Jump to content

Allroad la buget redus....Octavia, octavia scout, superb,tiguan? Altceva?


sosoktm
 Share

Postare recomandată

Masina se vrea ca inlocuitor al unei octavii sedan 2.0 tdi (resoftata la cica 170 cai), an 2007, dsg. Am luat octavia de noua si am pus pe ea destule optiuni pe care le-am considerat necesare, pretul de nou a fost 25.500. Am 210.000 km cu masina, fara mari reprosuri.

Ideala pt mine ar fi o octavia rs cu pachet drumuri grele, dar nu exista. As prefera diesel, as prefera versiunea de 184 cai, obligatoriu sa am o garda la sol maricica, mai ies pe camp (pescuiala) si nu vreau sa aud harjaieli de plastic la fiecare urcare pe bordura. Obligatoriu cutie automata, preferabil dublu ambreiaj, obligatoriu xenon, carlig remorca si scaune incalzite.Octavia actuala e suficienta Dpdv al garzii la sol(cred pe la 16,5-17 cm). 4x4 nu este o necesitate, dar util , tractez remorca destul de frecvent si mai ajung in locuri noroioase. Rulajul e aproximativ 50/50 intre bucuresti si extraurban(2 adulti , 1 copil, ceva bagaje).Imi place f mult accesul la portbagaj si volumul de incarcare la octavia actuala. De superb nu mai zic, in break poti dormi perfect intins daca nu ai peste 190 cm.Intentionez sa tin viitoarea auto peste 5 ani, deci valoarea de revanzare nu e un criteriu esential.

1. Octavia sedan(proaspat aparuta in configurator) 2.0 tdi 4x4 dsg 184 cp. Peste ambition, daca o configurez cum as vrea, mai urc 7000 eur din optionale.Sa zicem ca asputea sa mai renunt la aprox 1500-2000 euri , dar tot ies pe la 30k. Suna mult pt o octavia, fie ea si ultradotata, insa daca am de ales, prefer sedan in favoarea break. Cea mai nasoala treaba e ca nu exista decat noua , e configuratie proaspat intrata in gama, inclin sa cred ca timpul de asteptare va fi similer celui pt scout, adica 6(sase) luni!

2. Octavia scout tdi, 184 cp, dsg. Imi place extrem de tare interiorul pe maro(plasticul de pe bord, ornameltele de "lemn" si scaunele textile. Arata ok in hainele de "allroad" si imi place ca are garda la sol zdravana, ba poate chiar si scut motor metalic(stiu ca modelul actual de octavia are doar plastic, indiferent de varianta. Al meu are tabla, pt ca am luat PDG. Mai scumpa cam cu 2-2500 fata de varianta "non scout", dar o gasesc pe la 23-26k(fara tva) pe afara.

3.tiguan 170(177?) cai, diesel, dsg 7. Il evitam din cauza cutiei, dar am aflat ca e similara dsg 6, nu renumitei dsg 7 de 250 Nm. Pozitie ok la volan, dar interior anost intr-o configuratie uzuala. Plansa de bord mostenita de la golf 5 plus, din ce in ce mai insensibila la schimbarile de generatie in vag:).Mai comoda pozitia pe locrule din spate decat cea din octavia, mai ales cu inclinarea spatarului banchetei, dar portbagaj muuuult mai mic. Garda la sol probabil mai mare decat mi-ar trebui, aerodinamica mai proasta datorata inaltimii. Unul sh(max 2 ani/60k km) sare putin peste 30. Sa zicem 31k euro fara tva.

4. A6 allroad 2011-2012, preferabil varianta de 3.0 diesel. S ar gasi pe la 30 k eur.

5. Superb sedan diesel si dsg, din pacate inteleg ca veianta de 170 cai nu e mare sfaraiala fara de cea de 140. Deoarece masina e ceva mai grea, daca pun si 4x4 ma astept ca diferenta de consum fata de octavia sa sara de 1 l/100 km.

