Jump to content

Montaj maneta tempomat


StrutZZ
 Share

Postare recomandată

Salutare colegutii ,

Am un prieten cu o Skoda Superb din 2009 , si vrea sa-si puna Cruise Control . Cica ar avea cablajul tras , si o sa urmeze inlocuirea manetei , dupa care ar trebui facute niste adaptari , stiti careva care sunt acestea si daca se pot face cu VAG COMU ?

Multam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are BC ? DAca da, atunci nu mai trebuie inlocuit si calc de coloana de volan. Activarea se face cu VCDS. Procedura este aceeasi ca la G6si O2FL.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua.

Detin o Skoda Superb 2,an de fabricatie 2009 motor CAXC,ai am montat maneta semnalizare cu tempomat,dupa toate setarile facute mi-am dat seama ca nu am fir de la computerul coloana de volan la ecu.Intrebarea mea este daca firul trebuie tras direct in ecu sau in mufa intermediara?(si poate ma ajuta cineva cu o schema montaj sau ceva asemanator)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind pe platforma de passat , atunci trebuie tras direct in ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar mufa de la ecu imi permite sa adaug acel pin ?te rog ajutama cu mai multe informatii,sunt din Husi jud Vaslui si sincer pe aici nu am la cine apela (ma refer la meserias).

Poate imi spui si traseul firului,aseara am facut comanda de acei pini ,si-mi vin intr-o saptamâna.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ecu e in pinul 45din mufa cu 94 pini, la calc de coloana este in pin 13 din mufa cu 20 pini, firul poti sa il scoti in habitaclu pe undeva pe sub baterie si apoi urci cu el prin spatele bateriei si intri sub parbriz si te duci la ecu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos,dupa ce primesc pinii trec la acțiune si te țin la curent cu ce am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,am uitat sa-ti spun pinii sunt urmatorii ?000 979 009

La mufa albastra 000 979 020

Mulțumesc.

Buna seara,am uitat sa-ti spun pinii sunt urmatorii ?000 979 009

La mufa albastra 000 979 020

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la calc de sub volan e bine ... 009, la mufa de 94 pini trebuie    ....030

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca merg aceeasi pini, daca imi aduc bine aminte. Mai mult ca sigur, merg. 

 

ca sa bagi pinul in mufa de la ECU, o sa trebuiasca sa tragi afara siguranta roz - le vezi pe lateral - precum si pinul de plastic care vine in mufa, in locul firului care o sa il bagi tu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc va tin la curent cu indormariile dupa ce vin pinii,sa traiti baieti sunteti niste domni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni,cred ca sunt ce-l mai ghinionist de pe aici.Pe linga ca nu am acel fir tras pentru tempomat mai am si tot felul de piedici cum ar fi:

Deci eu asteptam acei pini pntru firul cu prcina când ma suna azi de la magazinul de unde am facut comanda ,ca au primit email din Germania de unde trebuia sa primesaca acei pini precum ca s-au modificat codurile laacei pini(ceva de genul ca au o litera la terminarea codului daca am inteles bine)si ca daca ramâne valabila comanda.

In concluzie iar am de asteptat 5 zile lucratoare pentru niste pini mama lor de pini.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi nu aveti acesti pini ?ca sa numai astept atata timp,contra cost desigur. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA uit eu maine cand ajung la garaj si te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am vorbit la magazin si numai poate face nimic deci astept sa vina faimosii pini .....din germania,dar pâna la urma in Ecu ce pin trebuie ....020 sau ......030?

Multumesc(tinem aproape)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

000979030E este pinul care iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine deci pinul ....020 nu merge la ecu ?Trebuie obligatoriu ....030?

Te intreb ca sa stiu inainte de a ma apuca,ca sa am pe ce pune mana daca tot ma apuc,eu am cumparat ....009 si ....020.

Multumesc.


 Deci pinul ....020 nu merge la ecu ?Trebuie obligatoriu ....030?

Te intreb ca sa stiu inainte de a ma apuca,ca sa am pe ce pune mana daca tot ma apuc,eu am cumparat ....009 si ....020.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge, nu au nicio legatura. Trebuie 000 979 030e pt ecu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Cineva din constanta care poate sa imi monteze un tempomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un golf 4 cum montez tempomat ma ajuta cineva va rog?

1.6 16 v 2003 model pacific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc lui Florin,Al Bundy si Andrei_221 pentru ajutorul acordat,sunteti adevarati domni la propriu nu asi fi reusit fara ajutorul vostru.Pâna la urma am REUȘIT si funcționeaza fara probleme,aviz amatorilor care vor sa faca aceasta operatiune la suruburile nituite de la ecu.

Eu le-am facut o taietura pe mijloc cât sa-mi incapa o surubelnita ,mai stong si cu spray pentru desfaut suruburi am reusit.

De menționat ca era un flex mic cu turatie variabila (1-4)i-am dat cu 1 cu grija ,un prieten m-a ajutat unul tinea calculatorul si celalalt cu flexul,dupa mine aici a fost ce-a mai delicata faza bine si locul unde vin pinii binenteles dar aici îi multumesc lui Al Bundy care impreuna cu ceilalti enumerati mai sus au ținut aproape.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca ai reusit operatiunea cu succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea dupa 2009, au suruburile cu cap rupt la ECU - daca nu a mai umblat cineva deja pe acolo.

 

ca variante, poti taia niturile sau poti desface piulitele de fixare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!