Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

Si bugetul era cu 2000€ + mai mare ;)

Cat despre motorizarea de 1.6 care este pe ea, chiar azi ne-am intors dintr-o iesire de Cluj - Resita - Imprejurimi - Retur ~650km, consum mediu 4,6 fara sa merg la consum, si cu depasiri unde s-a putut.

 

Si eu si sotia am fost multumiti de ea, si suntem ;)

Link către comentariu

Foarte faina masina, O3 arata f bine pe alb. Se vede ca e masina noua, o tii foarte curata. Mai vedem peste un an... ;)

 

Ce feedback ai pentru amortizoarele de la capota pana acum?

Link către comentariu

E comod pentru conpletarea cu lichid de parbriz - aviz amatorilor de drum lung pe vremea umeda :)

Estetic: arata bine

Utilitate: ok

Raport pret / calitate: m-as fi asteptat sa urce frumos si lin, insa parca agata pe la 70-80 la suta din ridicare , ca apoi sa cobtinue deschiderea capotei

Cat despre noutatea masinii sper sa arate cel putin lq fel de bine, in primavara incep elementele pentru caroserie :)

Sunt de pe un mobil imprumutat, sorry pt greseli de redactare :(

Link către comentariu

Hmmm....ce parere aveti...cum reusesti asa zgarieturi ? ... am observat cand am ajuns acasa...m-am uitat pe camera ca parcasem in spate la o dubita, insa s-a terminat bateria camerei de filmat inainte ca individul sa plece...

 

11024778_10206439744211828_68914522453271495978_10206439744291830_5055756325123111053195_10206439744251829_237886462051310847325_10206439744731841_212819956248411050107_10206439744371832_2533737097496

 

raman cu speranta sa fie singurul incident care il voi avea cu jucaria ... weekend fain !

Link către comentariu

Si eu am luat botez, cum ai tu.

Ca bonus: si un prag raschetat.

Link către comentariu

In alta ordine de idei, dupa un retus frumos, am scapat si de inconvenientul cauzat mai sus.

 

Insa tinand cont ca se apropie vigilent zilele calduroase, am ajuns al o dilema.

 

Componentele din video-ul de mai jos, mai spefic perechea pentru bara fata, cat si "difuzoarele" pentru bara spate.

 

 

Am vazut pe forum un coleg, care a montat acele "tips-uri" de la Milotec, si le voi comanda sigur. Insa ce parere aveti de acea modificare pentru bara fata - acolo insa sunt cu "cantec" daca sa le achizitionez sau nu.

 

Pe langa Milotec, in aprilie vor veni sigur Jantele de 17 "Hawk" , cat si probabil un "Rear roof spoiler" de pe superskoda.

 

Mersi de pareri si o zi insorita tuturor ;)

Link către comentariu

retus? sa inteleg ca a iesit din polish, nu? 

 

tips-urile alea sa stii ca se monteaza foarte usor, eu le-am comandat de pe http://skodadop.com/, pentru ca acolo erau cele mai ieftine.

daca iti comanzi chestiile alea de pe fata sa ne anunti si pe noi, cum a iesit? daca se prind exact ca in video? Din ce am inteles ele vin pe nergu si trebuie vopsite.

Link către comentariu

@doggy: aoleu, pana la urma am reusit sa il pun in eng site-ul, ma speriasem in prima instanta :) - nu cunosc site-ul, a decurs ok tranzactia ? Eu ma gandeam de pe milotec.de sa le comand, insa diferenta de pret exista :)

 

Retus in sensul ca a trebuit si o parte revopsit, si apoi polish, din pacate au fost destul de adanci - in partea de jos de exemplu era sarita toata vopseaua, pana la bara, partea de sus se agata unghia destul de tare peste zgarieturi :(

 

Insa a fost revopsit pe alocuri, relacuit + polish, si la soare nu iti dai seama de diferenta, deci sunt multumit de lucrare - desi, iti dai seama ca as fi preferat sa fie neatinsa masina, insa sunt la urma urmei de neevitat ...

 

Poate daca as fi parcat cu avariile pe trotuar ar fi fost o zgarietura de la un pieton, asa parcanda legal, a fost bara celui care a iesit din parcare, sunt de neevitat din pacate, mergem inainte.

 

Voi reveni oricum cu o tura de poze - mai am o comanda de la superskoda cu mici "accesorii" care trebuie sa ajunga, si pentru body+jante oricum vor fi poze :D

Link către comentariu

da, a decurs super bine. Pe mine ma batea gandul sa iau xenon cu led line de la ei si eram curios cum decurge tranzactia/transport etc si de asta le-am comandat.

Link către comentariu

Bine ca ai rezolvat cu zgarieturile si ca s-a putut face retus.

Suna bine planurile de viitor, cu accesoriile Milotec si jante.

Spor!