Ca experiente relevante ar fi urmatoarele:

-test cu rs tdi 184 cai, dsg. Acceptabil insonorizata, motor mai slab decat ma asteptam si decat as vrea(dar nu i o prioritate). Singura placere era dorinta de turatie ma mare la commonrail fara de pd-ul de pe acruala masina, dar cu reversul cuplului perceput ca fiind mai slab.

-test drive cu superb tdi 4x4, varianta de 140 cai si cutie manuala. M a surprins neplacut cat de prezent era motorul in habitaclu.cutia manuala ajuta putin la reprize.

Cu allroad am mers(model mai vechi 2,5 diesel si 180 cai). Ok-ish, adica spatiu interior nu prea mare.

Nu ma atrage a4 allroad, am vazut ca are si preturi prea mari. Macar a6allroad are garda la sol variabila, nu e un break + ceva protectii plastic, cum e a4allroad.Dar nu ma atrage nici intretinerea de audi, reviziile la v6 si consumul de 3 litri diesel in bucuresti. La 30k euro exista deja touared de 245 cp, dar 3500 lei pe un rand de placute e peste nivelul meu de jusrificare logica.Am piciorul mai greu si cu octavia actuala ma invart pe la 10-11% in bucuresti, fara sa stau prea mult in aglomeratie. Nu ma astept sa vad sub 15 pe un v6, chiar si pe o caroserie usoara. Nu imi trebuie viteza mare, uzual merg in limita "de carnet", deci un 2 litri mai nervos ar trebui sa fie destul. Alte marci premium nu ma atrag din cauza intretinerii mai costisitoare, mai ales in comparatia octavia noua vs premium sh.

Daca o iau noua(octavia sedan) macar pun pe ce fix ce vreau( xenon, scaune sport, incalzire statinara, carlig remorca, airbaguri, pachet sumar piele, scaune incalzite, climatronic, senzori parcare, ceva sunet, dotari comforta, etc), dar pretul final e neverosimil de mare :D , poate mai negociez o reducere la dealer, dar din ce stiu nu e ceva de 2 cifre.Superbul si scout ul mai degraba le as cauta sh, desi nu sunt convins ca superb e o optiune valida. Tiguan ma descurajeaza cu interiorul anost si vechi dar si cu protbagajul mic. Aspectul exterior al auto nu e un criteriu major, important e sa merga bine, sa stau comod si sa imi poata raspunde asteptarilor referitoare la incursiunile in offroad usor(gen bagat scos o barca la apa, mers pe ceva drumuri de camp cu noroi/zapada).

Ce ati alege si de ce? Eventual alte modele/marci? De luat in calcul un rulaj de 25-35.000 km anual, cu durata minim de posesie 5-6 ani.

Multumesc

Scuzati erorile din text, am scris de pe tableta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Leon ST X-perience 2.0tdi 150 4x4 si manuala de la 24,8k sau 184 + dsg la 28k.

 

Tiguanul Sh nu mai trece de 30k pt ca nou un R-style 2.0tdi 177 dsg7 incepe de la 33.5k cu multe optionale incluse.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut si leonul st-x, insa pleaca de la pret ceva mai mare decat cel al scout ului, la optionale similare. Dimensiunle de confort interior sunt mai mici decat cele din octavia, deci no-go. Pe afara insa arata mai bine, cred eu, decat scout.

