Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Am descoperit ca am nivelul la ulei mai scazut si as vrea sa mai completez cativa mililitri acolo.

Recomandati-mi o marca si un model bun(ca pret sa fie normal, nu vreau ceva prea expensive)

P.S. scuze daca s-a mai scris despre asa ceva dar eu unul nu am gasit nimik cu Search-ul

 

LE: (Adaugat de Valentin): Norma de ulei recomandata pentru motorul vostru se gaseste in urmatorul tabel:

 

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vezi ca scrie si in carte. Iti trebuie VW 507. Iar in codul celalalt 5w30.

Castrol folosesc si asta scrie si cartea. Ca pret e ceva mai scump, dar...e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa fii foarte atent la ce ulei pui, ca motoarele PD, cum e si al tau, sunt mai pretentioase si trebuie un ulei special, din cate stiu eu.

De aceea sfatul meu ar fi sa iei uleiul de la un dealer vw, chiar daca poate fi un pic mai scump, dar fata de uleiul pe care l-ai lua din alta parte cat sa fie de scump? O suta, doua de mii in plus la un litru. La cat ai dat pe un Passat B6 Highline, nu cred ca e chiar o avere. E vorba de viata motorului masinii tale.

Pe de alta parte fii foarte atent cum masori nivelul uleiului, trebuie sa fii foarte sigur pe ce ai masurat. Eu, de exemplu, il masor dimineata, cu motorul rece, pe un plan cat mai orizontal posibil, iar masuratoarea o fac de vreo 2-3 pentru siguranta. De ce zic, daca depasesti nivelul maxim de ulei admisibil e foarte nasol. Vezi ca pe joja sunt 3 zone. In zona de sus NU tre' sa pui ulei, in zona de mijloc POTI pune, daca vrei, iar in zona de jos TREBUIE sa pui.

Am si eu o intrebare (avand acelasi motor ca si tine): cati km ai facuti?

Eu la 3000 inca nu trebuia sa completez (era la limita dintre zona de sus si cea de mijloc, chiar pe dunga aceea punctata de pe joja care desparte zonele). Probabil ca in curand o sa trebuiasca sa-i pun si eu un pic. Oricum, tinand cont ca a fost in rodaj, cateva sute de ml pusi intre doua schimburi de ulei (facute la 15.000 km) nu e ceva rau sau anormal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc ulei OMV de la petrom; e in jur de 42 lei litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu peste 30.000 km eu personal nu prea o cred si nu as face-o. Intai as cauta pe Internet date cat mai precise despre uleiul respectiv, din care sa reiasa clar intervalul de schimbare recomandat. Oricum, 30.000 km in Romania, la poluarea si la traficul existente ... eu stiu ce sa zic? Nu prea cred ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am voie sa folosesc altceva in afara de 507.

SI hai sa fim seriosi, e si penibil sa te zgarcesti la cateva sute de mii, cand ai o astfel de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in o gramada de locuri si nu dau de w507 ala cretin. Asta este o notatie interna volkswagen nu un model de ulei. V-as fi recunoscator sa imi spuneti exact modelul.

Asa cum imi recomanda cineva mai sus, mi s-a mai recomandat LongLife PupeDuse nu stiu cat ceva un w505 parca dar nu as lua pana nu sunt sigur ca e ok...

Voi stiti exact ce pun astia daca as merge cu masina la reprezentanta?Iau din ala chit ca e mai scump si gata...

Am si eu o intrebare (avand acelasi motor ca si tine): cati km ai facuti?

Eu la 3000 inca nu trebuia sa completez (era la limita dintre zona de sus si cea de mijloc, chiar pe dunga aceea punctata de pe joja care desparte zonele). Probabil ca in curand o sa trebuiasca sa-i pun si eu un pic. Oricum, tinand cont ca a fost in rodaj, cateva sute de ml pusi intre doua schimburi de ulei (facute la 15.000 km) nu e ceva rau sau anormal.

Eu am facut 9100km pana acum si cand am verificat uleiul am vazut ca este putin cam jos. Adica pe joja este o zona daca stii exact cu o hasura. Nivelul la mine este putin sub aia 2-3mmsi vreau sa il urc pana la jumatatea acelei zone.

