Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru sfat @costeaua .

Este vreun coleg care a folosit metabond gold la schimbul de ulei si sa ne zica ce fel de efecte a avut?Mentionez ca motorul meu are aproape 500 000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici  un fel de aditiv NU compenseaza uzura componentelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din cate stiu, la passatul meu din 05 cu motor bkp nu am dpf, si m am gandit sa trec de la 5w30 la 5w40, oare are ceva? Am observat ca papa ulei si as vrea sa vad daca e vreo diferenta daca schimb, numai sa nu afecteze ceva pe acolo...ce parere aveti? In rest masina merge super, doar ca mi se pare ca papa putin ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afectează cu nimic dacă pui 5W40 .

Eu foloseam MOTUL Specific 5W40 la fostul B6 și a scăzut consumul de la 0,5/7 L de la schimb la schimb la un consum de 0.3 maxim 0.5 L în funcție de cât de greu ai piciorul drept .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in cartea masinii ce tip de ulei trebuie sa pui. Nu are rost sa faci experimente ce se pot termina prost. In motorul ala sunt zeci de piese in miscare si zeci de puncte de frecare protejate de ulei. Daca vw zice sa bagi un tip de ulei atunci ala este.

Pentru niste zeci de lei pentru completat cu ulei intre schimburi sa nu cheltui niste mii de lei pe reparatii + nervi. Noi astia de pe forum nu avem laboratoare de test ca sa fii sigur de ceea ce afirmam, doar proiectantul stie ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valioglu

In manualul de la fostul meu B6 - PD din ce-mi aduc aminte Vw specifică NORMA pe care uleiul trebuie să o îndeplinească (ex. 502.00 / 504.00 / 505.01 sau 507.00) și nicidecum vâscozitatea uleiului . 

Poate în manualul celor cu motoare CR specifica și vâscozitatea .

Dacă mă înșel te rog să pui o poza cu PAGINA din MANUAL unde este specificată VÂSCOZITATEA ULEIULUI .

In schimb ei specifică că pentru mașinile dotate cu DPF să se utilizeze doar ulei cu norma 507.00, ulei ce se găsește doar în varianta de vâscozitate 5W30 .

Cele fără DPF și cele pe benzină pot folosi ulei care sa îndeplinească oricare dintre cele 4 norme, numai că la normele 502.00 și 505.01 acest ulei se găsește doar cu vâscozitate 5W40 .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad care este legatura sau unde am spus eu ca trebuie sa foloseasca ulei de o anumita vascozitate. Am afirmat ca este normal sa se uite in carte si sa puna ulei conform specificatiilor. Postul meu nu are legatura cu ceea ce ai afirmat tu mai devreme, i-am spus doar la ce ar trebui sa fie atent.

Imi dau seama ca este posibil sa faca aceeasi greseala pe care o fac multi soferi care inlocuiesc uleiul folosit curent cu unul mai gros chiar daca nu este cel specificat de producatorul autoturismului in speranta ca o sa se micsoreze zgomotul si mai ales consumul de ulei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e problema Vali .

Eu i-am recomandat un ulei ce este specificat și în manualul celor ce au / avut Passat B6 cu motor BKP .

Iar tu vorbești din punctul de vedere al unui posesor de CBAB care este un motor cu totul diferit fata de BKP .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Cristea Roland

Buna ziua , am fost la service , mi-au recomandat ulei Castrol 0w-40 ceva cred longlife , nu stiu sigur , are vw 502 00/505 00 .. Oare e nou si nu stiu eu sau si-a batut joc ala si imi omoara motorul... Am 2.0 fsi 150 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Georgetubei

Salut tuturor. Sunt nou pe acest forum și nou posesor de Wv Passat, doresc sa fac schimbul de ulei și filtre și nu știu ce ulei sa folosesc? Țin sa menționez ca mașină este echipată  cu un motor CBBB 2.0 tdi Cr 170 cp dsg și are în jur de 395.000 km

 

Modificat de Georgetubei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea incerca Castrol 5 w 30,Motul,valvoline,respectand aceiasi norma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, m-ati bagat in ceata! :o

Oare este vorba despre ulei de motor, sau de transmisie? :screwy:

Oare este vorba despre motoare diesel, sau pe benzina? :scratch:

Oare este vorba despre...

In concluzie, acest topic se inchide!

Exista aria Uleiuri si carburanti unde aveti raspunsuri sau topic-uri deschise pe tipuri de motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!