Optionalele alea multe de la r style nu s chiar asa de multe cum s ar putea crede. Multumesc oricum pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut in lista Passat Alltrack. Chiar nu te atrage?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea, ceva imi displace grav la interior. Poate in variante cu piele sa fie mai simpatic, dar nu sunt adeptul tapiseriei de piele si/sau alcantara, daca nu sunt ventilate scaunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cred ca alea se pot comanda. Dar e diferența intre motoare la Alltrack si Allroad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având în vedere că circuli mult în afara asfaltului și mai tractezi și o remorcă, uneori cu o barcă, ai nevoie OBLIGATORIU (prin decret prezidențial) de un SUV compact, 4x4. Nu vreau să te jignesc cu Duster, nici să îți propun Q5 că sare din buget. Logic, din grupul VAG rămâne Tiguanul, care, cred eu, e cea mai isteață alegere în cazul tău. Dacă ești dispus să cumperi și mașini non-vag, te mai poți uita la un RAV4 sau un OUTLANDER, cel din urmă vine cu motorul VAG de 2 litri și 140 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ai pachetul R-line interior si exterior, jante Mallory, faruri bi-xenon. Dotari care costa 3k adaugate la Sport&Style, iar R-style este cu 1,5k mai scump.

Sigur ca nu mai arata a offroad veritabil, avand unghiul de atac ceva mai mic. Interiorul Tiguan-ului arata invechit, dar cu volan R-line, plafon negru, cb premium ajunge prin anul 2012. Fara ele era la nivel de 2008.

A si la orice Tiguan ai promotia Tiguan 4 winter sau ceva de genul care ofera reducere de 2k.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flotouran....despre ce "comanda" vorbim? Alltrack nou sare de 40k.

@reader...nu ma jignesti cu nimic, doar ca vreau mai mult ca duster. Q5 e peste buget. Nu imi e clar de ce tractarea unei remorci monoaxa ( greutate maxima remorca incarcata 500 kg) implica suv? Trag si acum cu octavia fara probleme(exceptand +3 litri %). Da, e mai usor cu un v6, insa oricum nu prea m as duce in zona aia. Ca idee, undeva spre 10% din rulaj e facut cu remorca, deci e destul de semnificativa o clarificare. Outlander e o varianta, pe arara arata ok si nu e exagerat de mare. Tiguan bifeaza la multe aspecte, mai putin volum portbagaj. Skibox ul e o varianta valida doar pentru vacante. Studiez si mitsu.

@ego....nu ma ajuta nici pachet r line, nici jante mari(pt tiguan maxim 17 as accepta si alea doar daca e prea complicat sa iau de 16). Xenonu da, e must have, merg f mult noaptea. Tiguan offroader? Veritabil? :)). Hai sa nu o dam in comedie. Pt offroad adevarat folosesc 2 roti. Am mers cu rav 4, cu g si s klasse, cu a8, , cu ceva nissanuri, touareg, passat, forester, outback, x5, x3,etc, toate cu 4x4, suficient de mult cat sa imi pot forma o opinie relevanta. Fiecare clasa are clientela ei. Tiguan e un golf plus 4x4 cu o caroserie tip sav/suv. Asta nu o face o masina rea, dar cand vorbim de garda la sol de 20 cm, offroad veritabil e inca departe. Ce i drept, plafonul negru e simpatic, dar nu e conditonat de r line. Totusi, mai mult ma intereseaza aspectele esentiale gen motor, transmisie, spariu interior, siguranta, pret achzitie, intretinere, consum. Pot sa traiesc si fara incalzire stationara daca voi lua sh, dar pe masina noua voi pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi folosesc dricul din semnatura in mare parte in regimul pe care il doresti si tu, doar ca nu plimb remorca/ barca dupa mine. Merg la pescuit pe toate coclaurile si nu am avut probleme majore. Totusi, cea mai mare problema a unui dric cu garda inalta este data de lungimea lui si de unghiurile de atac si de degajare, dar daca iti cunosti masina si abilitatile, n-ai cum sa te intepenesti. Totusi, ti-as recomanda 4x4 cu tarie. Am patit-o rau anul trecut si m-am chinuit 1 ora si jumatate sa strabat 7 km de camp, sleauri si miriste pe o ploaie torentiala pe o balta de pe Valea Argovei - Lehliu. Fara 4x4 cuplat, nu reuseam sa tin masina dreapta mai mult de 10 m. Chiar si cu tractiune integrala, fara anvelope potrivite, este foarte greu. Am urcat vreo 300 m de panta cu masina avansand la unghi de 45 de grade, pt ca mi-a fugit spatele intr-o parte cand am pierdut aderenta pe noroi. Nu mi-a venit sa cred ca am reusit sa o scot de acolo singur, doar prin capacitatea masinii, ca nu-s sofer de offroad. Ma mai duc la pescuit impreuna cu un prieten cu RAV 4 2.2 L diesel 4x4. O masina cel putin la fel de capabila ca a mea, dar tind sa cred ca e mai buna pe camp. Am condus timp de 5 ani un RAV 4 2.0 benzina automata cu 4x4 decuplabil si l-am plimbat inclusiv la pescuit. Chiar daca nu am prins conditiile nenorocite pe care le-am prins cu a mea, parca imi dadea mai multa siguranta. Iarna, urcam orice panta inghetata si o cracanam pe mormanele de zapada daca ajungeam tarziu la munca si gaseam parcarea plina. Ma rog, am vazut ca ti-e cunoscuta si tie Toyota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu...multumesc, ai punctat foarte bine un aspect important, anvelopele. Cu cele de vara + noroaie mari , avantajul de la 4x4 in conditii de noroi este mult redus. Unghiul de atac/degajare intra si el in ecuatie, dar mai putin la genul de masina catre care ma orientez, mai degraba pe campurin in genul valea argovei e importanta inaltimea te trecere la sleau. Daca ai intrat in miriste/aratura...e cum ti-o fi norocul, daca e mole de la ploaie te-ai pus pe burta cu masina si gate, astepti tractorul :D.

