Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

Sunt colantate, cromatul din ultima parte a geamurilor incepuse sa se matuiasca de la spuma activa. Nu ca se observa prea tare, insa stiam eu :P

Carcasele nu au fost demontate, s-a folosit 3 bucati de folie, insa nu se observa inbinarea doar daca stii unde sa te uiti, au unghi prea mare carcasele pentru a putea lucra folia dintr-o bucata. Vedem cat tine asa, daca nu voi comanda direct pe OEM si le voi schimba, nu e paguba mare :)

Mersi de aprecieri, gusturile nu se discuta insa se apreciaza , mai am ceva de bricolat pentru a ajunge unde imi bate mie capul, insa pe moment mai putem trece cateva saptamani/luni cu aceasta combinatie ^^

Sambata placuta ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Hmmm, de pe mobil nu a vrut asa ca "ma repet" cu cifra aniversara 40.000 :P

fLyan5Z.jpg

In rest roadtrip pana prin Franta si inapoi cu un consum cat de cat ok...

pmdnAiL.jpg

In bord ne prezantam in moment la 42.7xy km, nu am ce sa ii reprosez masinii. De fiecare data cand ma gandesc ca imi este necesar ceva mai mic si cu motor mai mare imi aduc aminte cate "de toate" intra in spate, si ma minunez cand vine vorba sa pun bagajele...totusi cat intra.

Despre roadtrip as mentiona Besancon FR - Geneva CH via E23 Pontalier si retur via N5 Morez FR care este o splendoare -cel putin parere personala - poze cum sunt lenes, via mobil, de pe aparatul foto inca nu le-am descarcat

ienitzp.jpg

3nP67xf.jpg

As mai face spam cu Sinsheim Technikmuseum pentru ca automobile...

Bjohgjh.jpg

Ah da, si merita si Europa Park din Rust DE, insa tot asa ca si la Disneyland Paris, pot recomanda 2 zile + non weekend/sarbatoare pentru o "respiratie mai buna"

Si pentru ca automobile...asteptam Ateca si KODIAQ , poate trecem la un DSG 2.0TDI 190cp....insa asteptam...sa bifam macar 2 ani cu actuala...mai repede de inceput de 2017 nu cred ca vor fi prea multe oferte/configurari posibile cu modelele mentionate...respectiv, nu se stie pe ce imi va mai sari piticul din cap...

Weekend fain ;)

 

 

Link către comentariu
octavia 4ever

Viteza aia ai prins-o la vale, consumul e bun avand viteza medie pe care ai avut-o. Cum ti se pare suspensia spate avand in vedere km pe care ii ai cu ea? iti poti da o parere destul de clara :D

Link către comentariu

Salutare,

viteze de peste 200km/h le prinzi pe autostrazi goale si drepte, nu este necesar sa vina valea :))

Cat despre suspensia spate, cu scaunele sport si pneuri 17 vara/iarna pot spune ca m-am obisnuit destul de bine. Personal, sunt in pragul unor arcuri sport si jante de 18, insa e un pitic

Vad ca suntem "vecini" de oras, daca doresti ne putem intalni si sa trecem peste denivelari cu ea, sa iti pot face personal o parere - desigur daca nu ai efectuat un test drive pentru o prima impresie deja ;)

Da, este rigida in configurarea actuala, da, probabil o voi face si mai rigida cu arcurile sport, insa nu pot spune ca ma deranjeaza, inclusiv la drumuri lungi. Insa este parere personala, aceasta poate fi subiectiva, si ma refer doar la a mea, cu scaunele aferente, cele clasice nu stiu/nu ma pot exprima dupa test-driveurile de acu 1 an jumatate, cum sunt la drum lung (+500 km)

O zi faina ;)

 

Link către comentariu

Si mai fac un spam...poate nu am voie nici in topicul propriei masini sa postez astfel de informatii, daca este asa va rog sa ma sanctionati...