Link către comentariu

Astazi a ajuns inca o comanda de pe superskoda

Ca mic feedback:

- led portbagaj: se schimba repede si usor cu cele otiginale, intensitatea nu se compara

- praguri usi spate: merg ok cu cele "stock" de pe fata

- footrest rs: se schimba cu un pic de rabdare, inca tot nu sunt sigur ca e montat ok

- pedale rs:pedalele de ambreiaj si frana se schimba foarte repede si usor, cea de acceleratie e f***** , cred ca ne-am chinuit 2 persoane vreo 20-30min pana sa reusim montarea

Voi reveni maine sper cu 2/3 poze sper pt curiosi :)

Link către comentariu

La pedala de acceleratie, daca dadeai pe buza interioara a pedalei ornament cu putina crema de maini, intra imediat. altfel, misiune imposibila

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu

era un filmulet pe youtube cum se montau footrest rs si pedale rs, parca nu s-a chinuit asa mult. Oricum asteptam poze, cochetam si eu la un moment dat, dar mi-a trecut :D .

Link către comentariu

Inca nu am apucat sa fac o tura de poze pt led/praguri/pedale, insa vor aparea si alea :)

 

In alta ordine de idei, vine primavara aka, jante vara :D

 

Teron -jantele actuale- vor ramane pentru iarna, iar pentru vara am ajuns pe ultima suta de metri cu decizia, asa ca here i go:

 

1. Hawk - 650€

wh17-hawk2.jpg

2. Ceva de VW ? -nu sunt sigur, de pe OLX gasite - 350€

41900851_5_644x461_4-jante-5-112-8jx17-p

3. Clasica frumsete de Audi - 470€

41182977_1_644x461_jante-de-aliaj-audi-m

4. Keep it tidy GTI- VW - 480€

39681013_1_644x461_vand-janta-de-aliaj-p

5- audi RS - 480€

33907183_2_644x461_janta-de-aliaj-audi-p

 

 

Asa ca daca aveti propuneri, sugestii, sau pareri la cele enumerate mai sus, apreciez :) -desi acuma ca le am pe toate intr-un loc, par destul de asemanatoare nr 1 cu nr 5 ^^

Link către comentariu

Stii ca e vorba de gusturi nu? :D asa ca alege ce-ti place…mie-mi plac nr 5 de audi rs ; nu stiu cat de calitative sunt, daca sare lacul de pe ele va costa destul de mult reconditionarea in 2 culori exact cum sunt acuma ( ~ 1500 lei )

Link către comentariu

Jantele de mai sus sunt replici asai? Te sfatuiesc sa cauti ceva oem, e alta calitate. Sa te interesezi si cat poti sa ai et -ul max/min.

Link către comentariu

si in alta ordine de idei ar mai fi 2 lucruri de comparat, cel putin asta am luat si eu in considerare inainte sa cumpar hawk-urile. Din cate vad ce ai pus mai sus doar hawk-urile sunt noi, restul sunt sh si trebuie sa ai grija daca se potrivesc, de exemplu jantele de audi au et 32 si hawk(care in teorie ar fi de skoda) au ET 49. Apoi ai grija ca o sa ai nevoie de inele de centrare, deoarece difera diametrul gaurii din centru.

Pe mine ma batea gandul sa iau niste jante de VW modelul porto, dar cand am vazut ca trebuie sa iau in calcul mai multe chestii asa am ramas pe ceva OEM skoda si asa am ajuns la hawk-uri.

Link către comentariu

1- sunt OEM de pe superskoda

2- aici nu scrie nimica, ar trebui sa intreb

3- GMP italia

4- wsp italia

5- fabricate in italia, nu scrie alte detalii

 

Cat despre et max/min nu mi-am batut capul, trebuie sa recunosc

 

Edit: acuma ma uitam peste document

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Da, insa pe moment doar dupa R17 ma uit. Masina a venit echipata cu pneuri de vara pe jantele Teron. Am achizitionat pneuri de iarna pe 17 pentru acele jante. Nu vreau sa achizitionez pe moment si jante si pneuri, ci doar jante pe 17.

Desigur, cand ma voi plictisi de ele, cred ca voi ramane cu 17 pe iarna si 18 pe vara, insa pana atuncea trebuie sa fiu sigur ca voi fi singura persoana la volan - pe moment mai urca si sotia o data la cateva saptamani, si bordurile imi provoaca frica :P

Link către comentariu

Eu votez pt nr 1 sau 5. Cred ca ar da super pe masina. Sa ai noroc de ea.

Link către comentariu

Clar Hawk fara niciun dubiu. Restul fie sunt replici, fie nu arata de pe skoda.

Link către comentariu

Si inca o parere, Hawk vs. cele de mai jos? :P 

 

45253677_1_1000x700_vand-set-jenti-de-17

 

Ar fi tot OEM, desi inca nu am toate detaliile :)

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!