Fara discutie rav4 stie mult mai mult offroad , are garda mare, console scurte, 4x4 decuplabil si un blocaj electric la diferentialul central (parca). Cu cauciucuri bune ajunge departe. Pe asfalt insa pierde in favoarea break-urilor  "smart". Caroseria, cel putin generatia actuala, e destul de babana. Estetic nu au sens comentariile ca e chestie de gust. Am mers juma` de iarna cu un model de prin 2006, benzina automat, in iarna in care a fost mega-zapada in bucuresti (cred ca 2008), s-a descurcat exemplar prin troiene, dar...cam atat. Nu mi-a placut. Ailalta jumatare cu un G320d. No comments :D

 

Revenind, probabil ca balanta se inclina catre octavia sedan de la punctul 1. Am mers azi cu octavia 150 diesel cu dsg,  motorul e cam la limita, sper deci ca cel de 184 sa mai ajute. Garantia de 4 ani ma va retine insa de la a face modificari, singura emotie e cea legata de DPF. Per ansamplu masina mi-a placut, dar e departe de premium. E doar onesta, pana la urma cred ca asta e si pozitionarea dorita a marcii.

Spatiul in fata putin mai mare ca la O2,in spate maricel-mare, insonorizare cam slaba dar aici ajuta motorul CR, actualul PD e mult mai vocal :). Suspensia mai rigida, cea standard de pe O3 e cam ca cea de pe O2 cu pachet drumuri grele. Ca performante, CR ul asta de 150 mi-a parut mai slab ca PD ul de pe O2(resoftat la 170, cu accent pe zona 2700-3700 RPM), ambele pe DSG6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am cam decis pe varianta de la pct 1, pret (cu tot cu discount bun ) usor peste 28.000. Garantia de 4 ani/120.000 km + costuri reduse de intretinere si posesie +speranta ca va fi cam la fel de fiabila ca actuala masina m-au directionat spre aceasta alegere. Pentru mine, tiguan a pierdut din cauza spatiului limitat al portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simply clever :) 

Am spus că ai nevoie de 4x4 în ideea că lansezi barca la apă, dai cu spatele până aproape de luciul apei, unde ai șanse maxime să fie iarba udă, nisip sau noroi. Probabil se mai afundă și roțile remorcii în mâl și nu cred că e prea plăcut să cauți seara în weekend vreun localnic posesor de tractor sau cal.

