... pe langa ca as bate drumul din Cluj pana la Bucuresti, as parca apoi langa voi, si as pleca cu coada printre picioare mai departe la ce motorizari aveti :P

 

Anyhau hau, felicitari Jukka de masina

 

@CrS1985: superba culoarea ;) -era una din posibilele alegeri daca aveam buget de RS, din pacate nici acel verde, nici acel gri specific de RS nu se pot opta pentru non RS :(

Link către comentariu

@ToniM: Multumesc de apreciere, intr-adevar culoarea mi-a placut foarte mult. Am inteles ca o sa fie primul RS verde livrat de PBN.

 

Deja nu-mi vine sa cred ca ajunge asa repede, am dat comanda la sfarsitul lunii martie.

 

Te asteptam cu drag la intalnire, suntem cu totii egali, nu conteaza motorizarea, facem parte din marea familie Vw forum!

 

Deja vorbesc prea mult de masina mea pe topicul lui Jukka, sa-l las sa mai spuna si el ceva! :)

 

Toate bune,

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Va salut! Acum am 6000 km si sunt in continuare mai mult decat incantat de masina exceptand mici detalii cu care pot sa traiesc fara probleme. Eu am comandat masina la inceputul lunii noiembrie 2014 si nimeni nu stia cum va arata volanul sport ( nici macar poze nu au putut sa imi arate) iar cu comenzile mi-au spus ca inca nu se pot comanda. In orice caz chiar nu ma deranjeaza lipsa lor. Nu m-am mai documentat in legatura cu intalnirea de la sfarsitul lunii dar o sa o fac si voi veni cu siguranta!

Modificat de Jukka
Link către comentariu

Salutare,

 

Ai mai facut ceva km, dublu fata de cat aveai ultima oara cand am vb, daca tin minte bine.

 

Deja ne strangem ceva lume pentru intalnire, este o veste buna.

 

Cum e cu intretinerea trapei, e totul ok?

 

Presupun ca deja te bucuri de ea, odata cu venirea verii :)

Link către comentariu

Folosesc trapa zilnic pentru ca tocmai dasta mi-am dorit optiunea asta. Nu am nicio problema cu ea. Sterg o data la 2 saptamani cu un servetel umed panza aceea si atat.Mereu m-am gandit ca renuntand numai la cutie imi puteam lua RS insa mie imi este potrivita varianta aceasta considerand modul meu de exploatare.

Link către comentariu

Nu știu dacă ai urmărit sau nu forumul înainte de comandă, însă uite o prezentare din vara trecută, printre primele cu volan de genul ;)http://vwforum.ro/topic/112656-skoda-octavia-iii-20-tdi-dsg-elegance/?p=2390634

Oricum e bine, un retrofit poate când te vei plictisi ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Eu initial ma gandisem cam la aceeasi configuratie pe care o ai tu, insa fara DSG.

 

De dragul sportului am renuntat la cateva dotari pe care le-as fi pus altel: Scaune incalzite, parbriz incalzit si navigatie.

 

Am avut la drive test un RS diesel cu DSG pentru o zi, insa raman la parerea ca o masina cu adevarat sport are cutie manuala.

Vorba unui prezentator de masini: "Daca stii ce faci, poti sa scoti mustul din motor cu o cutie manuala".

 

Si Dsg-ul are niste reprize spectaculoase... :)

Link către comentariu

Nu am urmarit forumul. . Dealaerul a fost prost informat cu siguranta. Eu am comandat pachetul sport dupa ce am vazut in curte la Avia o Octavia care il avea insa volanul era cel vechi..

In afara de faptul ca lipseste launch control-ul dsg 7-le este cel putin la fel de rapid precum manuala. Si eu am fost tot timpul impotriva cutiei automate.

Link către comentariu

Cand zici de curatare te referi la acel paravant din panza care se ridica la deschiderea trapei?

 

Sper sa nu fii impotriva cutiei automate si dupa 2-3 ani de dsg7 :icon_thumleft: .

Link către comentariu

Imi cer scuze ca intreb pe topicul asta dar s-a stabilit o data si o locatie pentru intalnirea din Bucuresti?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!