Eu nu am voie sa folosesc altceva in afara de 507.

SI hai sa fim seriosi, e si penibil sa te zgarcesti la cateva sute de mii, cand ai o astfel de masina.

Nu m-as zgarci la 100Ron litru nu mi se pare mult. Dar spune-mi exact un model (Castrol BlaBla wXX XX) care are w507. Eu am cautat ca un nebun ieri toata ziua si nimic...

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol cu 507.00 este sigur Longlife II si III. Castrol LL 2 are si 506.01 si de aceea ti l-as recomanda. Poti de sigur sa cauti si alte marci de ulei Shell,Aral,Liqui Moly,Elf etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in o gramada de locuri si nu dau de w507 ala cretin. Asta este o notatie interna volkswagen nu un model de ulei. V-as fi recunoscator sa imi spuneti exact modelul.

Castrol LongLife 3 5w30 este cel cu norma 507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o privire aruncata pe bidon se pare ca LL2 are doar 503.00,506.00 si 506.01. LL3 inseamna ca are 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: am motor 1,9 TDI BXE 105 CP pe un Passat B6. Am cumparat de la dealer un litru de ulei ca sa-l am de rezerva. E ulei Castrol TXT VW 505 01. E suficient de bun pentru acest motor? Este mai bun un alt tip de ulei (ca sa stiu sa cer data viitoare)? Are ceva daca amestec uleiurile, in sensul ca pun o data 505 01, apoi adaug 506 01, mai pun alta data si 507, in functie de ce gasesc?

Acest Castrol TXT cam la cati km ar fi bine (recomandabil) sa fie schimbat?

Multumesc de ajutor :D si scuze pentru multimea de intrebari, da' daca nu stii mai bine intrebi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in carte scrie ca daca masina a venit cu ulei LL si pun ulei pt interval normal de service ca indicatorul pentru calitatea uleiului nu va mai functiona corect(este si evident) dar nimic altceva. Mai bine te uiti cum e codata masina si dupa vezi cu ce ulei e mai bine sa completezi. Eu de exemplu am dorit neaparat acelasi ulei cu cel din masina la momentul livarii (Shell Helix Ultra 0w-30) si evident ca dealerul mi-a dat Shell Helix 5w-40. Am gasit pana la urma exact acelasi ulei. Acum eu de exemplu am facut schimbul cu Castrol LL2 pentru ca a fost usor de gasit, nu as fi refuzat nici Liqui Moly,Aral,Shell,Mobil etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum as putea sa-mi dau seama dupa cum e codata masina ce ulei e mai bun pentru ea. Si cum as putea sa stiu ce ulei are in ea din fabrica? De unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carte service...vezi ca ai un abtibild acolo cu optiuni ale masinii(coduri de 3 caractere) si cauta sa vezi un QG0,QG1 sau QG2. Oricum vezi ca scrie asta in cartea service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vezi ca e in carte. Si in nici un caz nu amesteca doua tipuri de ulei. Poti avea surprize f neplacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la a amesteca ulei 505 01 cu ulei 506 01, ambele Castrol.

De ce zic asta, pentru ca, pe de o parte, nu stiu ce ulei are masina in ea, iar in viitor nu sunt sigur ca cei de la service vor tine cont prea mult de acest aspect. Cand aveam Skoda a venit cu Shell din fabrica, mi-au pus cei de la Porsche Shell o bucata de vreme, dupa care au schimbat de Aral. Asa si acu' mi-e teama ca service-ul baga ulei in functie de ce contracte au ei cu diverse firme si-i doare fix in cot de a nu le amesteca, de viata motoarelor noastre si alte asemenea amanunte nesemnificative pentru ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza marca...conteaza clasificarea lui. Mi se pare ca totusi din fabrica VW are contract cu Castrol dar nu sunt sigur.Skoda are contract cu Shell. Pai tocmai la faptul de a amesteca 505.01 cu 506.01 sau 507.00 ne refeream si noi. De asta trebuie sa afli cu ce norma a venit masina ta.