Dacă nu ai nevoie de gardă la sol mai mare, atunci într-adevăr Octavia 4x4 este o alegere mai isteață decât Tiguan.

Părerea mea și a vecinului de scară!

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit acum 2 ani pe o balta un nene venit cu un octavia tour 4x4 break abia cumparat. Dupa ce ni le-am masurat reciproc... din priviri  :dry: ... ne-am bagat in seama si l-am luat la intrebari. Si el, ca si mine... ca si tine... o cumparase dupa aceleasi considerente: sa poata aborda un drum forestier sau o balta fara probleme, dar pana acolo sa mearga confortabil pe sosea. Dupa ce mi-a raspuns la prima intrebare (ca e multumit de masina), l-am intrebat de ce n-a luat Scout. Mi-a spus ca nu merita sa dea 3000 Euro in plus pt +1,5 cm garda la sol (fata de pachetul pt drumuri grele). La mine nu s-a simtit aceasta diferenta fata de Passat-ul Variant pt ca pretul masinii era similar cu cel al unui HL, dar mai bine echipata, din care am scazut oricum discount-ul bun acordat de dealer, fiind una din primele 10 masini comandate pana atunci. Din pacate, a mea nu avea configuratia 170 CP + 6M... varianta de 170 CP era doar cu DSG, care m-ar incanta doar pe o masina compacta, de oras, pe benzina. Uneori, la iesirea din curbe stranse sau depasiri in rampa simt nevoia unei puteri mai mari, asa ca cei 184 CP te vor multumi. Totusi, de ce nu break? Stiu ca Passat-ul si Octavia sedan au portbagaj suficient de mare, dar accesul este mult mai usor la break, plus ca poti dormi pe balta in portbagaj regeste :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@reader...cu lansatul barcii de fapt problema nu e puntea spate, ci puntea fata, nu atat la lansare cat la recuperare. La vale merge toate :D, la deal e buba. Cand apasa pe puntea spate greutatea remorcii, puntea fata are tendinta de a se ridica putin. Bagam in ecuatie aderenta precara foarte probabil a fi gasita in zona malurilor si gata treaba. Cu siguranta insa aderenta inclusiv pe spate e un plus, inclusiv in timpul mersului cu remorca. Garda la sol e cu dus si intors. Am mers cu un x5 3.0 SD cu suspensie sport, cu o remorca dublu axa (greutate totala e a remorcii incarcate cred pe la 5-600 kile). Masina aia chiar se misca senzational, ma refer in special la stabilitatea in curbe, ca pe drept oricum impingea bine. Dar vorbim de alta marie, mai de dorobani, nu d`astea mai de periferie cum e skoda. Singura oara cand am ramas intepenit era pe undeva pe Neaslov si se intampla cu un a6 allroad :). Niste sleauri in care nu aveai seama sa-ti dai care e consistenta noroiului dar mai ales adancimea lui, ca aia e problema reala. Daca ai suspendat masina, nu prea mai ai solutii. Octavia de o am acum are garda tot cam cat are O3 cu drumuri grele(15,5 cm), adica 16-16,5 cm. E destul.

@Bubu..cu tot respectul, probabil ca nu ai condus destul dsg. Nu toate cutiile automate sunt la fel, asa incat senzatiile pot varia foarte mult. Daca bagi offroad mai mult cutia manuala e un plus, dar e pacat sa faci asta cu passatul. Cutia automata o consider mult pai placuta si comoda fata de cea manuala, in special in oras, afara poate ca nu deranjeaza sa mai mesteci in manuala, ca o faci mai rar. Nu te opreste nimic sa mergi pe secvential la cutie, schimbi cand vrei (sa fie sub linia rosie si peste aprox 1200 ture, ca altfel schimba ea). Oricum 140 ul se face 170 destul de ieftin. Daca vrei mai mult, apesi pedala mai tare si retrogradeaza 1-2-3 trepte, functie de greutatea bocancului. Daca nu o face, inseamna ca deja esti in ture mari si nici cutia manuala nu iti dadea alte variante. Faci o cruce mare si speri sa apuci sa te repliezi pana vine ala din contrasens.  Intotdeauna e placut un surpus de putere, dar ...exista si altceva decat v12.

