Jump to content

Bluetooth [Passat CC]


marssss_84
 Share

Postare recomandată

buna ziua , de curand am achizitionat un passat cc 1.8 tsi din 2009 ...are navigatia mare cea cu cardul jos...si nu reusesc sa activez bluetoothu..e posibil ca masina sa nu posede asa ceva? ma gand ca fiind navi mare ar tr sa aive...daca are poate ma ajuta cineva cu un sfat de conectare..precizez ca am incercat decat cu contactu pus sa caut semnal bluetooth dar nimik.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sub scaunul din dreapta daca ai modulul bluetooth. Setarile le gasesti in BC nu in navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

am modulul asta pe masina 

 

Address 77: Telephone (J412)       Labels: 7P6-035-730.clb
   Part No SW: 7P6 035 730 D    HW: 7P6 035 730 D
 
si incerc sa il conectez la un iphone 5s dar imi spune ca nu gaseste niciun device compatibil in schimb cu iphone 4 mergea sa il conectez.
are cineva idee daca se poate face update la modulul bluetooth ca sa se conecteze cu iphone 5s?
 
multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi amintesc ca s-a mai discutat problema asta. Modulele bluetooth fabricate pana in 2010 nu suporta iPhone. Iti trebuie un modul mai nou care sa stie rSAP parca. Daca sapi mai adanc pe forum gasesti! Incearca cu un alt telefon si vezi daca il gaseste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti total pe langa.

 

nu am nevoie de rsap si modulul meu mergea cu iphone 4

nu gaseste iphone 5s in schimb si am incercat si cu alt tel si anume un Sony Xperia si la fel face (nu il gaseste nici pe asta)

 

intrebarea mea e daca trebuie sa ii fac update la modul BT (asta in caz ca se poate)

sau daca e nevoie sa resetez conexiunile in caz ca asta e problema (din acest motiv nu se conecteaza)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi amintesc ca s-a mai discutat problema asta. Modulele bluetooth fabricate pana in 2010 nu suporta iPhone. Iti trebuie un modul mai nou care sa stie rSAP parca. Daca sapi mai adanc pe forum gasesti! Incearca cu un alt telefon si vezi daca il gaseste!

Jorjel, 7P6 nu stie de Rsap decat de HFP.

 

 

Sterge toate conexiunile si vezi daca merge.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jorjel: modulul lui are SOP 22/2010 - deci nu e cazul.

 

Intra pe 77 in Adaption si sterge toate conexiunile existente.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms Al Bundy si pronet

aveti cumva idee pe ce canal le pot sterge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu telefonul vechi, dupa ce il conectam la BT, cand primeam un apel se auzea soneria doar in difuzoarele masinii. Am schimbat telefonul si acu se aude si in difuzoare si in telefon. Discutia se aude doar in difuzoare dar soneria in ambele. Aveti idee pe unde ar trebui sa caut sa dezactivez soneria din telefon? E cam deranjant sa se auda stereo :D

 

Momentan nici in setarile masinii si nici in cele ale telefonului nu am gasit nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu telefonul vechi, dupa ce il conectam la BT, cand primeam un apel se auzea soneria doar in difuzoarele masinii. Am schimbat telefonul si acu se aude si in difuzoare si in telefon. Discutia se aude doar in difuzoare dar soneria in ambele. Aveti idee pe unde ar trebui sa caut sa dezactivez soneria din telefon? E cam deranjant sa se auda stereo :D

 

Momentan nici in setarile masinii si nici in cele ale telefonului nu am gasit nimic!

Problema ta tine de telefon, nu de masina. In principiu ar trebui sa te uiti in setarile telefonului si permisiunile de transfer BT. E posibil sa nu ai acces sa faci o setare "custom" pentru scenariul tau. Tine minte insa ca totul se intampla in telefon, nu in masina.

Bafta!

Modificat de RobertF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dragos.florentin

salut.am achizitionat de curand un passat cc din 2010 si am o problema legata de functia de telefon a masinii.cand apas pe phone pe navigatie(rns810) imi arata pictograma mute.ma gandesc sa leg telefonul la masina dar cred ca nu am aceasta functie incorporata pentru  ca nu imi apare nimic legat de telefon decat pictograma mute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ai 810 ci 510 si nu apare nimic deoarece nu ai modulul de telefon sub scaunul pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare .!am o mică problema cu găsirea telefonului in mașina..!mia funcționat pana acuma trei zile,de un an am mașina si a mers perfect..acuma imi apare pe displei serch phone dar nu găsește nu se conectează mai.Si nici nu mai pot sa pun pe displei gen km digital ..defapt il setez sa apara si sta 1-2 minute si apare (serch phone)..știe cineva ce poate sa aibă sau ce sa ii fac sa revină la normal..?mersi

