Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Guest somebody

Cine nu au 507.00, Castrol? Poate ca nu exista in Romania, dar asta e altceva. Si in cazul asta te inseli... ;) Treci numai la vest de Ungaria si o sa gasesti Castrol LL3 chiar si in magazinele "obisnuite" gen Interspar. Si bineinteles in toate service-urile VW... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am fost eu neclar. E vorba se uleiul "swd LUBRICANTS ,uleiri auto speciale pentru marca VW-AUDI-SKODA-seat" de la www.autotestserv.ro. M-am uitat putin pe site si nu am vazut nici unul echivalent cu 507.00. Si ma interesez pentru ca se pare ca voi fi direct interesat de procurarea unui astfel de ulei.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Castrol L3 am scris putin mai sus unde puteti gasi in Bucuresti.

Aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg tevatura, cand si la PBV sunt aceleasi preturi.

EU atat am dat pe un litru de ulei la PBV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat. Stiam ca lucreaza numai cu Castrol. La ce service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
SorinStefan85

Cand mi-a fost predata masina mi s-a spus de faptul ca va trebui sa completez cca 200ml ulei pe la 7000-8000km, depinde de nivelul uleiului. Ulei recomandat: Mobil1 cu acel cod aferent. Cand va veni vremea sa completez sa merg sa mai intreb o data ca sa fiu sigur daca e Mobil1, sau Castrol asa cum spuneti voi ca e uleiul cu care lucreaza? Dealer Autoworld Cluj Napoca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei recomandat: Mobil1 cu acel cod aferent. .

La mine in compartimentul motor e un sticker pe care scrie : VW recomanda uleiuri Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stikerul cu pricina il avem toti. Ulei castrol long life3 se gaseste mai iefrin cca 650.000 in targul din vitan. omu are facturi de la castrol romania si le arata la cerere. si de altfel uleiul are pe fiecare bidon sigla rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei recomandat: Mobil1 cu acel cod aferent. Cand va veni vremea sa completez sa merg sa mai intreb o data ca sa fiu sigur daca e Mobil1, sau Castrol asa cum spuneti voi ca e uleiul cu care lucreaza? Dealer Autoworld Cluj Napoca...

Cei de la Autoworld Cluj folosesc numai mobil1. Vad ca fiecare dealer recomada ce ii convine lui. Eu deja am cumparat penru completare Valvoline pe care scrie exact codul necesar pentru 2.0 TDI. Era mai ieftin decat alte uleiuri. :lol:

Pret, parca 26 lei in Cora Cluj.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la astfel de masina conteaza pretul uleiului.....

Castrol e singurul recomandat. Mergeti pe Castrol, de oriunde l-ati lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

Am pus Castrol si am mers pe Castrol pana am vandut-o. Dar primul ulei l-am schimbat la 11000 km prima revizie (dupa un an).

Nu s-a aprins nici un bec si nici nu am avut consum de ulei (era uleiul cu care venise masina din Germania) , au pus uleiul lor Castrol si filtru tot de la ei dupa 7800 km s-a aprins becul si pe joja era lipsa am complectat 100g.

Intre timp facand concediul pe dincolo am cumparat ulei si filtru din Germania (mai ieftin) si vreau sa va spun ca mergeam peste 10000 km si becul nu se aprindea ,verificam si pe joja si nu lipsea.

Oricum nu am mers niciodata mai mult de 11000 km cu un schimb si rareori am depasit 140km/h viteza.

Probabil ca la viteze mai mari creste consumul.

Parerea mea e ca atunci cand se consuma din ulei schimbati-l .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la astfel de masina conteaza pretul uleiului.....

Caraghioasa afirmatia ta. Bineinteles ca pretul conteaza, mai ales ca dai mai putini bani pe un ulei care merge la fel de bine. Daca banii de masina nu i-ai castigat la loterie consider ca orice banut conteaza. Si mai mult, daca ai luat un VW consider ca iarasi conteaza banii ca altfel luai un Merc S600 V12. Mai ales ca nu vad nici un impediment atat timp cat uleiul respecta specificatiile constructorului. Daca vrei sa fii snob plateste, e treaba fiecaruia. Daca nu ar conta banii la aceasta suma de ce ne-am luat dieseluri, de ce nu am luat benzinare de 3 litrii? Iti spun eu de ce am luat dieseluri, pentru consum, deci pentru costuri mai mici, ori de unde ar aparea costurile inclusiv din ulei, asadar banii conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol e singurul recomandat. Mergeti pe Castrol, de oriunde l-ati lua.

nu zau?! singurul? hmm..

nu mai posta de dragul de a o face, caci e jenant.

s-au scris 2 pagini pe tema asta, ai citit ca "n" dealeri folosesc "n" marci de ulei si daca tie ti-au pus castrol (sau esti fan) nu inseamna de loc ca "e singurul recomandat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi, vorbesti de sume mari tu. Mercedes V12...deja o dam in altele.

Eu ma refeream ca nu ar trebui aleasa marca de ulei pentru o astfel de masina, doar din considerente de pret.

Asta am vrut sa spun. Ai inteles ce ai vrut tu si de aici si postul ala inutil.