La scout am renuntat din pricina suplimentului de pret de aprox 2.500+ care se regasea in caroseria break, garda mai mare cu 15 mm, "look pack" de scout. Unele pachete de reducere aplicabile pentru berlina/break nu se aplcia si la scout, ca doar se vrea exclusiv.Cel mai mare regret este ca doar pe scout se poate comanda interior pe maro(plastic bord+ceva decoratiuni de "lemn"), pe care il gasesc senzational estetic. Peste toate astea, timpul de asteptare este de 6 luni :).

Am preferat berlina pentru ca nu intentionez sa dorm in masina (nu e o ironie, pescarii de crap stiu ce spun insa eu pescuiesc doar la spinning) , diferenta de portbagaj e nesemnificativa (+20 litri pentru break), nu intentionez sa car obiecte voluminoase pentru care prelungirea plafonului de la break e esentiala. Factorul hotarator este insa ca si sedanul are hayon, deci accesul in realitate este mai bun la sedan, deoarece te si poti apleca peste spatiul de bagaje, spre deosebire de break, la care intri sub plafon. La passat e clar, acolo e berlina curata.Estetic nu prea imi place break, dar treceam peste acest aspect daca nu iesea varianta octavia sedan cu 184 cai/dsg/4x4. Sincer ma si mir ca a iesit, probabil ca nu a fost voie pana sa apara noul passat. La ce cifre are pe hartie, cred ca o sa ma distrez bine cu ea la demaraje, dsg te transforma fara sa vrei in sofer bun la plecarea de pe loc. Daca mai e si ceva zapada,clar o sa imi aduc aminte de tinereti zbuciumate cu dacia 1310. Li, ca sa nu existe dubii :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar, dar am condus DSG pe Golf 6 si Passat B7, plus alte automate mai mult sau mai putin (BMW Seria 1, E220, RAV 4, RRover Sport, Continental GT si SL 63 AMG  :icon_thumleft: ) si inca raman la ideea ca este foarte potrivita pt condusul in oras sau mersul in coloana. Cum drumul meu spre munca implica majoritar centura de vest si de nord a Bucurestiului si tinand cont ca mi-am luat dricul in special pt excursii si calatorii lungi, am considerat ca 6M este tot ce am nevoie, mai ales ca - dupa cum bine spui - cutia manuala ofera mai mult control pe coclauri (pe testate). Nu este vorba de preferinte... pt mine, transmisia nu reprezinta criteriul esential de alegere a unei masini, ci maniera de utilizare a masinii in sine. Oricum, a mea este greu de parcat in oras si nu ma pot strecura cu ea in trafic, astfel ca DSG-ul n-ar face-o cu mult mai placuta in oras.

Da... se confirma aproximativ surplusul de pret pt Scout si-s de acord ca nu merita, cu toate ca mai casc gura dupa acest model cand il intalnesc in trafic. Am scapat din vedere ca Octavia are haion dintotdeauna :D , asa ca este un compromis ideal intre o berlina si un break. Eu sunt pescar de spinning si de crap in egala masura (fara sa excelez la nici una) si de aceea am ales Variant-ul. Imi este mult mai usor sa incarc si sa descarc mormanul de lansete de 3.90m de pe podeaua plata si apoi sa intind o saltea autogonflabila si sa dorm peste noapte. Iti inteleg alegerea si-ti urez sa te bucuri de viitoarea masina. Asteptare usoara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e simplu, betele de spin de maxim 7"2 dintr-o bucata oricum tot prin gaura din cotiera spate intra si vin pana in fata, indiferent ca e O3 sedan sau Superb break.

