Jump to content

Golf 6/Jetta - Faruri si stopuri aftermarket


golfmk6
 Share

Postare recomandată

cand it doresti xenon pe masina ai 3 variante,1 sa iei oem headlights (cam ieftin parerea mea 1200-1300euroooooo)

2 sa pui xenon pe farul stoc (in felul asta pui in pericol ceilalti participanti la trafic orbindu i)

3 sa pui faruri cu lupa AF ,la un pret 300e destul de rezonabil(zic eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept parerile voastre catre care sa ma indrept,si nu mi spuneti sa merg pe cele oem ca nu am sa aloc 10%din valoarea masini pe xenon;)

ms anticipat si la multi ani;)

post-101428-0-62132200-1325390794_thumb.

post-101428-0-24000100-1325390808_thumb.

post-101428-0-78921300-1325390813_thumb.

post-101428-0-57664900-1325390906_thumb.

Modificat de golfmk6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut de ceva vreme faruri cu xenon cu lupa pentru Jetta 2011. Ai idee unde as putea gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere lucrurile stau asa:

1. Faruri cu led "EngelEye" sunt maxima tiganie. Cred ca pe spate sunt branduite "Targul Vitan".

2. Faruri cu xenon fara lupa = doar lumina albastra si scos ochii celor de pe contrasens.

Stiu ca nu vrei sa ti se spuna ca OEM sunt singura varianta si tocmai de-aia nu o sa iti spun ca sunt singura varianta care sa arate cum trebuie.

LE: Farurile alea de ±400EUR vin cu tot ce trebuie: calculator, auto-nivelare, etc.? Daca nu, s-ar putea ca impreuna cu astea si cu transportul sa ajungi la banii de OEM.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jug :350e farurile ,instalatia xenon cu balasturile 300ron,total 420e

farurile originale 1300e,

crede ma ca dc vand masina asta si mai pun 1300e e posibil sa sar in seria 3,dar nu asta e ideea,ce vreau sa ti explic eu ca sunt investitii care merita si altele care nu,cel putin din punctul meu de vedere.pretul este exorbitant.....cel putin asa se vede din tara unde traiesc

ps in ambele variante angelul poate fi activat sau scos,nu e musai sa il ai activ,poti sa mergi doar cu xenonul faza scurta...poti chiar sa dezactivezi si ledurile,totul in functie de preferintele fiecaruia.

discutia era ce ar da mai bine,varianta 1 sau varianta 2

oricum ms de parere,o anticipam de altfel insa trebuie sa gasesc o varianta pt a pune xenon pe masina si nu vreau sa pun bec xenon pe far stock sub nici o forma

Modificat de golfmk6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutie de compromis, instalare lupe bune in faruri originale, astfel ramane si posibilitatea reglarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golfmk6: Eu inteleg unde bati, dar un compromis presupune ca undeva sa pierzi ceva. In cazul asta, compromisul inseamna o pierdere de aspect mult prea mare din punctul meu de vedere.

Asa pot sa spun si eu ca decat 420EUR pe un compromis la faruri, mai bine investesti 600EUR intr-un set de jante Detroit de 18" cu anvelope, care vor avea un impact vizual mai puternic.

La o cautare usoara am gasit faruri de GTI sau R Second Hand pe Ebay la aproximativ 300$ bucata. Din pacate am gasit doar pe partea soferului, insa sigur o sa apara si set.

Un pret rezonabil pentru ceva ce sigur va arata bine, la doar o mica crestere de buget.

P.S.: Incearca sa-i dai un PM lui TEFF, el avea niste faruri OEM de vanzare la 600EUR. Nu stiu daca le mai are, dar merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai gasit tu JUG si ce are Teff la vanzare sunt doar carcasele goale, mai ai balasturile - 1700 ron, calculatoarele de curba - 1600 ron, BCM - 1200 ron, autoleveling in functie de masina - 850 - 1200 ron si uite asa ajungi la 1500 - 1600 de euro, pret pe care nu toata lumea si-l permite sau vrea sa investeasca intr-o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai uitat si becurile, inca 900 ron bucata...

Nici eu nu sunt de acord cu angel eyes decat pe BMW si devil eyes pe Audi.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai gasit tu JUG si ce are Teff la vanzare sunt doar carcasele goale, mai ai balasturile - 1700 ron, calculatoarele de curba - 1600 ron, BCM - 1200 ron, autoleveling in functie de masina - 850 - 1200 ron si uite asa ajungi la 1500 - 1600 de euro, pret pe care nu toata lumea si-l permite sau vrea sa investeasca intr-o masina.

Am mai uitat si becurile, inca 900 ron bucata...

Nici eu nu sunt de acord cu angel eyes decat pe BMW si devil eyes pe Audi.

Stiu ca sunt doar carcasele, dar eu nu ma refeream acum la varianta full OEM, ci doar OEM look. Isi poate cumpara, asa cum a zis, instalatia xenon cu balasturi la 300RON. E singura solutie de compromis, zic eu.