Limitarea de la "cruise control" in cazul masinii si motorizarii - cel putin pe un G7 GTD am putut seta si mai mult - poza efectuata de copilot la viteze mai normale pentru ca "siguranta in trafic" si pentru ca "condusul preventiv"

jgHEXwM.jpg

Aceasta a fost posibil pe tronsonul Muc A99 - Stuttgart A8 - plin facut inainte de Linz, parcurs Austria pana spre A99 Germania intre 60-130km/h - a nins in data de 27.04 ninsoare - si cu pneuri de vara ... insa din Muc a fost o placere, carosabil mega gol, se vede si "consumul"

iDy407i.jpg

 

Link către comentariu

Ai sesizat vreo diferența la consum de când cu apărătorile de noroi si cu noua masca? Pt ca teoretic este mai puțin aerodinamică .

Link către comentariu

4.8 fără ambele, 5,2 cu apărătoare, 5,4 cu masca, insa diferă foarte mult carosabilul, viteza din Germania, cu trafic reușesc rar peste 150km/h, fără trafic rar sub 170km/h, deși majoritatea "cunoaște" ca al meu motor nu poate așa ceva.

subiectiv nu pot afirma creștere de consum cât creștere de viteza medie.

consumurile sub 5% le aveam la drum lung mergând pe e60 si ma opream in ingolstadt. Ulterior mergând autostrada din Debrecen pana ingolstadt, câteodată Stuttgart a apărut 5.0-5.2

acest roadtrip a fost primul când am prins germani constant peste 140/150km/h, si când am revenit in țara prin urziceni SM si nu oradea, așa ca sunt moduri diferite de exploatare, 1 vs 2 persoane, portbagaj Pt delegație de maxim 1 saptamâna vs bagaje de +1 & concediu & cadouri & bagaje de carat.

de îndată ce voi avea traseu de exploatare asemanator poate voi putea afirma ceva, insa ma mănâncă maxim suspensie+distantoare, si cum Ibiza bate la usa cu livrarea, exista posibilitatea de set-upuri diferite, insa trăim si vedem, revin

PS: vreau poze măcar prin PM dupa montajul final daca nu iti văd bricolajul live in CJ ;)

Link către comentariu

al meu tempomat nici de al naibi nu a vrut sa urce peste 160kmh, indiferent de tara in care am incercat asta :)

Oricum, jos palaria pentru un motor de 1,6 D/105 cai ce poate sa impinga o caroserie mare la +200! Esti sigur ca nu ti-au gresit masina la livrare? :D

LE: a iesit fain tare cu "black pack", insa imi permit o singura sugestie, deoarece parca ma uit la o morsa :D din cauza "capacelor" albe de langa proiectoare. Macar la nived de photoshop, nu te tenteaza sa le vezi si pe negru?

Modificat de sosoktm
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Sa ne facem intelesi, dupa 160 km/h nu prea mai impinge :)), mai degraba....se lasa asteptata ^^

Insa da, eu personal nu am vrut sa aud de aceasta motorizare pe o astfel de caroserie, si cum tineam la dotari am scos O3 din ecuatia pana la un testdrive peste weekend.

Pe moment ne ajunge la cum este exploatata, ramane sa vina primavara/vara 2017, vedem daca trecem la un cross-over sau ramanem la aceasi caroserie cu alt motor - asta in cazul in care se mareste familia

LE: nu ma pricep la photoshop insa si eu ma gandeam cum ar arata :P
Am mai observat asta, si probabil va fi montata o data ce pun si pe spate sigla de MC, scap de inscriptii, si colantez rosul intr-un cherry black, om trai si om vedea

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu

@ToniM: imi place ce ai facut cu masinuta asta ! Thumb Up :)

Sunt curios cum o sa reziste colantul de pe baghetele cromate de la geamuri - pentru un viitor proiect personal - asa ca, din cand in cand mai baga cate un feedback pe partea asta... Ma gandesc la exfoliere de la soare + wap ?