Acu` , privind cutiile, imi mentin parerea, la oras sunt parfum iar afara nu pierzi mai nimic prin utilizarea lor, dar au avantaje clare. Ca orice comparatie, sunt plusuri si minusuri. Ziceam ca merg 50% in oras (bucuresti), in 7 ani nu mi-a fost niciodata dor de cutie manuala. La golaneli clar e mai potrivita manuala, dar...golaneli&1xx cai? poate doar daca-s 2 roti de toate, nu 4. Sau kart? :)

Fiind o masina care la va face pe toate, pierd putin la portofel si la posibilitatile pe offroad si castig mult (strict opinie subiectiva) la confort. Hayonul de pe O2 s-a comportat admirabil in 7 ani di 210.000 km, nu suna, nu scartaie, nu nimic. Doar merge, ca si restul masinii (mai putin incalzirea in scaunul soferului, care nu mai colaboreaza de cateva luni). Am avut o singura situatie in care m-a lasat masina in drum, dar a fost o consumabila defecta, nu pot sa bat obrazul cehilor. Poti sa pastrezi o aparenta "business" cu sedanul, mai putin cu scout/break.

Ce nu imi e clar este de ce spui ca a ta e mult mai mare? Mai mare decat ce? Fata de passat sedan nu cred sa aiba mai mult de 5 cm in plus.Daca ai si senzori F+S (poate altii sunt mai dibaci,dar eu sunt foarte incantat si de aia de pe fata, mai ales la parcatul in bucuresti) treaba e simpla.

Modificat de sosoktm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cam dat-o in off topic :lol: Nu zic ca e mai mare. Am spus doar ca e suficient de mare incat sa gasesc mai greu un loc de parcare in Bucuresti. Senzorii de parcare F+S mai mult m-au prostit... mi-am pierdut din dexteritate. Alternez masina mea cu o Mazda 2 pe care trebuie s-o rulez ca sa nu-ntepeneasca in curte. Cu siguranta p-aia o parchez mai usor si gasesc mai repede un loc de parcare potrivit. La asta ma refeream. Sora-mea are un restaurant intr-o zona aglomerata cu stradute cu sens unic. Acolo se vede diferenta de gabarit. In alte privinte: eu circul cam 20 - 30% in Bucuresti si am avut motoreta... ai dreptate in acea privinta. Fir intins! Abia astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot offtopic, pe remorca barca alterneaza cu ceva pe 2 roti de offroad iar in bucuresti vara tot asa merg, daca vremea permite . In 15 minute ajung de oriunde oriunde(in buc) si parcarea devine o chestie relativa, inca n am vazut motorete saltate de adp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lista ta as lua maxim Skoda Skout. Orice alta masina de acolo daca vrei sa o duci pe cocaluri iti bati joc de ea si de banii tai. Pai daca crezi ca cu Passatul 4motion, Superb sau A6 quattro te scoate din noroaie cand ramane ditamai balena pe burta inseamna ca esti cel putin credul :) Offroad la masini lungi si sesibil inaltate e esec garantat ca ramai suspendat mai devreme sau mai tarziu. Poate daca nu vara macar iarna te avanti in baza 4x4-ului si ramai cu ea pe burta. Nu mai spun ca plasticele de prin masinile astea nu prea au fost gandite pentru torsiuni ale caroseriei si gropane si o sa te miri ca o sa troncane tot bordul la masina de 30.000E. Tiguan e un Golf umflat cum zicea cineva pe aici parerea mea ca la banii de Tiguan nou mai bine cauti orice alt SUV german SH cu istoric verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu sunt de acord cu tine, insa m-am decis pentru octavia sedan,  nu imi propun sa fac offroad adevarat, cei 2 cm in plus la garda de la scout nu o diferentiaza semnificativ fata de octavia sedan, mai ales pentru un pret suplimentar de aprox 2000 euro. Nu cred ca am sugerat ca ma astept sa fie octavia miezu`, sunt constient de limitarile existente.