"Eu deja am cumparat penru completare Valvoline pe care scrie exact codul necesar pentru 2.0 TDI. Era mai ieftin decat alte uleiuri."

Asta este ceea ce ai spus tu. Tu ce ai intelege din acest post?

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Eu deja am cumparat penru completare Valvoline pe care scrie exact codul necesar pentru 2.0 TDI. Era mai ieftin decat alte uleiuri."

Asta este ceea ce ai spus tu. Tu ce ai intelege din acest post?

As intelege exact ce am spus, am cumparat Valvoline pentru ca scrie explicit ca respecta norma uleiului necesar la 2.0 TDI si pentru ca era MULT mai ieftin decat Mobil 1 recomandat de dealerul Autoworld Cluj. Am observat ca unii dealeri mai recomanda Castrol iar altii Aral. Fiecare cu ce importator are o intelegere mai buna. Eu bag mana in foc ca o sa mearga perfect pentru completare si Valvoline iar daca o sa imi strice motorul o sa ii dau in judecata ca vind produse care nu respecta eticheta. :lol: Ai grija ce intelegi de aici Groove si nu o lua adliteram. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai spus-o si o repet: uleiurile cu acelasi cod sunt perfect miscibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la astfel de masina conteaza pretul uleiului.....

Castrol e singurul recomandat. Mergeti pe Castrol, de oriunde l-ati lua.

:) ;) :P buna gluma ... unde scrie ca VW recomanda NUMAI Castrol ??? E pur si simplu o chestie de marketing ... Castrol plateste bani buni VW-ului doar pt un sticker pe care scrie ca e recomandat Castrol ... de aici pana la a fii SINGURUL recomandat e cale lunga ... daca scrie undeva chestia asta astept sa-mi arati si mie ... si de ce Castrol ? doar pentru ca e mai scump ca restul ? Daca maine Prista s-ar face 800 mii litrul ai cumpara Prista pentru ca ce e mai scump e automat si mai bun ?!??!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, as cumpara Prista, daca ar veni cu Prista din fabrica. La o adica vorbim aici de completare de ulei. Si conteaza daca pui alta marca peste ce ai deja in baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'GRooVe', tu vorbesti numai ca sa te aflii in treaba, nu ai citit toate posturile de mai sus? De unde stii tu ca ai castrol pus din fabrica? Si daca tot sustii sus si tare ca conteaza ca pui la copletare alt ulei decat Castrol atunci explica-ne si nou de ce aproape fiecare dealer recomada completare cu un alt tip de ulei decat Castrol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece Castrol s-ar putea sa-si deschida fabrica in romania si ca tot ce e facut in tara asta o sa fie de ... 2 lei ... probabil d-aia toata lumea recomanda altceva si pe langa asta mai sunt unele bidoane venite de la turci !!! uitati-va bine pe eticheta cand il cumparati sa fie facut in UE nu Turkey !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'GRooVe', tu vorbesti numai ca sa te aflii in treaba, nu ai citit toate posturile de mai sus? De unde stii tu ca ai castrol pus din fabrica? Si daca tot sustii sus si tare ca conteaza ca pui la copletare alt ulei decat Castrol atunci explica-ne si nou de ce aproape fiecare dealer recomada completare cu un alt tip de ulei decat Castrol?

In primul rand te-as ruga sa nu te aprinzi prea tare. Nu as vrea sa te am pe constiinta.

In al doilea rand, daca tu stii din cartile citite de tine, ca este bine sa completezi cu alt ulei decat cel din fabrica...iti urez succes.

Uleiul cu care a venit masina mea, iti garantez ca este Castrol. Pana acum, nimeni nu mi-a recomandat completare cu alt tip de ulei (nu zic ca este imposibil, ci doar ca la mine nu s-a intamplat).

Mi se pare totusi ca ar trebui sa pastram un minim de decenta aici si sa avem grija cum vorbim unii cu ceilalti.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=22056&st=0 Mai arunca un ochi si pe aici.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare totusi ca ar trebui sa pastram un minim de decenta aici si sa avem grija cum vorbim unii cu ceilalti.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=22056&st=0 Mai arunca un ochi si pe aici.

si mie mi se pare foarte corect ce zici dar in acelasi timp ar trebui sa nu mai informam oamenii gresit cu declaratii de genul :" Castrol e singurul ulei recomandat de VW" nu crezi ???

cat despre poll-ul ala nu e relevant deloc ... nu reiese decat ca 65 de utilizatori de pe forum folosesc castrol ... asta inseamna ca e cel mai bun ptr VW ??

si daca fabrica iti recomanda castrol iar dealer-ul foloseste mobil ce faci ??? esti obligat sa pui mobil ca asta are dealer-ul si da-mi un exemplu de o masina care a patit ceva din cauza ca nu a folosit ce a zis fabrica ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw recomanda Castrol. Tu esti liber sa alegi ce vrei tu.

Si ca sa va demonstrez ca nu sunt un fan inrait Castrol neaparat, am luat ulei 507.00 de la OMV.

Sper sa fie ok, oricum in 2.000 fac schimbul.

E bine ca se gaseste acum si la OMV, ca inainte nu gaseam decat la Porsche. Si cand ramai in "pana de ulei" e oribil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!