507.00 din ce m-am informat a aparut ca un raspuns la masinile cu DPF asa ca la 2.0TDI fara DPF poti sa pui linistit 506.01.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la a amesteca ulei 505 01 cu ulei 506 01, ambele Castrol.

De ce zic asta, pentru ca, pe de o parte, nu stiu ce ulei are masina in ea, iar in viitor nu sunt sigur ca cei de la service vor tine cont prea mult de acest aspect. Cand aveam Skoda a venit cu Shell din fabrica, mi-au pus cei de la Porsche Shell o bucata de vreme, dupa care au schimbat de Aral. Asa si acu' mi-e teama ca service-ul baga ulei in functie de ce contracte au ei cu diverse firme si-i doare fix in cot de a nu le amesteca, de viata motoarelor noastre si alte asemenea amanunte nesemnificative pentru ei.

Chiar daca sunt amandoua Castrol sunt diferite, deci NU LE AMESTECA.

In carte scrie ce ulei ai acum si ar fi bine sa vezi ce ulei iti vor pune si in service, sau eventual sa specifici tu clar ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie neaparat sa aflu ce ulei are acum masina in ea, ca despre ce pun ei in service, sunt convins ca or sa puna ce au sau ce vor, indiferent ce am eu nevoie. Ca dovada, cand mi-am cumparat bidounul de ulei de rezerva, tipul de la biroul de unde l-am luat nu a avut nici cea mai mica curiozitate despre ce motor am, ce masina, ce tip de ulei ar trebui ... pur si simplu eu am cerut un litru de ulei si el mi-a dat un Castrol TXT 505 01. Despre gasit tipul de ulei in cartea masinii, UNDE, ca m-am tot chiorat pe acolo, dar, in afara de tot felul de coduri ciudate, nu am gasit nimic ... Unde trebuie sa ma uit, ce ar trebui sa caut pentru a-mi da seama ce ulei am in masina in acest moment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa-ti zica nimeni ce ulei ai in masina acum!O sa vezi doar ce norma respecta asta. Daca ai QG1 respecta 506.01 daca ai QG0 sau QG2 ai 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Da m-am uitat si eu in carte dupa model ulei sa vad si nimic. Mi se pare totusi foarte ciudata politica asta a volkswagen in ceea ce priveste uleiul. Primesti cu masina un fluturas in care ti se spune ca VW recomanda Castrol si cand colo gasesti in motor altceva sau iti recomanda in carte w507(mai si alerg ca bolu dupa el pe la cai verzi pe pereti si nu-l gasesc) si de fapt ai in motor w505 sau w506 :P. Incep sa ma enerveze nemtii astia

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol LL3 (W507) costa 25 euro litrul la dealerii VW din Austria si cam 30 euro litrul in magazine (gen Interspar). LL2 e mai ieftin cam cu 5 euro/litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit unde poti vedea ce tip de ulei ai in masina. In cartea masinii, la inceput, e lipita o hartie deasupra careia scrie ceva de "Placuta tehnica a masinii" sau cam asa ceva (e o hartie dreptunghiulara cu tot felul de coduri). Printre codurile de pe ea trebuie sa fie unul de tip QG0, QG1 sau QG2 (eu, de exemplu, am QG2).

Apoi, dupa ce se identifica acest cod, se tine cont de mesajul lui @Alextz (multumesc :lol: ) si ne dam seama ce norma respecta uleiul nostru.

Da' eu tot mai am o intrebare: daca la mine zice QG2 ar trebui sa pun ulei 505.01. Dar parca se zice ca uleiul 506.01 e mai de calitate. E ceva rau daca, incepand cu urmatorul schimb de ulei, eu imi pun 506.01 si merg numai pe aceasta norma exclusiv? Deci nu le amestec punand o data ceva, data viitoare altceva si tot asa. Nu, eu trec complet pe un anumit tip de ulei si imi pun numai din acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema. Pui daca vrei 506.01 dar la tine daca este ca la mine(SO1) si ai QG2 nu ai senzorii pentru calitatea uleiului in baie deci nu vei fi putea avea parte de intervale flexibile de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!