Salutare .!am o mică problema cu găsirea telefonului in mașina..!mia funcționat pana acuma trei zile,de un an am mașina si a mers perfect..acuma imi apare pe displei serch phone dar nu găsește nu se conectează mai.Si nici nu mai pot sa pun pe displei gen km digital ..defapt il setez sa apara si sta 1-2 minute si apare (serch phone)..știe cineva ce poate sa aibă sau ce sa ii fac sa revină la normal..?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Știe cineva daca se potrivește ori ce modul bluetooth de pe Passat cc..pentru ca este defect modulul meu de pe masina, as vrea sa il schimb..Passat cc 2011.si am mai înțeles ca nu este compatibil cu iphon 6..cică asa mi-au zis cei de la reprezentanta ca de aia sa stricat ca am conectat iphon 6..si casa meargă trebuie un modul mai nou..știe cineva un Cod ceva de modul sa fie compatibil iPhone 6

Știe cineva daca se potrivește ori ce modul bluetooth de pe Passat cc..pentru ca este defect modulul meu de pe masina, as vrea sa il schimb..Passat cc 2011.si am mai înțeles ca nu este compatibil cu iphon 6..cică asa mi-au zis cei de la reprezentanta ca de aia sa stricat ca am conectat iphon 6..si casa meargă trebuie un modul mai nou..știe cineva un Cod ceva de modul sa fie compatibil iPhone 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, baieti destepti.... de aia s-o stricat... NU.

 

cumpara modul din seria 3C8 035 730E care stie si de wi fi  http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-premium-highline-module-3c8035730e-with-wi-fi-hot-spot-newest-version,id1098.html

 

sau 3C8 035 730C (un pic mai ieftin) http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-module-3c8035730c-000051473k-upgrade,id416.html

 

sunt cele mai ok module Premium - in prezent, se conecteaza cu orice telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Am modul bluetooth Nokia (am atasat poza cu el) si nu reusesc sa conectez telefonul la el. Functioneaza doar pt a a asculta muzica direct de pe tel si fara a putea face apeluri din unitate RNS... Am gasit la cineva din Timisoara urm modul. Spuneti-mi va rog daca merita sa il schimb cu acesta? e mai okay? (el spune ca e varianta premium).. trebuie facuta recodare VCDS dupa schimbare? 

 

Acesta il am eu:

 

ve0kev.jpg

 

 

Acesta este cel pe care l-am gasit:

24c9w1s.jpg

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un premium, dar generatia veche - nu lucreaza cu toate telefonele - doar cu cele care stiu de Rsap, Iphone exclus, etc

 

daca vrei un premium bun, cauta din cele nominalizate de mine, in linkul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc florin pt raspuns. Oare functioneaza cu HTC? eu sunt fan HTC si nu cred ca am sa trec pe alt telefon cat de curand...O sa functioneze tel din rns si comenzi vocale? O sa am nevoie de codare sau cv de genu dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o codare minima cu VCDS-ul. Poate sa functioneze si inn forma in care vine, daca vb de unul SH sau precodat.

 

daca acela vechi merge cu HTC ? vezi daca tel respectiv merge cu Rsap - oricum, eu nu l-as cumpara, recomand sa iti cauti unul cu 3c8 xxx xxx.

 

da, din rns, din BC, merg si comenzile vocale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe forumuri android si am gasit ca HTC-ul meu functioneaza cu rSAP :) eu vreau sa il cumpar deoarece il pot lua cu o suma imfima de bani :P Pe viitor sigur voi cauta ceva cu tot cu wifi si hotpsot dar momentan, bugetul este limitat 

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este scump, deoarece cam toata lumea fuge de el.... sfatul meu - mai asteapta, trec sarbatorile, mai cauti... si gasesti unul ok.

 

in rest, alegerea e a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia am sa si fac. Multumesc de sfaturi. Suna prea bine pretul ca sa fie okay :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se zice ca nimic nu este ieftin fara motiv ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am reușit sa activez bluetooth'u, sunam si ma suna lumea, funcționa perfect iar mufa de sub scaunul pasagerului nu era conectata la modul, acum dupa e am conectat-o când vorbesc cu cineva, se aude intrerupt si in acea fracțiune de secunda se aude piesa/muzica care o ascultam inaintea apelului telefonic...modulul arată cam asa, pun cateva poze... 28071a352a91530c4fc04baabbb6e6b1.jpg27d862510c155d77ba3dd6349ee8e15b.jpg

Si va mai întreb încă ceva, oare ce mai am nevoie la chestia asta? Care stiu ca e ceva pt bluetooth...pls help!! Asta arată asa... 32d6929df12bcc27a6ce6eeb89104b82.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca o ai, eu am doar suportul de la ea.

Nici eu nu stiu de ce o am, dar am presupus ca din fabrica masina nu a fost echipata cu RNS510 si acela era bluetooth-ul folosit, apoi posesorul si-a luat RNS510 si acel dispozitiv este nefolositor si la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Bluetooth [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!