Link către comentariu

Multumesc de apreciere. Si eu am decurs la solutie dupa o consultare cu corsi. Avand feedback pozitiv am zis ca incerc si eu, te tin la curent dupa acest sezon "estival" cum ajung in toamna ;)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Si o mica parte din ninsoarea de care am scris mai sus...

LE: ah da, si inainte sa uit, am un B8 1.4 TSI in actuala delegatie....tind sa cred ca la nevoile mele, in viitorul apropiat tot diesel raman, nu ma prea lasa sufletul sa le calc la turatii mari benzinarele :(

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu

bagheta de pe prag e cam meehh, strici din aparitia "clean" de acum. Asta zice piticul meu, cu disclaimer desigur:D

oricum, daca un 105 cai face treaba pana la 160 pe huiduma asta, nu e rau de loc. Pentru utilizare cotidiana in limitele uzualului cred ca e un succes, doar nu degeaba gace grosul vanzarilor alaturi de 1,2 tsi. Pe un potential crossover insa....clar nu, :D e oarecum pacat de achizitie. Tot piticu` ..

Link către comentariu

Imi explici mai pe incet la ce te referi, ca m-ai pierdut ? :))

Care bagheta?

Crossover ma gandesc oricum la motor mai mare, nu acelasi motor aka 2.0 dsg 190cp. Daca nu vom schimba doar capota, un my2017 si vrs cu aceleasi dotari give or take ca si aceasta, insa pana atunci vorbim totusi de un minim de 7-8 luni probabil

Si desigur ma refer la condus preponderent in afara tarii, in tara nu pot sa zic ca nu imi este dor de motorul care il aveam pe Polo :P

 

Link către comentariu

Un mic video vizionat recent....

 

Si cand ma gandesc ca eu in afara de 2 plinuri de cand detin masina - ambele in FR unde eu, personal, nu am regasit OMV - doar OMV Maxx Motion "frecventez" in RO / AT / DE

Fiecare cu piticii nostri :))

 

Link către comentariu
On 13.05.2016 at 3:14 PM, ToniM said:

I

Care bagheta?

 

 

cea neagra de pe praguri din linkul dat de tine cateva posturi mai sus? (supersokda) sau te refereai la jante?

Link către comentariu

Nu, ai dreptate, la aceea ma refeream, insa asa dupa ce am dormit cateva seri, cred ca totusi este prea mult si pentru mine.

Vedem oricum cum va arata spatele dupa urmatoarea tura de bricolaj, si apoi om trai si om vedea.

Pe moment cred ca la final de luna va fi un drum pana in Oradea pentru mult asteptatul retrofit pentru senzori fata.

Cat despre jante, va depinde mult anul viitor daca ma decid sa mai tin masina sau nu - care va fi direct corelat cu bugetul la momentul acela :))

Daca o voi tine, cred ca voi lasa 17 iarna si voi trece la ceva mai mare vara, insa e drum lung pana atunci :)

 

Link către comentariu

un 19 sa fie bine si frumos pe curbe? :))))

parearea mea e sa vezi de un proiect nou, ca la cheala mare lucru pe afara nu a ramas de facut, daca vrei sa ramai in zona "civila" ;)

 

 

Link către comentariu

Si mie mi se pare 19 prea mult cu suspensia stock. Pt niște amortizoare mai evoluate....poate. La fel si ornamentele de pe prag. Dar aici nu pot fi obiectiv. E chestie de gusturi.?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Mda, pe langa niste chinezarii de pe aliexpress, weekendul acesta va mai fi...din nou...superskoda :P

1. COD 5E0071328

b253472s-960.jpg

2. O3-ZNK-BLK - sa pun si pe spate

o3-znk-blk.jpg

3. O3-KEYC-SPD

o3-keyc-spd5.jpg

 

