Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

E bine ca se gaseste acum si la OMV

In benzinaria OMV ? Ce denumire comerciala are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e vorba de 507.00 cu codul 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am ridicat masina pe 27.04.2007 si am cumparat si un litru ulei Castrol TXT 505.01, pe care mi lau recomandat pt motorul meu. Acum am vazut pe cartea service ca scrie QG2, adica "no possibility of activating service interval prolongation".

Iata decodarea celor trei variante:

QG0 = without service interval prolongation

QG1 = service interval prolongation

QG2 = no possibility of activating service interval prolongation

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KPS Salve

Asa ti-au spus cand ai luat masina ca ai in motor Castrol 505.01 sau tipul asta ti-au recomandat pentru complectare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
In benzinaria OMV ? Ce denumire comerciala are ?

Castrol Long Life III. Asta e denumirea comerciala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

somebody poate in alta tara gasesti la OMV Castrol...dar tare m-as mira. La OMV toate au denumirea BIXXOL, iar 506.01 este BIXXOL Special V6 iar 507.00 este BIXXOL Special V7.

Sunt facute de OMV si m-as mira sa le pune sticker cu Castrol, dar poate tu stii mai bine.

;) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ref ulei... la rev de 15.000 cand am facut-o la tess Bv, am spus clar ca vreau castrol cel mai bun... zis si facut... dar dupa ce am luat masina motorul mergea mai greu...!

dupa numai 7.000 km din care 5000 pe autostrada in afara mi s-a aprins martorul de ulei...! am schimbat eu uleiul si motorul merge ca innainte..>!

:D ma omoara serviceurile din ro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
dupa numai 7.000 km din care 5000 pe autostrada in afara mi s-a aprins martorul de ulei...!

E normal sa ti se aprinda martorul ala dupa cei 7,000 km. Trebuia numai sa completezi cu ulei, nu sa il schimbi... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna

Am un passat B6 TDI 105Cp (77kW). Am parcat in panta si astfel am "reusit sa aprind" senzorul de nivel scazut de ulei.

Nu am competat pana acum cu ulei ... am aproape 10.000 km.

As vrea sa completez, sa nu am surprize pana la prima revizie ... dar din cate inteleg nu e foarte simplu de identificat ce ulei trebuie adaugat.

In cartea de service scrie 507 00 sau la motorul fara filtru diesel de impuritati se poate si 50601 sau 50501 (507 00 merge la ambele motoare).

Intrebarea mea este;

Cum stiu daca am sau nu filtru de impuritati ? Este vreun cod scris in cartea/planul de service ?

De mai sus din forum am vazut ca din planul de service se poata deduce tipul de ulei: QG0, QG1, QG2.

La mine scrie QG2 deci conform celor scrise mai sus pe forum presupun ca am ulei 505 01 si deci motor fara filtru diesel de impuritati (deduc eu).

Am sunat la doua service-uri VW ... unul a zis ca trebuie neaparat Castrol LL3 507 00 (ceea ce nu prea cred de vreme ce scrie pe planul de service QG2) ... altul ca 505 01 dar cum nu stiu ce marca de ulei am, trebuie schimbat tot (eu presupun ca au pus Castrol de vreme ce VW recomanda Castrol :rolleyes: ).

Unde gasesc totusi niste informatii "oficiale" ? de ex. corespondenta QG0=QG2=50501=5W40, QG1=50601 ... exista vreun site unde se pot decoda codurile din planul de service ?

Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pe baza seriei de sasiu VIN decoder -ul din semnatura mea o sa-ti spuna daca ai filtru de particule (impuritati) (DPF) sau nu.

Eu inclin sa cred ca nu ai pentru ca ai fi fost avertizat de asta la cumparare si ti-ai fi dat seama dupa comportamentul motorului.

Dar oricum merita verificat.

Tot acolo poti sa verifici cu ce fel de plan de service a fost livrata masina (QG0, QG1, QG2).

Daca e QG0/QG2 poti sa completezi cu un ulei Castrol pentru TDI PD, de exemplu Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 (e VW 505.01)

Daca e QG0 atunci Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30 (e VW 507.00 care include si VW 506.01).