Avand in vedere ca octavia actuala a vazut destul drum neasfaltat, la 211.000 km nu am greieri nici vara nici iarna, sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Legat strict de intrebarea din topic: Q5 mi se pare cea mai buna optiune- spatiu excellent, atat in spate cat si in portbagaj, pozitie de condus ca intr-o berlina

optiunea urmatoare Octavia Scout, am facut un drive test cu ea si chiar mi-a placut, o masinuta inchegata.

legat acum de garda la sol sincer chiar merita aia 3 cm in plus (la masina din semnatura am pus arcuri heavy-duty care mi-au inaltat-o sufficient cat sa nu mai o harsai pe dedesupt..mai ales iarna pe stradute...cand se formeaza santuri adanci)

Inca o chestier: masina de peste 1500kg in acceptiunea mea trebuie musai sa aiba 4x4. Nu pt offroad:)) e plin netul cu a6 allroad sau scout in offroad...ce bascalie...

4x4 este util iarna pe zapada dintre blocuri  si poate vara pe un drum forestier fara sleauri si atat

Daca vrei offroad sau capacitate de tractare...suv : LandCruiser,G, LandRover,Cayenne( ca o paranteza, acum 3 ani am scapat cu botul intr-o vale la munte plouase si era si noroi.. masina cu tract fata..am cerut ajutor de la un Tucson..saracul patina toate 4 rotile cand in stanga cand in dreapta si a mea nici nu s-a urnit de acolo...dupa care un vecin a venit cu un Range Rover...m-a scos instant..incredibil cum trage Range-ul...

Recunosc ca nu ai nevoie in 90% din cazuri de 4x4...dar cand se intampla...parca este bine sa-l ai :)

apropos de datul banilor in plus : a6 vs allroad sau Octavia vs Octavia Scout...banii aia in plus sunt undeva acolo (incepand de la roti, aparatori condute frana, system 4x4 modificat...cutie de viteze cu alte trepte decat in vers standard ex: a6 tr1 la 800 rpm are 10km/h in vreme ce la allroad 7 km/h...)

mie personal Scout mi se pare mai inchegat la interior fata de Octavia normala)

legat de dsg-ul de pe scout..mi se pare la 5ani in urma fata de cutia de pe seria 3 unde chiar este o placere sa accelerezi; la fel si directia.

Revenind, daca ai bani Q5 optiunea no1, pana in 30k Octavia Scout chiar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, in topicul din semnatura vezi detalii despre decizia luata. Sunt multumit 95%. Nu prea le poti avea pe toate (pret, calitate, dotari, calitati offroad, calitati onroad, etc).

La gama octavia/scout modificarile sunt minimale. DSG ul de pe scout e acelasi ca si pe multe modele VW si AUDI. Nu-i chiar asa premiant ala de pe seria 3, luand in considerare diferenta de pret la configuratii similare. Per ansamblu insa ai mare dreptate :)))).... bugatti>bentley>bmw>skoda>dacia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Am înțeles optiunea dar cred ca a costat ceva bani.Deci nu e chiar un buget redus.

Eu am avut de ales tot ceva similar dar nu pentru pescuit, pentru utilizare în oraș și 2 luni pe an naveta București Sinaia.Adică o mașină utilizata pentru firma.Singurul punct slab la golf clasic,e portbagajul minuscul, dar mă consolez cu faptul ca în oraș te strecori ușor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@cristianionut....este un buget redus pentru categoria de masina dorita. Comparam mere cu mere ca sa nu ne dea ghiveci.Adica si tu ai vrut ceva "similar" , doar ca nu vroiai 4x4, nu iesi de pe asfalt cu masina prin cine stie ce coclauri si nu iti trebuie portbagaj mare. Deci fix la fel ca cerintele mele, doar ca diferite complet :))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!