Si cu asta sper urmatoarele relatari sa fie despre senzorii fata...despre o iluminare footlight...si o iluminare interior full led vazut aici

 

@sosoktm numai asa as fi ca ratusca incaltata ^^

@corsi oricum nu trec nici pe 18 fara alta suspensie, insa vedem cat o mai tinem pe Huanita...ori ii dam steroizi seriosi anul viitor ori o lasam sa isi faca de cap la altii :P

 

Modificat de ToniM
@
Link către comentariu

Si cum a venit vremea calda, am "aplicat" un pachet de protectie pentru cheala, mai ajuta la insectele de peste zi la drum lung :)

Spoiler

PACHETUL PROTECTIE

Masina dvs are in permanenta nevoie de protectie impotriva factorilor nocivi din mediul inconjurator.Aceasta operatiune este obligatorie pentru ca vopseaua sa nu se deterioreze in timp.Ceara sau sealantul au effect hidrofob, momentan daca va uitati la masina dvs la spalare apa are tendinta sa se acumuleze sub forma de balta, facand dificila stergerea ei si implicit stergerea produce zgarieturi, efectul hidrofob al pachetului de protectie reduce cantitatea de apa de pe masina si implicit efortul la stergere astfel reducand de 10 ori riscul aparitiei zgarieturilor.Include spalarea, decontaminarea pentru indepartarea impuritatilor (bitum,rasina,particule metalice,etc) degresarea si aplicarea a doua straturi de protectie bazate pe sealant (polimer sintetic) sau ceara (produs pe baza de extract de carnauba).Acest tratament se reface la un interval de 3 sau 6 luni.

De asemenea vor fi tratate toate suprafetele masinii.(dressing pe cauciucuri, tratament hidrofob sticla, solutie pentru curatat cromul,etc)

In rest comanda superskoda a fost efectuata, mai am saptamana asta de bifat o folie, poate reusesc un cherry red golf 7 gtd/gti style pentru spate, voi aplica 2 nuante, vedem daca ramane una pe ea sau nu.

In rest, 43.xyz km, nici un repros. Vom trage pe weekend un drum pana in Botosani la o nunta, presupun ca ma voi distra cu traficul dus-intors :P

Mai trebuie sa trec saptamana asta si pe la Seat pt masina de oras, intram deja in a 8/9 saptamana de la achitarea avansului si inca bate vantul...

Link către comentariu

Imi place ca ai foarte multa grija de masina asta ..si astept cu interes pocket rocketul sotiei, sa ne impartasesti impresii :)) 

Link către comentariu

@cristi511Mersi mersi ^^

Din pacate...si vari motive...am fost azi pe la Seat...trebuie sa ma reuit un pic peste program. Cele 8-10 saptamani de livrare - ne aflam in a 9 saptamana - aparent nu pot fi "tinute". Saptamana 31 pentru livrare: adica inca 9/10 saptamani...ajunem la un frumos 18-20 saptamani de livrare pentru o Ibiza...ma rog "apa sub pod"....

In alta ordine de idei...sunt pe mixed feelings...pe de o parte imi zice ca da bine tigania, pe de alta parte imi da cu virgula. (folie stopuri)

Ca de obicei, poze cu mobilul...

Fara pozitia aprinsa

jBYNXfx.jpg

E9ekPO2.jpg

66eOd68.jpg

Cu pozitia aprinsa

RYIv8ls.jpg

XdIl6aJ.jpg

yWjfOMP.jpg

Voi astepta oricum sa scap si de crom si sa pun sigla MC pe spate, si sa vedem ca look per total daca da bine sau nu, respectiv sa vad si peste noapte exact cat de bine se vede pozitia si frana.

Desi..acuma ca le vad pe pc parca dau binisor :))

 

Link către comentariu

Decupeaza in zona alba si o sa arate ca de fabrica...adica cherry red. ( daca nu ti place cum arata complet acoperite de folie). :) 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!