Daca vrei sa fii 100% linistit ca nu amesteci diverse feluri de uleiuri fa un schimb complet, eventual chiar programeaza prima revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Am o intrebare referitoare la joja, care este nivelul minim si maxim si pe unde ar trebui sa fie nivelul uleiului?

Am facut in jur de 1200 km si nu mi-a aparut nici un martor la bord, am verificat uleiul si atinge a doua biluta de jos.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti consuma atat de repede. Ti se va aprinde mai tarziu, la mine a fost pe la 3500 parca. Pentru mai multe detalii uita-te in cartea masinii si o sa vezi exact cum sta treaba cu nivelul uleiului in functie de semnele de pe joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am completat pe la 7000 si la 13500 km cu Aral la recomandarea unui prieten care este mecanic (cu experienta destul de indelungata in autoturismele VW) la PB. Tot el mi-a zis ca nu conteaza cu ce ulei completezi prima data (primii 15000 km) pentru ca este ulei de fabrica, urmand ca dupa revizie completarea sa se faca numai cu marca uleiului cu care ai facut schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ GRooVe

Din pacate nu am cartea masinii, fiind fabricata in a doua jumatate a anului 2007 apare fabricata in 2008, iar cartile pe 2008 nu au ajuns inca in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cosminescu. Stai linistit ca nu e dracu asa de negru. Eu am 6700 km si am completat vreo 100 ml mai mult de fitze ca nu scazuse cine stie ce. Dar daca tot dadusem bani pe ulei ! Si acum sunt pe "max"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat nivelul uleiului si este la maxim dupa 1200, m-am linistit, ma asteptam dupa ce mi-a spus dealerul sa completez dupa 500km. Oricum pentru siguranta am litrul de ulei in portbagaj. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinuta mea la revizia de 15000 km mi-au schimbat uleiul , nu am intrebat cu ce , acum am 19000 , s-a aprins martorul de ulei. Am sunat la service la porsche , m-au intrebat ce motor am si mi-au spus sa pun Castrol PD 501.00 5W40. De aici am tras concluzia ca ei pun acest tip de ulei la toate motoarele 2.0 . De asemenea mi-au recomandat sa nu pun 507.00 (chiar daca din ce am citit eu aici este mai bun) . O sa ascult sfatul baiatului de la service si o sa pun 501.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie asa mi-a zis tipu' ... Si eu as inclina sa cred ca este vorba de 505.01 ... dar ce inseamna motor TDI PD? :D .. ? O sa iau totusi 505.01 pt ca in carte scrie ca tipurile compatibile sunt 505.01 , 506.01 si 507.00 deci 201.00 nu vad nici eu .. oricum ms hyper ca mi-ai deschis ochii :blink:Si unde gasesc tipul asta de ulei? Am vazut ca in benzinariile Rompetrol se comercializeaza Castrol , dar aceste 2 tipuri n-am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

505.01 este norma pentru motorul tau. Nu cred ca ti-au recomandat 507.00 doar pentru a nu mixa uleiurile intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca sunteti mai multi care imi recomandati acelasi lucru ( 505.01 ) o sa completez cu acest tip , desi inca nu stiu de unde il voi cumpara .

10x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Metro, Carrefour, hyper, sau orice magazin de piese auto mai de Doamne-ajuta. In Carrefour aveau sigur Castrol 505.01. Chiar acum ma bate gandul sa trag o fuga pana acolo sa iau 1L ca-mi vine masina in 3 saptamani si nu mai am rabdare :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ing, e bine, ia potcoava pana vine calul. Mult a fost, putin a ramas. :banghead:

M-am uitat in cartea tehnica si scrie ca toate motoarele tdi dfolosesc ulei 507.00.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am aflat unde scrie ce tip de ulei este in motorasul tau. Am fost la un tip de la MIDOCAR si mi-a aratat pe stalpul dintre usi de pe partea stanga, in partea sganta(cea cu usa soferului) este un sticker pe care scrie mai multe info printre care si cea cu uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!