In alta ordine de idei, daca nu-ti permiti singura solutie viabila(sa zicem ca pentru unii OEM e singura), atunci de ce sa iti mai pui problema? E ca si cum mi-as cumpara un SUV de 6l, constient fiind de cat consuma si care sunt celelalte costuri pentru ca mai apoi sa justific altora cat de scump e sa merg cu el si ca nu merita "investitia". Ori iti permiti, ori nu, e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea ca o mare parte din posesorii de g6 sa isi permita farurile xenon oem insa costul lor este f ridicat ptr un.............. golf........,10%din valoarea masinii e enorm,gandeste te ca la un bmw sau la un audi nu e nici 5%

din principui vorbesc ,nu de bugetul care il are x si y

farurile af din poza atasata de mine mi se par ok,sa zicem ca o alternativa,partea proasta e ca nu se comercializeaza (inca,cel putin nu am gasit eu)de vreo frima din Rromania

asta ar fi serialul produsului

Quick Details

Type: Headlight Lamp Type: LED Car Make: VOLKSWAGEN Place of Origin: Brand Name: Model Number: VK160-B2WC0-3V Housing: Projector: clear

Specifications

auto head lamp/car head lamp/headlights

CCFL & LED type

Europe type

performance lamp

Model number Housing Projector VK160-B3WC0-3V black clear

post-101428-0-29836700-1325502996_thumb.

Modificat de golfmk6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi si aici

http://www.dnauto.co.uk/Golf_MK6_Xenon_Headlights_LHD/index.aspx?pageid=912216&prodid=4754104&rw=1#

700 euro e cam mult ptr o replica (parerea mea) insa e de luat in seama si varianta asta

cei de pe mk6.com si vwortex nu s au plans de ele

Modificat de golfmk6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat, pareau o alternativa buna, mai ales ca vin cu tot cu becuri + balast, dar pretul transportului e prohibitiv.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astfel ramane si posibilitatea reglarii.

La ce reglaj te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reglajul clasic pe care il au farurile normale. Acea rotita de langa comutatorul de lumini ce permite reglarea pe orizontala a bataii farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul inaltimii merge la toate farurile aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reglajul clasic pe care il au farurile normale. Acea rotita de langa comutatorul de lumini ce permite reglarea pe orizontala a bataii farurilor.

Pai si cine ti-a spus tie ca la cele AF nu functioneaza ? Poate o exista vreo chinezarie, vreo replica la Dectane, dar cele Dectane au reglaj si manual si electric

LE: Rave, mi-ai luat vorba din...

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge tot din rotita aceea? Credeam ca au nevoie de un motoras diferit cele AF.

Good to know atunci :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile AM au doua probleme. Fiabilitatea si vizibilitatea. In timp incep sa se strice, se mai arde cate un led din banda de leduri etc. Si a doua e ca nu lumineaza chiar atat de bine pe cat s-ar crede. Am vazut dectaneuri pe Octavia 1 care luminau mai prost decat halogenele normale. In acelasi timp am vazut tot Dectaneuri pe un BMW care luminau mai bine decat xenonul OEM.

Tuturor ne-ar placea sa avem pe masina numai lucruri originale dar, din pacate, nu se poate. La unele lucruri chiar trebuie facute compromisuri. Mie unul nu-mi par atat de urate farurile. Cand ma uit la noile Kia sau Hyundai care vin din fabrica cu faruri mai urate decat astea parca nu mi se mai par atat de urate.

Si, pana la urma, la un pret de 300-400 de euro, cred ca mai toti ne permitem sa incercam odata si farurile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge tot din rotita aceea? Credeam ca au nevoie de un motoras diferit cele AF.

Good to know atunci :icon_thumright:

evident ca merge... parca am mai spus asta cand m-a mai intrebat cineva... in sfarsit, conteaza mai putin

Farurile Dectane depinde pentru ce masina sunt facute... Am avut pe Opel GTC, nu am fost multumit, am asa ceva pe Opel Corsa C, sunt multumit, le am de 2 ani, nu s-a ars nimic, lumineaza excelent. etc.

Modelul pe care-l am eu e ok,am avut posibilitatea sa incerc 4300k, 5000k si 6000k, e o difernta mare intre ele, daca ai noroc sa iei niste AF si sa pui 800k o sa zici ca sunt cele mai proaste faruri, daca pui 4300k e cel mai bine dar lumina e asemanatoare halogen pe carosabil , adica mai galbuie... in momentul de fata am 5000k e ok, dar parca m-as intoarce la 4300k... unele lucruri depind de utilizator, sunt convins ca unii ar pune numai 6000k ca dau cel mai bine... :D

Eu sunt convins ca si cei care isi pun "csenon" pe far fara lupa, daca si-ar pune 4300k nu ar mai lumina asa de orbitoare, eu sunt mai impulsiv de felul meu, cum ii vad din sens contrar, ii tin in faza lunga non-stop, nu stiu cum comenteaza unii ca daca sunt bine reglate, nu mai deranjeaza, eu numai cand lumina aia albastra imprastiata peste tot, ma apuca durerea de cap

Concluzie, in afara de look, cel mai bine ar fi sa testati daca aveti posibilitatea

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si astea arata interesant,dar tot pe OEM cred ca voi merge.

post-6094-0-24939600-1325933027_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!