Jump to content

Roti spate blocate


zipfer84
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Sunt nou pe forum si am si eu o problema cu lupica si anume masina a stat vreo 2 luni nemiscata din parcare si cand sa ma urc in ea sa plec...rotile spate complet blocate(Lupo 1,4 AUD). Am miscat-o putin in speranta se va debloca insa nimic. Mentionez ca frana de mana nu a fost trasa. Gasesc si eu pe aici pe forum pe cineva care sa vina la fata locului, mai exact Dr Taberei la piata Moghioros, sa deblochez rotile, contra cost evident?

 

Multumesc anticipat!

 

Robert 0733699725

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la asta ma gandesc si eu...o sa ii iau la ciocan sa vad daca se vor debloca sa pot ajunge intr-un service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasi problema am si eu, dar nu am apucat sa ma uit la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un fenomen frecvent întâlnit la frânele cu saboţi este semiblocarea lor atunci când uzura saboţilor/tamburilor este prea mare.

Practic există o pană de autoreglare cu ajutorul căreia se autoreglează distanţa între sabot-tambur. Ea este trasă în jos de un arc şi se ridică/coboară în funcţie de uzura elementelor. Când uzura este prea mare ea coboară şi nu se mai ridică (un mecanic mi-a spus că de obicei se întâmplă când cobori o bordură cu frâna apăsată). Chestiunea arată ca în desenul de mai jos (pana este elementul nr.2)

post-40889-0-00847300-1423294686_thumb.j

Problema se poate remedia prin ridicarea penei cu o şurubelniţă, dar trebuie să faceţi cumva să aduceţi tamburul cu găurile prezoanelor ca în figura de mai jos

post-40889-0-33480700-1423294777_thumb.j

Treaba asta nu se prea observă în mers (blocarea nu este totală), eu cel puţin nu am observat până nu am ridicat-o pe elevator pentru alte probleme.

Dacă maşina a stat mai mult cu frâna de mână netrasă şi a fost în situaţia asta este posibil ca de la umezează/rugină se se fi blocat de tot.

Încercaţi să daţi cu apă pe tambur astfel încât să intre şi în interior că ştiţi cum este: apa face-apa desface :D şi apoi să aduceţi tamburul în poziţia indicată mai sus.

O problemă este că în cazul în care tamburul are uzură mare nu-l puteţi scoate fără să acţionaţi această pană (se lovesc saboţii de bavura formată în tambur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iati un ciocanel mai mare ,da roata jos ,si dai ciocane bune in tambur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa le deblochez fortand plecarea fata/spate,fata/spate...Acum cand am schimbat sabotii,la o roata era tocit rau,ajunsese la fier aproape. Iar la celalalta roata era in stare foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar strica să faci o verificare a frânelor. Posibil ca roata unde era în stare bună să nu prea frâneze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai frana cum trebuie. La picior tinea pe o roata si frana de mana pe cealalta.Am schimbat tot in tambure inclusiv lichidul de frana.

Modificat de piny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri!! 

@piny- ce trebuie sa am in vedere in momentul in care schimb: saboti, tambur, cilindru receptor? Mai bine spus cam ce trebuie sa schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tamburul este partea metalica ( carcasa care o vezi ), aia nu trebuie schimbata. Saboti, cilindru receptor un set de arcuri si sigurante saboti. Au costat cam 250 lei cu un litru de lichid defrana.

Modificat de piny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să ai frână ok ar trebui măcar rectificaţi tamburii, eu i-am schimbat şi pe ei pentru că aveau o bavură destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok asta vroiam sa stiu, ce trebuie  exact sa schimb. Multumesc mult ppentru sfaturi.


Cu siguranta schimb si tamburii sa stiu ca totul este nou. Acum nu stiu de care sa iau pentru ca am vazut ca sunt de 180 mm si de 200 mm...ma gandeam la cei e 200,  dar nu stiu in ce masura se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa pui tot ce a fost înainte. Eu ca să fiu sigur de care am, am măsurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!